لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۳۶

سرخط خبرها

داماد بن لادن اتهامات خود را رد کرد

ابو غیث
داماد اسامه بن لادن، سخنگوی سابق القاعده، خود را از اتهام توطئه چینی برای کشتن آمریکاییان مبرا دانست.

سلیمان ابوغیث، که توسط ماموران اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در اردن دستگیر شد، روز جمعه در یک دادگاه فدرال در نیویورک حضور یافت و اظهاریه خود را از طریق وکیل انتصابی دادگاه ارائه داد.

ابوغیث که اونیفورم آبی زندان به تن داشت با دست های بسته وارد دادگاه شد. او با اشاره سر به قاضی گفت حقوقش را به عنوان یک زندانی می داند و با تکان دادن سر یادآور شد پول نداشته وکیل استخدام کند.

دادستان، جان کرونان، گفت ابوغیث یک "بیانیه مفصل پس از دستگیری" شامل ۲۲ صفحه به مقامات ارائه داد. او درباره حرف های ابوغیث توضیحی نداد.

قاضی پرونده گفت او در جلسه ای در ماه آینده تاریخی برای محاکمه تعیین خواهد کرد. ابو غیث در صورت محکومیت با زندان ابد روبروخواهد شد.

نخست وزیر تونس کابینه اش را معرفی کرد

علی العریض، نخست وزیر برگزیده تونس
نخست وزیر برگزیده تونس، ترکیب دولت ائتلافی به رهبری اسلامگرایان را اعلام کرد.

این اقدام روز جمعه در پی مذاکرات برای جلوگیری از یک بحران سیاسی عمده صورت گرفت. دولت جدید اعضای حزب اسلامگرای النهضه، حزب چپ میانه التکتل و کنگره سکولار جمهوری را شامل می شود.

علی العریض، نخست وزیر برگزیده گفت تیم جدید فقط تا زمان برگزاری انتخابات درپایان ۲۰۱۳ کار خواهد کرد.

خودداری مخالفان سوری از آزادی صلحبانان فیلیپینی

دولت فیلیپین می گوید مخالفان مسلح حکومت سوریه از آزادی صلحبانان فیلیپینی خودداری کردند.

به گفته دولت فیلیپین، مخالفان مسلح همچنان بر شرط خود برای خروج نیروهای دولتی سوریه از منطقه جَملا در بلندی های جولان پافشاری می کنند.

۲۱ صلحبان سازمان ملل روز چهارشنبه از سوی شماری از مخالفان حکومت سوریه در نزدیکی بلندی های جولان به گروگان گرفته شدند. به گفته دولت فیلیپین، این کشور انتظار داشت که ۲۱ شهروند فیلیپینی امروز جمعه آزاد شوند.

دولت فیلیپین گفته است همچنان به مذاکرات فشرده با گروههایی که می توانند به آزادی صلحبانان کمک کنند ادامه می دهد.

اف بی آی:خود را متعهد به یافتن لوینسون میدانیم

اداره آگاهی آمریکا اف- بی- آی، روز پنجشنبه اعلام کرد همچنان خود را متعهد به یافتن مامور سابق این سازمان می داند، ماموری که شش سال پیش در جزیره کیش ایران ناپدید شد.

یکسال پیش اف بی آی پیشنهاد یک میلیون دلار جایزه را در ازای هرگونه اطلاعاتی که منجر به بازگشت صحیح وسالم رابرت لوینسون به آمریکا شود؛ ارائه داده بود.

یکی ازمقامات اف بی آی میگوید ارائه این جایزه به کسانیکه در این زمینه اطلاعات مفید داشته باشند همچنان بقوت خود باقی است.

آقای لوینسون برای یک تحقیقات خصوصی در زمینه قاچاق سیگار به جزیره کیش رفته بود.

همسر رابرت لوینسون روز پنجشنبه به «صدای آمریکا» گفت گرچه وی با دیدن تصاویر شوهر ش ناراحت می شود اما از اینکه بنظر می رسد او هنوز زنده است بسیار خوشحال است.
ایران هرگونه دخالت در ناپدید شدن آقای لوینسون را رد کرده و می گویدهیچ اطلاعایی از سرنوشت این مامور سابق اف بی آی نیز ندارد.

جسد هوگو چاوز برای نمایش ابدی مومیایی می شود

نیکلاس مادورا که در حال حاضر نقش قائم مقامی ریاست جمهوری ونزوئلا را در دست دارد، می گوید جسد رییس جمهوری فقید آن کشور برای نمایش ابدی، مومیایی خواهد شد.

جمعیت انبوهی از شهروندان ونزوئلا همچنان برای بازدید از جسد هوگو چاوز در انتظار، صف کشیده اند. آقای مادورا می گوید مومیایی کردن رهبر فقید کشور که یاد رهبرانی چون لنین، استالین و مائو را درخاطره ها زنده می کند، در واقع رهبر سوسیالیست ونزوئلا را نیز برای همیشه «زنده» نگه خواهد داشت.

تابحال بیش از دو میلیون نفر از جسد هوگو چاوز که در تابوتی سرباز قرار دارد بازدید کرده اند.
هوگو چاوز در این هفته در سن پنجاه و هشت سالگی بعلت ابتلا به بیماری سرطان در کاراکاس درگذشت.

قائم مقام ریاست جمهوری ونزوئلا افزود تصمیم گرفته شده است تا جسد «فرمانده» مومیایی شود تا شهروندان کشور بتوانند برای همیشه از او در موزه ای بازدید کنند.

در همین حال دست کم بیش از بیست و پنج رهبر از کشورهای جهان برای شرکت در مراسم ویژه ای که برای هوگو چاوز در نظر گرفته شده است عازم ونزوئلا شده اند.

رافائل کورئیا رییس جمهوری اکوادر، رهبران فعلی و پیشین برزیل، رائول کاسترو رهبر کوبا و محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران از جمله مقامات رسمی شرکت کننده در این مراسم اند.

استوانه کوروش آماده نمایش در آمریکا

استوانه کوروش بزرگ، و یا منشور حقوق بشر کوروش که نمادی از هویت ملی ایرانیان است، نخستین تور نمایشی خود را در آمریکا از شنبه در واشنگتن پایتخت این کشور آغاز می کند.

این لوح استوانه ای شکل که نزدیک به ۲۵ سانتیمتر طول و قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد، بعضا بعنوان نخستین اعلامیه حقوق بشر شهرت پیدا کرده و رهبرانی چون اسکندر کبیر و توماس جفرسون را تحت تاثیر خود قرار داده است.

این لوح، هم توسط آخرین شاه ایران و هم توسط رهبران پس از انقلاب و هم توسط یهودیان دوران باستان و بنیانگزاران اسرائیل مدرن نیز ستوده شده است.

نیل مک گرگور مدیر موزه بریتانیا در لندن که این قطعه را برای مدت محدودی به آمریکا وام داده است می گوید این قطعه ارزشمند در واقع برای درک این موضوع است که ایرانیان خود را چگونه در جهان امروز می بینند، امری که این روزها اهمیت ویژه ای در تاریخ پیدا کرده است.

این نخستین بار است که لوح مذکور در آمریکا به نمایش در می آید و قراراست علاوه بر گالری سکلر واشنگتن در موزه هنرهای زیبای شهر هوستون تکزاس، موزه هنری متروپولیتن نیویورک، موزه هنرهای آسیایی سانفرانسیسکو و موزه هنری لوس آنجلس به نمایش در آید.

منشور کوروش که پس از پیروزی کوروش بر فرمانروای بابل و فتح این سرزمین در قرن ششم قبل از میلاد مسیح به رشته تحریر در آمده، در اواخر قرن نوزدهم درعملیات اکتشافی و باستانشناسی جنوب عراق کشف و در اختیار موزه بریتانیا قرار گرفت.

تونس دولت جدید خود را روز جمعه معرفی می کند

علی العریض نخست وزیر تونس روز پنجشنبه گفت وی دولت جدید خود را روز جمعه به منصف مرزوق رییس جمهوری کشور معرفی خواهد کرد.

آقای العریض می گوید وی انتظار دارد تا دولت جدید، دولت همه شهروندان تونس باشد.

وی از همه تونسی ها خواست تا در خصوص اهداف انقلاب سال ۲۰۱۱ متحد بمانند.

بر اساس گزارشهای رسیده دولت جدید در عین حال شبیه دولت پیشین است یعنی حزب اسلامگرای آقای العریض، النهضه که اکثریت را در دست دارد و دو وزیر سکولار که در آن شرکت خواهند کرد.

تونس نخستین کشور عرب بود که رهبری جریان به اصطلاح «بهار عربی» را در سال ۲۰۱۱، در دست گرفت اما شورش و ناآرمی ها در این کشور همچنان ادامه پیدا کرده است.

در همین حال رهبر گروه اپوزیسیون «شکری بلعید» که شخصیتی محبوب و سکولار بود، ماه گذشته ترور شد و اعتراضات شدید خیابانی به این ترور «حمدی جبالی» نخست وزیر وقت را مجبور به استعفا کرد.

داماد بن لادن در نيويورک محاکمه می شود

داماد اسامه بن لادن، سخنگوی سابق القاعده، توسط ایالات متحده دستگیر شده و برای محاکمه به شهر نیویورک منتقل شده است.

مقامات وزارت دادگستری آمريکا می گویند سلیمان ابوغيث روز جمعه به اتهام توطئه برای کشتن اتباع آمريکايی محاکمه خواهد شد.

پیتر کینگ، يکی از نمايندگان جمهوریخواه کنگره از ايالت نیویورک در روز پنجشنبه اظهار داشت، ماموران «سی آی ای» و «اف بی آی» موجبات دستگيری ابوغيث در اردن را فراهم کردند.

يک روزنامه ترکیه گزارش داد که ابوغيث در يک هتل لوکس در آنکارا، پايتخت ترکيه، شناسايی و بازداشت شده بود. منابع گفتند، بعد از آن، ابوغيث از ترکيه به اردن تبعید شد که در آن جا ماموران امنیتی آمریکا او را بازداشت کردند. مقامات ترکیه از اظهار نظر در مورد اين گزارش خودداری کرده اند.

اریک هولدر، وزير دادگستری آمريکا گفت، این دستگیری نشان می دهد که ایالات متحده مصمم است، مسئولين حملات به نیویورک و واشنگتن در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، را به دست عدالت بسپرد.

برنان بعنوان ريیس سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا تاييد شد

مجلس سنای ايالات متحده، جان برنان را به عنوان ريیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا مورد تایید قرار داد.

اين تاييد روز پنجشنبه در مجلس سنا بعد از آن انجام شد که يک سناتور جمهوریخواه از ايالت کنتاکی تهديد کرده بود که بدليل سياست های کاخ سفيد پيرامون استفاده از هواپيماهای بدون سرنشين، از اين رای جلوگيری بعمل آورد.

مجلس سنا جان برنان را با ۶۳ رای موافق در برابر ۳۴ رای مخالف تاييد کرد.

سناتور رند پل، برای جلوگيری از رای گيری نسبت به تایید برنان، به مدت ۱۳ ساعت بدون توقف در سنا صحبت کرد. او خواستار آن شده بود که دولت اوباما در مورد استفاده از حملات هواپیماهای بدون سرنشین، اصطلاحا پهپاد، برای حمله به مظنونان تروریست در خاک آمريکا محدودیت تعیین کند.

اریک هولدر، وزير دادگستری آمريکا طی نامه کوتاهی به سناتور پل اشاره کرد که رئیس جمهوری اختيار تصميم گيری در کشتن یک شهروند آمريکايی که درگير مبارزه در خاک آمریکا نيست را ندارد.

دولت اوباما از هواپیماهای بدون سرنشین برای کشتن مظنونان به ترور در خارج از کشور، از جمله شهروندان آمريکايی استفاده کرده است.

جان برنان مدت طولانی در سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا خدمت کرده است و مشاور ارشد باراک اوباما در مبارزه با تروريسم بوده است. او گفته است که از سیاست های استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین حمایت می کرده است.

رهبر یک گروه شورشی چچن کشته شد

نیروهای روسیه رهبر یکی از گروه های شورشی چچن و دو ستیزه گر دیگر را کشته اند.

به گزارش رویترز، خبرگزاری های محلی روز پنجشنبه به نقل از کمیته ضد تروریسم روسیه گفتند در نبردی که در ناحیه ودنو در چچن با ستیزه گران درگرفت، یک افسر پلیس کشته و یک نفر دیگر مجروح شد.

رهبر مقتول، آدم خوشالایف، بیش از یک دهه تحت تعقیب بود و فرماندهی گروه را پس از کشته شدن رهبران آن در ژانویه برعهده گرفت.

شورای امنیت کره شمالی را تحریم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور یکپارچه در قطعنامه روز پنجشنبه خود کره شمالی را در معرض تحریم های تازه ای قرار داد.

اقدام شورای امنیت، واکنشی است به آزمایش بمب هسته ای زیر زمینی در کره شمالی در ماه پیش و زیر پا نهادن قطعنامه های پیشین شورا توسط رژیم کمونیستی کره شمالی.

شورا در قطعنامه تازه، نظام بانکی، حمل و نقل و بازرگانی کره شمالی را در معرض تحریم های جدید قرار داد. ساعتی پیش از تصویب قطعنامه شورای امنیت، کره شمالی تهدید کرد که در اقدامی پیشگیرانه سرزمین آمریکا را هدف بمب اتمی قرار خواهد داد.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از تصویب قطعنامه با رای هر ۱۵ عضو شورا گفت "شدت، قوت و گستردگی تحریمهای تازه ، بهایی است که کره شمالی باید در ازای زیر پانهادن قطعنامه های شورا و ادامه برنامه هسته ای اش بپردازد. این تحریمها گزنده و گزنده تر خواهند بود".

چین و آمریکا مشترکا پیش نویش قطعنامه را تهیه کردند.

دو بریتانیایی ربوده شده در مصر آزاد شدند

دو تبعه بریتانیا که روز پنجشنبه در شبه جزیره سینا ربوده شده بودند، در پی مذاکره ربایندگان با مقامات امنیتی آزاد شدند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی حاکی است زن و شوهر بریتانیایی از یک بانک، هنگامی که عازم استراحتگاه شرم الشیخ در کرانه دریای سیاه بودند، ربوده شده بودند.

آدم ربایان به روزنامه ها گفته بودند آنها می خواهند چهار نفر که به جرم قاچاق اسلحه زندانی هستند آزاد شوند.

واگذاری کرسی سوریه در اتحادیه عرب به «ائتلاف ملی»

اتحادیه عرب کرسی سوریه را به اپوزیسیون این کشور پیشنهاد کرده است.
نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب روز چهارشنبه گفت دیدار وزرای خارجه کشورهای عرب در قاهره از ائتلاف ملی سوریه دعوت کرده است تا نماینده خود را برای شرکت در اجلاس بعدی این اتحادیه انتخاب کنند.

اجلاس بعدی اتحادیه عرب قرار است در اواخر ماه مارس در دها پایتخت قطر برگزار شود.

بر اساس این پیشنهاد، نماینده اتئلاف ملی سوریه، کرسی این کشور را در سازمانی که ۲۲ عضو دارد اشغال خواهد کرد تا انتخابات مربوط به تشکیل دولت سوریه برگزار شود.

در همین حال عراق و الجزایر بدون واکنشی نسبت به این پیشنهاد جانب احتیاط را پیش گرفتند در حالیکه لبنان از هرگونه همکاری در جهت تحقق این پیشنهاد خودداری کرده است.

اما قطر مسئولیت خونریزیهای دوسال گذشته را به گردن بشار اسد انداخته است.
ولید البونی سخنگوی ائئلاف ملی سوریه نیز گفت این مهمترین تصمیمی است که اتحادیه عرب در دوسال گذشته در مورد سوریه اتخاد کرده است.

«هوگو چاوز در اثر سکته قلبی جان سپرد»

یک افسر عالیرتبه که رییس گارد رییس جمهوری فقید ونزوئلا بوده، می گوید هوگو چاوز در اثر یک سکته قلبی گسترده جان خود را از دست داد.

ژنرال خوزه اورنلا رییس گارد هوگو چاوز روز چهارشنبه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت وی در آخرین لحظات حیات رییس جمهوری فقید، بر سربالین او بوده است.

این افسر ارتش ونزوئلا می گوید آقای چاوز لحظاتی پیش از درگذشت که دیگر قادر نبود با صدای بلند سخن گوید گفت «وی نمی خواهد بمیرد».

ژنرال اورنلا طی دوسال گذشته در حالیکه آقای چاوز با سرطان می جنگید، همواره با او و در کنار او بوده است.

این افسر ارتش همچنین به خبرنگاران گفت سرطان آقای چاوز بسیار پیشرفته بود اما وی توضیحات بیشتری در این زمینه نداد.
هوگو چاوز شامگاه روز سه شنبه در سن پنجاه و هشت سالگی در کاراکاس درگذشت.

قانون جدید «سقط جنین» در یک ایالت آمریکا

قانوگذاران ایالت آرکانزاس در آمریکا، روز چهارشنبه یکی از محدود کننده ترین لوایح مربوط به سقط جنین در آمریکا را تصویب کردند.

بر اساس این قانون ایالتی، سقط جنین پس از هفته دوازدهم بارداری غیر قانونی است.

این لایحه در مجلس نمایندگان ایالتی آرکانزاس که اکثریت آن در دست حزب جمهوریخواه است تصویب و تبدیل به قانون شد. پیش از این، تصویب چنین لایحه ای توسط فرماندار دمواکرات این ایالت وتو شده بود.

قانون جدید آرکانزاس، در واقع تصمیم دادگاه عالی آمریکا را نادیده می گیرد، تصمیمی که چندین سال پیش اتخاذ شد و براساس آن سقط جنین تا هفته بیست و چهارم بارداری را مجاز می داند.

طرفداران سقط جنین در ایالت آرکانزاس می گویند آنها شکایت خود دائر بر ابطال این قانون را بزودی در دادگاه ایالتی مطرح خواهند کرد، زیرا این قانون با تصمیم دادگاه عالی آمریکا تناقض دارد.

سازمان ملل خواهان آزادی صلحبانان خود در سوریه شد

سازمان ملل متحد می گوید گروهی از صلحبانان در محلی نزدیک به بلندی های جولان میان سوریه و اسرائیل، روز چهارشنه توسط یک گروه مسلح سی نفره بازداشت شدند.

یک سخنگوی سازمان ملل می گوید صلحبانان مسلح نبودند و مشغول فعالیت های روزانه بودند. او گفت آنها در نزدیکی ایستگاه بازرسی خود که به علت درگیری های شدید چند روز اخیر و خسارت های وارده، آن را ترک کرده بودند، دستگیر شدند.

ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل متحد که در این ماه ریاست ادواری شورای امنیت را نیز در دست دارد دستگیری صلحبانان را محکوم کرد و خواهان آزادی آنها شد.

سفیر روسیه همچنین گفت تصور وی از اوضاع اینست که هیچ درگیری میان صلحبانان و گروه مسلحی که آنها را بازداشت کرده رخ نداده است.

هشدار نسبت به آمار رو به گسترش سرطان در شمال ایران

مجتبی کواکبیان از مجمع خیریه محک گفته است که در شمال ایران آمار سرطان «رو به گسترش» است. او هشدار داده است که مرکز فوق تخصصی سرطان در این استان‌ها در دسترس نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی کواکبیان، از مجمع خیریه «محک» روز چهارشنبه گفت: «استفاده زياد از سموم شيميايی، بالا بودن آب‌های سطحی و ديگر عوامل موجب شده در استان‌های شمالی رشد سرطان زياد باشد و سرطان خون نيز در اين استان‌ها بالا گزارش شده است».

وی افزود ۹۰ درصد کودکان مبتلا به سرطان در صورت تشخيص به موقع و درمان صحيح و پيگيری مداوم کاملا بهبود می‌يابند. اما به گفته آقای کواکبیان، تنها مرکز فوق‌ تخصصی سرطان برای کودکان، بیمارستان محک در تهران است.

«گزارش از راديو فردا»

بازرس ویژه آمریکا: عراق هنوز بی ثبات است

بازرس کل ویژه آمریکا برای بازسازی عراق میگوید پس از ۱۰ سال جنگ و ۶۰ میلیارد دلار هزینه از سوی مالیات دهندگان آمریکایی، این کشور هنوز بی ثبات است.

به گزارش راديو فردا، «استوارت براون» در ارزیابی نهایی خود به کنگره آمريکا افزوده، ‌وضعیت نابسامانی و عدم ثبات در عراق به اندازه ای است که حتی مقامهای عراقی آن را زیر سوال می برند.

آقای براون به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است هزینه های بازسازی عراق در این مدت به اندازه ای زیاد شد که هیچ کس انتظارش را نداشت.

به گفته استوارت براون، نوری المالکی نخست وزیر عراق به او گفته است پولی که آمریکا در عراق مصرف کرده، می توانست تغییرات بزرگی بوجود آورد اما مقدار زیادی از آن به هدر رفته است.

بازرس کل در ارزیابی خود گفته است: «نتیجه پول هایی که در عراق مصرف شده، به اندازه کافی نبوده است».

اتحادیه عرب کرسی سوریه را به مخالفان می دهد

اتحادیه عرب، واگذاری کرسی سوریه
اتحادیه عرب می گوید قصد دارد در صورتی که مخالفان یک نهاد اجرایی تشکیل دهند، کرسی سوریه را به آنها واگذار کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه روز چهارشنبه در قطعنامه ای که در جلسه وزیران امورخارجه در قاهره تصویب شد، از ائتلاف ملی مخالفان خواست «یک نهاد اجرایی برای احراز کرسی سوریه تشکیل دهند» و در اجلاس بعدی سران اتحادیه در دوحه حضور یابند.

در قطعنامه گفته می شود ائتلاف کرسی را در اختیار خواهد داشت «تا انتخابات به تشکیل دولتی برای بر عهده گرفتن مسئولیت ها در سوریه منجر شود.»

عضویت سوریه در اتحادیه در سال ٢٠١١ به حال تعلیق درآمد. سال پیش، اتحادیه عرب ائتلاف ملی به رهبری احمد معاذ الخطیب را به عنوان «نماینده مشروع» مردم سوریه به رسمیت شناخت.

دادگاه مصر برگزاری انتخابات را لغو می کند

دادگاه اداری مصر روز چهارشنبه گفت قانون اصلاح شده انتخابات را برای بررسی به دادگاه عالی قانون اساسی ارجاع داده است.

به گزارش رویترز، دادگاه پیشتر دستور داد فرمان محمد مرسی، رییس جمهوری برای برگزاری انتخابات چهار مرحله ای مجلس نمایندگان در روز 22 آوریل لغو شود.

مخالفان گفته اند انتخابات را تحریم خواهند کرد.

افزایش کمک بریتانیا به مخالفان در سوریه

ویلیام هیگ
بریتانیا می گوید کوشش های جهانی برای پایان دادن به خونریزی در سوریه "شکستی تحقیرآمیز" بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا، در تندترین اظهارنظر خود نسبت به سوریه روز چهارشنبه درپارلمان گفت بریتانیا کمک به مخالفان را افزایش خواهد داد و خودروهای زرهی و آموزش برای مخالفان فراهم می کند، از جمله این که چگونه مناطقی را که از نیروهای اسد گرفته اند حفظ کنند.

هیگ گفت شانس یافتن یک راه حل سیاسی فوری برای مناقشه ضعیف است. با این حال، او امکان مداخله نظامی مستقیم غرب را رد کرد و گفت هیچ دولتی در غرب خواهان مداخله درسوریه نیست.

احمدی نژاد: چاوز به همراه مسیح باز می گردد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به مناسبت درگذشت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا پیامی منتشر کرد و چاوز را "انسانی عمیقا موحد و مومن و پایبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبیای الهی" دانست.

احمدی نژاد در ادامه پیام خود گفته است: "تردید ندارم که او باز خواهد گشت و به همراه صالحان و حضرت مسیح و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد."

به گفته رئیس جمهوری ایران، چاوز در پی یک بیماری مشکوک، همه وجود و جان خود را در راه مبارز سیاسی تقدیم کرد.

با درگذشت هوگو چاوز، ایران روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد.

ایران روز چهارشنبه را «عزای عمومی» اعلام کرد

با درگذشت هوگو چاوز رییس جمهوری پیشین ونزوئلا ، ایران روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران که دوستی عمیقی با هوگو چاوز پیدا کرده بود روز چهارشنبه ضمن تعریف و تمجید از دوست فقید خود گفت که وی ممکن است در مراسم تدفین آقای چاوز که روز جمعه در کاراکاس برگزار می شود شرکت کند.

آقای احمدی نژاد همچنین به ملت و خانواده آقای چاوز تسلیت گفت.

هوگو چاوز روز سه شنبه و پس از یک مبارزه طولانی با بیماری سرطان در سن پنجاه و هشت سالگی درگذشت.

کتاب مازیار بهاری فیلم می شود

جان استوارت طنزپرداز مشهور آمریکایی قرار است فیلمی را بر اساس کتابی از مازیار بهاری روزنامه نگار ایرانی بسازد.

این فیلم «گلاب» نام دارد و فیلمنامه توسط جان استوارت نوشته شده که بر اساس کتاب مازیار بهاری است.

آقای بهاری که در بریتانیا زندگی میکند در سال ۲۰۰۹ بهنگام تهیه گزارش از انتخابات ریاست جمهوری ایران، بعنوان جاسوس دستگیر و زندانی شد.

درحالیکه آقای بهاری در همان زمان در ایران بسر می برد و پیش از دستگیری، وی چندین بار در مصاحبه با برنامه تلویزیونی جان استوارت شرکت کرد.

برخورد انعطاف پذیر قدرتهای جهان با ایران

قدرتهای بزرگ جهان روز سه شنبه طی دیداری که در وین با ایران داشتند، از انتقادهای معمول خود علیه تهران خودداری کردند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس چنین انعطافی از سوی کشورهای بزرگ بیانگر تلاشهای غرب است تا بلکه جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد اخیر آنها را بپذیرد.

در دیدار هفته گذشته شش کشور بزرگ جهان با جمهوری اسلامی ایران در قزافستان، تهران اظهار علاقمندی کرده است تا به گفتگوهای خود با آنها در دو ماه آینده ادامه دهد. مذاکرات از سوی دو طرف مفید و مثبت ارزیابی شده است.

قدرتهای بزرگ جهان پیشنهاد لغو برخی از تحریمهای علیه ایران را داده اند، بشرطیکه تهران ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج از کشور منتقل کند.

گرچه غرب ایران را متهم به ساخت سلاح هسته ای کرده است اما تهران می گوید فعالیتهای هسته ایش صرفا برای مقاصد صلح آمیز است.

دو نفر به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران محکوم شدند

دو نفر از شهروندان ايران و آمريکا به اتهام تخلف از تحريم های تجاری آمريکا عليه ايران و همکاری در امر انتقال قطعات هلی کوپتر به يکی از شرکت های هواپيمايی دولتی ايران هريک به ۲۳ و ۴۶ ماه زندان محکوم شدند.

جوزف مک کينلی، قاضی پرونده روز دوشنبه اعلام کرد حميد آصف، شهروند ۶۸ ساله ايران و بهزاد«تونی» کريميان ۵۳ ساله يک آمريکايی ايرانی تبار، ساکن لوئيزويل و دارندۀ پاسپورت ايرانی به دلیل نقض فرمان تحريمهای تجاری آمريکا عليه ايران و تخلف از مقررات امنيت داخلی ايالات متحده مجرم شناخته شده اند.

اين افراد در ماه دسامبر گذشته به اتهام نقض قوانين بين المللی در ارتباط با صدور و معامله اسلحه با دولت ايران و ارسال قطعات و تجهيزات هواپيمايی به اين کشور اقرار کرده اند.

تظاهرات کشاورزان در سراسر یونان

گروه بزرگی از کشاورزان جزيره کرت در جنوب يونان روز سه شنبه برای اعتراض به وضعيت ناگوار اقتصادی خود در آتن دست به تظاهرات زدند.

کشاورزان معترض اعلام کرده اند در مقابل ساختمان وزارتخانه توسعۀ روستايی و مواد غذايی در مرکز آتن، به ساير کشاورزان سراسر يونان می پيوندند.

کشاورزان يونان در حال حاضر با اجرای برنامه های رياضت اقتصادی دولت بامشکل بهای روز افزون مواد مورد نیاز کشاورزی رو به رو هستند.

مهدوی کنی بار دیگر رییس مجلس خبرگان رهبری شد

محمدرضا مهدوی کنی، روز سه شنبه در یک رای گیری در مجلس خبرگان رهبری، بار دیگر رییس این مجلس شد.

از جمله اختیارات مجلس خبرگان رهبری، کنار گذاشتن رهبر جمهوری اسلامی از این سمت است.

پیش از آیت الله مهدوی کنی، اکبر هاشمی رفسنجانی، ریاست این مجلس را بر عهده داشت.

انتقادات او به برخوردهای صورت گرفته با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، واکنش حامیان رهبر ایران را به دنبال داشت.

توافق آمریکا و چین بر سر تحریم کره شمالی

ایالات متحده و چین در آخرین ساعات پایانی روز دوشنبه بر سر پیش نویس یک رشته تحریمهای تازه علیه کره شمالی به توافق رسیدند.

دیپلماتهای سازمان ملل می گویندتحریمها برای مجازات پیونگ یانگ بخاطر آزمایش هسته ای اخیر این کشور در نظر گرفته شده اند.

شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه شب اعلام کرد روز سه شنبه یک جلسه مشورتی را پشت درهای بسته در مورد کره شمالی برگزار خواهد کرد.

هر پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش هسته ای کره شمالی را که در اواسط ماه فوریه سال جاری صورت گرفت محکوم کردند. این سومین آزمایش هسته ای کره شمالی بود.

واکنش سریع و قاطع سازمان ملل متحد به اقدام کره شمالی، صحنه سیاسی را برای اعمال چهارمین دور از تحریمهای بین المللی علیه پیونگ یانگ آماده کرده است.

مصلحی: ۶۰۰ خبرنگار ضربه خوردند

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه گفت: مجموعه ای متشکل از۶۰۰ خبرنگار که ۱۵۰ نفر آنان در داخل و بقیه در خارج کشور فعالیت رسانه ای دارند، مورد ضربه قرار گرفتند.

آقای مصلحی افزوده است: برخی از عوامل رسانه های داخلی با شبکه های ضدانقلاب ارتباط داشته اند که شناسایی آنها باعث شد برنامه های دشمن بار دیگر با شکست مواجه شود.

به گزارش ایرنا، وزارت اطلاعات، ماه گذشته در اطلاعیه ای از بازداشت تعدادی از «عوامل شبکه مرتبط با سازمان عملیات روانی انگلیس موسوم به بی بی سی»، خبر داده بود.

در این اطلاعیه آمده بود: این شبکه از لحاظ گستردگی، پرشمارتر از شاخه داخلی بوده و اکثریت قابل توجه اعضای آن را عناصر فراری فتنه ۸۸ و همکاران سابق روزنامه های موسوم به «زنجیره ای» تشکیل می دهند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG