لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۰۱

سرخط خبرها

درنگ در شناسایی پیروز انتخابات ونزوئلا

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا می گوید ایالات متحده هنوز در این باره که آیا نیکولاس مادورو را به عنوان رییس جمهوری جدید ونزوئلا به رسمیت بشتاسد یانه، تصمیم نگرفته است.

کری روز چهارشنبه دریک کمیته مجلس نمایندگان آمریکا گفت «ما فکرمی کنیم باید رای ها باز شمرده شود» و افزود «اگر خلافکاری ها عظیم باشد، ما پرسش هایی جدی درباره اعتبار دولت جدید خواهیم داشت.»

پیروزی انتخاباتی مادورو در روزیکشنبه، با اختلافی بسیاراندک، توسط رقیب او هنریکه کاپریلس رد شده است. مخالفان می گویند خلافکاری هایی در رای گیری صورت گرفته است و می خواهند رای ها دوباره شمرده شود.

اما دادگاه عالی ونزوئلا می گوید باز شماری دستی رای ها که مخالفان می خواهند غیرممکن است زیرا سیستم انتخاباتی کامپیوتری است. کمیسیون انتخابات قبلا گفته است شمارش دوباره ای در کارنخواهد بود.

اسد:بهای سنگین حمایت غرب از القاعده

بشار اسد رییس جمهوری سوریه می گوید گزینه دیگری جز پیروزی وجود ندارد، در غیراین صورت کار سوریه تمام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسد روز چهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون الاخباریه، که از رژیم طرفداری می کند، گفت «شکست در نبرد با شورشیانی که تصمیم دارند او را از قدرت برکنار کنند، به معنای پایان کار سوریه خواهد بود.»

اسد گفت «واقعیت این است که جنگی وجود دارد، اما تسلیمی در کار نخواهد بود.»

اسد همچنین گفت «غرب بابت پول دادن به القاعده در نحستین مراحل آن در افغانستان بهای سنگینی پرداخته است، امروز از آن در سوریه، لیبی و مناطق دیگر حمایت می کند و بعدا بهای سنگینی درقلب اروپا و آمریکا خواهد پرداخت.»

در این میان، به گزارش رویترز، وزیر امورخارجه روسیه روز چهارشنبه در هشداری ضمنی به حامیان بین المللی نیروهای اوپوزیسیون در سوریه گفت کوشش برای منزوی ساختن یک طرف در مناقشه شانس حل بحران از راه گفت و گو را از بین خواهد برد.

لاوروف گفت گروه دوستان سوریه، که قرار است هفته آینده در استانبول جلسه ای تشکیل دهد، تاکنون نفوذی منفی بر اجرای توافق ۲۰۱۲ قدرت های جهانی برای پایان دادن به جنگ ازطریق گفت و گو با تمام طرف ها داشته است.

گروه دوستان سوریه ، آمریکا، قدرت های اروپایی، و کشورهای عرب خلیج فارس را که از اوپوریسیون حمایت می کنند به هم ارتباط می دهد.

روسیه، که همراه با ایران حامی اصلی اسد است، می گوید او باید بخشی از هر مذاکره ای باشد.

لاوروف که درکنفرانس خبری مشترکی با وزیر امور خارجه ترکیه در استانبول سخن گفت، اظهار داشت کنار رفتن دولت اسد به عنوان پیش شرطی برای گفت وگو در میان سوری ها برای پایان دادن به مناقشه واقعگرایانه نیست.

وزیر امورخارجه روسیه ابراز امیدواری کرد جلسه استانبول به آغاز گفت و شنود بین طرف های مناقشه کمک کند.

ایران: بهای نفت زیر صد دلار محتمل نیست

رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفته است احتمال کاهش قیمت نفت خام به کمتر از بشکه ای ١٠٠ دلار اندک است و روند نزولی کاهش قیمت متوقف شده است.

بنا به گزارش شانا، تارنمای خبری وزارت نفت ایران، آقای قاسمی روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح هجدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران گفت «ما پیش بینی می کنیم قیمت نفت به بشکه ای زیر صد دلار کاهش نیابد».

وزیر نفت ایران افزوده است اوپک، (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) در نظر دارد اگر قیمت ها به بشکه ای زیر١٠٠ دلار کاهش پیدا کند، اجلاس فوق العاده برگزار کند.

وی تاکید کرده است «ما قیمت نفت در بازارهای جهانی را زیر نظر داریم و اگر قیمت به بشکه ای کمتر از صد دلار برسد، با کشورهای عضو اوپک گفتگو خواهیم کرد تا یک اجلاس اضطراری برگزار شود».

علی رضا نیکزاد رهبر، سخنگوی وزارت نفت ایران نیز تاکید کرده است ایران تمایل دارد قیمت نفت بین بشکه ای ١٠٠ تا ١٢٠ دلار ثابت بماند.

او افزوده است «ایران ذخایر استراتژیک نفت خام دارد و علاوه بر توانایی کنترل قیمت نفت، از توانایی مدیریت بازار جهانی آن نیز برخوردار است».

آقای نیکزاد رهبر تاکید کرده است ایران می تواند روزانه ٤ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه نفت خام تولید کند و تولید کنونی نفت خام کشور برای رفع تقاضای بازارهای جهانی کافی است.

برای اولین بار از ژوییه سال ٢٠١٢ تاکنون، قیمت نفت برنت به زیر بشکه ای ١٠٠ دلار کاهش یافته است.

وزرای نفت کشورهای عضو اوپک روز ٣١ ماه مه در وین دیدار خواهند کرد.

حمله به کارمندان هلال احمر در افغانستان

دو کارمند هلال احمر افغانستان در حمله ای در شمال کشور کشته شده اند.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از اطلاعیه مقامات صلیب سرخ و هلال احمر گفت این دو کارمند روز سه شنبه هنگامی که با درمانگاه سیارخود رهسپار بیمارستان شبرغان بودند، در جاده اصلی در ناحیه ای در ایالت جوزجان هدف گلوله قرار گرفتند و به شدت مجروح شدند.

مقامات قتل ها را «تکان دهنده و غیر قابل قبول» توصیف کردند. آنها گفتند هویت مهاجمان معلوم نیست، اما «به نظرمی رسد حمله آگاهانه بود. خود رو قبلا شناسایی شده بود.»

جمعیت هلال احمر افغانستان و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در بیانیه مشترکی گفتند تیم چهار نفری درمانگاه سیار کمک های پزشکی برای مردمی که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند فراهم می آورد.

آنها گفتند از پرسنل پزشکی و خودروهای مارکدار دو سازمان بر اساس قوانین انسانی بین المللی حفاظت می شود و نباید آسیب ببینند. به علائم هلال احمر و صلیب سرخ همیشه باید احترام گذاشته شود.

کشف نامه محتوی ماده سمی ریسین برای اوباما

مقامات پلیس آمریکا می گویند آزمایش مقدماتی نامه ای که برای باراک اوباما رییس جمهوری فرستاده شده نشان داد به ماده سمی ریسین آلوده بود. ظرف دو روز این دومین پاکت مشکوک برای سیاستمداران آمریکا است که کشف می شود.

اداره آگاهی فدرال – اف بی ای – می گوید پاکتی که برای پرزیدنت اوباما فرستاده شده بود بی درنگ توسط پرسنل سرویس مخفی آمریکا قرتطینه شد و تحقیقاتی در هماهنگی با اف بی آی در جریان است.

مقامات می گویند دلیلی نیست که باورکنند نامه های مشکوک به بمب گذاری در بوستون ارتباط دارد. آنها همچنین یاد آور می شوند آزمایشات برای ریسین که گاهی نادرست از کاردرمی آید عادی است.

روز سه شنبه، در نامه جدا گانه ای برای برای سناتور راجر ویکر، ماده سمی بالقوه کشنده ریسین پیدا شد

یکی ازساختمان های کنگره موقتا بسته شده است.

اف بی آی گفت درحالی که درآزمایشات مقدماتی نتایج قاطعی به دست نمی آید، به آزمایش های بیشتر نیازاست. پلیس کنگره گفت آزمایشات بیشتری درجریان است.

نامه ای که برای سناتور ویکر فرستاده شد در سه تجزیه وتحلیل جداگانه از نظر آلودگی به ریسین مثبت تشخیص داده شد. مسئول اموراداری وحفاظتی سنا گفت نامه در ممفیس، در ایالت تنسی، پست شده بود.

پلیس کنگره می گوید تحقیقات مشترکی را با اف بی آی آغاز کرده است.

ماده ریسین در سال ۲۰۰۴ نیز درپستخانه سنا پیدا شد و مقامات امنیتی را واداشت دو ساختمان اداری سنا را موقتا ببندند. ریسین بسیار سمی است، و فقط یک قطره کوچک آن برای کشتن فردی کافی است.

کشف نامه در روز سه شنبه، خاطرات پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را زنده کرد، زمانی که نامه های آلوده به آنتراکس در ادارات پست، اتاق های خبر و دفاتر کنگره پیدا شد. پنج نفر جان سپردند و چند نفر دیگر بیمار شدند.

اف بی آی آنها را به یک دانشمند دولت آمریکا که در ۲۰۰۸ خودکشی کرد نسبت داد.

احمدی نژاد: تحریم ها موجب مشکلاتی شده اند

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران می گوید تحریم های بین المللی مشکلاتی به وجود آورده اند، اما پیشرفت برنامه اتمی کشور را متوقف نساخته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمدی نژاد این موضوع را روز چهارشنبه در اکرا، پایتخت غنا، درپایان سفربه سه کشور افریقای غربی عنوان کرد.

او درپی امضای قراردادهایی با غنا درحوزه هایی از جمله آموزش و کشاورزی گفت «اگر کشوری به راستی مصمم باشد پیشرفت کند، علیرغم فشارهای استعماری یا تحریم ها موفق خواهد شد.»

احمدی نژاد پذیرفت فشارها «مشکلاتی برای ما بوجود آورده اند»، اما گفت این مشکلات «هرگز قادر نبوده اند پیشرفت ما را متوقف سازند.»

سازمان ملل متحد به دلیل برنامه اتمی، به ویژه خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم، چهار دور تحریم بر ایران وضع کرده است.

هفته پیش ایران مرکز جدیدی برای تولید اورانیوم گشود و اعلام کرد از دو معدن جدید بهره برداری می کند.

خبرگزاری فرانسه می گوید دیدار احمدی نژاد از افریقا درپی زمین لرزه نیرومند در جنوب شرقی ایران صورت گرفت. او علناً درباره واقعه زمین لرزه اظهارنظر نکرد، با این حال رییس جمهوری غنا همدردی خود را با ایران ابراز داشت.

غنا، با حدود ۲۰ میلیون جمعیت، یک تولید کننده عمده طلا و کاکائواست.

کره جنوبی هلیکوپترهای تهاجمی می خرد

کره جنوبی ناوگانی از هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی از آمریکا می خرد.

در زمانی که تنش با کره شمالی بالا گرفته است، اداره خریدهای نظامی وزارت دفاع کره جنوبی می گوید ۳۰ فروند هلیکوپتر آپاچی از شرکت آمریکایی بوئینگ دریک دوره سه ساله از آغاز ۲۰۱۶ خواهد خرید.

در اطلاعیه گفته شده هدف این است هلیکوپترها جایگزین ناوگان هلیکوپترهای قدیمی شود و به بازداشتن تحریکات از شمال کمک کند.

خبرگزاری کره جنوبی می گوید معامله حدود یک میلیارد و پانصد میلیون دلار ارزش دارد.

کره شمالی هفته هاست تهدید می کند ممکن است به حمله اتمی، از جمله علیه آمریکا دست بزند.

خشم پیونگ یانگ تا حدودی از رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی است، که آنها را مقدمه ای برای حمله به کره شمالی ارزیابی می کند.

واشنگتن و سئول تاکید کرده اند که رزمایش های مشترک دفاعی است.

مهار انفجار چاه نفت در جنوب ایران

شانا، خبرگزاری وزارت نفت ایران روز چهارشنبه ١٧ آوریل گزارش داد انفجاری که در یکی از میادین نفتی ایران به وقوع پیوسته بود، مهار شده است. هیچ کس بر اثر این سانحه مجروح نشده است.

خبرگزاری رویترز می نویسد هنوز مشخص نیست نشت نفت و انتشار گازهای هیدروکربن چه زمانی آغاز شده بود. شانا از مهران موکاوندی، معاون شرکت ملی حفاری ایران نقل کرده چاه نفت مسدود شده است.

این مقام ایرانی گفته است «شرکت ملی حفاری پس از اعلام وضعیت اضطراری، تیم پیشگیری از انفجار را به منطقه اعزام کرد».

وی گفته است انفجار در چاهی در منطقه ریگ سفید در جنوب ایران و زمانی که عملیات حفاری به عمق دو هزار و چهل و سه متری رسیده بود، به وقوع پیوسته است.

بنا به گزارش شانا، منطقه ای که انفجار در آن رخ داده برای اجتناب از «فجایع زیست محیطی» و یا آتش سوزی محاصره شده است.

رویترز به نقل از آقای مکوندی نوشته است «احتمال انفجار مجدد در چاه های نفت و گاز وجود دارد اما مهندسین و تکنسین ها می توانند میزان خسارات را به حداقل برسانند». وی افزوده است این چاه تلفاتی به همراه نداشته و عملیات آن متوقف شده است.

تاکید دوباره بر حمایت آمریکا از اسراییل

یک کمیته سنای آمریکا قطعنامه ای تصویب کرده است که بر تعهد آمریکا به بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی و پشتیبانی ازاسراییل بار دیگر تاکید می گذارد.

در حالی که اسراییل روز سه شنبه شصت و پنجمین سالگرد استقلال خود را جشن گرفته بود، کمیته مناسبات خارجی سنای آمریکا رای به تایید قطعنامه شماره ۶۵ داد که بر حمایت کامل آمریکا از اسراییل در صورت مناقشه با ایران تاکیدی دوباره می گذارد.

در قطعنامه که رابرت منندز، سناتور دمکرات نیوجرسی و لیندسی گراهام ، سناتور جمهوریخواه کارولینای جنوبی ، با پشتیبانی ۷۹ سناتور دیگر ارائه دادند، و انتظار می رود درجلسه علی سنا به تصویب برسد، گفته می شود «اگر دولت اسراییل ناچار شود برای دفاع مشروع از خود در برابر برنامه تسلیحات اتمی ایران به عمل نظامی متوسل شود، دولت ایالات متحده آمریکا باید در کنار اسراییل بایستد و براساس قوانین آمریکا ، حمایت دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی برای دولت اسراییل در دفاع از سرزمین، مرم و موجودیت خود فراهم آورد.»

متن قطعنامه چند عبارت مرتبط با مواضع دولت آمریکا نسبت به ایران را نیز شامل می شود، از جمله این که دولت امریکا جمهوری اسلامی ایران را حامی تروریسم از سال ۱۹۸۲ شناخته و آن را «فعالترین حامی تروریسم در جهان» معرفی کرده است.

جنازه مارگارت تاچر تشییع شد

مرکز لندن روز چهارشنبه شاهد حضور هزاران نفر مردمی بود که برای خداحافظی با مارگارت تاچر نخست وزیر سابق بریتانیا در خیابان ها صف کشیده بودند.

یک کالسکه اسبی، تابوت حامل جسد تاچر را که در پرچم بریتانیا پیچیده شده بود، به کلیسای سن پُل حمل کرد. در آنجا رهبران و شخصیت هایی از ۱۷۰ کشور در انتظار بودند.

ملکه الیزابت و همسرش پرنس فیلیپ در میان ۲۳۰۰ نفری بودند که برای شرکت در مراسم جمع شده بودند.

ریچارد چارترس، اسقف لندن، در سخنان کوتاهی که بیش از میراث سیاسی تاچر بر ویژگی های شخصی او متمرکز بود، از رهبر سابق به عنوان یک «همسر، مادر و مادر بزرگ» یاد کرد.

بیش از ۴۰۰ پلیس به عنوان بخشی از عملیات امنیتی (که در پی حملات مرگبار روز دوشنبه دربوستون افزایش یافت) درلندن مستقر شده بودند.

تاچر ۹ روزپیش در سن ۸۷ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.او نخستین و تنها نخست وزیر زن دربریتانیا بود که در دوره خدمت از ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ به یکی از متنفذ ترین رهبران معاصر تبدیل شد.

تاچر، که بانوی آهنین لقب گرفت، محافظه کاری سرسخت بود که قدرت اتحادیه های کارگری را در هم شکست، بسیاری از یارانه های دولتی را حذف کرد و نقش بسیار بزرگتری به بخش خصوصی داد.

او بریتانیا را درجنگ ۱۹۸۲ با آرژانتین بر سر جزایر فالکتد هدایت کرد، با اتحاد اروپا به شدت مخالف بود، و رابطه ویژه نزدیکی با رونالد ریگن رییس جمهوری آمریکا برقرار ساخت که در شتاب بخشیدن به فروپاشی کمونیسم اتحاد شوروی کارساز بود.

تاچر میراِث تفرقه انگیری برجا گذاشته است. در جریان مراسم تشییع در روز چهارشنبه، برخی از مخالفان سیاسی تظاهراتی در امتداد مسیر حرکت کاروان حامل جسد او برپا کردند، که به اعتراض تبدیل شد.

مراسم تشییع با تشریقات واحترامات نظامی کامل، مطابق با خواست خانواده تاچر، برگزار شد. رویدادی که مهمترین تشییع جنازه و خاکسپاری سیاسی در لندن از زمان مرگ وینستون چرچیل نخست وزیر اسبق در سال ۱۹۶۵ تلقی می شود.

در جریان اجرای مراسم، صدای زنگ ساعت تاریخی بیگ بن خاموش بود. پرچم ها در ساختمان های دولتی در سراسر کشور به حال نیمه افراشته درآمدند.

مهمانان دیگر در مراسم را دیوید کامرون نخست وزیربریتانیا، و نیز نخست وزیرانی از ۱۱ کشور شامل می شدند. هنری کیسینجر وزیر سابق امورخارجه و دیک چینی معاون سابق رییس جمهوری آمریکا نیز در مراسم حضور داشتند.

امیدواری اخضر ابراهیمی به حل مساله سوریه

دیپلمات های سازمان ملل متحد می گویند اخضر ابراهیمی نماینده این سازمان و اتحادیه عرب برای حل مساله سوریه امیدوار است تا نقش خود را به عنوان یک میانجی بین المللی صلح و بدون هیچ پیوندی با اتحادیه عرب، دوباره فعال کند.

آقای ابراهیمی که بطور فزاینده ای از اتحادیه عرب بخاطر به رسمیت شناختن گروههای مخالف سوری، نا امید شده است، می گوید این اقدام نقش وی را به عنوان یک میانجی بی طرف تضعیف کرده است.

یک دیپلمات سازمان ملل متحد که مایل نبود نام خود را فاش کند، روز سه شنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت نماینده ویژه و مشترک، این احساس را دارد که رویکرد اتحادیه عرب، شرایط را برای وی تا به تواند ماموریت خود را پیگیری کند، دشوار کرده است.

دیپلمات دیگری ضمن تایید اظهارات بالا گفت در چند هفته اخیر شایعاتی شده است که گویا آقای ابراهیمی ممکن است از شغل خود استعفا دهد.

ونزوئلا مخالفان را متهم به کودتا کرد

پس از اینکه هفت تن از طرفداران نیکلاس مادورو رییس جمهوری منتخب ونزوئلا روز سه شنبه در تظاهرات خیابانی کشته شدند، وی مخالفان را متهم به طرح یک کودتا علیه خود کرد.

انریکه کاپریلس، رقیب انتخاباتی آقای مادورو خواهان شمارش مجدد آرای انتخابات روز یکشنبه شده است، زیرا بر اساس آنچه که مقامهای رسمی اعلام کردند آقای مادورو فقط با تعداد 235 هزار رای بیشتر به پیروزی رسیده است.

مقامهای دولتی میگویند هفت نفری که در جریان تظاهرات جان خود را از دست دادند دو نفر آنها توسط هواداران مخالفان به ضرب گلوله کشته شدند.

مقامها همچنین میگویند بیش از 60 نفر در تظاهرات خیابانی زخمی شدند.

وجود سم کشنده در نامه ای به سناتور آمريکا

مقامات کنگره آمريکا می گویند نامه ای که به سناتور جمهوری خواه ایالت ميسی سيپی، راجر ويکر، فرستاده شده بود برای سم کشنده «ريسين» مورد آزمايش قرار گرفته و نتيجه آن مثبت بوده است.

این نامه در یک مرکز پستی که مسئوليت نامه های فرستاده شده به کنگره را بعهده دارد پيدا شده است. مسئولين اين مرکز پستی می گويند، در دو آزمايش جداگانه وجود سم ريسين تاييد شده است.

مسئولين به تحقیقات در اين باره مشغول هستند.

ريسين ماده ای است بسيار سمی که یک قطره کوچک آن می تواند یک فرد بزرگسال را از پای درآورد.

جمع آوری اجساد از خيابانهای شهر حلب

روز سه شنبه مبارزه در بخشی از شهر حلب در سوريه به مدت کوتاهی متوقف شد تا به مقامات هلال احمر فرصتی داده شود اجسادی را که در خيابانها مانده بودند، جمع آوری کنند.

مقامات می گویند، ۳۱ جسد از محله الصخور جمع آوری شده است. بسیاری از قربانیان، از جمله برخی از کودکان، ظاهرا توسط تک تیراندازها کشته شده بودند. اما هیچ کس به دلیل جنگ و تیراندازی بدون وقفه بين نیروهای نظامی سوریه و مخالفان مسلح، قادر به جمع آوری اجساد نشده بود. برخی از اجساد ماه ها در خيابان ها قرار داشتند.

پیش از این، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، عفو عمومی برای جنایاتی که قبل از روز سه شنبه رخ داده اند، اعلام کرد. اين فرمان يک روز قبل از جشن تعطیلات روز استقلال سوریه صادر شد.

بشار اسد در طول دو سال گذشته چندين بار فرمان های مشابهی را صادر کرده است.

کارخانه مرموز با مدیریت ایرانی در آلمان

روزنامه واشنگتن پست از وجود کارخانه اسرارآمیزی تحت مدیریت افراد ایرانی خبر می دهد که سال های طولانی است در منطقه صنعتی در شهر دینسلاکن واقع در غرب آلمان در زمینه تولید مخزن گاز پرفشار فعال بوده است.

بنا به گزارش این روزنامه مدیران ایرانی این کارخانه «مشکوک» طی سال های گذشته علاقه ای به کسب سود نشان نداده اند و بارها فرصت هایی را که برای سرمایه گذاری در این کارخانه فراهم شده بوده است را رد کرده اند.

در گزارش واشنگتن پست آمده است یکی از ماشین آلات گرانقیمت آن که توانایی ساخت اجزای موشک و سانتریفوژ را داشته به دلیل عدم توانایی سازندگان برای ارسال به ایران در این کارخانه بی مصرف باقی مانده است.

این کارخانه که با نام «MCS Technologies» در این شهر هفتاد هزار نفری در زمینه تولید قطعات صنعتی فعالیت می کرده، ماه گذشته تعطیل شد.

مقامات امنیتی اروپا و کارگرانی که در کارخانه «MCS» کار می کردند، در مورد وجود تجهیزات و فن آوری پیشرفته آن، پرسش هایی در زمینه احتمال ارتباط فعالیت های این کارخانه و برنامه اتمی ایران مطرح کرده اند.

بنا به گزارش این روزنامه آمریکایی، پرسش هایی که مطرح شده اند حول مالکیت این کارخانه و فعالیت های آن است. گفته می شود تا همین اواخر صحبت از وزیر اطلاعات پیشین ایران به عنوان یکی از مالکان آن بوده و تلاش های مقامات این کارخانه برای صادرات ماشین آلات پیچیده به ایران با مانع روبرو شده است.

نام کارخانه «MCS» هیچگاه به دلیل نقض تحریم های تجاری با ایران مطرح نشده است و یکی از صاحبان آن گفته است که این کارخانه هیچ اقدام خلاف قانون انجام نداده است.

اسحاق حاجی زاده، شهروند کانادایی که در سال ٢٠١١ دارایی های این شرکت را خرید، گفته است «مردم ایران به طور قطع برای دور زدن تحریم ها نهایت تلاش خود را به کار می گیرند. من هرگز نمی خواهم که هیچ کسی در جهان به بمب اتمی دست پیدا کند. (بمب اتمی) مغایر با انسانیت است».

در شرایطی که ایالات متحده، آلمان و دیگر کشورهای غربی برای کندتر کردن روند پیشرفت برنامه اتمی ایران تحریم های اقتصادی علیه ایران را تشدید کرده اند، فعالیت مشکوک این کارخانه نمایانگر دشواری و چالش پیش رو برای پیگیری جریان فن آوری و موادی است که کاربردهای نظامی و غیرنظامی دارند.

ولفگانگ اشمیتز، سخنگوی «اداره تحقیقات گمرک آلمان» به واشنگتن پست گفته است «فن آوری کاربردهای دوگانه دارد و کنترل صرف کالاها کار آسانی نیست. باید اطلاعات بیشتری در مورد قرارداد و عوامل جنایی احتمالی داخل این قطعات در اختیار داشته باشیم».

این روزنامه می افزاید فیبر کاربن یکی از مواد کارخانه «MCS» است که کاربرد دوگانه دارد و به دلیل سبک وزن بودن و مقاومت بسیار بالای آن نسبت به حرارت، اغلب در صنایع هوافضا و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. این کارخانه از فیبر کربن استفاده می کرده تا مخازن گاز پرفشار برای گاز طبیعی فشرده و سیستم های هیدرولیک تولید کند. از سویی دیگر، استقامت و مقاومت فیبر کربن در برابر گرما سبب می شود که این ماده برای ساخت سانتریفوژهای پیشرفته مناسب باشد.

بنا به گزارش واشنگتن پست هنوز بیش از دو هزار و ششصد پوند ماده اولیه تولید این تانک ها در داخل کارخانه بی مصرف باقی مانده است.

مخالفت رهبر جدید ونزوئلا با راه پیمایی مخالفان

نیکولاس مادورو رییس جمهوری منتخب ونزوئلا می گوید او به مخالفان اجازه نخواهد داد روز چهارشنبه راه پیمایی کنند.

مادورو روز سه شنبه همچنین گفت رهبران اوپوزیسیون که مردم را به اعتراض فراخوانده اند می خواهند علیه دولت او کودتا کنند.

طرفداران خشمگین هنریکه کاپریلس رهبر اپوزیسیون روزسه شنبه در اعتراض به شکست او در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه، برای دومین روز تظاهراتی برپا کردند.

آنها روز دوشنبه درحالی که در سراسر کاراکاس به راه پیمایی پرداختند و خواهان بازشماری رای ها بودند، بر قابلمه ها و سینی ها می کوفتند وکیسه های زباله را آتش می زدند. راه پیمایان با پلیس که برای متفرق ساختن جمعیت گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی شلیک می کرد روبرو شدند. گزارش ها حاکی است تظاهرات اعتراضی در چندین شهر دیگر نیز برپا شد.

اعتراض ها پس از آن آغاز شد که کمیسیون انتخابات ونزوئلا نیکولاس مادورو، کفیل ریاست جمهوری را برنده اعلام کرد. او با ۵۰.۷ درصد بر ۴۹.۱ درصد بر کاپریلس پیروز شد.

دقایقی پس ازاعلام نتایج، کاپریلس، فرماندار ایالت میراندا، ازطرفدارانش خواست روز سه شنبه دربرابر دفاتر کمیسیون انتخابات به تطاهرات اعتراضی دست بزنند.

کاپریلس مدعی است کمپین او بیش از ۳۲۰۰ شکایت درباره تخلفاتی در انتخابات یکشنبه دریافت کرده است.

درخواست کاپریلس برای بازشماری رای ها با حمایت آمریکا و سازمان کشورهای آمریکایی روبرو شده است. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید برای آن که مردم ونزوئلا به نتایج یقین پیدا کنند، باز شماری لازم و سنجیده است.

در حمله انتحاری پیشاور ۸ تن کشته شدند

در حمله یک بمب انداز انتحاری به یک گردهمایی انتخاباتی در شهر پیشاور در پاکستان در روز سه شنبه، ۸ تن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گردهمایی غلام احمد بیلور، یکی از رهبران ارشد حزب ملی عوامی حضورداشت ، اما از انفجار جان به در برد و فقط اندکی زخمی شد.

ظرف سه روز این چهارمین حمله ای است که به سیاستمداران یا احزاب سیاسی پاکستان، در پیشاپیش برگزاری انتخابات در ۱۱ مه صورت می گیرد.

پلیس حمله روز سه شنبه را که ۸ کشته و ۴۹ مجروح برجا گذاشت، بمب گذاری انتحاری توصیف کرد.

یک مقام گفت بالغ بر ۶ کیلوگرم ماده منفجره همراه با تراشه و بلبرینگ در بمب به کار رفت.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است، اما طالبان در گذشته گردهمایی های حزب ملی عوامی را تهدید کرده وبه مردم هشدارداده است به کمپین های انتخاباتی آن نزدیک نشوند.

کانادا:مصونیت داراییهای دیپلماتیک ایران

درخواست دولت فدرال کانادا برای مداخله در دو پرونده مربوط به قربانیان تروریسم و مسئله مصونیت دیپلماتیک دارایی های کشورهای خارجی در خاک کانادا خبرساز شده است.

دولت کانادا اعلام کرده است در پرونده های مربوط به قربانیان حمله های تروریستی که ادعا می شود با حمایت مقامات جمهوری اسلامی انجام شده اند، دارایی های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در خاک این کشور از مصونیت برخوردار هستند و این کشور مسئول محافظت از آن ها است.

قاضی دادگاهی در استان انتاریو اخیراً با درخواست دولت کانادا برای مداخله در این دو پرونده و محافظت از دارایی های دیپلماتیک ایران در این کشور موافقت کرد.

این دو پرونده قضایی مربوط به شهروندان ایالات متحده است که قربانی حمله های تروریستی بوده اند و براساس حکم دادگاه های ایالات متحده ایران مسئول آن ها بوده است.

یکی از این پرونده های شکایت را خانواده مارلا بنت ٢٤ ساله تشکیل داده اند که در بمب گذاری در خوابگاه دانشجویان دانشگاه هیبرو در سال ٢٠٠٢ در اورشلیم کشته شد. مارلا دانشجوی فوق لیسانس بود. در سال ٢٠٠٧ دادگاهی در ایالات متحده حکم داد که حماس مسئول این حمله و برای اجرای آن از پشتیبانی مادی ایران استفاده کرده است. براساس حکم دادگاه ایران باید به والدین و خواهر خانم بنت ١٣ میلیون دلار غرامت بپردازد.

پرونده دیگر مربوط به به آلن استین و خانواده دیوید جاکوبسون است. براساس حکم دادگاه ایالات متحده، این مرد در سال های ١٩٨٠ ربوده شد و حزب الله به درخواست ایران او را به گروگان گرفته بود. دادگاه در سال ٢٠٠٣ دستور داد ایران ٣٤٢ میلیون دلار به آقای استین بپردازد. در سال ٢٠٠٦ نیز دادگاه حکم داد که خانواده جاکوبسون واجد شرایط دریافت غرامت ٦ میلیون و ٤ صد هزار دلاری خواهد بود.

بنا به گزارش نشنال پست، وکلای وزارت دادگستری دولت فدرال کانادا با ارائه اسنادی به دیوان عالی قضایی انتاریو تاکید کردند «مصونیت دولتی ایران لغو شده است اما مصونیت دیپلماتیک این کشور هنوز به قوت خود باقی است».

دولت فدرال کانادا ادعا می کند که توقیف دارایی های دیپلماتیک ایران در اتاوا از سوی قربانیان عملیاتی تروریستی که با پشتیبانی و حمایت ایران انجام شده اند، نقض قانون بین المللی است و چنین اقدامی سفارت ها و ماموریت های دیپلماتیک کانادا در خارج از کشور را نسبت به اقدامات مشابه آسیب پذیر خواهد کرد. دارایی های دیپلماتیک ایران در اتاوا شامل ساختمان سفارتخانه و محل اقامت سفیر ایران در اتاوا است.

روزنامه کانادایی نشنال پست ادعا کرده است تصمیم و مداخله دولت کانادا در این مورد، اقدامی علیه قربانیان تروریسم و حمایت از جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به پرونده هایی است که در آن ها حکم توقیف دارایی های مقامات تهران در کانادا و تحویل آن ها به قربانیان عملیات تروریستی با پشتیبانی ایران صادر می شود.

وکلای دولت فدرال کانادا تاکید کرده اند ناکامی در محافظت از املاک و دارایی های دیپلماتیک تاثیر منفی بر دارایی های دیپلماتیک کانادا در خارج از کشور خواهد داشت.

بنا به گزارش نشنال پست، قربانیان این پرونده ها در کلیه موارد شکایت خود موفق نشده اند تا قضات دادگاه ها را به توقیف دارایی های ایران در ایالات متحده راضی کنند و در نهایت به دادگاه های کانادا روی آورند تا شاید بتوانند از محل دارایی های تهران در اتاوا غرامت خود را جبران کنند.

افزایش تدابیر امنیتی در شهرهای آمریکا

درپی بمب گذاری های مرگبار بوستون، مقامات در سراسر آمریکا بر تدابیر امنیتی می افزایند.

پلیس در برخی از شهرهای عمده، ازجمله نیویورک و واشنگتن، ساختمان ها، مراکز تاریخی و تماشایی، پایانه های ترابری، و رویدادهای ورزشی را کنترل می کند.

پلیس کنگره آمریکا می گوید بازدید کنندگان از مجتمع کنگره باید افزایش حضور پلیس در داخل و اطراف محل های همگانی، از جمله خطوط بازدیدکنندگان در کنار درهای وردوی و بازرسی های بیشتر توسط سگ های ردیاب را انتظار داشته باشند.

سازمان دهندگان مسابقات سالیانه دو ۱۶ کیلومتری و ۵ کیلومتری جرج واشنگتن در روز پنجشنبه در نزدیکی واشنگتن می گویند آنها تدابیر امنیتی را تقویت می کنند، و پلیس پارک و مقامات محلی سعی دارند دوندگان را تا آن زمان از اقدامات امنیتی جدید آگاه کنند.

سازمان های امنیتی و پلیس از مردم خواسته اند هر فعالیت مشکوک را گزارش دهند.

انفجار خودروهای بمب گذاری شده در عراق

در انفجار خودروهای بمب گذاری شده درعراق، دست کم پنج تن کشته شده اند.

یک روزپس از موج خشونت که حد اقل ۵۰ کشته در سراسر کشور برجا گذاشت، مقامات عراقی روز سه شنبه از بمب گذاری های جدید خبر دادند.
مرگبارترین انفجار ناحیه عزیزیه، در حدود ۷۵ کیلومتری جنوب بغداد را هدف گرفت، دست کم ۴ تن را کشت و ۱۵ نفر را مجروح کرد.

درشمال پایتخت، انفجاردیگری به مرگ حداقل یک سرباز منجر شد.

حملات، که مسئولیت آن را هنوزکسی برعهده نگرفته است، در حالی روی می دهد که عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی در روز شنبه آماده می شود. از زمان خروج سرباران آمریکایی در دسامبر ۲۰۱۱ ، این نخستین انتخاباتی است که درعراق برگزار می شود.

رای گیری تا کنون چندین ماه در استان های انبار و نینوا به دلیل تهدید های امنیتی به تاخیر افتاده است.

رد صلاحیت مشرف در انتخابات پاکستان

وکلای پرویز مشرف حاکم نظامی سابق پاکستان می گویند صلاحیت او برای شرکت در انتخابات پارلمانی آینده رد شده است.

هفته پیش صلاحیت مشرف برای شرکت در رقابت های انتخاباتی در سه حوزه از چهار حوزه ای که درخواست کرده بود رد شد، به این دلیل که او قانون اساسی پاکستان را در زمانی که در رأس قدرت بود به حال تعلیق درآورده بود. با این حال یک قاضی در ناحیه شمالی چیترال نامزدی مشرف را تایید کرد.

روز سه شنبه هیاتی مرکب از سه قاضی آن تصمیم را پس از آن که یک وکیل مدافع محلی آن را در دادگاه به چالش گرفت لغوکرد. مشرف می تواند از دادگاه عالی استیتاف بخواهد.

آقای مشرف اخیرا پس از چهار سال تبعید خودخواسته در خارج از کشور به پاکستان بازگشت. او از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۸ رییس جمهوری پاکستان بود.

بشار اسد بار دیگر عفو عمومی اعلام کرد

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بار دیگر فرمان عفو عمومی داد و گفت مرتکبین جنایت تا قبل از روز سه شنبه (امروز) مورد عفو قرار می گیرند.

از بعد از آغاز قیام عمومی در دو سال و چند ماه پیش، این چندمین بار است که رئیس جمهوری سوریه اعلام عفو عمومی می کند.
عفو عمومی جدید یک روز قبل از سالگرد استقلال سوریه در سال ۱۹۴۶ است.
عفو عمومی قبلی در اکتبر سال گذشته اعلام شده بود.

فریبرز رئیس دانا از زندان آزاد شد

فریبرز رییس دانا، اقتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران، روز دوشنبه از زندان اوین آزاد شد.

وبسایت کلمه گزارش داده است که آقای رئيس دانا به اتهام تبليغ عليه نظام به يک سال حبس محکوم شده بود که با پایان مدت محکومیت خود، از بند ۳۵۰ اوين آزاد شد.

گفته میشود وی از جمله به خاطر «عضويت در کانون نويسندگان، صدور بيانيه عليه سانسور، مصاحبه با رسانه‌های بی‌بی‌سی و صدای آمريکا و متهم کردن جمهوری اسلامی به آزار و تجاوز و شکنجه زندانيان» به زندان افتاده بود.

از زمان دستگیری آقای رئیس دانا، دانشگاهیان و روزنامه‌نگاران و کانون مدافعان حقوق کارگر و کانون نویسندگان ایران نسبت به دستگیری و بازداشت او اعتراض کرده و خواستار آزادی او شده بودند.

مفاد لایحه مهاجرت آمریکا اعلام شد

گروهی از سناتورهای آمریکایی روز سه شنبه با اقدامی فراحزبی سرانجام از محتوای لایحه مهاجرتی آمریکا پرده برداشتند.

بر اساس مفاد این لایحه جدید؛ تهدید به اخراج مهاجران غیرقانونی نه تنها رفع میشود بلکه نهایتا فرصتی به آنها داده خواهد شد تا بتوانند تابعیت آمریکا را بدست آورند.

بر اساس این لایحه، مهاجران بدون مدرک و غیر قانونی، که پیش از سال 2011 وارد آمریکا شده و بدون وقفه در این کشور اقامت گزیده اند، میتوانند فقط شش ماه پس از اینکه لایحه توسط رییس جمهوری امریکا امضا شد، برای وضعیت قانونی «موقت» درخواست کنند.

اما کسانیکه پس از این تاریخ وارد آمریکا شده باشند روند طولانی دیگری در انتظار آنان خواهد بود.

طرفداران این لایحه که چهار سناتور دموکرات و چهار سناتور جمهوریخواه درتدوین آن نقش داشته اند، شرایط خاصی را در آن گنجانده اند تا لایحه بتواند آن بخش از جمهوریخواهان که با هرگونه « عفو» افراد غیرقانونی مخالفند، را بخود جلب کند.

حضور شولتز و بیکر در مراسم خاکسپاری تاچر

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد باراک اوباما دوتن از مقامهای بلند پایه دوران ریگان را به نمایندگی از امریکا به مراسم خاکسپاری مارگارت تاچر نخست وزیر فقید بریتانیا اعزام خواهد کرد.

جورج شولتز وزیر امورخارجه رونالد ریگان و جیمز بیکر که هم در دوران ریگان و هم در دوران جورج بوش پدر مقامها ارشدی را داشت، در راس هیئت آمریکا در مراسم خاکسپاری نخست وزیر پیشین بریتانیا شرکت خواهند کرد.

هنوز هیچ برنامه ای از شرکت روسای جمهوری پیشین آمریکا در این مراسم اعلام نشده است. مراسم تدفین مارگرت تاچر روز چهارشنبه این هفته در لندن برگزار میشود.

بررسی برنامه های امنيتی ماراتن لندن

مقامات پلیس در بریتانیا می گویند، پس از انفجارهای بمب در ماراتن بوستون که به کشته شدن حداقل سه نفر منجر شد، در حال بررسی برنامه های امنیتی برای ماراتن روز یکشنبه پيش رو در لندن هستند.

سازمان دهندگان مسابقه دوی ماراتن در لندن می گویند، آنها پس از اطلاع از انفجارها در بوستون، با پلیس برای بحث پيرامون مسائل امنیتی تماس گرفته اند.

قرار است هزاران ورزشکار برای رقابت در ماراتن لندن، کمتر از یک هفته ديگر، شرکت کنند.

نيک بايتل، مدیر اجرایی ماراتن لندن، گفت، برنامه های امنيتی این مسابقه قبل از هرگونه تصميم گيری مورد بررسی قرار می گیرد. او همچنین در مورد واقعه بوستون ابراز تاسف کرد و آن را یک روز غم انگیز برای ورزشکاران ناميد.

کاهش موارد دزدی دریایی در آبهای بین المللی

گزارش های تازه حاکی از آن است که آمار دزدی دریایی در سطح جهان، به ویژه در منطقه سومالی، رو به کاهش گذارده است.

سازمان بین المللی دریانوردی اعلام کرده که طی سه ماه نخست سال ۲۰۱۳ شمار موارد دزدی دریایی در جهان ۶۶ بوده که در قیاس با همین مدت در سال گذشته، ۵۵ درصد کاهش نشان داده است.

پوتِنال موکوندان، مدیر سازمان بین المللی دریانوردی، می گوید با اتخاذ و اعمال تدابیر امنیتی مناسبتر از گذشته و حضور هشیارتر گارد دریایی در آب های بین المللی، به امنیت بیشتر دریاها و کاهش میزان دزدی دریایی انجامیده است.

خلیج گینه در غرب آفریقا، موضوع نگرانی های تازه است. در این منطقه طی همین سه ماه اول امسال، ۱۵ مورد حمله دزدان دریایی گزارش شده است.

اغلب دزدی ها در آب های نیجریه روی داده است. این موارد حمله، شامل سه مورد ربودن کشتی است که دو تانکر هم درمیان آنها بوده اند. ۲۶ مورد دزدی دریایی هم در اندونزی گزارش شده است.

حسنی مبارک در زندان می ماند

دادگاه بدوی مصر روز دوشنبه (١٥ آوریل) پس از رسیدگی به اتهامات حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر در مورد دست داشتن در قتل معترضان، دستور آزادی او را صادر کرد اما وی به دلیل اتهام فساد در بازداشت باقی خواهد ماند.

وکلای آقای مبارک ادعا کردند به این دلیل که حسنی مبارک ٨٤ ساله دو سال بدون صدور حکم در بازداشت موقت و زندانی بوده است، درصدد هستند تا مقدمات آزادی وی را فراهم کنند.

حسنی مبارک به اتهام ناکامی در محافظت از جان معترضان در برابر خشونت های قیامی که به سرنگونی او منتهی شد، در دادگاه محاکمه می شود.

آقای مبارک در زندان نظامی در حومه قاهره در بازداشت به سر می برد. وکلای او می گویند او به بیماری های جسمی متعددی مبتلا است.

معاینه اجباری ۱۰۵۰ بوئینگ ۷۳۷ در امریکا

مقامهای ایمنی هوایی در امریکا دستور داده اند بیش از یک هزار هواپیمای مسافری بوئینگ ۷۳۷ مورد معاینه قرار گیرند تا از ایمنی آنها برای پرواز اطمینان حاصل شود.

در دستور روز دوشنبه اداره فدرال هوانوردی آمده است زنگ زدگی میله های کوچکی در دُم این هواپیماها ممکن است به یکپارچگی ساختار هواپیما لطمه بزند و باعث شود خلیان کنترل هواپیما را از دست بدهد.

این معاینه شامل ۱۰۵۰ بوئینگ در ناوگان مسافری امریکا می شود و بیش از ۱۰ میلیون دلار خرج برخواهد داشت.

احتمالاً شرکتهای خارجی که معمولا در این گونه موارد از شرکتهای امریکایی تبعیت می کنند نیز صدها بوئینگ در ناوگان خود را مورد معاینه قرار خواهند داد.

تا کنون حادثه ای که بر اساس این نقص احتمالی پیش آمده باشد گزارش نشده است.

گزارش حقوق بشر وزارت خارجه بریتانیا

گزارش سالانه وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان منتشر شد. ۲۷ کشور در این گزارش از مایه نگرانی توصیف شده اند که ایران یکی از آنهاست.

بنا بر این گزارش، کارنامه حقوق انسانی در ایران در سال ۲۰۱۲ بسیار ضعیف بود و جمهوری اسلامی با استفاده از ابزارهایی چون ارعاب و بازداشت های خود سرانه، به سرکوب شدید آزادی بیان در ایران ادامه داده است.

در این گزارش همچنین به بدرفتاری حکومت با مدافعان حقوق بشر، جلوگیری از دسترسی به وکیل مدافع, فقدان حاکمیت قانون، شکنجه زندانیان، نبود آزادی مذهب، تبعیض علیه زنان، و اجرای احکام اعدام اشاره شده است.

در گزارش آمده است که بریتانیا در افزایش فشار بین المللی بر رژیم ایران برای بهبود کارنامه خود نقشی برجسته داشت و از تمدید ماموریت احمد شهید بازرس ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران حمایت کرد.

در مراسمی که روز دوشنبه با حضور ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا در کاخ تشریفات وزارتخانه برای معرفی گزارش سالانه حقوق بشر برگزار شد، علاوه بر دیپلماتها و نمایندگان برخی سازمانهای غیر دولتی مدافع حقوق بشر، دکتر احمد شهید و نیز مدلین ریس از اتحادیه بین المللی زنان برای صلح و آزادی نیز حضور داشتند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG