لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۱۹

سرخط خبرها

کاهش موارد دزدی دریایی در آبهای بین المللی

گزارش های تازه حاکی از آن است که آمار دزدی دریایی در سطح جهان، به ویژه در منطقه سومالی، رو به کاهش گذارده است.

سازمان بین المللی دریانوردی اعلام کرده که طی سه ماه نخست سال ۲۰۱۳ شمار موارد دزدی دریایی در جهان ۶۶ بوده که در قیاس با همین مدت در سال گذشته، ۵۵ درصد کاهش نشان داده است.

پوتِنال موکوندان، مدیر سازمان بین المللی دریانوردی، می گوید با اتخاذ و اعمال تدابیر امنیتی مناسبتر از گذشته و حضور هشیارتر گارد دریایی در آب های بین المللی، به امنیت بیشتر دریاها و کاهش میزان دزدی دریایی انجامیده است.

خلیج گینه در غرب آفریقا، موضوع نگرانی های تازه است. در این منطقه طی همین سه ماه اول امسال، ۱۵ مورد حمله دزدان دریایی گزارش شده است.

اغلب دزدی ها در آب های نیجریه روی داده است. این موارد حمله، شامل سه مورد ربودن کشتی است که دو تانکر هم درمیان آنها بوده اند. ۲۶ مورد دزدی دریایی هم در اندونزی گزارش شده است.

حسنی مبارک در زندان می ماند

دادگاه بدوی مصر روز دوشنبه (١٥ آوریل) پس از رسیدگی به اتهامات حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر در مورد دست داشتن در قتل معترضان، دستور آزادی او را صادر کرد اما وی به دلیل اتهام فساد در بازداشت باقی خواهد ماند.

وکلای آقای مبارک ادعا کردند به این دلیل که حسنی مبارک ٨٤ ساله دو سال بدون صدور حکم در بازداشت موقت و زندانی بوده است، درصدد هستند تا مقدمات آزادی وی را فراهم کنند.

حسنی مبارک به اتهام ناکامی در محافظت از جان معترضان در برابر خشونت های قیامی که به سرنگونی او منتهی شد، در دادگاه محاکمه می شود.

آقای مبارک در زندان نظامی در حومه قاهره در بازداشت به سر می برد. وکلای او می گویند او به بیماری های جسمی متعددی مبتلا است.

معاینه اجباری ۱۰۵۰ بوئینگ ۷۳۷ در امریکا

مقامهای ایمنی هوایی در امریکا دستور داده اند بیش از یک هزار هواپیمای مسافری بوئینگ ۷۳۷ مورد معاینه قرار گیرند تا از ایمنی آنها برای پرواز اطمینان حاصل شود.

در دستور روز دوشنبه اداره فدرال هوانوردی آمده است زنگ زدگی میله های کوچکی در دُم این هواپیماها ممکن است به یکپارچگی ساختار هواپیما لطمه بزند و باعث شود خلیان کنترل هواپیما را از دست بدهد.

این معاینه شامل ۱۰۵۰ بوئینگ در ناوگان مسافری امریکا می شود و بیش از ۱۰ میلیون دلار خرج برخواهد داشت.

احتمالاً شرکتهای خارجی که معمولا در این گونه موارد از شرکتهای امریکایی تبعیت می کنند نیز صدها بوئینگ در ناوگان خود را مورد معاینه قرار خواهند داد.

تا کنون حادثه ای که بر اساس این نقص احتمالی پیش آمده باشد گزارش نشده است.

گزارش حقوق بشر وزارت خارجه بریتانیا

گزارش سالانه وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان منتشر شد. ۲۷ کشور در این گزارش از مایه نگرانی توصیف شده اند که ایران یکی از آنهاست.

بنا بر این گزارش، کارنامه حقوق انسانی در ایران در سال ۲۰۱۲ بسیار ضعیف بود و جمهوری اسلامی با استفاده از ابزارهایی چون ارعاب و بازداشت های خود سرانه، به سرکوب شدید آزادی بیان در ایران ادامه داده است.

در این گزارش همچنین به بدرفتاری حکومت با مدافعان حقوق بشر، جلوگیری از دسترسی به وکیل مدافع, فقدان حاکمیت قانون، شکنجه زندانیان، نبود آزادی مذهب، تبعیض علیه زنان، و اجرای احکام اعدام اشاره شده است.

در گزارش آمده است که بریتانیا در افزایش فشار بین المللی بر رژیم ایران برای بهبود کارنامه خود نقشی برجسته داشت و از تمدید ماموریت احمد شهید بازرس ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر ایران حمایت کرد.

در مراسمی که روز دوشنبه با حضور ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا در کاخ تشریفات وزارتخانه برای معرفی گزارش سالانه حقوق بشر برگزار شد، علاوه بر دیپلماتها و نمایندگان برخی سازمانهای غیر دولتی مدافع حقوق بشر، دکتر احمد شهید و نیز مدلین ریس از اتحادیه بین المللی زنان برای صلح و آزادی نیز حضور داشتند.

بهای هر اونس طلا به زیر ۱۴۰۰ دلار سقوط کرد

روز دوشنبه ارزش طلا در بازارهای جهانی تا ۶.۳ درصد سقوط کرد و به زیر ۱۴۰۰ دلار در هر اونس رسید. این اولین بار از مارس ۲۰۱۱ و سقوط تاریخی بازار است که ارزش طلا تا این حد کم می شود.

پس از پیش بینی رشد در تولید خالص ملی چین در سه ماهه اول سال جاری میلادی، سرمایه گذاران همراه با خرید سهام کالاهایی چون نفت و مس، طلا را نیز مورد ملاحظه قرار دادند.

سقوط ارزش طلا در کنار نگرانی‌های قبلی اقتصادی چون مشکلات مالی اروپا و بحران بانکی اخیر در قبرس و همچنین نگرانی از کاهش مشوق‌های پولی، ذهن دست اندرکاران مالی جهان را به خود مشغول ساخته است.

در عین حال سقوط ارزش طلا فرصتی است برای جواهرسازان تا ذخیره‌ای از این فلز گرانبها برای تولیدات آینده‌شان تهیه کنند.

ايران: نگرانی‌ بی اساس از ايمنی نيروگاه بوشهر


«محمد احمديان» ، معاون سازمان انر‌ژی اتمی ايران، آنچه را که "تبليغات سوء برخی کشور‌ها" در باره ايمنی نيروگاه اتمی بوشهر خواند، بی‌اساس دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای احمديان روز يکشنبه گفت: "نيروگاه بوشهر برای مقاومت در برابر زلزله حداقل هشت ريشتری احداث شده و زلزله هفته گذشته شش ريش‌تر قدرت داشته و در فاصله ۱۰۰ کيلومتری نيروگاه رخ داده است".

روز يکشنبه «عبدالطيف زَيانی»، دبيرکل شورای همکار ی خليج فارس طی سخنانی در رياض، خواستار اعزام هياتی از آژانس بين المللی انرژی اتمی برای بازرسی ايمنی نيروگاه بوشهر پس از وقوع زلزله در استان بوشهر شده بود.

[رادیو فردا]

تسلیت جان کری به والدین دیپلمات مقتول

جان کری وزیر امور خارجه امریکا در راه بازگشت از سفر آسیایی خود، برای دیدار با پدر و مادر دیپلمات ۲۵ ساله امریکایی که اخیراً در افغانستان کشته شد به شیکاگو می رود.
آقای کری گفت روز دوشنبه در شیکاگو توقف می کند تا به والدین آن اسمدینگوف - دیپلمات امریکایی که در میان شش مقتول انفجار زابل در افغانستان بود - تسلیت بگوید.
اسمدینگوف به همراه چهار امریکایی دیگر و یک شهروند افغان برای توزیع کتابهای درسی کودکان به زابل رفته بودند که هدف حمله قرار گرفتند و کشته شدند.

۷ کشته بر اثر انفجار در زابل افغانستان

مقامهای افغانستان می گویند بر اثر انفجار یک تراکتور و تریلر در روز دوشنبه دست کم ۷ نفر کشته و ۴ نفر زخمی شده اند.
این انفجار در مالی زی در استان زابل در جنوب افغانستان روی داد.
کسی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است ولی معمولا طالبان از این گونه تاکتیک ها بهره می جویند.

انفجارهای متعدد عراق ۲۰ قربانی گرفت

روز دوشنبه چند انفجار و یک عمل انتحاری در شمال و جنوب عراق دست کم ۲۰ کشته و نزدیک به ۲۰۰ مجروح بر جای گذاشت.

این خشونتها در کرکوک، توز خمراتو در شمال و سامره در مرکز و نصیریه در جنوب عراق روی دادند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

حملات روز دوشنبه درست چند روز پیش از انتخابات استانی است که خود آزمایشی در رابطه با ثبات سیاسی عراق پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور محسوب می شود.

انتخابات در چندین استان عراق از جمله انبار و نینوا به دلایل امنیتی به تاخیر افتاده است.

قتل هفت نفر در شهر ساحلی کنکون مکزیک

هفت نفر در شهر کنکون مکزیک که در جنوب این کشور واقع است بقتل رسیدند.

پلیس مکزیک روز دوشنبه جسد پنج مرد و دو زن را در کلبه کوچکی در بیرون از شهر توریستی کنکون پیدا کرد.

تحقیقات اولیه نشان میدهد قربانیان این حادثه همگی دلالان مواد مخدر بودند.
کنکون در سواحل دریای کارائیب و یکی از مقاصد عمده گردشگران بین المللی، اساسا از درگیریها و خشونتهای مربوط به باندهای مواد مخدر بدور بوده است.

واکنش به دعوت کری از کره شمالی برای مذاکره

پیشنهاد جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به کره شمالی تا برای مذاکره با آمریکا به میز مذاکرات بازگردد، واکنش برخی از سناتورهای آمریکا را به همراه آورده است.

جان کری که برای دیدار از چند کشور خاور دور روز یکشنبه وارد ژاپن شده است باتکرار موضع همیشگی آمریکا در مورد تعهد واشنگتن به توکیو، از پیونگ یانگ خواست تا برای رفع تنشها وارد مذاکره شود.

درهمین حال سناتور دموکرات دیک دوربن ضمن استقبال از پیشنهاد جان کری به کره شمالی مبنی بر مذاکره گفت: من تصور میکنم آقای کری رویکرد درستی دارد زیرا ما آماده ایم تا گامی به پیش برداریم ولی ابتدا میخواهیم شاهد گامهای مثبتی از سوی پیونگ یانگ و شاهد کاهش لفاظیها و شعارهای تند و داغ این کشور باشیم.

اما سناتور دموکرات جان کورنین گفت ایالات متحده نباید به پیونگ یانگ که خواهان «جنگجویی» است جایزه دهد. سناتور کورنین گفت وی به کیم جونگ اون برای اینکه دست از سخنان شعارگونه خود بردارد باج نخواهد داد.

جان کری روز دوشنبه با شینتو آبه نخست وزیر ژاپن دیدار و گفتگو خواهد کرد.

موج دستگیریها در استان خوزستان

مركز اسناد حقوق بشر ايران گزارش هایی از طرف فعالین محلی حقوق بشر دريافت كرده است كه حاکی از دستگیری در حدود 188 نفر از اعراب اهوازی در سراسر استان خوزستان در طول پنج هفتۀ گذشته است.

بر اساس مرکز اسناد حقوق بشر ایران که دفتر آن در نیویورک است این دستگیریها بیشتر در شهرهاى اهواز، شادگان و حمیدیه صورت گرفته است.

بر اساس گزارش مرکز اسناد حقوق بشر ایران گرچه بازداشت شدگان خردسال در هفته های اخیر با قید وثیقه آزاد شده اند، حال و روز بسیاری ديگر از بازداشت شدگان اخير نامعلوم باقی مانده است.

کمک امریکا به کرانه باختری ادامه می یابد

مقامهای فلسطینی و ایالات متحده روز یکشنبه ضمن اشاره به استعفای سلام فیاض نخست وزیر فلسطینی که از حمایت آمریکا برخوردار بود، با خوش بینی اعلام کردند برنامه واشنگتن دائر بر طرح «توسعه کرانه باختری رود اردن»، بخاطر این استعفا به تاخیر نمی افتد.

سلام فیاض پس از ماهها تنش با محمود عباس رهبر فلسطینی ها روز شنبه از مقام خود استعفا داد.

استعفای آقای فیاض درست پس از دیدار یک هفته پیش جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از کرانه باختری رود اردن روی میدهد. آقای کری در این بازدید به مقامهای فلسطینی قول داد تا مشکلات مختلف را بر سر راه توسعه اقتصادی کرانه باختری رود اردن، مرتفع کند.

وزیر امورخارجه آمریکا، که برای دیداری از آسیای دور وارد توکیو شده است؛ به خبرنگاران گفت ایالات متحده طرح خود مبنی بر کمکهای اقتصادی به کرانه باختری رود اردن را تحت هر شرایطی پیگیری خواهد کرد.

سلام فیاض که تحصیل کرده آمریکا و از مقامهای پیشین صندوق بین المللی پول است در سال 2007 به مقام نخست وزیری تشکیلات خود گردان فلسطینی انتخاب شد. وی قرار بود تلاشهای خود را معطوف به تاسیس و تشکیل نهادهای مورد نیاز کشور آینده فلسطین کند، اما با افزایش بیکاری و تورم در این منطقه از محبوبیت وی شدیدا کاهش یافت.

خشونت در آستانه انتخابات در پاکستان

در انفجار یک بمب کنار جاده ای در شمال غرب پاکستان، یک مقام محلی یک حزب سیاسی آن کشور کشته شد.

به گفته پلیس، مکرم شاه از رهبران محلی حزب عوامی ملی در منطقه دره سوات به هنگام رانندگی در انفجار این بمب کشته شد.

هنوز کسی یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

حزب عوامی یکی از حزب هایی است که در آستانه انتخاابات پاکستان، طالبان آن را تهدید کرده است.

حریق مرگبار در کافه اینترنتی در چین

آتش سوزی در یک کافه اینترنتی در چین، در شهر «شیانگ یانگ» واقع در استان «هوبه » که به یک هتل 5 طبقه نیز سرایت کرد، یازده کشته و بیش از 50 زخمی برجای گذاشت. مسئولان دولتی چین می گویند تحقیق پیرامون این آتش سوزی را آغاز کرده اند.

به گزارش شین هوا خبرگزاری رسمی چین این حریق اکنون مهار شده است.

مقام های محلی چین تاکنون در باره علت و چگونگی حریق گزارشی منتشر نکرده اند، اما خبرگزاری شین هوا به نقل از دو تن از آتش نشانان می گوید آتش سوزی از کافه اینترنتی واقع در طبقه همکف هتل آغاز شد که به سرعت به همه جای هتل سرایت کرد.

حریق ساعت 6 و سی دقیقه بامداد امروز یکشنبه آغاز شد و تا ساعت 9 ادامه یافت.
امدادرسانان زخمی ها را به بیمارستان های محلی شهر منتقل کرده اند.
این تازه ترین آتش سوزی در زنجیره آتش سوزیهای دامنه دار در چین است.

گفته می شود سیگار کشیدن در کافه علت وقوع این آتش سوزی بوده است.

چین با 350 میلیون سیگاری بزرگترین جمعیت معتاد به سیگار در جهان را دارد، و از این رو دولت سیگار کشیدن در اماکن عمومی از جمله هتل ها را ممنوع اعلام کرده است.

آغاز سال نو بنگالی ها با جشن و سرور

هزاران نفر روز یکشنبه در در داکا پایتخت بنگلادش گرد آمدند تا سال نو بنگالی را جشن بگیرند.

رژه زنان و مردان و کودکان با لباس های رنگی در خیابان ها ، خواندن اشعار رابیند رانات تاگور شاعر اهل بنگال هند همراه با موسیقی، اجرای رقص و آواز بنگالی و عرضه اغذیه ویژه منطقه بخشی از برنامه های این مراسم است.

سال نوی بنگالی در عین حال با گردهمایی اعضا خانواده و دوستان در کنار یکدیگر همراه است که یک هفته به طول می انجامد.

مبارزه برای بازگشت به ریاست جمهوری شیلی

رییس جمهوری پیشین شیلی برای بازگشت به مقام ریاست جمهوری مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرد.

میشل بشله روزیکشنبه، در سانتیاگو پایتخت شیلی از کاندیدائی خود برای احراز مجدد مقام ریاست جمهوری خبرداد.
خانم بشله که یک سوسیالیست میانه است از سال 2004 تا 2010 رییس جمهوری شیلی بود ولی از آن جا که قانون اساسی شیلی اجازه دو دوره پی در پی ریاست جمهوری را نمی دهد خانم بشله 62 ساله نتوانست در انتخابات سال 2010 شرکت کند.

او پس از دو سال اقامت در نیویورک و خدمت در سازمان ملل متحد ماه گذشته به شیلی بازگشت.

فرود هواپیمای مسافری روی آب بجای باند

مقام های اندونزی رسیدگی به سانحه هواپیمای مسافربری آن کشور را آغاز کرده اند.

روز شنبه یک هواپیمای مسافربری خط "لاین ایر" اندونزی نتوانست در باند فرودگاه جزیره بالی به زمین بنشیند و در آب های کم عمق اقیانوس فرود آمد.
بدنه این هواپیمای بوئینگ 737 به دو نیم شد ولی تلفاتی به بار نیاورد.

امدادگران ۱۰۱ سرنشین و۷ خدمه هواپیما را زنده از هواپیما بیرون آوردند ولی ۴۵ نفر از آنان زخمی شده اند.

امدادگران همچنین دستگاه ضبط اطلاعات پروازی هواپیما را برای تحقیق و رسیدگی از هواپیما خارج کرده اند و قرار است خود هواپیما را هم از آب بیرون بیاورند تا به دستگاه ضبط صدای کابین خلبان نیز دسترسی پیدا کنند

کره شمالی صحنه مسابقه دوی بین المللی

کره شمالی روز یکشنبه میزبان یک مسابقه دوی بین المللی بود. این در حالی است که دولت آن کشور در روزهای اخیر با تهدید به حملات هسته ای در جهان ایجاد تنش کرده است.

۲۰۰ شهروند کره شمالی و ۱۴ دونده از کشور های دیگر در این مسابقه در نزدیکی پیونگ یانگ پایتخت شرکت داشتند.
یک دونده اتیوپیایی برنده این مسابقه شد و مقام های دوم و سوم به شهروندان اوکرایین و رواندا تعلق گرفت.
مسابقه تقریبا مصادف با مراسم ۱۰۱ سالگی بنیانگزار کره شمالی کیم ایل سونگ است که روز دو شنبه برگزار می شود.

تظاهرات اعتراضی در بحرین

هزاران بحرینی روزشنبه درتظاهراتی درنزدیکی منامه خواهان اصلاحات دمکراتیک شدند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل ازشاهدان حاکی است پلیس برای متفرق ساختن صدها معترض درسنابس به گاز اشک آور و بمب های صوتی متوسل شد.

درجنوب، هنگامی که پلیس گلوله های ساچمه ای و گاز اشک آور بسوی مردم شلیک کرد، پسر 14 ساله ای از ناحیه صورت به شدت زخمی شد و پلیس دو نفر را دستگیر کرد.

با این حال دربلادالقدیم، صدها نفردرحالی که علیه دیکتاتوری و رژیم شعارمی دادند، تظاهرات صلحجویانه ای برپا کردند.

خبرگزاری فرانسه می گوید الوفاق، گروه اصلی اوپوزیسیون، زیر بیرق " دمکراسی حق ما است" یک هفته تظاهرات را که با مسابقه اتومبیلرانی " گراند پری" در 22- 19 آوریل مصادف است سازمان می دهد.

دستگیری فعالان اپوزیسیون در مسکو

پلیس روسیه روزشنبه 10 فعال را در میدان سرخ مسکو بازداشت کرد. آنها به زندانی شدن تظاهرکنندگان اپوزیسیون درسال گذشته معترض بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دستگیر شدگان ازجمله حدود 40 نفری بودند که عکس های زندانیان را دردست داشتند و روبان های قرمزی را که نماد یک جنبش مخالف ولادیمیرپوتین رییس جمهوری است به سینه زده بودند.

معترضین خواهان آزادی 25 نفری بودند که درپی تظاهرات بزرگ ششم ماه مه 2012 درنزدیکی کاخ کرملین، درشب تحلیف پوتین زندانی شدند. تظاهرات به درگیری با پلیس انجامید و حدود 30 نفر زخمی شدند.

درهفته های اخیر اپوزیسیون بر تظاهرات اعتراضی درحمایت از زندانیان شدت بخشیده اند. دو هفته پیش نیز ده ها نفر از اعضای آن درمیدان سرخ دستگیر شدند.

خبرنگاران ایتالیایی در سوریه آزاد شدند

چهارروزنامه نگار ایتالیایی که در سوریه به گروگان گرفته شده بودند آزاد شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چهار نفر– سه خبرنگارآزاد و یک گزارشگر شبکه تلویزیونی رای – که خبر آزادی آنها را ماریو مونتی نخست وزیر دربیانیه ای اعلام کرد، در اوائل آوریل هنگام فیلمبرداری در شمال سوریه ربوده شده بودند.

درلبنان نیز مردی که در ناحیه مرزی با سوریه ربوده شده بود آزاد شد وبه دنبال آن 11 نفر دیگر که در اقدامی تلافی جویانه به گروگان گرفته شده بودند آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مرد که شیعه و ساکن ناحیه ای در نزدیکی شهر ارسل درشمال لبنان است ماه پیش ربوده و به سوریه برده شد. درپاسخ، اعضای خانواده او چند سنی محلی را به اسارت گرفتند.

ارتش لبنان دراطلاعیه ای آزادی تمام ربوده شدگان را تایید کرد.

ارسل شهری سنی نشین است که ساکنان آن عموما از قیام در سوریه حمایت می کنند.

دراین میان، روز شنبه چهارگلوله خمپاره که از سوریه شلیک شده بود در ناحیه حرمل در شمال شرقی لبنان فرود آمد.

پیام مادر داغدار بجای پیام هفتگی اوباما

"کمک کنید کاری کنیم تا مصیبتی که به سر ما آمد برای شما تکرار نشود"
در آمریکا، مادری که پسر ۹ ساله اش همراه با نوزده کودک دیگر، و شش معلم، چهار ماه پیش در مدرسه ای در شهر نیوتان در ایالت کنتیکت در جریان تیراندازی های کورکورانه یک مهاجم کشته شدند، این هفته، بجای پرزیدنت اوباما در پیام هفتگی کاخ سفید خطاب به مردم، از هموطنانش خواست کنگره را برای تصویب قوانینی زیر فشار بگذارند که بتواند کنترلی سخت تر را بر اسلحله برقرار کند.

فرانسین ویلر در این پیام، که نظیر پیام های پرزیدنت اوباما مستقما از کاخ سفید پخش می شد، ملتمسانه خطاب به آمریکائیان گفت "کمک کنید کاری کنیم تا مصیبتی که به سر ما آمد برای شما تکرار نشود".

پخش این پیام به فاصله دو روز پس از موافقت سنای آمریکا با به بحث گذاشتن لایحه ای برای کنترل بر اسلحه انجام گرفت، که به یکی از جنجالی ترین و در عین حال احساسی ترین لوایح مطرح در قوه مقننه آمریکا مبدل شده است.

چندین خانواده دیگر از قربانیان تیراندازی های مدرسه ابتدائی سندی نیز از هفته گذشته در واشنگتن بوده اند تا قانون گذاران را برای تصویب قوانین کنترل بیشتر بر اسلحه زیر فشار بگذارند.

مصالحه دو سناتور طرفدار مالکیت بر اسلحه، یکی سناتوردمکرات جو مانشین (Joe Manchin) و دیگری، سناتور جمهوریخواه پت تومی (Pat Toomey) در مورد نحوه رسیدگی به سوابق خریدان اسلحه ، راه را برای شروع بحث های پیش از به رای گذاشتن لایحه در سنا هموار کرده است.

بموجب این مصالحه، رسیدگی به سوابق خریداران اسلحه برای معاملاتی که از طریق فروشگاه ها، نمایشگاه ها و یا اینترنت انجام می گیرد الزامی خواهد شد، اما معاملات میان دوستان و اعضای خانواده ها مشمول این نوع رسیدگی نمی شود.

انجمن ملی اسلحه، موسوم به "NRA" که در آمریکا تشکیلاتی قدرتمند ومدافع حق مالکیت اسلحه محسوب می شود ، با انتشار اطلاعیه ای به این مصالحه اعتراض کرده است ،اما می گوید آن را تحولی مثبت تلقی می کند چون حاوی سیستم رسیدگی به سوابق تمامی خریداران نیست، که پرزیدنت اوباما و بسیاری از فعالان پیشنهاد کرده اند.

هر لایحه ای که در مجلس سنا برای کنترل بر اسلحه تصویب شود باید از تصویب مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوریخواهان نیز بگذرد.

این هفته، پیام جمهوریخواهان توسط جکی والورسکی (Jackie Walorski) نماینده ایالت ایندیانا در مجلس نمایندگان خوانده شد، که پس از انتخابات سال گذشته وارد قوه مقننه شده است. او ضمن انتقاد از بودجه پیشنهادی پرزیدنت اوباما ،که هفته گذشته عرضه شد، آن را "چک سفید امضائی" خواند که خرج کردن بیشتر و بالا رفتن میزان بدهکاری ها را در پی خواهد داشت.

توقیف مجدد مظنونین همدستی با اسراییل

نیروهای امنیتی درنوارغزه پس از پایان بخشودگی یک ماهه دستگیری مظنونین به همدستی با اسراییل را آغاز کرده اند.

حماس، که کنترل نوارغزه را در دست دارد، روز 12 مارس دوره ای یک ماهه را برای تسلیم شدن مظنونین دربرابر بخشودگی اعلام کرده بود.

حبرگزاری فرانسه روز شنبه به نقل از سخنگوی وزارت کشور دولت حماس گفت در این مدت عده ای تسلیم شدند، اما درباره رفتار احتمالی با آنها توضیحی نداد.

براساس قوانین تشکیلات خود گردان فلسطینی، مجازات همدستی با اسراییل مرگ است.

محمود عباس رییس این تشکیلات باید احکام اعدام ها را پیش از اجرا تصویب کند، اما حماس دیگر مشروعیت اورا برسمیت نمی شناسد.

یک مقام غزه گفت پنج یا شَش مظنون پیش از آن که دستگیر شوند به اسراییل گریختند.

درجریان مناقشه هشت روزه با اسراییل درنوامبر گذشته، دست کم 7 تن پس از متهم شدن به همدستی با اسراییل کشته شدند.

مسئولیت قتل ها، را ستیزه گران عضو تیپ های عزالدین القاسم ، در یادداشت هایی که به اجساد سنجاق کرده بودند برعهده گرفتند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه ازحماس به دلیل خودداری ازتحقیق در باره قتل ها انتقاد کرد.

انفجار مرگبار در اتوبوس در پیشاور پاکستان

پلیس پاکستان می گوید درانفجار بمب در اتوبوسی در شهرپیشاور در روز شنبه دست کم هشت تن جان سپردند و هفت نفرمجروح شدند.

مسئولیت حمله را کسسی برعهده نگرفته است.

نیروهای امنیتی در آن منطقه به چندین حمله علیه طالبان پاکستانی و دیگر گروه های ستیزه گر دست زده اند.

۱۲ کشته در بمب گذاری عراق

در حملاتی به نمازگزاران سنی در پایتخت و شمال عراق در روز جمعه ۱۲ تن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در مرگبارترین حمله، یک بمب کنار جاده ای نماز گزاران در مسجد عمربن عبدالعزیز، در شهر کنعان در استان دیاله را هدف گرفت. ۱۲ تن را کشت و ۳۰ نفر را مجروح کرد.

دو بمب دیگر در بغداد و شهر دیگری در استان دیاله منفجر شد، یکی در نزدیکی یک مسجد اهل تسنن، و دیگری درحالی که نماز گزاران پس از برگزاری نماز ظهر، از مسجد حارج می شدند.

روز جمعه همچنین پلیس در نزدیکی شهر موصل در شمال عراق اجساد دو پلیس و یک سرباز را با زخم های گلوله درسر و سینه هایشان پیدا کرد. آنها روز پنجشنبه ربوده شده بودند.

حملات درحالی روی می دهد که عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی در ۲۰ آوریل – ۳۱ فروردین – آماده می شود.

تا کنون شش تن از کاندیداهای نمایندگی کشته شده اند. در گزارش حبرگزاری فرانسه گفته می شود این موضوع، و نیزاین واقعیت که به دلیل تصمیم دولت فقط ۱۲ استان از ۱۸ استان عراق رای خواهند داد، اعتبار انتخابات را زیر سئوال برده است.

نگرانی از بازگشت آوارگان سوری از اردن

کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد نسبت به شمار فزاینده آوارگان سوری که می گویند از اردن باز می گردند ابرازنگرانی کرده است.

ملیسا فلمینگ سخنگوی کمیساریا روز جمعه گفت از آغاز آوریل، حدود ۳ هزار آواره از اردن به استان درعا در سوریه بازگشته اند.

او گفت جنگ در بیشتر منطقه جریان دارد، وکمیساریا نگران ایمنی آنها است.

کمیساریا گزارش می دهد علیرغم بازگشتها، هنوز هر روز دست کم ۲ هزار نفر به اردن می روند. انتظار می رود تا پایان آوریل، شمار آوارگان در آن کشور از ۵۰۰ هزار نفر فراتر برود.

روز پنجشنبه، یک کارشناس سوریه گفت از ظرفیت کشورهای همسایه، از جمله لبنان، درپذیرفتن سیل آوارگان کاسته می شود.

سونرکاگاپتی، مدیربرنامه پژوهش ترکیه در موسسه سیاست خاور نزدیک در واشنگتن، به صدای امریکا گفت لبنان تاکنون ۴۰۰ هزار آواره را پذیرفته است ،که برای یک کشور ۴ میلیونی باری سنگین است.

پیشتر، در اوائل هفته، کمیساری عالی آوارگان و پناهجویان گفت از میزان کمک به آوارگان در کشورهای همسایه سوریه کاسته می شود زیرا کمیساریا فقط ۳۰۰ میلیون دلار از یک میلیارد دلاری را که برای تامین نیازهای آوارگان نیازدارد دریافت کرده است.

در این میان، روز جمعه نبرد در چندین منطقه سوریه ادامه یافت.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت نیروهای ارتش در دمشق با شورشیان به زد و خورد پرداختند، دست کم یک شهر وند جانسپرد و چندین نفرمجروح شدند.

گروه گفت سربازان همچنین به حملات هوایی در استان های حمص، درعا وحلب دست زدند.

تاکید سناتورهای آمریکایی بر مساله تبت

گروههای طرفدارحقوق بشر و قانون گذاران آمریکا از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا خواسته اند در سفر به چین رفتار با ناراضیان و دیگر نگرانی های حقوق بشری و نیز مساله تبت را مطرح سازد.

چندین گروه، از جمله عفو بین الملل و گزارشگران بدون مرز، در نامه ای به کری می گویند درحالی که آمریکا فرصت های اقتصادی در چین را دنبال می کند و حمایت آن کشور در مساله کره شمالی و دیگر نگرانیهای بین المللی را خواهان است، آنها می ترسند نگرانیهای ناشی از وضعیت حقوق بشر در چین نادیده گرفته شود.

گروهها دولت چین را به افزایش آزار منتقدین داخلی، دنبال کردن سیاستهای ایذایی در تبت و سین جیانگ، و وضع محدودیت هایی بر جامعه مدنی، آزادی بیان و اینترنت متهم می کنند.

بیست ویک سناتور آمریکایی نیز جان کری وزیر امورخارجه را ترغیب کرده اند در جریان دیدار از چین در روز شنبه، تبت را به یک «مساله اساسی» تبدیل کند.

سناتورهای دمکرات وجمهوریخواه درنامه ای به کری از او می خواهند گام های مشخصی بردارد، ازجمله دولت چین را تشویق کند گفت وشنود با رهبران تبت را از سر بگیرد. آنها همچنین توصیه کرده اند کری هماهنگ کننده ویژه ای برای مساله تبت برگزیند و کنسولگری آمریکا را درلهاسا، پایتخت تبت، تاسیس کند.

مارک اودال سناتور جمهوریخواه گفت توجهی که جان کری در جریان خدمت در سنا نسبت به وضعیت تبت نشان می داد، سفر او به چین را «به موقع ومهم» می سازد. اودال همچنین گفت کری نیازبه تجدید گفت وگو بین چین و رهبران تبت را درک می کند.

در نامه همچنین گفته می شود آمریکا در کمک به بسیاری از تبتی ها که «در برابر سیاستهای ویرانگر چین» برای حفظ فرهنگ، مذهب و کرامت انسانی خود مبارزه می کنند، «مسئولیتی اخلاقی دارد.»

از سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۰۰ تبتی در اعتراص به آنچه آن را سرکوب فرهنگشان توسط چین می بینند خود سوزی کرده اند. چین این اتهام را رد می کند و اعتراضات انتخاری را اعمال تروریستی می نامد.

کشته شدن سربازان افغان در حمله طالبان

مردان مسلح طالبان در حمله ای به یک پاسگاه نظامی افغانستان در نزدیکی مرز پاکستان، دست کم ۱۳ سرباز را کشته اند.

به گفته مقامات پلیس، حمله روز جمعه در ناحیه «ناری» در ولایت کونار صورت گرفت، و نیروهای کمکی به محل فرستاده شده اند.

طالبان مدعی شد سلاحها و مهمات نیروهای دولتی را ضبط کرده است.

نیروهای آمریکا و کشورهای دیگربرای خروج از افغانستان در پایان ۲۰۱۴ آماده می شوند. در اوائل آوریل، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای ارزیابی شمار سربازانی که باید جهت آموزش سربازان افغان پس از سال آینده باقی بمانند با مقامات افغان ملاقات کرد.

هشدار در باره کارنامه حقوق بشری چین

گروههای مدافع حقوق بشر ازجان کری وزیر امور خارجه آمریکا خواسته اند در جریان سفرش به چین نگرانیهای راجع به رفتار پکن با ناراضیان و دیگر نگرانیهای حقوق بشری را با مقامات چین در میان بگذارد، هر چند که انتظار می رود مسئله کره شمالی در کانون مذاکرات این سفر باشد.

چند گروه حقوق بشری، از جمله عفو بین الملل و خبرنگاران بدون مرز، در نامه ای خطاب به آقای کری گفته اند نگران قربانی شدن ملاحظات حقوق بشری در شرایطی هستند که واشنگتن در پی همکاری اقتصادی با چین است و می خواهد پکن از موضع آمریکا در مورد کره شمالی و دیگر نگرانی های بین المللی حمایت کند.

در این نامه تاکید شده است به نظر می رسد چین به همان اندازه ای که در مقابل فشارهای خارجی برای بهبود بخشیدن به کارنامه حقوق بشری خود مقاومت می کند، به همان اندازه هم به چنین فشارهایی پاسخ می دهد.

گروههای حقوق بشری در نامه خود دولت چین را به سرکوبی منتقدین داخلی، اعمال روشهای توهین آمیز و آزاردهنده در تبت و سین کیان، و تحمیل محدویت علیه جامعه مدنی، آزادی بیان و اینترنت متهم کرده اند.

آنها در این نامه می گویند سفر آقای کری به چین موقعیتی بسیارحساس و حیاتی برای این یادآوری به چین است که کیفیت مناسبات آمریکا و چین به آمادگی پکن در پذیرفتن معیارهای جهانی حقوق بشر، و به کار گرفتن این معیارها در سیاست گذاریهای داخلی و خارجی آن بستگی دارد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG