لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۰۴

سرخط خبرها

تظاهرات اعتراضی در بحرین

هزاران بحرینی روزشنبه درتظاهراتی درنزدیکی منامه خواهان اصلاحات دمکراتیک شدند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل ازشاهدان حاکی است پلیس برای متفرق ساختن صدها معترض درسنابس به گاز اشک آور و بمب های صوتی متوسل شد.

درجنوب، هنگامی که پلیس گلوله های ساچمه ای و گاز اشک آور بسوی مردم شلیک کرد، پسر 14 ساله ای از ناحیه صورت به شدت زخمی شد و پلیس دو نفر را دستگیر کرد.

با این حال دربلادالقدیم، صدها نفردرحالی که علیه دیکتاتوری و رژیم شعارمی دادند، تظاهرات صلحجویانه ای برپا کردند.

خبرگزاری فرانسه می گوید الوفاق، گروه اصلی اوپوزیسیون، زیر بیرق " دمکراسی حق ما است" یک هفته تظاهرات را که با مسابقه اتومبیلرانی " گراند پری" در 22- 19 آوریل مصادف است سازمان می دهد.

دستگیری فعالان اپوزیسیون در مسکو

پلیس روسیه روزشنبه 10 فعال را در میدان سرخ مسکو بازداشت کرد. آنها به زندانی شدن تظاهرکنندگان اپوزیسیون درسال گذشته معترض بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دستگیر شدگان ازجمله حدود 40 نفری بودند که عکس های زندانیان را دردست داشتند و روبان های قرمزی را که نماد یک جنبش مخالف ولادیمیرپوتین رییس جمهوری است به سینه زده بودند.

معترضین خواهان آزادی 25 نفری بودند که درپی تظاهرات بزرگ ششم ماه مه 2012 درنزدیکی کاخ کرملین، درشب تحلیف پوتین زندانی شدند. تظاهرات به درگیری با پلیس انجامید و حدود 30 نفر زخمی شدند.

درهفته های اخیر اپوزیسیون بر تظاهرات اعتراضی درحمایت از زندانیان شدت بخشیده اند. دو هفته پیش نیز ده ها نفر از اعضای آن درمیدان سرخ دستگیر شدند.

خبرنگاران ایتالیایی در سوریه آزاد شدند

چهارروزنامه نگار ایتالیایی که در سوریه به گروگان گرفته شده بودند آزاد شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چهار نفر– سه خبرنگارآزاد و یک گزارشگر شبکه تلویزیونی رای – که خبر آزادی آنها را ماریو مونتی نخست وزیر دربیانیه ای اعلام کرد، در اوائل آوریل هنگام فیلمبرداری در شمال سوریه ربوده شده بودند.

درلبنان نیز مردی که در ناحیه مرزی با سوریه ربوده شده بود آزاد شد وبه دنبال آن 11 نفر دیگر که در اقدامی تلافی جویانه به گروگان گرفته شده بودند آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مرد که شیعه و ساکن ناحیه ای در نزدیکی شهر ارسل درشمال لبنان است ماه پیش ربوده و به سوریه برده شد. درپاسخ، اعضای خانواده او چند سنی محلی را به اسارت گرفتند.

ارتش لبنان دراطلاعیه ای آزادی تمام ربوده شدگان را تایید کرد.

ارسل شهری سنی نشین است که ساکنان آن عموما از قیام در سوریه حمایت می کنند.

دراین میان، روز شنبه چهارگلوله خمپاره که از سوریه شلیک شده بود در ناحیه حرمل در شمال شرقی لبنان فرود آمد.

پیام مادر داغدار بجای پیام هفتگی اوباما

"کمک کنید کاری کنیم تا مصیبتی که به سر ما آمد برای شما تکرار نشود"
در آمریکا، مادری که پسر ۹ ساله اش همراه با نوزده کودک دیگر، و شش معلم، چهار ماه پیش در مدرسه ای در شهر نیوتان در ایالت کنتیکت در جریان تیراندازی های کورکورانه یک مهاجم کشته شدند، این هفته، بجای پرزیدنت اوباما در پیام هفتگی کاخ سفید خطاب به مردم، از هموطنانش خواست کنگره را برای تصویب قوانینی زیر فشار بگذارند که بتواند کنترلی سخت تر را بر اسلحله برقرار کند.

فرانسین ویلر در این پیام، که نظیر پیام های پرزیدنت اوباما مستقما از کاخ سفید پخش می شد، ملتمسانه خطاب به آمریکائیان گفت "کمک کنید کاری کنیم تا مصیبتی که به سر ما آمد برای شما تکرار نشود".

پخش این پیام به فاصله دو روز پس از موافقت سنای آمریکا با به بحث گذاشتن لایحه ای برای کنترل بر اسلحه انجام گرفت، که به یکی از جنجالی ترین و در عین حال احساسی ترین لوایح مطرح در قوه مقننه آمریکا مبدل شده است.

چندین خانواده دیگر از قربانیان تیراندازی های مدرسه ابتدائی سندی نیز از هفته گذشته در واشنگتن بوده اند تا قانون گذاران را برای تصویب قوانین کنترل بیشتر بر اسلحه زیر فشار بگذارند.

مصالحه دو سناتور طرفدار مالکیت بر اسلحه، یکی سناتوردمکرات جو مانشین (Joe Manchin) و دیگری، سناتور جمهوریخواه پت تومی (Pat Toomey) در مورد نحوه رسیدگی به سوابق خریدان اسلحه ، راه را برای شروع بحث های پیش از به رای گذاشتن لایحه در سنا هموار کرده است.

بموجب این مصالحه، رسیدگی به سوابق خریداران اسلحه برای معاملاتی که از طریق فروشگاه ها، نمایشگاه ها و یا اینترنت انجام می گیرد الزامی خواهد شد، اما معاملات میان دوستان و اعضای خانواده ها مشمول این نوع رسیدگی نمی شود.

انجمن ملی اسلحه، موسوم به "NRA" که در آمریکا تشکیلاتی قدرتمند ومدافع حق مالکیت اسلحه محسوب می شود ، با انتشار اطلاعیه ای به این مصالحه اعتراض کرده است ،اما می گوید آن را تحولی مثبت تلقی می کند چون حاوی سیستم رسیدگی به سوابق تمامی خریداران نیست، که پرزیدنت اوباما و بسیاری از فعالان پیشنهاد کرده اند.

هر لایحه ای که در مجلس سنا برای کنترل بر اسلحه تصویب شود باید از تصویب مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوریخواهان نیز بگذرد.

این هفته، پیام جمهوریخواهان توسط جکی والورسکی (Jackie Walorski) نماینده ایالت ایندیانا در مجلس نمایندگان خوانده شد، که پس از انتخابات سال گذشته وارد قوه مقننه شده است. او ضمن انتقاد از بودجه پیشنهادی پرزیدنت اوباما ،که هفته گذشته عرضه شد، آن را "چک سفید امضائی" خواند که خرج کردن بیشتر و بالا رفتن میزان بدهکاری ها را در پی خواهد داشت.

توقیف مجدد مظنونین همدستی با اسراییل

نیروهای امنیتی درنوارغزه پس از پایان بخشودگی یک ماهه دستگیری مظنونین به همدستی با اسراییل را آغاز کرده اند.

حماس، که کنترل نوارغزه را در دست دارد، روز 12 مارس دوره ای یک ماهه را برای تسلیم شدن مظنونین دربرابر بخشودگی اعلام کرده بود.

حبرگزاری فرانسه روز شنبه به نقل از سخنگوی وزارت کشور دولت حماس گفت در این مدت عده ای تسلیم شدند، اما درباره رفتار احتمالی با آنها توضیحی نداد.

براساس قوانین تشکیلات خود گردان فلسطینی، مجازات همدستی با اسراییل مرگ است.

محمود عباس رییس این تشکیلات باید احکام اعدام ها را پیش از اجرا تصویب کند، اما حماس دیگر مشروعیت اورا برسمیت نمی شناسد.

یک مقام غزه گفت پنج یا شَش مظنون پیش از آن که دستگیر شوند به اسراییل گریختند.

درجریان مناقشه هشت روزه با اسراییل درنوامبر گذشته، دست کم 7 تن پس از متهم شدن به همدستی با اسراییل کشته شدند.

مسئولیت قتل ها، را ستیزه گران عضو تیپ های عزالدین القاسم ، در یادداشت هایی که به اجساد سنجاق کرده بودند برعهده گرفتند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه ازحماس به دلیل خودداری ازتحقیق در باره قتل ها انتقاد کرد.

انفجار مرگبار در اتوبوس در پیشاور پاکستان

پلیس پاکستان می گوید درانفجار بمب در اتوبوسی در شهرپیشاور در روز شنبه دست کم هشت تن جان سپردند و هفت نفرمجروح شدند.

مسئولیت حمله را کسسی برعهده نگرفته است.

نیروهای امنیتی در آن منطقه به چندین حمله علیه طالبان پاکستانی و دیگر گروه های ستیزه گر دست زده اند.

۱۲ کشته در بمب گذاری عراق

در حملاتی به نمازگزاران سنی در پایتخت و شمال عراق در روز جمعه ۱۲ تن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در مرگبارترین حمله، یک بمب کنار جاده ای نماز گزاران در مسجد عمربن عبدالعزیز، در شهر کنعان در استان دیاله را هدف گرفت. ۱۲ تن را کشت و ۳۰ نفر را مجروح کرد.

دو بمب دیگر در بغداد و شهر دیگری در استان دیاله منفجر شد، یکی در نزدیکی یک مسجد اهل تسنن، و دیگری درحالی که نماز گزاران پس از برگزاری نماز ظهر، از مسجد حارج می شدند.

روز جمعه همچنین پلیس در نزدیکی شهر موصل در شمال عراق اجساد دو پلیس و یک سرباز را با زخم های گلوله درسر و سینه هایشان پیدا کرد. آنها روز پنجشنبه ربوده شده بودند.

حملات درحالی روی می دهد که عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی در ۲۰ آوریل – ۳۱ فروردین – آماده می شود.

تا کنون شش تن از کاندیداهای نمایندگی کشته شده اند. در گزارش حبرگزاری فرانسه گفته می شود این موضوع، و نیزاین واقعیت که به دلیل تصمیم دولت فقط ۱۲ استان از ۱۸ استان عراق رای خواهند داد، اعتبار انتخابات را زیر سئوال برده است.

نگرانی از بازگشت آوارگان سوری از اردن

کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد نسبت به شمار فزاینده آوارگان سوری که می گویند از اردن باز می گردند ابرازنگرانی کرده است.

ملیسا فلمینگ سخنگوی کمیساریا روز جمعه گفت از آغاز آوریل، حدود ۳ هزار آواره از اردن به استان درعا در سوریه بازگشته اند.

او گفت جنگ در بیشتر منطقه جریان دارد، وکمیساریا نگران ایمنی آنها است.

کمیساریا گزارش می دهد علیرغم بازگشتها، هنوز هر روز دست کم ۲ هزار نفر به اردن می روند. انتظار می رود تا پایان آوریل، شمار آوارگان در آن کشور از ۵۰۰ هزار نفر فراتر برود.

روز پنجشنبه، یک کارشناس سوریه گفت از ظرفیت کشورهای همسایه، از جمله لبنان، درپذیرفتن سیل آوارگان کاسته می شود.

سونرکاگاپتی، مدیربرنامه پژوهش ترکیه در موسسه سیاست خاور نزدیک در واشنگتن، به صدای امریکا گفت لبنان تاکنون ۴۰۰ هزار آواره را پذیرفته است ،که برای یک کشور ۴ میلیونی باری سنگین است.

پیشتر، در اوائل هفته، کمیساری عالی آوارگان و پناهجویان گفت از میزان کمک به آوارگان در کشورهای همسایه سوریه کاسته می شود زیرا کمیساریا فقط ۳۰۰ میلیون دلار از یک میلیارد دلاری را که برای تامین نیازهای آوارگان نیازدارد دریافت کرده است.

در این میان، روز جمعه نبرد در چندین منطقه سوریه ادامه یافت.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت نیروهای ارتش در دمشق با شورشیان به زد و خورد پرداختند، دست کم یک شهر وند جانسپرد و چندین نفرمجروح شدند.

گروه گفت سربازان همچنین به حملات هوایی در استان های حمص، درعا وحلب دست زدند.

تاکید سناتورهای آمریکایی بر مساله تبت

گروههای طرفدارحقوق بشر و قانون گذاران آمریکا از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا خواسته اند در سفر به چین رفتار با ناراضیان و دیگر نگرانی های حقوق بشری و نیز مساله تبت را مطرح سازد.

چندین گروه، از جمله عفو بین الملل و گزارشگران بدون مرز، در نامه ای به کری می گویند درحالی که آمریکا فرصت های اقتصادی در چین را دنبال می کند و حمایت آن کشور در مساله کره شمالی و دیگر نگرانیهای بین المللی را خواهان است، آنها می ترسند نگرانیهای ناشی از وضعیت حقوق بشر در چین نادیده گرفته شود.

گروهها دولت چین را به افزایش آزار منتقدین داخلی، دنبال کردن سیاستهای ایذایی در تبت و سین جیانگ، و وضع محدودیت هایی بر جامعه مدنی، آزادی بیان و اینترنت متهم می کنند.

بیست ویک سناتور آمریکایی نیز جان کری وزیر امورخارجه را ترغیب کرده اند در جریان دیدار از چین در روز شنبه، تبت را به یک «مساله اساسی» تبدیل کند.

سناتورهای دمکرات وجمهوریخواه درنامه ای به کری از او می خواهند گام های مشخصی بردارد، ازجمله دولت چین را تشویق کند گفت وشنود با رهبران تبت را از سر بگیرد. آنها همچنین توصیه کرده اند کری هماهنگ کننده ویژه ای برای مساله تبت برگزیند و کنسولگری آمریکا را درلهاسا، پایتخت تبت، تاسیس کند.

مارک اودال سناتور جمهوریخواه گفت توجهی که جان کری در جریان خدمت در سنا نسبت به وضعیت تبت نشان می داد، سفر او به چین را «به موقع ومهم» می سازد. اودال همچنین گفت کری نیازبه تجدید گفت وگو بین چین و رهبران تبت را درک می کند.

در نامه همچنین گفته می شود آمریکا در کمک به بسیاری از تبتی ها که «در برابر سیاستهای ویرانگر چین» برای حفظ فرهنگ، مذهب و کرامت انسانی خود مبارزه می کنند، «مسئولیتی اخلاقی دارد.»

از سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۰۰ تبتی در اعتراص به آنچه آن را سرکوب فرهنگشان توسط چین می بینند خود سوزی کرده اند. چین این اتهام را رد می کند و اعتراضات انتخاری را اعمال تروریستی می نامد.

کشته شدن سربازان افغان در حمله طالبان

مردان مسلح طالبان در حمله ای به یک پاسگاه نظامی افغانستان در نزدیکی مرز پاکستان، دست کم ۱۳ سرباز را کشته اند.

به گفته مقامات پلیس، حمله روز جمعه در ناحیه «ناری» در ولایت کونار صورت گرفت، و نیروهای کمکی به محل فرستاده شده اند.

طالبان مدعی شد سلاحها و مهمات نیروهای دولتی را ضبط کرده است.

نیروهای آمریکا و کشورهای دیگربرای خروج از افغانستان در پایان ۲۰۱۴ آماده می شوند. در اوائل آوریل، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای ارزیابی شمار سربازانی که باید جهت آموزش سربازان افغان پس از سال آینده باقی بمانند با مقامات افغان ملاقات کرد.

هشدار در باره کارنامه حقوق بشری چین

گروههای مدافع حقوق بشر ازجان کری وزیر امور خارجه آمریکا خواسته اند در جریان سفرش به چین نگرانیهای راجع به رفتار پکن با ناراضیان و دیگر نگرانیهای حقوق بشری را با مقامات چین در میان بگذارد، هر چند که انتظار می رود مسئله کره شمالی در کانون مذاکرات این سفر باشد.

چند گروه حقوق بشری، از جمله عفو بین الملل و خبرنگاران بدون مرز، در نامه ای خطاب به آقای کری گفته اند نگران قربانی شدن ملاحظات حقوق بشری در شرایطی هستند که واشنگتن در پی همکاری اقتصادی با چین است و می خواهد پکن از موضع آمریکا در مورد کره شمالی و دیگر نگرانی های بین المللی حمایت کند.

در این نامه تاکید شده است به نظر می رسد چین به همان اندازه ای که در مقابل فشارهای خارجی برای بهبود بخشیدن به کارنامه حقوق بشری خود مقاومت می کند، به همان اندازه هم به چنین فشارهایی پاسخ می دهد.

گروههای حقوق بشری در نامه خود دولت چین را به سرکوبی منتقدین داخلی، اعمال روشهای توهین آمیز و آزاردهنده در تبت و سین کیان، و تحمیل محدویت علیه جامعه مدنی، آزادی بیان و اینترنت متهم کرده اند.

آنها در این نامه می گویند سفر آقای کری به چین موقعیتی بسیارحساس و حیاتی برای این یادآوری به چین است که کیفیت مناسبات آمریکا و چین به آمادگی پکن در پذیرفتن معیارهای جهانی حقوق بشر، و به کار گرفتن این معیارها در سیاست گذاریهای داخلی و خارجی آن بستگی دارد.

بابک زنجانی: تحریم باعث شهرت ما شده

ایالات متحده نام یک بازرگان ایرانی، یک بانک مالزیایی و شبکه ای از شرکتهای بین المللی را به فهرست تحریمهای خود افزود است.

این شرکتها ظاهرا تحریمهای اقتصادی علیه ایران را دور زده و متهم به اقدامات پول شوئی شده اند.

وزارت دارایی امریکا روز پنجشنبه بابک مرتضی زنجانی را در فهرست تحریمهای خود قرارداد زیرا نامبرده صاحب یک شبکه از شرکتهای بین المللی برای کمک به ایران بوده است.

آقای زنجانی روز جمعه در واکنش به قرار گرفتن در لیست تحریمها، در یک گفتگوی تلفنی از دوبی، ضمن تکذیب انجام هرگونه خلاف، به خبرگزاری رویترز گفت: این تحریم باعث شهرت ما شده است.

وزارت دارایی امریکا می گوید این شبکه میلیاردها دلار را جابجا میکرده و از جمله دهها میلیون دلار را به شرکتی داده که توسط سپاه پاسداران ایران کنترل می شده است.
بانک اول سرمایه گذاری اسلامی که مقر آن در مالزی است نیز در این فهرست قرار گرفته است.

وزیر خارجه آمریکا عازم کره جنوبی و چین

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه وارد کره جنوبی می شود و شنبه به چین خواهد رفت.

وزیر امورخارجه آمریکا در ادامه سفر خود به خاور دور، روز یکشنبه وارد ژاپن می شود.

آقای کری بهنگام اقامت یکروزه خود در کره جنوبی با مقامات این کشور در مورد موافقت نامه ای که واشنگتن در حال حاضر با سئول دارد مذاکره خواهد کرد تا در صورت هرگونه اقدام تهاجمی پیونگ یانگ، پاسخ مناسبی به آن داده شود.

اوباما: کره شمالی به رویکرد خصمانه پايان دهد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، می گوید، وقت آن فرا رسيده است که کره شمالی به «رویکرد خصمانه» خود پايان دهد.

رییس جمهوری آمريکا طی مذاکرات روز پنجشنبه در کاخ سفید با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که هیچ کس نمی خواهد در شبه جزیره کره جنگی رخ دهد. با اين حال آقای اوباما افزود که آمريکا تمام اقدامات لازم را برای محافظت از خود و متحدانش انجام خواهد داد.

نیروهای آمريکا و کره جنوبی بدليل امکان آزمايش موشکی کره شمالی در حال آماده باش قرار دارند. وزارت دفاع کره جنوبی روز پنجشنبه اعلام کرد که برای مقابله با پرتاب موشک از سوی کره شمالی آمادگی کامل دارد.

داگ لمبورن، نماينده جمهوریخواه کنگره، با استناد به بخش غير محرمانه يک گزارش اطلاعاتی ارتش آمريکا گفت، پنتاگون تا حدودی باور دارد که در حال حاضر موشک های بالستیک کره شمالی قادر به حمل کلاهک هسته ای است.

اما یک سخنگوی پنتاگون بعد از سخنان داگ لمبورن اعلام قابليت کره شمالی به پرتاب موشک با کلاهک هسته ای را «نادرست» قلمداد کرد.

رهبر بوکو حرام بخشودگی دولت را رد کرد

رهبر فرقه اسلامگرای افراطی بوکو حرام در نیجریه، هرگونه بخشودگی بالقوه را که دولت پیشنهاد کند رد کرده است.

ابوبکر شکو، درپیام ضبط شده ای که رسانه ها روز پنجشنبه منتشر کردند می گوید اعضای گروه کارخلافی که بخشودگی را ایجاب کند انجام نداده اند، واین بوکو حرام است که باید دولت نیجریه را ببخشد.

ابوبکر شکو می گوید هدف گروه او این است از قتل مسلمانان و آنچه آن را «نابودی مذهب آنها» می نامد انتقام بگیرد.

در هفته های اخیر، رهبران مذهبی، سیاسی و سنتی در شمال نیجریه خواهان اعطای نوعی بخشودگی به بوکو حرام شده اند، و گودلاک جاناتان رییس جمهوری کمیته ای برای بحث درباره معامله احتمالی تشکیل داده است.

مقامات امنیتی نیجریه بوکو حرام را مسئول دهها بمب گذاری و تیراندازی مرگبار در شمال کشور از سال ۲۰۰۹ می دانند. دیده بان حقوق بشر می گوید در خشونتهای مرتبط با عملیات بوکو حرام سه هزار تن کشته شده اند. این رقم قتلهایی را که توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته نیز شامل می شود.

در این میان روز پنجشنبه ، به گفته پلیس نیجریه شبه نظامیان اسلامی مظنون به یک کلانتری در شمال غربی کشورحمله کردند و چهار پلیس را کشتند.

مقامات پلیس گفتند پنج تن از مهاجمان نیز کشته شدند.

پایان اجلاس وزیران امور خارجه گروه ۸

وزیران امور خارجه گروه هشت کشورهای صنعتی به مذاکرات دو روزه در لندن که برتنش در شبه جزیره کره، بحران سوریه و برنامه اتمی ایران متمرکز بود پایان دادند.

وزیران در بیانیه ای که پس ازمذاکرات در روز پنجشنبه صادر شد، تهدیدهای جنگ طلبانه کره شمالی علیه آمریکا و کره جنوبی را محکوم کردند و گفتند اقدامات اخیر پیونگ یانگ امنیت بین المللی را تهدید می کند.

بیانیه چند ساعت پس از آن صادر شد که کره شمالی تهدیدهای تازه ای عنوان کرد و مدعی شد آماده است موشک جدیدی پرتاب کند.

در حاشیه اجلاس در روزپنجشنبه، گیدو وسترول وزیر امور خارجه آلمان گفت گروه هشت درغیر قابل قبول بودن موضع خصمانه کره شمالی یکپارچه است.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا روز چهارشنبه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کرد. لاوروف گفت در مورد کره شمالی مسکو هیچ اختلافی با واشنگتن ندارد.

در مورد سوریه، وزیران امورخارجه گروه هشت همچنین خواهان افزایش کمکهای انسانی به غیرنظامیان شدند. آنها بدتر شدن وضعیت انسانی در کشور را یادآور شدند و بر تعهد حود به حمایت از انتقال سیاسی در سوریه تاکید گذاشتند.

روزچهارشنبه، برخی از وزیران امورخارجه با مقامات اوپوزیسیون سوریه گفت و گو کردند. جان کری وزیرامور خارجه آمریکا و ویلیام هیگ وزیرامورخارجه بریتانیا درخواستهای اپوزیسیون برای کمک نظامی بیشتر را شنیدند، اما به گفته یک مقام آمریکایی «هیچ قولی ندادند.»

بریتانیا و فرانسه خواهان اصلاح یا لغو تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا علیه سوریه برای پشتیبانی از شورشیان بوده اند. روسیه و آلمان با چنین اقدامی مخالف هستند و می گویند سلاحها ممکن است به دست ستیزه گران اسلامی بیافتد و به مناقشه منطقه ای دامن زند.

روزپنجشنبه، همچنین آنجلا جولی هنرپیشه آمریکایی و نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای آوارگان، و «زاناب بانگور»، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در مساله خشونت جنسی در مناطق مناقشه، با مقامات گروه هشت ملاقات کردند. آنها بعداً جامعه بین المللی را ترغیب کردند برای متوقف ساختن خشونت جنسی در نواحی جنگی کار بیشترانجام دهد.

کشته شدن نامزد انتخابات در پاکستان

مقامات پاکستان می گویند تفنگچی های طالبان روز پنجشنبه یک نامزد انتخابات پارلمانی آینده را کشتند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از یک مقام ارشد پلیس حاکی است مهاجمان که سوار موتور سیکلت بودند فخرالاسلام را در حالی که در نزدیکی خانه اش در شهر حیدرآباد در استان سند ایستاده بود کشتند.

او کاندیدای حزب جنبش متحده قومی برای پارلمان سند در انتخابات ۱۱ مه بود.

سخنگوی طالبان مسئولیت تیراندازی را برعهده گرفت. جنبش قومی به شدت با طالبان مخالف است و شبه نظامیان طالبان اعضای آن را تهدید به حمله کرده است.

حسن روحانی نامزد ریاست جمهوری شد

i
حسن روحانی سرپرست سابق مذاکرات اتمی ایران و رئیس کنونی مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعلام کرده است قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

روحانی ۶۴ سال دارد، در دوره های ریاست جمهوری اکبر رفسنجانی و محمد خاتمی دبیر شورایعالی امنیت ملی بود، و به گزارش رویترز معتدلترین کاندیدایی است که تا کنون برای جانشینی محمود احمدی نژاد وارد میدان شده است.

روحانی بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ مذاکرات با بریتانیا، فرانسه و آلمان را سرپرستی می کرد، که موجب موافقت ایران با متوقف ساختن فعالیتهای مرتبط با غنی سازی اورانیوم شد. او پس از روی کار آمدن احمدی نژاد استعفا داد. ایران کارهای اتمی را از سر گرفت و روحانی به دلیل نرمش بیش از اندازه در مذاکرات تقبیح شد.

رویترز به نقل از خبرگزاری مهر می گوید حسن روحانی روز پنجشنبه در گردهمایی طرفدارانش گفت «ما به مدیریت جدیدی برای کشور نیاز داریم که به جای مجادله، نبود تداوم و فرسودن تواناییهای داخلی، بر وحدت، اجماع و جلب افراد صادق و کارآمد استوار باشد.»

روحانی در انتقاد از پرونده اقتصادی احمدی نژاد گفت «دولت من، دولت دوراندیشی و امید خواهد بود، و پیام من درباره نجات اقتصاد، احیای اخلاقیات و تعامل با جهان است.»

وی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) - با تاکید بر رشد منفی اقتصادی کشور - گفته است: «باید پرسید امروز چه بلایی برسر قانونمندی و قانون‌گرایی آمده است؟...(ایران) به خاطر بداخلاقیها و گسترش فساد امروز به سمت بی‌اعتمادی و عدم رضایت عمومی در حال حرکت است. در زمینه عدالت و امنیت اجتماعی نیز ناامنی به شکل خانوادگی، فرهنگی، سیاسی و غیره گسترش پیدا کرده است.»

به گفته آقای روحانی «همه ضعفها و ناکارآمدیها را نمی‌توان به پای تحریمها نوشت همین مدیریت بود که تحریم را به سخره می‌گرفت و آن را کاغذ پاره می‌خواند در حالی که می‌توانستیم با تدبیر عزتمندانه این تحریم‌ها را تقلیل دهیم.»

اشاره آقای روحانی به سخنان آقای احمدی نژاد در سال گذشته است که تحریمهای اعمال شده بر ایران را «کاغذ پاره» خوانده بود.

رویترز به نقل از هومن مجد، روزنامه نگار ایرانی تبار مقیم نیویورک، می گوید «روحانی ممکن است برخی از رای دهندگانی را که در جستجوی تغییر هستند جلب کند.»

به گفته مجد، روحانی «یک سرباز وفادار خامنه ای بوده است و تهدیدی برای نظام تلقی نمی شود. رد صلاحیت چنین فردی برای شورای نگهبان آسان نخواهد بود.»

۱۶ نفر در پاکستان کشته شدند

پانزده شبه نظامی و یک سرباز پاکستانی روز پنجشنبه، در درگیریهایی که بمنظور کنترل یک منطقه استرائژیک در شمال غرب کشور رویداد کشته شدند.

ارتش پاکستان از شش روز پیش با مقاومت سرسخت طالبان و متحدانش در دره «تیراه» در منطقه خیبر روبرو شده بود.

مقامهای پاکستانی می گویند مهماجمان از این دره بعنوان پایگاه استفاده میکردند، پایگاهی که شبه نظامیان را قادر می ساخت تا دست به یورش در این مناطق دوردست زنند.

طرح لایحه تحدید خرید اسلحه در سنا

توافق بر سر اِعمال تحقیقات سوء پیشینه کیفری برای خریداران اسلحه، دورنمای تصویب برخی از پیشنهادات باراک اوباما را در زمینه ایجاد محدودیت برای خرید اسلحه افزایش داده است.

این توافق که میان یک سناتور دموکرات و یک سناتور جمهوریخواه در روز چهارشنبه بدست آمد، بزودی مباحثات جدیدی را در مجلس سنا برای لایحه «کنترل اسلحه» دامن خواهد زد.

هنوز موانع زیادی بر سر راه است و از جمله ادامه مباحثات برای چندین هفته و یا متمم های قانون اساسی هر دو می توانند لایحه پیشنهادی را برای برخی از سناتورها که اکنون از آن حمایت می کنند غیرقابل قبول سازد.

هر گونه اقدامی در جهت کنترل و تحدید بیشتر خرید و مالکیت اسلحه که از مجلس سنا بگذرد، به احتمال زیاد با واکنش سرد مجلس نمایندگان روبرو خواهد شد، مجلسی که اکثریت آن در دست جمهوریخواهان است.

رییس جمهوری امریکا پس از حادثه تیراندازی در دبستانی در ایالت کانتیکت در ماه دسامبر گذشته که بیست کودک شش ساله کشته شدند، تلاش دارد تاخرید و مالکیت اسلحه را دشوارتر و محدودتر سازد.

اوباما بودجه ۲۰۱۴ آمریکا را ارائه داد

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا رسما بودجه سال مالی ۲۰۱۴ را که از اکتبر سال جاری آغاز می شود اعلام کرده است، و آن را برنامه مسئولانه ای برای افزایش مشاغل طبقه متوسط و رشد اقتصادی می نامد. اما جمهوریخواهان هم اینک آن را رد کرده اند.

بودجه ۳ تریلیون و ۷۷۰ میلیارد دلاری کوششی است که آقای اوباما برای نزدیکتر شدن به آنچه «معامله بزرگ» نامیده می شود و او در جریان بحثهای پرتنش بر سر کاهش کسری بودجه با جمهوریخواهان می خواست، به آن دست زده است.

بودجه یک تریلیون و هشتصد میلیارد دلار کاهش کسری در ۱۰ سال آینده را شامل می شود، و به دو تریلیون و پانصد میلیارد دلار صرفه جویی که آقای اوباما می گوید قبلا صورت گرفته است می افزاید، و مجموع صرفه جویی را به چهار تریلیون و سیصد میلیارد دلار می رساند.

آقای اوباما گفت این بودجه کوششی است برای هوشمندتر شدن در تعیین ارجحیتها، درحالی که سرمایه گذاریهای هدفمند را جهت ایجاد شغل، توسعه اقتصاد، و ادامه برنامه هایی که برای طبقه متوسط، تنگدستان و سالمندان مهم است حفظ می کند.

رییس جمهوری همچنین می گوید بودجه پیشنهادی می خواهد به آنچه او آن را تصمیم گیریهای کوتاه بینانۀ برآمده از بحران می نامد پایان می دهد.

پرزیدنت اوباما گفت «برای سالها، بحث در این شهر بین کاهش کسری بودجه به هر قیمتی و سرمایه گذاری لازم برای رشد اقتصاد جریان داشته است، و این بودجه به این بحث پایان می دهد، زیرا ما می توانیم هر دو کاررا انجام دهیم. ما می توانیم اقتصاد خود را توسعه دهیم و کسری بودجه را کم کنیم.»

این بودجه، اگر به تصویب کنگره برسد، که در حال حاضر بسیار نامحتمل است، جایگزین دهها میلیارد دلار کاهشهای اجباری مخارج که از اول ژانویه به اجرا درآمد خواهد شد.

بودجه پیشنهادی گریزگاههای مالیاتی برای ثروتمندان و شرکتها را خواهد بست.

رییس جمهوری می گوید او برای برطرف ساختن نگرانیهای جمهوریخواهانی که در برابرافزایش بیشتر مالیاتها ایستادگی کرده اند، بیش از نیمه راه جلو آمده است.
جان بینر رییس مجلس نمایندگان به اوباما به دلیل کوشش برای صرفه جویی بیشتر در برخی برنامه ها اعتبار می دهد، اما بودجه را کوشش دیگری برای افزایش مالیات ها می داند.

بینرگفت: باید به او بابت برخی اصلاحاتی که در بودجه تشریج کرده است اعتبار داد، اما من امیدوارم در درخواست خود برای افزایش بیشتر مالیات، گروگان این اصلاحات باقی نماند.

میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا گفت بودجه همان مقوله قدیمی رییس جمهوری را نشان می دهد.

او گفت: ما به بودجه ای که بر مالیاتها بیافزاید نیاز نداریم. ما نیازداریم دولت از سر راه کنار برود، تا بخش خصوصی بتواند واقعا دوباره رشد کند. ما بودجه ای که پول بیشتری خرج می کند نمی خواهیم.

پیشنهاد اوباما برای صرفه جویی با استفاده از فرمول جدیدی جهت محاسبه تعدیل هزینه زندگی جهت تامین اجتماعی بسیاری از دمکراتها را به خشم آورده است.

برنی ساندرز، سناتور مستقل ورمونت گفت بودجه پیشنهادی برگشت از وعده ای است که اوباما به عنوان کاندیدای رییس جمهوری داد.

ساندرز گفت: باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ زمانی که برای ریاست جمهوری مبارزه می کرد گفت بودجه تامین اجتماعی را کم نخواهد کرد. ما می خواهیم رییس جمهوری آنچه را گفت به یاد بیاورد و زیر حرفش نزند.

اوباما از پیشنهاد خود برای تامین احتماعی و اصلاح در سیستم مدیکر دفاع کرد، اما گفت هیچ مصالحه ای نباید به زیان آمریکاییانی صورت که به چنین برنامه هایی متکی هستند.

اوباما گفت: معتقد نیستم که تمام این ایده ها بهترین هستند، اما مایل هستم آنها را به عنوان بخشی ازیک مصالحه قبول کنم، فقط درصورتی که شامل حفاظتهایی برای اکثرآمریکاییان آسیب پذیر باشد.

بودجه اوباما بدون مصالحه و سازش دو حزب در کنگره راه بجایی نخواهد برد. دمکرات های سنا و جمهوریخواهان مجلس نمایندگان برنامه های مالی جداگانه ای تهیه کرده اند.

افزایش سطح آماده باش در شبه جزیره کره

انتظار امکان آزمایش موشکی کره شمالی برتنش درشبه جزیره افزوده است و نیروهای آمریکا و کره جنوبی برای رویارویی با پیامدهای احتمالی آماده می شوند.
نیروهای مشترک امریکا و کره جنوبی روز چهارشنبه سطح آماده باش را بالا بردند.

وزیر امورخارجه کره جنوبی به قانون گذاران گفت احتمال این که کره شمالی در هر زمانی یکی از موشکهای جدید خود را آزمایش کند بسیارزیاد است.

او اظهار عقیده کرد این موشک ،یک «موسودان» خواهد بود که ۳۵۰۰ کیلومتر برد دارد.

در این میان، دیپلماتها در تلاش هستند خطوط ارتباطی ممکن با پیونگ را حفظ کنند و تنش را کاهش دهند.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت دیپلمات های خود را به رغم هشدار کره شمالی که نمی تواند ایمنی آنها را پس از ۱۰ آوریل تضمین کند، از منطقه بیرون نخواهد آورد.

درجریان مذاکرات در لندن، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برآن شدند جبهه واحدی علیه تهدیدات کره شمالی نشان دهند. لاوروف گفت امریکا و روسیه در مورد کره شمالی اختلافی ندارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز خواهان خویشتنداری شد و گفت در شرایط فعلی تمام طر ها باید آرام بمانند، یکدیگر را تحریک نکنند، درصدد کاهش تنش برآیند، صلح و ثبات منطقه ای را در نظر داشته باشند و برای از سرگیری مذاکرات شش جانبه کوشش کنند.

گزارشها حاکی است کره شمالی در مراحل پایانی آمادگی برای آزمایش موشک موسودان قرار دارد. موشکی که قبلا آزمایش نشده است و قابلیت آن را دارد به کره جنوبی، ژاپن یا سرزمین آمریکایی گوام برسد. گزارشهای تایید نشده همچنین نشان می دهد پیونگ یانگ برای آزمایش همزمان موشکهای دیگرآماده می شود.

فرمانده نیروهای آمریکا در پاسیفیک تایید کرد کره شمالی یک موشک موسودان را در آمادگی برای پرتاب به ساحل شرقی خود منتقل کرده است.

تلویزیون کره شمالی خارجیان را تشویق کرده است خارج شوند، و هشدارمی دهد آنها ممکن است در یک مناقشه نظامی تمام عیار یا یک «جنگ اتمی» به دام بیافتند.

کره شمالی تهدید کرده است به تلافی جدیدترین تحریمهای اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ، به کره جنوبی، آمریکا و متحدان آن درمنطقه آسیا- اقیانوسیه حمله خواهد کرد.

امریکا و احیای مناسبات نظامی ترکیه و اسراییل

یک مقام ترکیه می گوید چاک هگل وزیر دفاع آمریکا در نخستین دیدار از اسراییل و ترکیه سعی خواهد کرد همکاری نظامی بین دو کشور را احیا کند.

گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از مقام ترکیه حاکی است هگل همچنین درباره مسائل منطقه ای بحث خواهد کرد.

سفارت آمریکا در آنکارا از اظهارنظر درباره دیدارهای بالقوه هگل خودداری کرده است.

مناسبات بین اسراییل و ترکیه در سال ۲۰۱۰ پس ازآن که کماندوهای اسراییلی در حمله به یک قایق حامل کمک برای نوار غزه ۹ فعال ترک را کشتند، ازهم گسست.

اما با میانجیگری پرزیدنت اوباما درماه گذشته، بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسراییل بابت آن حادثه از رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پوزش خواست و تعهد کرد به خانواده های قربانیان یا مجروحین غرامت بپردازد.

مقام ترکیه گفت چاک هگل سعی خواهد کرد دو کشور را به تجدید همکاریهای نظامی، که رزمایشها و قراردادهای نطامی را شامل می شد، ترغیب کند.

جدا از مناسبات با اسراییل، احتمال می رود جنگ داخلی سوریه نیز در راس بحثهای هگل با مقامات ترکیه قرار داشته باشد.

سئول کره شمالی را به حمله سایبری متهم کرد

بنا به گزارش رسانه های خبری، کره جنوبی کره شمالی را مسئول حمله سایبری خوانده است که ماه گذشته باعث از کار افتادن دهها هزار کامپیوتر و سرور در شبکه های رادیو و تلویزیونی این کشور شده بود.

مقامات سئول ادعا کرده اند براساس تحقیقات اولیه در مورد این حمله سایبری، یک سازمان جاسوسی تحت نظارت نیروهای نظامی کره شمالی عامل این حمله خوانده شده بود.

مقامات سئول روز چهارشنبه این اتهامات را در شرایطی مطرح کردند که تنشها در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافته اند و کره شمالی پس از تحریمهای سازمان ملل متحد و مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و ایالات متحده دست به اقدامات تحریک آمیز متعددی زده است.

بازرسان مسئول تحقیق در مورد این حمله سایبری به شباهتهای بین حمله سایبری ماه مارس و حمله های گذشته سازمان جاسوسی کره شمالی اشاره کرده اند. از آن جمله می توان به استفاده مجدد از ۳۰ برنامه بدافزار از ۷۶ بدافزاری اشاره کرد که کره شمالی در گذشته در حمله های سایبری خود مورد استفاده قرار داده بود.

چان کیل سوو، یک مقام آژانس امنیت اینترنتی کره جنوبی گفته است بازرسان معتقدند که شش کامپیوتر مستقر در کره شمالی برای دسترسی به سرورهای بیش از یک هزار آدرس «آی پی» (اینترنت پروتکل) در چهل کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته و منشاء سیزده آدرس «آی پی» نیز در کره شمالی بوده است. بنا به گفته این مقام کره جنوبی، به نظر می رسد که حدود هشت ماه برای برنامه ریزی و اجرای این حمله سایبری وقت صرف شده بوده است.

بنا به گزارش رسانه های بین المللی، در ماه مارس ۴۸ هزار کامپیوتر و سرور کره جنوبی مورد حمله سایبری قرار گرفتند و فعالیت بانکها به مدت دو تا پنج روز با اخلال جدی مواجه شدند. از سویی دیگر کارمندان شبکه های تلویزیونی و رادیویی کره جنوبی نیز به دلیل این حمله سایبری به مدت چند روز قادر نبودند تا به سیستم های خبری شبکه های خود دسترسی داشته باشند. هیچ نهاد دولتی، نظامی و یا ساختارهای زیربنایی کره جنوبی تحت تاثیر این حمله سایبری قرار نگرفت.

کره جنوبی پیش از این نیز پیونگ یانگ را به حمله های سایبری متهم کرده بود. حمله سایبری سال ۲۰۰۹ به ده ها تارنما، از جمله تارنمای دفتر ریاست جمهوری از جمله این موارد بودند. سئول همچنین ادعا می کند که کره شمالی مسئول حمله های سایبری به سرورهای یکی از بانک ها در سال ۲۰۱۱ و تارنمای روزنامه ملی این کشور در سال ۲۰۱۲ بوده است.

کارشناسان معتقدند که کره شمالی ارتشی از سربازان سایبری را برای حمله به ساختارهای زیربنایی کلیدی و سیستم های نظامی کره جنوبی آموزش داده است و اگر درگیری های بین دو کره به فاز حمله سایبری و فضای مجازی کشیده شود، جامعه کره جنوبی که به مردم آن وابستگی بسیاری به ارتباطات اینترنتی دارند، با مشکلات بسیاری جدی روبرو خواهند شد.

حمله به محافظان مایه کوبان در پاکستان

مقامات در شمال غربی پاکستان می گویند مردان مسلح ناشناس یک پلیس را کشتند و پلیس دیگری را مجروح کردند. تیراندازی در حالی روی داد که آنها از تیمی از زنان مامور تزریق واکسن فلج اطفال محافظت می کردند.

به گفته مقامات، حمله روز چهارشنبه درناحیه مردان در ایالت خیبر پختونخوا صورت گرفت. به مایه کوبان آسیب نرسید زیرا آنها در داخل خانه بودند وقطره های واکسن را به اطفال می دادند.

این واقعه جدید ترین رویداد درسلسله حملاتی به کسانی است که درکمپین مایه کوبی درپاکستان فعالیت دارند. دسامبر گذشته، مردان مسلح ۹ مایه کوب را در سراسر کشور کشتند. ازآن زمان چندین نفر دیگر کشته شده اند.

مسئولیت حملات، از جمله تیراندازی روز چهارشنبه را کسی بر عهده نگرفته است، اما در گذشته طالبان مخالفت خشن با مایه کوبی را نشان داده و مایه کوبان را به جاسوسی متهم کرده اند. همچنین درپاکستان شایع است مقصود از مایه کوبی عقیم ساختن کودکان مسلمان است.

پاکستان یکی از تنها سه کشور جهان است که در آنها فلج اطفال شایع است. مشکل در مناطق قبیله ای که ستیزه گران اسلامی فعال هستند بدتراست.

اردوگاه های جدید آوارگان سوری در ترکیه

ترکیه برای اسکان شمار فزاینده آوارگان گروه های اقلیت سوریه، به ویژه مسیحیان آسوری وکردها، دو اردوگاه جدید در امتداد مرز جنوب شرقی خود با سوریه تاسیس می کند.

تاکنون بیش از 250 هزارسوری که ازجنگ داخلی گریخته اند در ترکیه ثبت نام کرده اند، که اکثر آنها در 17 اردوگاه درامتداد مرز 900 کیلومتری بسر می برند. رهبران ترکیه شمار آوارگان را نزدیک 400 هزار نفرمی دانند.

رویترز روزچهارشنبه به نقل ازیک مقام وزارت امورخارجه ترکیه گفت دو اردوگاه چادری جدید، که قراراست در کمتر ازیک ماه تکمیل شوند، درشهر" مدیات" ، در استان ماردین، درحدود 50 کیلومتری مرز سوریه قرار دارند.

یک اردوگاه با طرفیت 2500 نفرفقط مسیحیان آسوری ونیز آوارگانی ازدیگر فرقه های مسیحی را درخود جا خواهد داد و در زمین خالی چسبیده به یک کلیسای آسوری ساخته می شود.

اردوگاه دیگر 3 هزار نفرگنجایش خواهد داشت و، به گفته مقام دولت ترکیه، هر کرد سوری را که از خشونت می گریزد خواهد پذیرفت، هرچند اعراب نیز خواهند توانست در آن سکونت کنند.

بیعت گروه شورشی سوربه با رهبر القاعده

رهبرجبهه جهادی النصره درسوریه روزچهارشنبه با ایمان الظواهری رهبرالقاعده بیعت کرد، اما ازاین ادعا که گروه او با القاعده درعراق متحد شده است فاصله گرفت.

خبرگزاری فرانسه می گوید اعلام بیعت احتمالا ادعاهای بشار اسد رییس جمهوری سوریه را که با تروریست هایی که می خواهند یک حکومت اسلامی برسرکار آورند می جنگد تقویت می کند و ممکن است کوشش های غرب برای کمک به نیروهای لیبرال را پیچیده سازد.

ابومحمد الجولانی درپیام ضبط شده ای گفت " فرزندان جبهه با ایمان الظواهری بیعت می کنند."

اما افزود " ابوبکرالبغدادی، رهبرالقاعده درعراق، دراعلام اتحاد با جبهه النصره، با ما مشورت نکرد."

الجولانی تاکید کرد گروه او پرچم یا رفتارش را تغییر نخواهد داد.

آمریکا واتحادیه اروپا درحال حاضر کمک های غیرتسلیحاتی برای شورشیان سوریه فراهم می آورند، اما بریتانیا و فرانسه می خواهند تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا برسوریه لغو شود تا آن که آنها بتوانند اسلحه به شورشیان تحویل دهند.

با این حال، بسیاری از کشورها ازمسلح ساختن نیروهای اوپوزیسیون خودداری کرده اند و می گویند از آن بیم دارند سلاح ها به دست ستیزه گران مرتبط با القاعده بیافتد.

دراین میان، گروه سوری ناظربرحقوق بشر گفت رزمندگان کرد سوریه روزچهارشنبه سربازان رژیم را از بخشی از شهر کردنشین "حسکه" بیرون راندند.

درهمین حال، هواپیماهای جنگی به حومه دمشق حمله کردند، که در آن جا شورشیان از طریق پایگاه هایی که تاسیس کرده اند پایتخت را هدف می گیرند.

انتقاد از حصار در مرز عربستان و یمن

یک گروه طرفدارحقوق بشر درخلیج فارس ازعربستان سعودی به دلیل ساختن حصار در مرز یمن و اخراج هزاران یمنی انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، " مجمع خلیج برای جوامع مدنی" روزچهارشنبه درصفحه توئیترخود نوشت " ساختن حصار 2 هزارکیلومتری در مرز یمن – سعودی محاصره واقعی مردم یمن خواهد بود."

بی بی سی روز سه شنبه گزارش داد عربستان سعودی" برای بستن مرز نا آرام خود با یمن، حصاری به طول بیش ازیک هزار مایل می سازد."

درگزارش به نقل ازمقامات سعودی گفته می شد به دلیل خراب شدن وضعیت امنیتی دریمن درپی سرنگونی علی عبداله صالح در فوریه 2012، ساختن حصارلازم است.
آنها می گوید آن واقعه به مهاجران غیرقانونی، قاچاقچیان مواد مخدر و مردان مسلح اجازه داد از مرز بگذرند و وارد عربستان شوند.

" مجمع خلیج برای جوامع مدنی" گفت ساختن حصار همراه با اخراج هزاران یمنی موجب بروز یک فاجعه انسانی واقعی دریمن خواهد شد.

مجمع می گوید عربستان سعودی نخستین مرحله حصار امنیتی را تکمیل کرده است و ادعاهای آنرا که هدف جلوگیری از ورود قاچاقچیان است، قانع کننده نمی داند.

هفته پیش، یک مقام یمنی گفت ریاض درپی وضع محدودیت های جدید بر خارجیان، هزاران کارگر یمنی را اخراج کرده است.

۳۱۴ نفر در سال ۲۰۱۲ در ایران اعدام شدند

گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل حاکی است در سال ۲۰۱۲ بیست و یک کشور مجا زات مرگ را اجرا کردند، این رقم مشابه سال ۲۰۱۱ بود ، اما کاهش مهمی نشان می دهد نسبت به ده سال پیش که ۲۸ کشور به اعدام متوسل می شدند.

در گزارش روز چهارشنبه عفو بین الملل آمده است در سال ۲۰۱۲ مجموعاً ۶۸۲ نفر در سراسر جهان اعدام شده اند. عراق با اجرای ۱۲۹ اعدام بالاترین افزایش نرخ اعدام را در جهان داشته است. ۶۸ نفر در سال ۲۰۱۱ در عراق اعدام شدند.

ایران در لیست اعدامها با دست کم ۳۱۴ اعدام در مرتبه دوم قرار گرفته است. عفو بین الملل می گوید اطلاعات موثقی در دست دارد که تعداد اعدامها بیش از این تعداد است و نوع محاکمات در کشورهای ایران و عراق نقض معیارهای جهانی است.
یان وتزل، مولف گزارش ۲۰۱۲ عفو بین الملل، گفت «هفتاد وپنج درصد تمام اعدام های تایید شده درسه کشور، ایران، عراق و عربستان سعودی، انجام گرفت. ما هر سال شاهد صدها اعدام هستیم – واین فقط بخشی ازآن چیزی است که می دانیم.» وتزل می گوید ۷۰ درصد اعدام ها درایران به اتهامات مواد مخدر ارتباط داشت.

عفو بین الملل می گوید سوای ایران، عربستان سعودی، و عراق در خاورمیانه؛ چین و ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد اعدامها را انجام داده اند.

ایالات متحده تنها کشورامریکایی بود که مجازات اعدام را اجرا کرد. در این کشور ۴۳ تن اعدام شدند. در سال گذشته نیز همین تعداد در ایالات متحده اعدام شده بودند.
ایالت کنکتیکت در ماه آوریل ۲۰۱۱ مجارزات اعدام را لغو کرد. کنتیکت هفدهمین ایالت آمریکا است که اعدام را لغو کرده است.

درگزارش عفو بین الملل آمده است هزاران نفر در چین اعدام شده اند، اما به دلیل عدم دسترسی به آمار اعدام شدگان دراین کشور، تایید اعدامها شدنی نیست. عفو بین الملل از چین خواسته است آمار اعدامهایش را علنی کند.
این سازمان می گوید همچنین نتوانسته است اطلاعات لازم درباره اعدامها در کشورهایی چون مصر، کره شمالی و سوریه به دست آورد؛ و دلیل آن را عدم ثبات سیاسی و دسترسی به اطلاعات در این کشورها دانسته است.
وتزل می گوید سال گذشته در منطقه آسیا- اقیانوسیه، اعدام در ژاپن، هند و پاکستان از سر گرفته شد.
نویسنده گزارش عفو بین الملل می گوید: «ما شاهد حرکتهای زیادی به ویژه در افریقای غربی هستیم. درآنجا دولتها در بنین، غنا، و سیرالئون فعالانه گامهایی برای حذف مجازات اعدام برمی دارند و اقدامات قانونی را آماده می سازند.»

علیرغم این حرکتها درآفریقای غربی، شمار مجازات مرگ در سراسر صحرای افریقا درسال ۲۰۱۲ به دلیل اعدام های بیشتر در سودان و گامبیا بالا رفت. درگامبیا، ۹ تن درماه اوت اعدام شدند – که تغییری عمده پس ازتوقفی ۳۰ ساله بود.
سازمان عفو بین الملل با مجازات اعدام مخالف است.

سلیل شتی دبیرکل عفو بین الملل ضمن ابراز نگرانی می گوید شواهدی وجود ندارد که مجازات اعدام به پیشگیری از جنایت یاری رساند و نگرانی است که بعضی کشورها از مجازات اعدام در مقاصد سیاسی بهره گیرند.
هفته گذشته دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل «نگرانی عمیق» خود را از بعضی از کشورهای خاورمیانه و آسیا در ازسرگیری مجازات اعدام اعلام کرد و آن را بر خلاف روند جهانی در لغو مجازات اعدام خواند و از این کشورها خواست به توصیه های مجمع عمومی سازمان ملل در این باره عمل کنند.
در گزارش عفو بین الملل همچنین اشاره شده است که برخی از اعدامها درباره جرائمی بوده است که در چارچوب «جنایتهای بسیار مهم» نمی گنجند. عفو بین الملل جرائمی که در بسیاری از مناطق جهان منجر به اعدام انجامیده است فهرست کرده است: زنا، لواط، کفرگویی، تجاوز، و چیزی که از آن به عنوان جنایت علیه دولت نام برده می شود.

محاکمه داماد اسامه بن لادن در آمریکا

محاکمه داماد اسامه بن لادن که در یک دادگاه فدرال ایالت نیویورک برگزار خواهد شد، به ژانویه سال ۲۰۱۴ موکول شد.

سلیمان ابوغیث، که زمانی سخنگوی القاعده و یکی از بلند پایه ترین افراد این سازمان بوده است برای ارتکاب جنایات مربوط به حمله های یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ محاکمه خواهد شد. وی به توطئه در کشتن شهروندان آمریکا متهم است.

نامبرده در 28 ماه فوریه گذشته در اردن دستگیر و بطور محرمانه به آمریکا منتقل شد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG