لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۲۵

سرخط خبرها

افزایش سطح آماده باش در شبه جزیره کره

انتظار امکان آزمایش موشکی کره شمالی برتنش درشبه جزیره افزوده است و نیروهای آمریکا و کره جنوبی برای رویارویی با پیامدهای احتمالی آماده می شوند.
نیروهای مشترک امریکا و کره جنوبی روز چهارشنبه سطح آماده باش را بالا بردند.

وزیر امورخارجه کره جنوبی به قانون گذاران گفت احتمال این که کره شمالی در هر زمانی یکی از موشکهای جدید خود را آزمایش کند بسیارزیاد است.

او اظهار عقیده کرد این موشک ،یک «موسودان» خواهد بود که ۳۵۰۰ کیلومتر برد دارد.

در این میان، دیپلماتها در تلاش هستند خطوط ارتباطی ممکن با پیونگ را حفظ کنند و تنش را کاهش دهند.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت دیپلمات های خود را به رغم هشدار کره شمالی که نمی تواند ایمنی آنها را پس از ۱۰ آوریل تضمین کند، از منطقه بیرون نخواهد آورد.

درجریان مذاکرات در لندن، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برآن شدند جبهه واحدی علیه تهدیدات کره شمالی نشان دهند. لاوروف گفت امریکا و روسیه در مورد کره شمالی اختلافی ندارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز خواهان خویشتنداری شد و گفت در شرایط فعلی تمام طر ها باید آرام بمانند، یکدیگر را تحریک نکنند، درصدد کاهش تنش برآیند، صلح و ثبات منطقه ای را در نظر داشته باشند و برای از سرگیری مذاکرات شش جانبه کوشش کنند.

گزارشها حاکی است کره شمالی در مراحل پایانی آمادگی برای آزمایش موشک موسودان قرار دارد. موشکی که قبلا آزمایش نشده است و قابلیت آن را دارد به کره جنوبی، ژاپن یا سرزمین آمریکایی گوام برسد. گزارشهای تایید نشده همچنین نشان می دهد پیونگ یانگ برای آزمایش همزمان موشکهای دیگرآماده می شود.

فرمانده نیروهای آمریکا در پاسیفیک تایید کرد کره شمالی یک موشک موسودان را در آمادگی برای پرتاب به ساحل شرقی خود منتقل کرده است.

تلویزیون کره شمالی خارجیان را تشویق کرده است خارج شوند، و هشدارمی دهد آنها ممکن است در یک مناقشه نظامی تمام عیار یا یک «جنگ اتمی» به دام بیافتند.

کره شمالی تهدید کرده است به تلافی جدیدترین تحریمهای اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ، به کره جنوبی، آمریکا و متحدان آن درمنطقه آسیا- اقیانوسیه حمله خواهد کرد.

امریکا و احیای مناسبات نظامی ترکیه و اسراییل

یک مقام ترکیه می گوید چاک هگل وزیر دفاع آمریکا در نخستین دیدار از اسراییل و ترکیه سعی خواهد کرد همکاری نظامی بین دو کشور را احیا کند.

گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از مقام ترکیه حاکی است هگل همچنین درباره مسائل منطقه ای بحث خواهد کرد.

سفارت آمریکا در آنکارا از اظهارنظر درباره دیدارهای بالقوه هگل خودداری کرده است.

مناسبات بین اسراییل و ترکیه در سال ۲۰۱۰ پس ازآن که کماندوهای اسراییلی در حمله به یک قایق حامل کمک برای نوار غزه ۹ فعال ترک را کشتند، ازهم گسست.

اما با میانجیگری پرزیدنت اوباما درماه گذشته، بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسراییل بابت آن حادثه از رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پوزش خواست و تعهد کرد به خانواده های قربانیان یا مجروحین غرامت بپردازد.

مقام ترکیه گفت چاک هگل سعی خواهد کرد دو کشور را به تجدید همکاریهای نظامی، که رزمایشها و قراردادهای نطامی را شامل می شد، ترغیب کند.

جدا از مناسبات با اسراییل، احتمال می رود جنگ داخلی سوریه نیز در راس بحثهای هگل با مقامات ترکیه قرار داشته باشد.

سئول کره شمالی را به حمله سایبری متهم کرد

بنا به گزارش رسانه های خبری، کره جنوبی کره شمالی را مسئول حمله سایبری خوانده است که ماه گذشته باعث از کار افتادن دهها هزار کامپیوتر و سرور در شبکه های رادیو و تلویزیونی این کشور شده بود.

مقامات سئول ادعا کرده اند براساس تحقیقات اولیه در مورد این حمله سایبری، یک سازمان جاسوسی تحت نظارت نیروهای نظامی کره شمالی عامل این حمله خوانده شده بود.

مقامات سئول روز چهارشنبه این اتهامات را در شرایطی مطرح کردند که تنشها در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافته اند و کره شمالی پس از تحریمهای سازمان ملل متحد و مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و ایالات متحده دست به اقدامات تحریک آمیز متعددی زده است.

بازرسان مسئول تحقیق در مورد این حمله سایبری به شباهتهای بین حمله سایبری ماه مارس و حمله های گذشته سازمان جاسوسی کره شمالی اشاره کرده اند. از آن جمله می توان به استفاده مجدد از ۳۰ برنامه بدافزار از ۷۶ بدافزاری اشاره کرد که کره شمالی در گذشته در حمله های سایبری خود مورد استفاده قرار داده بود.

چان کیل سوو، یک مقام آژانس امنیت اینترنتی کره جنوبی گفته است بازرسان معتقدند که شش کامپیوتر مستقر در کره شمالی برای دسترسی به سرورهای بیش از یک هزار آدرس «آی پی» (اینترنت پروتکل) در چهل کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته و منشاء سیزده آدرس «آی پی» نیز در کره شمالی بوده است. بنا به گفته این مقام کره جنوبی، به نظر می رسد که حدود هشت ماه برای برنامه ریزی و اجرای این حمله سایبری وقت صرف شده بوده است.

بنا به گزارش رسانه های بین المللی، در ماه مارس ۴۸ هزار کامپیوتر و سرور کره جنوبی مورد حمله سایبری قرار گرفتند و فعالیت بانکها به مدت دو تا پنج روز با اخلال جدی مواجه شدند. از سویی دیگر کارمندان شبکه های تلویزیونی و رادیویی کره جنوبی نیز به دلیل این حمله سایبری به مدت چند روز قادر نبودند تا به سیستم های خبری شبکه های خود دسترسی داشته باشند. هیچ نهاد دولتی، نظامی و یا ساختارهای زیربنایی کره جنوبی تحت تاثیر این حمله سایبری قرار نگرفت.

کره جنوبی پیش از این نیز پیونگ یانگ را به حمله های سایبری متهم کرده بود. حمله سایبری سال ۲۰۰۹ به ده ها تارنما، از جمله تارنمای دفتر ریاست جمهوری از جمله این موارد بودند. سئول همچنین ادعا می کند که کره شمالی مسئول حمله های سایبری به سرورهای یکی از بانک ها در سال ۲۰۱۱ و تارنمای روزنامه ملی این کشور در سال ۲۰۱۲ بوده است.

کارشناسان معتقدند که کره شمالی ارتشی از سربازان سایبری را برای حمله به ساختارهای زیربنایی کلیدی و سیستم های نظامی کره جنوبی آموزش داده است و اگر درگیری های بین دو کره به فاز حمله سایبری و فضای مجازی کشیده شود، جامعه کره جنوبی که به مردم آن وابستگی بسیاری به ارتباطات اینترنتی دارند، با مشکلات بسیاری جدی روبرو خواهند شد.

حمله به محافظان مایه کوبان در پاکستان

مقامات در شمال غربی پاکستان می گویند مردان مسلح ناشناس یک پلیس را کشتند و پلیس دیگری را مجروح کردند. تیراندازی در حالی روی داد که آنها از تیمی از زنان مامور تزریق واکسن فلج اطفال محافظت می کردند.

به گفته مقامات، حمله روز چهارشنبه درناحیه مردان در ایالت خیبر پختونخوا صورت گرفت. به مایه کوبان آسیب نرسید زیرا آنها در داخل خانه بودند وقطره های واکسن را به اطفال می دادند.

این واقعه جدید ترین رویداد درسلسله حملاتی به کسانی است که درکمپین مایه کوبی درپاکستان فعالیت دارند. دسامبر گذشته، مردان مسلح ۹ مایه کوب را در سراسر کشور کشتند. ازآن زمان چندین نفر دیگر کشته شده اند.

مسئولیت حملات، از جمله تیراندازی روز چهارشنبه را کسی بر عهده نگرفته است، اما در گذشته طالبان مخالفت خشن با مایه کوبی را نشان داده و مایه کوبان را به جاسوسی متهم کرده اند. همچنین درپاکستان شایع است مقصود از مایه کوبی عقیم ساختن کودکان مسلمان است.

پاکستان یکی از تنها سه کشور جهان است که در آنها فلج اطفال شایع است. مشکل در مناطق قبیله ای که ستیزه گران اسلامی فعال هستند بدتراست.

اردوگاه های جدید آوارگان سوری در ترکیه

ترکیه برای اسکان شمار فزاینده آوارگان گروه های اقلیت سوریه، به ویژه مسیحیان آسوری وکردها، دو اردوگاه جدید در امتداد مرز جنوب شرقی خود با سوریه تاسیس می کند.

تاکنون بیش از 250 هزارسوری که ازجنگ داخلی گریخته اند در ترکیه ثبت نام کرده اند، که اکثر آنها در 17 اردوگاه درامتداد مرز 900 کیلومتری بسر می برند. رهبران ترکیه شمار آوارگان را نزدیک 400 هزار نفرمی دانند.

رویترز روزچهارشنبه به نقل ازیک مقام وزارت امورخارجه ترکیه گفت دو اردوگاه چادری جدید، که قراراست در کمتر ازیک ماه تکمیل شوند، درشهر" مدیات" ، در استان ماردین، درحدود 50 کیلومتری مرز سوریه قرار دارند.

یک اردوگاه با طرفیت 2500 نفرفقط مسیحیان آسوری ونیز آوارگانی ازدیگر فرقه های مسیحی را درخود جا خواهد داد و در زمین خالی چسبیده به یک کلیسای آسوری ساخته می شود.

اردوگاه دیگر 3 هزار نفرگنجایش خواهد داشت و، به گفته مقام دولت ترکیه، هر کرد سوری را که از خشونت می گریزد خواهد پذیرفت، هرچند اعراب نیز خواهند توانست در آن سکونت کنند.

بیعت گروه شورشی سوربه با رهبر القاعده

رهبرجبهه جهادی النصره درسوریه روزچهارشنبه با ایمان الظواهری رهبرالقاعده بیعت کرد، اما ازاین ادعا که گروه او با القاعده درعراق متحد شده است فاصله گرفت.

خبرگزاری فرانسه می گوید اعلام بیعت احتمالا ادعاهای بشار اسد رییس جمهوری سوریه را که با تروریست هایی که می خواهند یک حکومت اسلامی برسرکار آورند می جنگد تقویت می کند و ممکن است کوشش های غرب برای کمک به نیروهای لیبرال را پیچیده سازد.

ابومحمد الجولانی درپیام ضبط شده ای گفت " فرزندان جبهه با ایمان الظواهری بیعت می کنند."

اما افزود " ابوبکرالبغدادی، رهبرالقاعده درعراق، دراعلام اتحاد با جبهه النصره، با ما مشورت نکرد."

الجولانی تاکید کرد گروه او پرچم یا رفتارش را تغییر نخواهد داد.

آمریکا واتحادیه اروپا درحال حاضر کمک های غیرتسلیحاتی برای شورشیان سوریه فراهم می آورند، اما بریتانیا و فرانسه می خواهند تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا برسوریه لغو شود تا آن که آنها بتوانند اسلحه به شورشیان تحویل دهند.

با این حال، بسیاری از کشورها ازمسلح ساختن نیروهای اوپوزیسیون خودداری کرده اند و می گویند از آن بیم دارند سلاح ها به دست ستیزه گران مرتبط با القاعده بیافتد.

دراین میان، گروه سوری ناظربرحقوق بشر گفت رزمندگان کرد سوریه روزچهارشنبه سربازان رژیم را از بخشی از شهر کردنشین "حسکه" بیرون راندند.

درهمین حال، هواپیماهای جنگی به حومه دمشق حمله کردند، که در آن جا شورشیان از طریق پایگاه هایی که تاسیس کرده اند پایتخت را هدف می گیرند.

انتقاد از حصار در مرز عربستان و یمن

یک گروه طرفدارحقوق بشر درخلیج فارس ازعربستان سعودی به دلیل ساختن حصار در مرز یمن و اخراج هزاران یمنی انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، " مجمع خلیج برای جوامع مدنی" روزچهارشنبه درصفحه توئیترخود نوشت " ساختن حصار 2 هزارکیلومتری در مرز یمن – سعودی محاصره واقعی مردم یمن خواهد بود."

بی بی سی روز سه شنبه گزارش داد عربستان سعودی" برای بستن مرز نا آرام خود با یمن، حصاری به طول بیش ازیک هزار مایل می سازد."

درگزارش به نقل ازمقامات سعودی گفته می شد به دلیل خراب شدن وضعیت امنیتی دریمن درپی سرنگونی علی عبداله صالح در فوریه 2012، ساختن حصارلازم است.
آنها می گوید آن واقعه به مهاجران غیرقانونی، قاچاقچیان مواد مخدر و مردان مسلح اجازه داد از مرز بگذرند و وارد عربستان شوند.

" مجمع خلیج برای جوامع مدنی" گفت ساختن حصار همراه با اخراج هزاران یمنی موجب بروز یک فاجعه انسانی واقعی دریمن خواهد شد.

مجمع می گوید عربستان سعودی نخستین مرحله حصار امنیتی را تکمیل کرده است و ادعاهای آنرا که هدف جلوگیری از ورود قاچاقچیان است، قانع کننده نمی داند.

هفته پیش، یک مقام یمنی گفت ریاض درپی وضع محدودیت های جدید بر خارجیان، هزاران کارگر یمنی را اخراج کرده است.

۳۱۴ نفر در سال ۲۰۱۲ در ایران اعدام شدند

گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل حاکی است در سال ۲۰۱۲ بیست و یک کشور مجا زات مرگ را اجرا کردند، این رقم مشابه سال ۲۰۱۱ بود ، اما کاهش مهمی نشان می دهد نسبت به ده سال پیش که ۲۸ کشور به اعدام متوسل می شدند.

در گزارش روز چهارشنبه عفو بین الملل آمده است در سال ۲۰۱۲ مجموعاً ۶۸۲ نفر در سراسر جهان اعدام شده اند. عراق با اجرای ۱۲۹ اعدام بالاترین افزایش نرخ اعدام را در جهان داشته است. ۶۸ نفر در سال ۲۰۱۱ در عراق اعدام شدند.

ایران در لیست اعدامها با دست کم ۳۱۴ اعدام در مرتبه دوم قرار گرفته است. عفو بین الملل می گوید اطلاعات موثقی در دست دارد که تعداد اعدامها بیش از این تعداد است و نوع محاکمات در کشورهای ایران و عراق نقض معیارهای جهانی است.
یان وتزل، مولف گزارش ۲۰۱۲ عفو بین الملل، گفت «هفتاد وپنج درصد تمام اعدام های تایید شده درسه کشور، ایران، عراق و عربستان سعودی، انجام گرفت. ما هر سال شاهد صدها اعدام هستیم – واین فقط بخشی ازآن چیزی است که می دانیم.» وتزل می گوید ۷۰ درصد اعدام ها درایران به اتهامات مواد مخدر ارتباط داشت.

عفو بین الملل می گوید سوای ایران، عربستان سعودی، و عراق در خاورمیانه؛ چین و ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد اعدامها را انجام داده اند.

ایالات متحده تنها کشورامریکایی بود که مجازات اعدام را اجرا کرد. در این کشور ۴۳ تن اعدام شدند. در سال گذشته نیز همین تعداد در ایالات متحده اعدام شده بودند.
ایالت کنکتیکت در ماه آوریل ۲۰۱۱ مجارزات اعدام را لغو کرد. کنتیکت هفدهمین ایالت آمریکا است که اعدام را لغو کرده است.

درگزارش عفو بین الملل آمده است هزاران نفر در چین اعدام شده اند، اما به دلیل عدم دسترسی به آمار اعدام شدگان دراین کشور، تایید اعدامها شدنی نیست. عفو بین الملل از چین خواسته است آمار اعدامهایش را علنی کند.
این سازمان می گوید همچنین نتوانسته است اطلاعات لازم درباره اعدامها در کشورهایی چون مصر، کره شمالی و سوریه به دست آورد؛ و دلیل آن را عدم ثبات سیاسی و دسترسی به اطلاعات در این کشورها دانسته است.
وتزل می گوید سال گذشته در منطقه آسیا- اقیانوسیه، اعدام در ژاپن، هند و پاکستان از سر گرفته شد.
نویسنده گزارش عفو بین الملل می گوید: «ما شاهد حرکتهای زیادی به ویژه در افریقای غربی هستیم. درآنجا دولتها در بنین، غنا، و سیرالئون فعالانه گامهایی برای حذف مجازات اعدام برمی دارند و اقدامات قانونی را آماده می سازند.»

علیرغم این حرکتها درآفریقای غربی، شمار مجازات مرگ در سراسر صحرای افریقا درسال ۲۰۱۲ به دلیل اعدام های بیشتر در سودان و گامبیا بالا رفت. درگامبیا، ۹ تن درماه اوت اعدام شدند – که تغییری عمده پس ازتوقفی ۳۰ ساله بود.
سازمان عفو بین الملل با مجازات اعدام مخالف است.

سلیل شتی دبیرکل عفو بین الملل ضمن ابراز نگرانی می گوید شواهدی وجود ندارد که مجازات اعدام به پیشگیری از جنایت یاری رساند و نگرانی است که بعضی کشورها از مجازات اعدام در مقاصد سیاسی بهره گیرند.
هفته گذشته دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل «نگرانی عمیق» خود را از بعضی از کشورهای خاورمیانه و آسیا در ازسرگیری مجازات اعدام اعلام کرد و آن را بر خلاف روند جهانی در لغو مجازات اعدام خواند و از این کشورها خواست به توصیه های مجمع عمومی سازمان ملل در این باره عمل کنند.
در گزارش عفو بین الملل همچنین اشاره شده است که برخی از اعدامها درباره جرائمی بوده است که در چارچوب «جنایتهای بسیار مهم» نمی گنجند. عفو بین الملل جرائمی که در بسیاری از مناطق جهان منجر به اعدام انجامیده است فهرست کرده است: زنا، لواط، کفرگویی، تجاوز، و چیزی که از آن به عنوان جنایت علیه دولت نام برده می شود.

محاکمه داماد اسامه بن لادن در آمریکا

محاکمه داماد اسامه بن لادن که در یک دادگاه فدرال ایالت نیویورک برگزار خواهد شد، به ژانویه سال ۲۰۱۴ موکول شد.

سلیمان ابوغیث، که زمانی سخنگوی القاعده و یکی از بلند پایه ترین افراد این سازمان بوده است برای ارتکاب جنایات مربوط به حمله های یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ محاکمه خواهد شد. وی به توطئه در کشتن شهروندان آمریکا متهم است.

نامبرده در 28 ماه فوریه گذشته در اردن دستگیر و بطور محرمانه به آمریکا منتقل شد.

بودجه پيشنهادی اوباما برای سال مالی ۲۰۱۴

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، روز چهارشنبه از بودجه پیشنهادی خود برای سال مالی ۲۰۱۴ ميلادی، که در جلب رضايت بسياری از اعضای دو حزب ناموفق است، پرده بر می دارد.

بودجه پيشنهادی رئیس جمهوری، کاهش در برنامه های مربوط به بسیاری از سالمندان، از جمله برنامه تامین اجتماعی و بيمه درمانی را شامل می شود. اين بودجه همچنين شامل افزایش مالیات بر ثروتمندان است که جهت کاهش هزینه ها و افزایش درآمدهای دولت در نظر گرفته شده است.

آقای اوباما می گوید بودجه پیشنهادی طرح ایده آل او برای کاهش کسری بودجه نیست. اما، او اين طرح را يک نوع سازش و توافق برای فراتر حرکت کردن از آنچه که او می گويد يک چرخه کوتاه مدت تصميم گيری بر محور بحران بوده است، ناميد.

برخی از دموکرات های لیبرال با کاهش در برنامه تامين اجتماعی مخالف هستند، در حالی که بسیاری از جمهوریخواهان به کاهش هزینه ها بدون افزایش مالیات ها اعتقاد دارند.

گروه ناظر گروهی از شورشیان سوریه را محکوم می کند

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، که از اوپوزیسیون طرفداری می کند، یک گردان نیروهای شورشی را به شکنجه ساکنان شهر حلب و اخاذی از آنها متهم کرده است.

شکنجه، آدم ربایی و قتل به یک جنبه روزانه جنگ داخلی سوریه تبدیل شده است، اما، به گزارش رویترز، گروه ناظر مستقر در بریتانیا که شبکه ای از فعالان در سراسر سوریه دارد، روز سه شنبه گفت درپی جمع آوری شواهد و مدارک زیاد که به موارد متعدد بازداشت و شکنجه اشاره دارد، خود را ناگزیر می بیند واحد حلب «احرار سوریه» را محکوم کند.

رامی عبدالرحمان، رهبر گروه ناظر، در مصاحبه ای گفت «موارد چنین حوادثی در هر دو طرف روبه افزایش است.»

اوبه نقل از ساکنان حلب می گوید واحد احرار سوریه، که در نزدیکی ناحیه اشرفیه عمل می کند، همچنین مردم محل را ناچار ساخته است بابت حفاظت از خود پول پرداخت کنند.

گروه ناظرمی گوید از آوارگان نیز همانند ساکنان محلی اخاذی می شود.

تلفات نبرد ارتش پاکستان با ستیزه گران

در نبردهای شدید دریک ناحیه استراتژیک در شمال غربی پاکستان، ۲۳ سرباز و ۱۱۰ شبه نظامی کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام نظامی روز سه شنبه گفت نیروهای زمینی، با پشتیبانی هواپیماهای جنگی و هلیکوپترهای توپدا، چهار روز پیش عملیاتی را علیه طالبان ومتحدان آن در دره دور افتاده تیراه آغاز کردند و جنگ هنوز ادامه دارد.

اوگفت درچهار روز نبرد ۱۱۰ شورشی و ۲۳ سرباز پاکستانی کشته شده اند.

در گزارش رویترز گفته می شود ارتش پاکستان، یکی از بزرگترین نهادهای نظامی در جهان، علیرغم سلسله حملاتی علیه قرارگاههای طالبان در شمال غربی، قادر نبوده است آنها را عقب بزند.

مقام نظامی گفت «دره هنوز از ستیزه گران پاک نشده است، هرچند جت های جنگنده وهلیکوپترها مواضع آنها را می کوبند.»

به گفته او، ستیزه گران می توانند به آسانی به دیگر مناطق قبیله ای نیمه خود مختار در نزدیکی مرز افغانستان رخنه کنند.

امکان قطع کمک غذایی به آوارگان سوریه

سازمان ملل متحد می گوید در صورتی که اعتبارات جدید فوری نرسد، ماه آینده کمک غذایی به ۴۰۰ هزار آواره سوریه در لبنان را متوقف خواهد ساخت.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه درگزارشی از ژنو به نقل از هماهنگ کننده منطقه ای کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان برای آوارگان سوریه گفت «شتاب تشدید بحران از توانایی جامعه بین المللی برای تامین هزنیه نیازهای انسانی درسوریه بسیار بیشتراست.»

او گفت نگرانی این است که درصورت نرسیدن فوری پول بیشتر «ما به نقطه ای برسیم که ناچارشویم کمک را کاهش دهیم، یا قطع کنیم.»

رویترز می گوید کمبود پول نقد بخشی از کاهش مالی گسترده تری است که به گفته مسئولان کمیساریا کوششهای آن را برای کمک به نزدیک یک میلیون و سیصد هزار آواره و تقریبا چهار میلیون نفر که در داخل سوریه دربدر شده اند تهدید می کند.

در لبنان، مقامات سازمان ملل متحد و گروههای امداد در تلاش هستند با موج فزاینده آوارگان، که هم اینک به ده درصد جمعیت کشور بالغ می شود، مقابله کنند. برنامه جهانی غذا هشدار داده است ممکن است عملیات خود را در ماه مه کاهش دهد.

مسئول عملیات برنامه در لبنان گفت «ظرف یک ماه، با اعتبارات فعلی، بیش از ۴۰۰ هزار آواره سوری دیگر کمک غذایی دریافت نخواهند کرد.»

تجدید شکایت از طنز پرداز مصری

.
دادستانهای مصر به شکایتهای جدید از باسم یوسف طنزپرداز مشهور، این بار بابت «اهانت به پاکستان» و «اشاعه خدا نشناسی» رسیدگی می کنند.

خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه به نقل از منابع قضایی مصر گفت شکوائیه های جدید یوسف را به «توهین به کشورپاکستان و ایجاد تنش در مناسبات آن با مصر» متهم می کند. او همچنین به اهانت به مذهب و «اشاعه خدانشناسی» متهم است.

یوسف در یکی ازبرنامه های تلویزیونی خود پس از سفر محمد مرسی رییس جمهوری مصر به پاکستان، کلاهی را که او هنگام دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه اسلام آباد بر سرگذاشته بود به مسخره گرفت.

یک شکوائیه ادعا می کند یوسف با مسخره کردن نماز، که به منزله «زیر سئوال بردن یکی ازپنج ستون اسلام» است، سعی داشت «خدانشناسی» را گسترش دهد.

یوسف در صفحه توئیتر خود تایید کرد تحقیقات جدیدی درباره او آغاز شده است.

براساس سیستم قضایی مصر، دادستان در این باره که آیا شواهد برای ارجاع شکایت به دادگاه جهت محاکمه وجود دارد یانه، تصمیم خواهد گرفت. امکان دارد مظنونین در جریان تحقیق بازداشت شوند.

اتحاد القاعده در عراق با گروه جهادی درسوریه

القاعده درعراق می گوید با یک گروه جهادی سوریه که برای سرنگونی بشار اسد می جنگد متحد شده است.

ابوبکر البغدادی رهبر گروه روز سه شنبه در یک پیام صوتی اینترنتی گفت القاعده در عراق به سلول های جبهه النصره سوریه پول داده است، و گروه جدید «حکومت اسلامی عراق و مشرق عربی» نامیده خواهد شد.

اصالت بیانیه، که نحستین بار سرویس مانیتورینگ سایت در آمریکا آن را منتشر کرد، هنوز تایید نشده است.

جبهه النصره اوائل سال گذشته، زمانی که مسئولیت چند بمب گذاری نیرومند درپایتخت سوریه و شهرحلب را بر عهده گرفت، اهمیت یافت.

آمریکا دسامبر گذشته این جبهه را به ظن ارتباط با القاعده درفهرست گروه های تروریستی گنجاند.

پیام بغدادی یک روزپس از آن منتشر می شود که دریک بمب گذاری انتحاری اتومبیلی به شیوه النصره درقلب دمشق دست کم ۱۵ تن جانسپردند و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح شدند.

ائتلاف ملی سوریه روز سه شنبه بمب گذاری را محکوم کرد و دولت اسد را مسئول دانست.

در این میان، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روزسه شنبه از سوریه خواست به یک هیات سازمان ملل متحد اجازه دهد در باره اتهام کاربرد جنگ افزار شیمیایی درمناقشه به تحقیق بپردازد وبا آن همکاری کند.

بان گفته است هیات آماده است ظرف ۲۴ ساعت رهسپار دمشق شود.

دو سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدند

.
در سقوط یک فروند هلیکوپتر ناتو در شرق افغانستان در روز سه شنبه، دو سرباز امریکایی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروی بین المللی کمک امنیتی - آیساف - در اطلاعیه ای گفت درباره علت سقوط هلیکوپتر تحقیق می شود، با این حال یاد آور شد گزارش های اولیه حاکی است هنگام وقوع حادثه فعالیت خصمانه ای درمحل جریان نداشت.

شاهدان گفتند هلیکوپتر در ولایت ننگرهار در نزدیکی مرز پاکستان، دریک کشتزار سقوط کرد.

سخنگوی طالبان مدعی شد هلیکوپتر بر اثر تیراندازی رزمندگان گروه سرنگون شد. با این حال، خبرگزاری فرانسه می گوید طالبان اغلب در ادعای موفقیت دربرابر نیروهای ناتو گزافه گویی می کند.

کری با اوپوزیسیون سوریه ملاقات می کند

جان کری وزیر امور خارجه امریکا می گوید اوبا نمایندگان اپوزیسیون سوریه ملاقات خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کری روز سه شنبه پیش از آن که از اسراییل رهسپار لندن شود تصمیم خود را درگفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد اما گفت انتظارنمی رود احمد معاذ الخطیب رهبر شورشیان درجلسه، که میزبانی آن را ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا برعهده خواهد داشت، حضورداشته باشد.

جان کری پیش ازورود به اسراییل، روزیکشنبه در ترکیه بود و درباره جنگ دو ساله سوریه، نزدیکی ترکیه و اسراییل و روند صلح خاورمیانه با رهبران کشور گفت وگو کرد.

کری گفت ارجحیت آمریکا این است که مناقشه از راه های دیپلماتیک حل شود وانتقال قدرت ومسئولیت اداره کشوربه گونه ای مشروع به یک نهاد مستقل صورت گیرد.
اما افزود: مشکل این است که اگر بشار اسد نخواهد چنین انتقالی انجام پذیرد، نمی توان به این هدف رسید.

واشنگتن صدها میلیون دلار کمک انسانی برای نیروهای مخالف اسد فراهم آورده، اما از دادن کمک های تسلیحاتی خودداری کرده است.

در پاسخ به این سئوال که آیا آمریکا ممکن است برکمک به شورشیان سوریه بیافزاید و تجهیزات نظامی را نیز شامل شود، وزیر امور خارجه امریکا گفت: این موضوعی است که اعلام آن به کاخ سفید بستگی دارد.

سوریه به بازرسان سازمان ملل اجازه ورود نداد

دولت سوریه درخواست بان کی مون را برای راه دادن تیم تفحص سازمان ملل به سوریه رد کرد.

وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرده است که دولت آن کشور تنها حاضر به راه دادن بازرسان سازمان ملل به روستای خان العسل در نزدیکی حلب است. بان کی مون از دولت اسد خواسته بود اجازه ورود گروهی از کارشناسان سازمان ملل را برای بررسی استفاده احتمالی نیروهای دولتی سوریه ـ و نیروهای اپوزیسیون ‌ـ از سلاحهای شیمیایی صادر کند و امکان سفر آنها را به نقاط گوناگون سوریه فراهم کند، اما دولت بشار اسد می گوید سفر تیم تفحص به سوریه تمامیت ارضی آن کشور را مخدوش می کند.

از سوی دیگر، یک فایل صوتی منسوب به رهبر القاعده در عراق (ابوبکر البغدادی) که در فضای مجازی منتشر شده، حاوی پیامی است حاکی از آن که جبهه اسلام گرای النصره که با نیروهای بشار اسد در حال نبرد است، شاخه ای از القاعده است.

اصالت این فایل صوتی هنوز تأیید نشده است. ایالات متحده در ماه دسامبر گذشته(حدود ۴ ماه پیش)، نام جبهة النصره را به فهرست سازمان های تروریستی خود اضافه کرد.
جبهة النصره مسئولیت شماری از بمب گذاری های انتحاری را در سوریه به عهده گرفته است.

فیلتر شدن صفحه احمدی نژاد در ویکی پدیا

صفحه محمود احمدی نژاد در سایت ویکی پدیا در ایران فیلتر شده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی، «مشاور قضایی دادستان کل کشور» و «دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» با صدور اطلاعیه ای، علت فیلتر شدن این صفحه را دادن «نسب های ناروا» به رییس جمهوری ایران اعلام کرده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی نوشته است صفحه محمود احمدی نژاد در ویکی پدیا، مدت شانزده ماه است که فیلتر شده است.

ویکی پدیا یک دانشنامه آزاد در اینترنت است که به کاربران خود اجازه می دهد درباره موضوعات مختلف، اطلاعات خود را منتشر کنند.

اظهارات وزیر کشور ایران درباره ستار بهشتی

در جلسه بررسی علل مرگ ستار بهشتی در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان توضیحات محمد نجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران را قانع کننده تشخیص دادند.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد نجار روز سه شنبه گفت: ستار بهشتی، « ضمن همکاری با عوامل معاند خارج از کشور اطلاعات غلط و کذب را به معاندین و دشمنان انقلاب اسلامی ارائه می‌کرد.»

پیش از این علی مطهری نماینده مجلس علل مرگ ستار بهشتی وبلاگنویس را از وزیر کشور جویا شده بود.

ستار بهشتی در آذرماه گذشته در بازداشتگاه پلیس فوت کرد.

پرونده ستار بهشتی در قوه قضاییه در حال بررسی است و هنوز حکم متخلف و یا متخلفان صادر نشده است.

مردی در صربستان ١٣ نفر را با گلوله کشت

مردی در صربستان ١٣ نفر را به ضرب گلوله کشت. مقتولین همگی از بستگان و همسایگان بودند.
12 نفر از قربانیان در محل تیراندازی کشته و نفر سیزدهم در بیمارستان جان سپرد.
قاتل خود و همسرش را نیز هدف گلوله قرارداد اما از شرایط آنها هنوز اطلاعی در دست نیست.
این افراد در پنج خانه که اکثرا از بستگان و همسایگان قاتل بودند کشته شدند.
هنوز علت و انگیزه قاتل روشن نیست.

نگرانی کشورهای غربی از اوضاع سیاسی مالی

کشورهای غربی نگرانند که مالی و بیابانهای وسیع آن مامنی برای گروههای تندرو و افراطگران بین المللی شود.

برخی از کشورهای اروپایی گرچه از اعزام نیروهای آموزشی نظامی به کشوری چون مالی پشتیبانی می کنند، اما با اعزام نیروهای رزمنده به این مناطق موافق نیستند.

در همین حال بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با کشورهایی که ابراز نگرانی کرده اند رایزبی کرده است. بیشتر این کشورها بیم آن میدهند که جنگ با اسلامگراها در مالی میتواند جنگ وسیعتری را در کشورهای همسایه دامن زند و علاوه بر آن میتواند اردوگاه پناهندگان را در کشورهایی چون «صحرای غربی» به سوی افراطگرایی سوق دهد.

یک دولت اروپایی اوضاع در «صحرای غربی» را به یک بمب ساعتی تشبیه کرده است

سوریه گروه تحقیق سازمان ملل را نمی پذیرد

وزارت امورخارجه سوریه روز دوشنبه گفت تیم سازمان ملل جهت تحقیق در مورد استفاده از سلاحهای شیمیایی را نمی پذیرد، هر چند سازمان ملل چنین درخواستی کرده است.

خبرگزاری دولتی سوریه ضمن نقل قول از وزارت خارجه این کشور نوشته است بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است تا تیمی جهت تحقیق در مورد اتهاماتی که گویا سوریه از سلاحهایی شیمیایی استفاده کرده است را به آن کشور اعزام کند.

سوریه در عوض ضمن اشاره به تحقیقات سازمان ملل در مورد سلاحهای کشتار جمعی در عراق که پیش از حمله کشورهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سال 2003 صورت گرفت میگوید دمشق نمی تواند چنین درخواستی را بپذیرد زیرا این درخواست با فشار کشورهایی صورت گرفته که خود از گروههای مخالف سوریه پشتیبانی می کنند.

در بیستم ماه مارس سال جاری، دولت سوریه از دبیر کل سازمان ملل متحد خواست تا ضمن انجام تحقیقات مستقل مشخص کند که آیا گروههای مسلح مخالف از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند. این درخواست اما با درخواست دیگری از سوی فرانسه و بریتانیا همراه شد که سازمان ملل باید سه اتهام دیگر را در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی مورد تحقیق و بررسی قراردهد.

آزادی دو گروگان فرانسوی در افغانستان

دو گروگان فرانسوی به طور جداگانه در افغانستان آزاد شده اند. یکی از آنها از راه فرار به آزادی خود رسيده است و دیگری توسط گروگان گير ها آزاد شده است.

پی ير بورقی يک عکاس ۲۹ ساله در اواخر ماه نوامبر در کابل ربوده شد. مقامات افغان می گویند او در یک پاسگاه امنیتی ولایت مرکزی وردک يافته شد و به پایتخت منتقل گرديد.

مقامات فرانسوی تایید کردند که گروگان دوم آزاد شده است، اما آنها جزئیات بیشتری را در اين مورد منتشر نکرده اند.

هيچ شخص يا گروهی مسئوليت اين دو گروگان گيری را بعهده نگرفته است.

توقف گردشگری ایرانیان در مصر

در بحبوحه اعتراضهای مسلمانان سنی محافظه کار و افراطی و خشم ناشی از سفر گردشگران ایرانی که اکثر آن ها شیعه هستند، مصر پروازهای گردشگری از ایران را تا ماه ژوئن به حالت تعلیق درآورده است.

این اقدام یک هفته پس از آن اتخاذ شده است که اولین پروازهای بین دو کشور پس از بیش از سه دهه از سر گرفته شده بودند و یازدهم فروردین ۴۵ گردشگر ایرانی برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی از ایران به مصر سفر کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، وزیر گردشگری کشور برای توقف پروازهای گردشگران ایرانی علتی ارائه نکرده است. اما روزنامه مصری الیوم به نقل از هشام زعزوع وزیر گردشگری این کشور نوشت هدف دولت از متوقف ساختن سفر ایرانیان ارزیابی و بررسی مجدد موضوع است.

با این همه خبرگزاری فارس به نقل از مدیرعامل کانون جهانگردی ایران نوشته است دور جدیدی از گردشگران اردیبهشت ماه به مصر برده می شوند.
حدود پنجاه گردشگر ایرانی هفته گذشته به جنوب مصر سفر کردند، اما این سفر اعتراض ها و انتقادهای بسیار مسلمانان سنی محافظه کار و افراطی مصر را برانگیخت.

مناسبات دیپلماتیک بین ایران و مصر پس از آن به حالت تعلیق درآمد که مصر در سال ١٩٧٩ با اسراییل پیمان صلح امضا کرد و انقلاب اسلامی در ایران به وقوع پیوست اما پس از به قدرت رسیدن رئیس جمهوری اسلام گرای مصر روابط بین قاهره و تهران به گرم تر شد.

انفجار در میدان سبع بحرات دمشق

روز دوشنبه انفجار انتحاری یک خودرو در دمشق دست کم ۱۵ کشته و بیش از ۵۰ مجروح بر جای گذاشت.

این انفجار در سبع بحرات در مرکز شهر روی داد.

تلویزیون دولتی سوریه صحنه های آتش سوزی دهها اتومبیل و ساختمان را نشان داد که بر اثر این انفجار آسیب دیده اند.

مقامها ی سوریه تروریست ها را عامل انفجار روز اعلام کرده اند.

احکام اعدام اختلاس بزرگ به اجرا فرستاده شد

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران از ارسال حکم محکومان پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی برای اجرای احکام اعدام خبر داده است.
به گفته آقای اژه ای به خبرنگاران، در این احکام، ۴ نفر به اعدام و تعدادی به زندان و جریمه محکوم شده اند.
از دو سال پیش یک گروه اقتصادی نزدیک به دولت احمدی نژاد، به اختلاس بیش از سه هزار میلیارد تومان از نظام بانکی کشور متهم شد.
قوه قضاییه ایران هر چند به اتهامات مقام های دولتی نزدیک به احمدی نژاد رسیدگی نکرد، اما مه آفرید امیرخسروی و سه شریک دیگر او را به اعدام محکوم کرده است.
دادگاه تجدید نظر این احکام را تایید کرده، و اکنون برای اجرای حکم به بخش اجرای احکام قوه قضاییه فرستاده شده است.

انفجار در افغانستان ۹ قربانی گرفت

انفجار یک بمب کنار جاده ای در وردک، زیر یک اتوبوس منجر به مرگ ۹ نفر شد. دست کم ۲۲ نفر نیز در این انفجار زخمی شدند.
مقامهای محلی می گویند اتوبوس منفجر شده از ایالت غزنی به کابل می رفت. این مقامها شبه نظامیان طالبان را مسئول بمبگذاری دانسته اند.
مقامهای افغانستان می گویند روز یکشنبه در جریان حمله هوایی مشترک نیروهای ناتو و افغانستان علیه طالبان، ۱۱ غیرنظامی - از جمله ۱۰ کودک - کشته شده اند

تیم تفحص ملل متحد آماده اعزام به سوریه است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، امروز دوشنبه در لاهه گفت یک گروه تفحص ظرف ۲۴ ساعت آینده آماده اعزام به سوریه خواهد بود.

در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر استفاده دولت بشار اسد از سلاح های شیمیایی، آقای بان با رئیس گروه نظارت بر کاربرد جهانی سلاح های شیمیایی (وابسته به سازمان ملل) دیدار و گفتگو کرد. این دیدار و گفتگو امروز دوشنبه در لاهه انجام شد.

بان کی مون می گوید تیم تحقیقات آماده سفر به سوریه و بررسی صحت و سقم استفاده ارتش اسد از سلاح های شیمیایی(در داخل یا خارج از سوریه) است اما انجام این کار مستلزم اجازه دولت سوریه است، که بان کی مون و اعضای این تیم ۱۵ نفری منتظر آنند.

چند بازرس سازمان ملل، چند کارشناس پزشکی، و چند شیمی دان در میان اعضای این گروه هستند. یک گروه تفحص سازمان ملل با همین هدف به قبرس اعزام شده تا مقدمات بررسی های بیشتر را فراهم آورد.

دبیرکل سازمان ملل از دمشق خواست تا با انعطاف بیشتر، اعزام این گروه و آغاز تحقیقات آنها را هرچه زودتر عملی کند.

مارگارت تاچر درگذشت

بارونس مارگارت تاچر نخست وزیر سابق بریتانیا صبح دوشنبه در ۸۷ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.
لرد بل سخنگوی مارگارت تاچر گفت: مارک و کارول تاچر، فرزندان مارگارت، با اندوه فراوان مرگ مادر خود را اعلام کردند.

خانم تاچر که از سیاستمداران محافظه کار و برجسته بریتانیا به شمار می آید، از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ رهبری بریتانیا را بر عهده داشت و در دوران رهبری خود جنگ علیه آرژانتین در سال ۱۹۸۲ بر سر جزایر فالکلند را با پیروزی به پایان رساند.

مارگارت تاچر - که او را «بانوی آهنین» می نامیدند - بیشترین شهرت خود را به دلیل خصوصی سازی اقتصاد بریتانیا و نیز درافتادن با اتحادیه های قدرتمند کارگری کسب کرد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG