لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۴:۵۶

سرخط خبرها

کارخانه مرموز با مدیریت ایرانی در آلمان

روزنامه واشنگتن پست از وجود کارخانه اسرارآمیزی تحت مدیریت افراد ایرانی خبر می دهد که سال های طولانی است در منطقه صنعتی در شهر دینسلاکن واقع در غرب آلمان در زمینه تولید مخزن گاز پرفشار فعال بوده است.

بنا به گزارش این روزنامه مدیران ایرانی این کارخانه «مشکوک» طی سال های گذشته علاقه ای به کسب سود نشان نداده اند و بارها فرصت هایی را که برای سرمایه گذاری در این کارخانه فراهم شده بوده است را رد کرده اند.

در گزارش واشنگتن پست آمده است یکی از ماشین آلات گرانقیمت آن که توانایی ساخت اجزای موشک و سانتریفوژ را داشته به دلیل عدم توانایی سازندگان برای ارسال به ایران در این کارخانه بی مصرف باقی مانده است.

این کارخانه که با نام «MCS Technologies» در این شهر هفتاد هزار نفری در زمینه تولید قطعات صنعتی فعالیت می کرده، ماه گذشته تعطیل شد.

مقامات امنیتی اروپا و کارگرانی که در کارخانه «MCS» کار می کردند، در مورد وجود تجهیزات و فن آوری پیشرفته آن، پرسش هایی در زمینه احتمال ارتباط فعالیت های این کارخانه و برنامه اتمی ایران مطرح کرده اند.

بنا به گزارش این روزنامه آمریکایی، پرسش هایی که مطرح شده اند حول مالکیت این کارخانه و فعالیت های آن است. گفته می شود تا همین اواخر صحبت از وزیر اطلاعات پیشین ایران به عنوان یکی از مالکان آن بوده و تلاش های مقامات این کارخانه برای صادرات ماشین آلات پیچیده به ایران با مانع روبرو شده است.

نام کارخانه «MCS» هیچگاه به دلیل نقض تحریم های تجاری با ایران مطرح نشده است و یکی از صاحبان آن گفته است که این کارخانه هیچ اقدام خلاف قانون انجام نداده است.

اسحاق حاجی زاده، شهروند کانادایی که در سال ٢٠١١ دارایی های این شرکت را خرید، گفته است «مردم ایران به طور قطع برای دور زدن تحریم ها نهایت تلاش خود را به کار می گیرند. من هرگز نمی خواهم که هیچ کسی در جهان به بمب اتمی دست پیدا کند. (بمب اتمی) مغایر با انسانیت است».

در شرایطی که ایالات متحده، آلمان و دیگر کشورهای غربی برای کندتر کردن روند پیشرفت برنامه اتمی ایران تحریم های اقتصادی علیه ایران را تشدید کرده اند، فعالیت مشکوک این کارخانه نمایانگر دشواری و چالش پیش رو برای پیگیری جریان فن آوری و موادی است که کاربردهای نظامی و غیرنظامی دارند.

ولفگانگ اشمیتز، سخنگوی «اداره تحقیقات گمرک آلمان» به واشنگتن پست گفته است «فن آوری کاربردهای دوگانه دارد و کنترل صرف کالاها کار آسانی نیست. باید اطلاعات بیشتری در مورد قرارداد و عوامل جنایی احتمالی داخل این قطعات در اختیار داشته باشیم».

این روزنامه می افزاید فیبر کاربن یکی از مواد کارخانه «MCS» است که کاربرد دوگانه دارد و به دلیل سبک وزن بودن و مقاومت بسیار بالای آن نسبت به حرارت، اغلب در صنایع هوافضا و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. این کارخانه از فیبر کربن استفاده می کرده تا مخازن گاز پرفشار برای گاز طبیعی فشرده و سیستم های هیدرولیک تولید کند. از سویی دیگر، استقامت و مقاومت فیبر کربن در برابر گرما سبب می شود که این ماده برای ساخت سانتریفوژهای پیشرفته مناسب باشد.

بنا به گزارش واشنگتن پست هنوز بیش از دو هزار و ششصد پوند ماده اولیه تولید این تانک ها در داخل کارخانه بی مصرف باقی مانده است.

مخالفت رهبر جدید ونزوئلا با راه پیمایی مخالفان

نیکولاس مادورو رییس جمهوری منتخب ونزوئلا می گوید او به مخالفان اجازه نخواهد داد روز چهارشنبه راه پیمایی کنند.

مادورو روز سه شنبه همچنین گفت رهبران اوپوزیسیون که مردم را به اعتراض فراخوانده اند می خواهند علیه دولت او کودتا کنند.

طرفداران خشمگین هنریکه کاپریلس رهبر اپوزیسیون روزسه شنبه در اعتراض به شکست او در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه، برای دومین روز تظاهراتی برپا کردند.

آنها روز دوشنبه درحالی که در سراسر کاراکاس به راه پیمایی پرداختند و خواهان بازشماری رای ها بودند، بر قابلمه ها و سینی ها می کوفتند وکیسه های زباله را آتش می زدند. راه پیمایان با پلیس که برای متفرق ساختن جمعیت گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی شلیک می کرد روبرو شدند. گزارش ها حاکی است تظاهرات اعتراضی در چندین شهر دیگر نیز برپا شد.

اعتراض ها پس از آن آغاز شد که کمیسیون انتخابات ونزوئلا نیکولاس مادورو، کفیل ریاست جمهوری را برنده اعلام کرد. او با ۵۰.۷ درصد بر ۴۹.۱ درصد بر کاپریلس پیروز شد.

دقایقی پس ازاعلام نتایج، کاپریلس، فرماندار ایالت میراندا، ازطرفدارانش خواست روز سه شنبه دربرابر دفاتر کمیسیون انتخابات به تطاهرات اعتراضی دست بزنند.

کاپریلس مدعی است کمپین او بیش از ۳۲۰۰ شکایت درباره تخلفاتی در انتخابات یکشنبه دریافت کرده است.

درخواست کاپریلس برای بازشماری رای ها با حمایت آمریکا و سازمان کشورهای آمریکایی روبرو شده است. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید برای آن که مردم ونزوئلا به نتایج یقین پیدا کنند، باز شماری لازم و سنجیده است.

در حمله انتحاری پیشاور ۸ تن کشته شدند

در حمله یک بمب انداز انتحاری به یک گردهمایی انتخاباتی در شهر پیشاور در پاکستان در روز سه شنبه، ۸ تن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گردهمایی غلام احمد بیلور، یکی از رهبران ارشد حزب ملی عوامی حضورداشت ، اما از انفجار جان به در برد و فقط اندکی زخمی شد.

ظرف سه روز این چهارمین حمله ای است که به سیاستمداران یا احزاب سیاسی پاکستان، در پیشاپیش برگزاری انتخابات در ۱۱ مه صورت می گیرد.

پلیس حمله روز سه شنبه را که ۸ کشته و ۴۹ مجروح برجا گذاشت، بمب گذاری انتحاری توصیف کرد.

یک مقام گفت بالغ بر ۶ کیلوگرم ماده منفجره همراه با تراشه و بلبرینگ در بمب به کار رفت.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است، اما طالبان در گذشته گردهمایی های حزب ملی عوامی را تهدید کرده وبه مردم هشدارداده است به کمپین های انتخاباتی آن نزدیک نشوند.

کانادا:مصونیت داراییهای دیپلماتیک ایران

درخواست دولت فدرال کانادا برای مداخله در دو پرونده مربوط به قربانیان تروریسم و مسئله مصونیت دیپلماتیک دارایی های کشورهای خارجی در خاک کانادا خبرساز شده است.

دولت کانادا اعلام کرده است در پرونده های مربوط به قربانیان حمله های تروریستی که ادعا می شود با حمایت مقامات جمهوری اسلامی انجام شده اند، دارایی های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در خاک این کشور از مصونیت برخوردار هستند و این کشور مسئول محافظت از آن ها است.

قاضی دادگاهی در استان انتاریو اخیراً با درخواست دولت کانادا برای مداخله در این دو پرونده و محافظت از دارایی های دیپلماتیک ایران در این کشور موافقت کرد.

این دو پرونده قضایی مربوط به شهروندان ایالات متحده است که قربانی حمله های تروریستی بوده اند و براساس حکم دادگاه های ایالات متحده ایران مسئول آن ها بوده است.

یکی از این پرونده های شکایت را خانواده مارلا بنت ٢٤ ساله تشکیل داده اند که در بمب گذاری در خوابگاه دانشجویان دانشگاه هیبرو در سال ٢٠٠٢ در اورشلیم کشته شد. مارلا دانشجوی فوق لیسانس بود. در سال ٢٠٠٧ دادگاهی در ایالات متحده حکم داد که حماس مسئول این حمله و برای اجرای آن از پشتیبانی مادی ایران استفاده کرده است. براساس حکم دادگاه ایران باید به والدین و خواهر خانم بنت ١٣ میلیون دلار غرامت بپردازد.

پرونده دیگر مربوط به به آلن استین و خانواده دیوید جاکوبسون است. براساس حکم دادگاه ایالات متحده، این مرد در سال های ١٩٨٠ ربوده شد و حزب الله به درخواست ایران او را به گروگان گرفته بود. دادگاه در سال ٢٠٠٣ دستور داد ایران ٣٤٢ میلیون دلار به آقای استین بپردازد. در سال ٢٠٠٦ نیز دادگاه حکم داد که خانواده جاکوبسون واجد شرایط دریافت غرامت ٦ میلیون و ٤ صد هزار دلاری خواهد بود.

بنا به گزارش نشنال پست، وکلای وزارت دادگستری دولت فدرال کانادا با ارائه اسنادی به دیوان عالی قضایی انتاریو تاکید کردند «مصونیت دولتی ایران لغو شده است اما مصونیت دیپلماتیک این کشور هنوز به قوت خود باقی است».

دولت فدرال کانادا ادعا می کند که توقیف دارایی های دیپلماتیک ایران در اتاوا از سوی قربانیان عملیاتی تروریستی که با پشتیبانی و حمایت ایران انجام شده اند، نقض قانون بین المللی است و چنین اقدامی سفارت ها و ماموریت های دیپلماتیک کانادا در خارج از کشور را نسبت به اقدامات مشابه آسیب پذیر خواهد کرد. دارایی های دیپلماتیک ایران در اتاوا شامل ساختمان سفارتخانه و محل اقامت سفیر ایران در اتاوا است.

روزنامه کانادایی نشنال پست ادعا کرده است تصمیم و مداخله دولت کانادا در این مورد، اقدامی علیه قربانیان تروریسم و حمایت از جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به پرونده هایی است که در آن ها حکم توقیف دارایی های مقامات تهران در کانادا و تحویل آن ها به قربانیان عملیات تروریستی با پشتیبانی ایران صادر می شود.

وکلای دولت فدرال کانادا تاکید کرده اند ناکامی در محافظت از املاک و دارایی های دیپلماتیک تاثیر منفی بر دارایی های دیپلماتیک کانادا در خارج از کشور خواهد داشت.

بنا به گزارش نشنال پست، قربانیان این پرونده ها در کلیه موارد شکایت خود موفق نشده اند تا قضات دادگاه ها را به توقیف دارایی های ایران در ایالات متحده راضی کنند و در نهایت به دادگاه های کانادا روی آورند تا شاید بتوانند از محل دارایی های تهران در اتاوا غرامت خود را جبران کنند.

افزایش تدابیر امنیتی در شهرهای آمریکا

درپی بمب گذاری های مرگبار بوستون، مقامات در سراسر آمریکا بر تدابیر امنیتی می افزایند.

پلیس در برخی از شهرهای عمده، ازجمله نیویورک و واشنگتن، ساختمان ها، مراکز تاریخی و تماشایی، پایانه های ترابری، و رویدادهای ورزشی را کنترل می کند.

پلیس کنگره آمریکا می گوید بازدید کنندگان از مجتمع کنگره باید افزایش حضور پلیس در داخل و اطراف محل های همگانی، از جمله خطوط بازدیدکنندگان در کنار درهای وردوی و بازرسی های بیشتر توسط سگ های ردیاب را انتظار داشته باشند.

سازمان دهندگان مسابقات سالیانه دو ۱۶ کیلومتری و ۵ کیلومتری جرج واشنگتن در روز پنجشنبه در نزدیکی واشنگتن می گویند آنها تدابیر امنیتی را تقویت می کنند، و پلیس پارک و مقامات محلی سعی دارند دوندگان را تا آن زمان از اقدامات امنیتی جدید آگاه کنند.

سازمان های امنیتی و پلیس از مردم خواسته اند هر فعالیت مشکوک را گزارش دهند.

انفجار خودروهای بمب گذاری شده در عراق

در انفجار خودروهای بمب گذاری شده درعراق، دست کم پنج تن کشته شده اند.

یک روزپس از موج خشونت که حد اقل ۵۰ کشته در سراسر کشور برجا گذاشت، مقامات عراقی روز سه شنبه از بمب گذاری های جدید خبر دادند.
مرگبارترین انفجار ناحیه عزیزیه، در حدود ۷۵ کیلومتری جنوب بغداد را هدف گرفت، دست کم ۴ تن را کشت و ۱۵ نفر را مجروح کرد.

درشمال پایتخت، انفجاردیگری به مرگ حداقل یک سرباز منجر شد.

حملات، که مسئولیت آن را هنوزکسی برعهده نگرفته است، در حالی روی می دهد که عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی در روز شنبه آماده می شود. از زمان خروج سرباران آمریکایی در دسامبر ۲۰۱۱ ، این نخستین انتخاباتی است که درعراق برگزار می شود.

رای گیری تا کنون چندین ماه در استان های انبار و نینوا به دلیل تهدید های امنیتی به تاخیر افتاده است.

رد صلاحیت مشرف در انتخابات پاکستان

وکلای پرویز مشرف حاکم نظامی سابق پاکستان می گویند صلاحیت او برای شرکت در انتخابات پارلمانی آینده رد شده است.

هفته پیش صلاحیت مشرف برای شرکت در رقابت های انتخاباتی در سه حوزه از چهار حوزه ای که درخواست کرده بود رد شد، به این دلیل که او قانون اساسی پاکستان را در زمانی که در رأس قدرت بود به حال تعلیق درآورده بود. با این حال یک قاضی در ناحیه شمالی چیترال نامزدی مشرف را تایید کرد.

روز سه شنبه هیاتی مرکب از سه قاضی آن تصمیم را پس از آن که یک وکیل مدافع محلی آن را در دادگاه به چالش گرفت لغوکرد. مشرف می تواند از دادگاه عالی استیتاف بخواهد.

آقای مشرف اخیرا پس از چهار سال تبعید خودخواسته در خارج از کشور به پاکستان بازگشت. او از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۸ رییس جمهوری پاکستان بود.

بشار اسد بار دیگر عفو عمومی اعلام کرد

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بار دیگر فرمان عفو عمومی داد و گفت مرتکبین جنایت تا قبل از روز سه شنبه (امروز) مورد عفو قرار می گیرند.

از بعد از آغاز قیام عمومی در دو سال و چند ماه پیش، این چندمین بار است که رئیس جمهوری سوریه اعلام عفو عمومی می کند.
عفو عمومی جدید یک روز قبل از سالگرد استقلال سوریه در سال ۱۹۴۶ است.
عفو عمومی قبلی در اکتبر سال گذشته اعلام شده بود.

فریبرز رئیس دانا از زندان آزاد شد

فریبرز رییس دانا، اقتصاددان و عضو کانون نویسندگان ایران، روز دوشنبه از زندان اوین آزاد شد.

وبسایت کلمه گزارش داده است که آقای رئيس دانا به اتهام تبليغ عليه نظام به يک سال حبس محکوم شده بود که با پایان مدت محکومیت خود، از بند ۳۵۰ اوين آزاد شد.

گفته میشود وی از جمله به خاطر «عضويت در کانون نويسندگان، صدور بيانيه عليه سانسور، مصاحبه با رسانه‌های بی‌بی‌سی و صدای آمريکا و متهم کردن جمهوری اسلامی به آزار و تجاوز و شکنجه زندانيان» به زندان افتاده بود.

از زمان دستگیری آقای رئیس دانا، دانشگاهیان و روزنامه‌نگاران و کانون مدافعان حقوق کارگر و کانون نویسندگان ایران نسبت به دستگیری و بازداشت او اعتراض کرده و خواستار آزادی او شده بودند.

مفاد لایحه مهاجرت آمریکا اعلام شد

گروهی از سناتورهای آمریکایی روز سه شنبه با اقدامی فراحزبی سرانجام از محتوای لایحه مهاجرتی آمریکا پرده برداشتند.

بر اساس مفاد این لایحه جدید؛ تهدید به اخراج مهاجران غیرقانونی نه تنها رفع میشود بلکه نهایتا فرصتی به آنها داده خواهد شد تا بتوانند تابعیت آمریکا را بدست آورند.

بر اساس این لایحه، مهاجران بدون مدرک و غیر قانونی، که پیش از سال 2011 وارد آمریکا شده و بدون وقفه در این کشور اقامت گزیده اند، میتوانند فقط شش ماه پس از اینکه لایحه توسط رییس جمهوری امریکا امضا شد، برای وضعیت قانونی «موقت» درخواست کنند.

اما کسانیکه پس از این تاریخ وارد آمریکا شده باشند روند طولانی دیگری در انتظار آنان خواهد بود.

طرفداران این لایحه که چهار سناتور دموکرات و چهار سناتور جمهوریخواه درتدوین آن نقش داشته اند، شرایط خاصی را در آن گنجانده اند تا لایحه بتواند آن بخش از جمهوریخواهان که با هرگونه « عفو» افراد غیرقانونی مخالفند، را بخود جلب کند.

حضور شولتز و بیکر در مراسم خاکسپاری تاچر

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد باراک اوباما دوتن از مقامهای بلند پایه دوران ریگان را به نمایندگی از امریکا به مراسم خاکسپاری مارگارت تاچر نخست وزیر فقید بریتانیا اعزام خواهد کرد.

جورج شولتز وزیر امورخارجه رونالد ریگان و جیمز بیکر که هم در دوران ریگان و هم در دوران جورج بوش پدر مقامها ارشدی را داشت، در راس هیئت آمریکا در مراسم خاکسپاری نخست وزیر پیشین بریتانیا شرکت خواهند کرد.

هنوز هیچ برنامه ای از شرکت روسای جمهوری پیشین آمریکا در این مراسم اعلام نشده است. مراسم تدفین مارگرت تاچر روز چهارشنبه این هفته در لندن برگزار میشود.

بررسی برنامه های امنيتی ماراتن لندن

مقامات پلیس در بریتانیا می گویند، پس از انفجارهای بمب در ماراتن بوستون که به کشته شدن حداقل سه نفر منجر شد، در حال بررسی برنامه های امنیتی برای ماراتن روز یکشنبه پيش رو در لندن هستند.

سازمان دهندگان مسابقه دوی ماراتن در لندن می گویند، آنها پس از اطلاع از انفجارها در بوستون، با پلیس برای بحث پيرامون مسائل امنیتی تماس گرفته اند.

قرار است هزاران ورزشکار برای رقابت در ماراتن لندن، کمتر از یک هفته ديگر، شرکت کنند.

نيک بايتل، مدیر اجرایی ماراتن لندن، گفت، برنامه های امنيتی این مسابقه قبل از هرگونه تصميم گيری مورد بررسی قرار می گیرد. او همچنین در مورد واقعه بوستون ابراز تاسف کرد و آن را یک روز غم انگیز برای ورزشکاران ناميد.

کاهش موارد دزدی دریایی در آبهای بین المللی

گزارش های تازه حاکی از آن است که آمار دزدی دریایی در سطح جهان، به ویژه در منطقه سومالی، رو به کاهش گذارده است.

سازمان بین المللی دریانوردی اعلام کرده که طی سه ماه نخست سال ۲۰۱۳ شمار موارد دزدی دریایی در جهان ۶۶ بوده که در قیاس با همین مدت در سال گذشته، ۵۵ درصد کاهش نشان داده است.

پوتِنال موکوندان، مدیر سازمان بین المللی دریانوردی، می گوید با اتخاذ و اعمال تدابیر امنیتی مناسبتر از گذشته و حضور هشیارتر گارد دریایی در آب های بین المللی، به امنیت بیشتر دریاها و کاهش میزان دزدی دریایی انجامیده است.

خلیج گینه در غرب آفریقا، موضوع نگرانی های تازه است. در این منطقه طی همین سه ماه اول امسال، ۱۵ مورد حمله دزدان دریایی گزارش شده است.

اغلب دزدی ها در آب های نیجریه روی داده است. این موارد حمله، شامل سه مورد ربودن کشتی است که دو تانکر هم درمیان آنها بوده اند. ۲۶ مورد دزدی دریایی هم در اندونزی گزارش شده است.

حسنی مبارک در زندان می ماند

دادگاه بدوی مصر روز دوشنبه (١٥ آوریل) پس از رسیدگی به اتهامات حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر در مورد دست داشتن در قتل معترضان، دستور آزادی او را صادر کرد اما وی به دلیل اتهام فساد در بازداشت باقی خواهد ماند.

وکلای آقای مبارک ادعا کردند به این دلیل که حسنی مبارک ٨٤ ساله دو سال بدون صدور حکم در بازداشت موقت و زندانی بوده است، درصدد هستند تا مقدمات آزادی وی را فراهم کنند.

حسنی مبارک به اتهام ناکامی در محافظت از جان معترضان در برابر خشونت های قیامی که به سرنگونی او منتهی شد، در دادگاه محاکمه می شود.

آقای مبارک در زندان نظامی در حومه قاهره در بازداشت به سر می برد. وکلای او می گویند او به بیماری های جسمی متعددی مبتلا است.

معاینه اجباری ۱۰۵۰ بوئینگ ۷۳۷ در امریکا

مقامهای ایمنی هوایی در امریکا دستور داده اند بیش از یک هزار هواپیمای مسافری بوئینگ ۷۳۷ مورد معاینه قرار گیرند تا از ایمنی آنها برای پرواز اطمینان حاصل شود.

در دستور روز دوشنبه اداره فدرال هوانوردی آمده است زنگ زدگی میله های کوچکی در دُم این هواپیماها ممکن است به یکپارچگی ساختار هواپیما لطمه بزند و باعث شود خلیان کنترل هواپیما را از دست بدهد.

این معاینه شامل ۱۰۵۰ بوئینگ در ناوگان مسافری امریکا می شود و بیش از ۱۰ میلیون دلار خرج برخواهد داشت.

احتمالاً شرکتهای خارجی که معمولا در این گونه موارد از شرکتهای امریکایی تبعیت می کنند نیز صدها بوئینگ در ناوگان خود را مورد معاینه قرار خواهند داد.

تا کنون حادثه ای که بر اساس این نقص احتمالی پیش آمده باشد گزارش نشده است.

گزارش حقوق بشر وزارت خارجه بریتانیا

گزارش سالانه وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان منتشر شد. ۲۷ کشور در این گزارش از مایه نگرانی توصیف شده اند که ایران یکی از آنهاست.

بنا بر این گزارش، کارنامه حقوق انسانی در ایران در سال ۲۰۱۲ بسیار ضعیف بود و جمهوری اسلامی با استفاده از ابزارهایی چون ارعاب و بازداشت های خود سرانه، به سرکوب شدید آزادی بیان در ایران ادامه داده است.

در این گزارش همچنین به بدرفتاری حکومت با مدافعان حقوق بشر، جلوگیری از دسترسی به وکیل مدافع, فقدان حاکمیت قانون، شکنجه زندانیان، نبود آزادی مذهب، تبعیض علیه زنان، و اجرای احکام اعدام اشاره شده است.

در گزارش آمده است که بریتانیا در افزایش فشار بین المللی بر رژیم ایران برای بهبود کارنامه خود نقشی برجسته داشت و از تمدید ماموریت احمد شهید بازرس ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران حمایت کرد.

در مراسمی که روز دوشنبه با حضور ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا در کاخ تشریفات وزارتخانه برای معرفی گزارش سالانه حقوق بشر برگزار شد، علاوه بر دیپلماتها و نمایندگان برخی سازمانهای غیر دولتی مدافع حقوق بشر، دکتر احمد شهید و نیز مدلین ریس از اتحادیه بین المللی زنان برای صلح و آزادی نیز حضور داشتند.

بهای هر اونس طلا به زیر ۱۴۰۰ دلار سقوط کرد

روز دوشنبه ارزش طلا در بازارهای جهانی تا ۶.۳ درصد سقوط کرد و به زیر ۱۴۰۰ دلار در هر اونس رسید. این اولین بار از مارس ۲۰۱۱ و سقوط تاریخی بازار است که ارزش طلا تا این حد کم می شود.

پس از پیش بینی رشد در تولید خالص ملی چین در سه ماهه اول سال جاری میلادی، سرمایه گذاران همراه با خرید سهام کالاهایی چون نفت و مس، طلا را نیز مورد ملاحظه قرار دادند.

سقوط ارزش طلا در کنار نگرانی‌های قبلی اقتصادی چون مشکلات مالی اروپا و بحران بانکی اخیر در قبرس و همچنین نگرانی از کاهش مشوق‌های پولی، ذهن دست اندرکاران مالی جهان را به خود مشغول ساخته است.

در عین حال سقوط ارزش طلا فرصتی است برای جواهرسازان تا ذخیره‌ای از این فلز گرانبها برای تولیدات آینده‌شان تهیه کنند.

ايران: نگرانی‌ بی اساس از ايمنی نيروگاه بوشهر


«محمد احمديان» ، معاون سازمان انر‌ژی اتمی ايران، آنچه را که "تبليغات سوء برخی کشور‌ها" در باره ايمنی نيروگاه اتمی بوشهر خواند، بی‌اساس دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای احمديان روز يکشنبه گفت: "نيروگاه بوشهر برای مقاومت در برابر زلزله حداقل هشت ريشتری احداث شده و زلزله هفته گذشته شش ريش‌تر قدرت داشته و در فاصله ۱۰۰ کيلومتری نيروگاه رخ داده است".

روز يکشنبه «عبدالطيف زَيانی»، دبيرکل شورای همکار ی خليج فارس طی سخنانی در رياض، خواستار اعزام هياتی از آژانس بين المللی انرژی اتمی برای بازرسی ايمنی نيروگاه بوشهر پس از وقوع زلزله در استان بوشهر شده بود.

[رادیو فردا]

تسلیت جان کری به والدین دیپلمات مقتول

جان کری وزیر امور خارجه امریکا در راه بازگشت از سفر آسیایی خود، برای دیدار با پدر و مادر دیپلمات ۲۵ ساله امریکایی که اخیراً در افغانستان کشته شد به شیکاگو می رود.
آقای کری گفت روز دوشنبه در شیکاگو توقف می کند تا به والدین آن اسمدینگوف - دیپلمات امریکایی که در میان شش مقتول انفجار زابل در افغانستان بود - تسلیت بگوید.
اسمدینگوف به همراه چهار امریکایی دیگر و یک شهروند افغان برای توزیع کتابهای درسی کودکان به زابل رفته بودند که هدف حمله قرار گرفتند و کشته شدند.

۷ کشته بر اثر انفجار در زابل افغانستان

مقامهای افغانستان می گویند بر اثر انفجار یک تراکتور و تریلر در روز دوشنبه دست کم ۷ نفر کشته و ۴ نفر زخمی شده اند.
این انفجار در مالی زی در استان زابل در جنوب افغانستان روی داد.
کسی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است ولی معمولا طالبان از این گونه تاکتیک ها بهره می جویند.

انفجارهای متعدد عراق ۲۰ قربانی گرفت

روز دوشنبه چند انفجار و یک عمل انتحاری در شمال و جنوب عراق دست کم ۲۰ کشته و نزدیک به ۲۰۰ مجروح بر جای گذاشت.

این خشونتها در کرکوک، توز خمراتو در شمال و سامره در مرکز و نصیریه در جنوب عراق روی دادند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

حملات روز دوشنبه درست چند روز پیش از انتخابات استانی است که خود آزمایشی در رابطه با ثبات سیاسی عراق پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور محسوب می شود.

انتخابات در چندین استان عراق از جمله انبار و نینوا به دلایل امنیتی به تاخیر افتاده است.

قتل هفت نفر در شهر ساحلی کنکون مکزیک

هفت نفر در شهر کنکون مکزیک که در جنوب این کشور واقع است بقتل رسیدند.

پلیس مکزیک روز دوشنبه جسد پنج مرد و دو زن را در کلبه کوچکی در بیرون از شهر توریستی کنکون پیدا کرد.

تحقیقات اولیه نشان میدهد قربانیان این حادثه همگی دلالان مواد مخدر بودند.
کنکون در سواحل دریای کارائیب و یکی از مقاصد عمده گردشگران بین المللی، اساسا از درگیریها و خشونتهای مربوط به باندهای مواد مخدر بدور بوده است.

واکنش به دعوت کری از کره شمالی برای مذاکره

پیشنهاد جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به کره شمالی تا برای مذاکره با آمریکا به میز مذاکرات بازگردد، واکنش برخی از سناتورهای آمریکا را به همراه آورده است.

جان کری که برای دیدار از چند کشور خاور دور روز یکشنبه وارد ژاپن شده است باتکرار موضع همیشگی آمریکا در مورد تعهد واشنگتن به توکیو، از پیونگ یانگ خواست تا برای رفع تنشها وارد مذاکره شود.

درهمین حال سناتور دموکرات دیک دوربن ضمن استقبال از پیشنهاد جان کری به کره شمالی مبنی بر مذاکره گفت: من تصور میکنم آقای کری رویکرد درستی دارد زیرا ما آماده ایم تا گامی به پیش برداریم ولی ابتدا میخواهیم شاهد گامهای مثبتی از سوی پیونگ یانگ و شاهد کاهش لفاظیها و شعارهای تند و داغ این کشور باشیم.

اما سناتور دموکرات جان کورنین گفت ایالات متحده نباید به پیونگ یانگ که خواهان «جنگجویی» است جایزه دهد. سناتور کورنین گفت وی به کیم جونگ اون برای اینکه دست از سخنان شعارگونه خود بردارد باج نخواهد داد.

جان کری روز دوشنبه با شینتو آبه نخست وزیر ژاپن دیدار و گفتگو خواهد کرد.

موج دستگیریها در استان خوزستان

مركز اسناد حقوق بشر ايران گزارش هایی از طرف فعالین محلی حقوق بشر دريافت كرده است كه حاکی از دستگیری در حدود 188 نفر از اعراب اهوازی در سراسر استان خوزستان در طول پنج هفتۀ گذشته است.

بر اساس مرکز اسناد حقوق بشر ایران که دفتر آن در نیویورک است این دستگیریها بیشتر در شهرهاى اهواز، شادگان و حمیدیه صورت گرفته است.

بر اساس گزارش مرکز اسناد حقوق بشر ایران گرچه بازداشت شدگان خردسال در هفته های اخیر با قید وثیقه آزاد شده اند، حال و روز بسیاری ديگر از بازداشت شدگان اخير نامعلوم باقی مانده است.

کمک امریکا به کرانه باختری ادامه می یابد

مقامهای فلسطینی و ایالات متحده روز یکشنبه ضمن اشاره به استعفای سلام فیاض نخست وزیر فلسطینی که از حمایت آمریکا برخوردار بود، با خوش بینی اعلام کردند برنامه واشنگتن دائر بر طرح «توسعه کرانه باختری رود اردن»، بخاطر این استعفا به تاخیر نمی افتد.

سلام فیاض پس از ماهها تنش با محمود عباس رهبر فلسطینی ها روز شنبه از مقام خود استعفا داد.

استعفای آقای فیاض درست پس از دیدار یک هفته پیش جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از کرانه باختری رود اردن روی میدهد. آقای کری در این بازدید به مقامهای فلسطینی قول داد تا مشکلات مختلف را بر سر راه توسعه اقتصادی کرانه باختری رود اردن، مرتفع کند.

وزیر امورخارجه آمریکا، که برای دیداری از آسیای دور وارد توکیو شده است؛ به خبرنگاران گفت ایالات متحده طرح خود مبنی بر کمکهای اقتصادی به کرانه باختری رود اردن را تحت هر شرایطی پیگیری خواهد کرد.

سلام فیاض که تحصیل کرده آمریکا و از مقامهای پیشین صندوق بین المللی پول است در سال 2007 به مقام نخست وزیری تشکیلات خود گردان فلسطینی انتخاب شد. وی قرار بود تلاشهای خود را معطوف به تاسیس و تشکیل نهادهای مورد نیاز کشور آینده فلسطین کند، اما با افزایش بیکاری و تورم در این منطقه از محبوبیت وی شدیدا کاهش یافت.

خشونت در آستانه انتخابات در پاکستان

در انفجار یک بمب کنار جاده ای در شمال غرب پاکستان، یک مقام محلی یک حزب سیاسی آن کشور کشته شد.

به گفته پلیس، مکرم شاه از رهبران محلی حزب عوامی ملی در منطقه دره سوات به هنگام رانندگی در انفجار این بمب کشته شد.

هنوز کسی یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

حزب عوامی یکی از حزب هایی است که در آستانه انتخاابات پاکستان، طالبان آن را تهدید کرده است.

حریق مرگبار در کافه اینترنتی در چین

آتش سوزی در یک کافه اینترنتی در چین، در شهر «شیانگ یانگ» واقع در استان «هوبه » که به یک هتل 5 طبقه نیز سرایت کرد، یازده کشته و بیش از 50 زخمی برجای گذاشت. مسئولان دولتی چین می گویند تحقیق پیرامون این آتش سوزی را آغاز کرده اند.

به گزارش شین هوا خبرگزاری رسمی چین این حریق اکنون مهار شده است.

مقام های محلی چین تاکنون در باره علت و چگونگی حریق گزارشی منتشر نکرده اند، اما خبرگزاری شین هوا به نقل از دو تن از آتش نشانان می گوید آتش سوزی از کافه اینترنتی واقع در طبقه همکف هتل آغاز شد که به سرعت به همه جای هتل سرایت کرد.

حریق ساعت 6 و سی دقیقه بامداد امروز یکشنبه آغاز شد و تا ساعت 9 ادامه یافت.
امدادرسانان زخمی ها را به بیمارستان های محلی شهر منتقل کرده اند.
این تازه ترین آتش سوزی در زنجیره آتش سوزیهای دامنه دار در چین است.

گفته می شود سیگار کشیدن در کافه علت وقوع این آتش سوزی بوده است.

چین با 350 میلیون سیگاری بزرگترین جمعیت معتاد به سیگار در جهان را دارد، و از این رو دولت سیگار کشیدن در اماکن عمومی از جمله هتل ها را ممنوع اعلام کرده است.

آغاز سال نو بنگالی ها با جشن و سرور

هزاران نفر روز یکشنبه در در داکا پایتخت بنگلادش گرد آمدند تا سال نو بنگالی را جشن بگیرند.

رژه زنان و مردان و کودکان با لباس های رنگی در خیابان ها ، خواندن اشعار رابیند رانات تاگور شاعر اهل بنگال هند همراه با موسیقی، اجرای رقص و آواز بنگالی و عرضه اغذیه ویژه منطقه بخشی از برنامه های این مراسم است.

سال نوی بنگالی در عین حال با گردهمایی اعضا خانواده و دوستان در کنار یکدیگر همراه است که یک هفته به طول می انجامد.

مبارزه برای بازگشت به ریاست جمهوری شیلی

رییس جمهوری پیشین شیلی برای بازگشت به مقام ریاست جمهوری مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرد.

میشل بشله روزیکشنبه، در سانتیاگو پایتخت شیلی از کاندیدائی خود برای احراز مجدد مقام ریاست جمهوری خبرداد.
خانم بشله که یک سوسیالیست میانه است از سال 2004 تا 2010 رییس جمهوری شیلی بود ولی از آن جا که قانون اساسی شیلی اجازه دو دوره پی در پی ریاست جمهوری را نمی دهد خانم بشله 62 ساله نتوانست در انتخابات سال 2010 شرکت کند.

او پس از دو سال اقامت در نیویورک و خدمت در سازمان ملل متحد ماه گذشته به شیلی بازگشت.

فرود هواپیمای مسافری روی آب بجای باند

مقام های اندونزی رسیدگی به سانحه هواپیمای مسافربری آن کشور را آغاز کرده اند.

روز شنبه یک هواپیمای مسافربری خط "لاین ایر" اندونزی نتوانست در باند فرودگاه جزیره بالی به زمین بنشیند و در آب های کم عمق اقیانوس فرود آمد.
بدنه این هواپیمای بوئینگ 737 به دو نیم شد ولی تلفاتی به بار نیاورد.

امدادگران ۱۰۱ سرنشین و۷ خدمه هواپیما را زنده از هواپیما بیرون آوردند ولی ۴۵ نفر از آنان زخمی شده اند.

امدادگران همچنین دستگاه ضبط اطلاعات پروازی هواپیما را برای تحقیق و رسیدگی از هواپیما خارج کرده اند و قرار است خود هواپیما را هم از آب بیرون بیاورند تا به دستگاه ضبط صدای کابین خلبان نیز دسترسی پیدا کنند

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG