لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۴۲

سرخط خبرها

رهبر یک گروه شورشی چچن کشته شد

نیروهای روسیه رهبر یکی از گروه های شورشی چچن و دو ستیزه گر دیگر را کشته اند.

به گزارش رویترز، خبرگزاری های محلی روز پنجشنبه به نقل از کمیته ضد تروریسم روسیه گفتند در نبردی که در ناحیه ودنو در چچن با ستیزه گران درگرفت، یک افسر پلیس کشته و یک نفر دیگر مجروح شد.

رهبر مقتول، آدم خوشالایف، بیش از یک دهه تحت تعقیب بود و فرماندهی گروه را پس از کشته شدن رهبران آن در ژانویه برعهده گرفت.

شورای امنیت کره شمالی را تحریم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور یکپارچه در قطعنامه روز پنجشنبه خود کره شمالی را در معرض تحریم های تازه ای قرار داد.

اقدام شورای امنیت، واکنشی است به آزمایش بمب هسته ای زیر زمینی در کره شمالی در ماه پیش و زیر پا نهادن قطعنامه های پیشین شورا توسط رژیم کمونیستی کره شمالی.

شورا در قطعنامه تازه، نظام بانکی، حمل و نقل و بازرگانی کره شمالی را در معرض تحریم های جدید قرار داد. ساعتی پیش از تصویب قطعنامه شورای امنیت، کره شمالی تهدید کرد که در اقدامی پیشگیرانه سرزمین آمریکا را هدف بمب اتمی قرار خواهد داد.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از تصویب قطعنامه با رای هر ۱۵ عضو شورا گفت "شدت، قوت و گستردگی تحریمهای تازه ، بهایی است که کره شمالی باید در ازای زیر پانهادن قطعنامه های شورا و ادامه برنامه هسته ای اش بپردازد. این تحریمها گزنده و گزنده تر خواهند بود".

چین و آمریکا مشترکا پیش نویش قطعنامه را تهیه کردند.

دو بریتانیایی ربوده شده در مصر آزاد شدند

دو تبعه بریتانیا که روز پنجشنبه در شبه جزیره سینا ربوده شده بودند، در پی مذاکره ربایندگان با مقامات امنیتی آزاد شدند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی حاکی است زن و شوهر بریتانیایی از یک بانک، هنگامی که عازم استراحتگاه شرم الشیخ در کرانه دریای سیاه بودند، ربوده شده بودند.

آدم ربایان به روزنامه ها گفته بودند آنها می خواهند چهار نفر که به جرم قاچاق اسلحه زندانی هستند آزاد شوند.

واگذاری کرسی سوریه در اتحادیه عرب به «ائتلاف ملی»

اتحادیه عرب کرسی سوریه را به اپوزیسیون این کشور پیشنهاد کرده است.
نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب روز چهارشنبه گفت دیدار وزرای خارجه کشورهای عرب در قاهره از ائتلاف ملی سوریه دعوت کرده است تا نماینده خود را برای شرکت در اجلاس بعدی این اتحادیه انتخاب کنند.

اجلاس بعدی اتحادیه عرب قرار است در اواخر ماه مارس در دها پایتخت قطر برگزار شود.

بر اساس این پیشنهاد، نماینده اتئلاف ملی سوریه، کرسی این کشور را در سازمانی که ۲۲ عضو دارد اشغال خواهد کرد تا انتخابات مربوط به تشکیل دولت سوریه برگزار شود.

در همین حال عراق و الجزایر بدون واکنشی نسبت به این پیشنهاد جانب احتیاط را پیش گرفتند در حالیکه لبنان از هرگونه همکاری در جهت تحقق این پیشنهاد خودداری کرده است.

اما قطر مسئولیت خونریزیهای دوسال گذشته را به گردن بشار اسد انداخته است.
ولید البونی سخنگوی ائئلاف ملی سوریه نیز گفت این مهمترین تصمیمی است که اتحادیه عرب در دوسال گذشته در مورد سوریه اتخاد کرده است.

«هوگو چاوز در اثر سکته قلبی جان سپرد»

یک افسر عالیرتبه که رییس گارد رییس جمهوری فقید ونزوئلا بوده، می گوید هوگو چاوز در اثر یک سکته قلبی گسترده جان خود را از دست داد.

ژنرال خوزه اورنلا رییس گارد هوگو چاوز روز چهارشنبه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت وی در آخرین لحظات حیات رییس جمهوری فقید، بر سربالین او بوده است.

این افسر ارتش ونزوئلا می گوید آقای چاوز لحظاتی پیش از درگذشت که دیگر قادر نبود با صدای بلند سخن گوید گفت «وی نمی خواهد بمیرد».

ژنرال اورنلا طی دوسال گذشته در حالیکه آقای چاوز با سرطان می جنگید، همواره با او و در کنار او بوده است.

این افسر ارتش همچنین به خبرنگاران گفت سرطان آقای چاوز بسیار پیشرفته بود اما وی توضیحات بیشتری در این زمینه نداد.
هوگو چاوز شامگاه روز سه شنبه در سن پنجاه و هشت سالگی در کاراکاس درگذشت.

قانون جدید «سقط جنین» در یک ایالت آمریکا

قانوگذاران ایالت آرکانزاس در آمریکا، روز چهارشنبه یکی از محدود کننده ترین لوایح مربوط به سقط جنین در آمریکا را تصویب کردند.

بر اساس این قانون ایالتی، سقط جنین پس از هفته دوازدهم بارداری غیر قانونی است.

این لایحه در مجلس نمایندگان ایالتی آرکانزاس که اکثریت آن در دست حزب جمهوریخواه است تصویب و تبدیل به قانون شد. پیش از این، تصویب چنین لایحه ای توسط فرماندار دمواکرات این ایالت وتو شده بود.

قانون جدید آرکانزاس، در واقع تصمیم دادگاه عالی آمریکا را نادیده می گیرد، تصمیمی که چندین سال پیش اتخاذ شد و براساس آن سقط جنین تا هفته بیست و چهارم بارداری را مجاز می داند.

طرفداران سقط جنین در ایالت آرکانزاس می گویند آنها شکایت خود دائر بر ابطال این قانون را بزودی در دادگاه ایالتی مطرح خواهند کرد، زیرا این قانون با تصمیم دادگاه عالی آمریکا تناقض دارد.

سازمان ملل خواهان آزادی صلحبانان خود در سوریه شد

سازمان ملل متحد می گوید گروهی از صلحبانان در محلی نزدیک به بلندی های جولان میان سوریه و اسرائیل، روز چهارشنه توسط یک گروه مسلح سی نفره بازداشت شدند.

یک سخنگوی سازمان ملل می گوید صلحبانان مسلح نبودند و مشغول فعالیت های روزانه بودند. او گفت آنها در نزدیکی ایستگاه بازرسی خود که به علت درگیری های شدید چند روز اخیر و خسارت های وارده، آن را ترک کرده بودند، دستگیر شدند.

ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل متحد که در این ماه ریاست ادواری شورای امنیت را نیز در دست دارد دستگیری صلحبانان را محکوم کرد و خواهان آزادی آنها شد.

سفیر روسیه همچنین گفت تصور وی از اوضاع اینست که هیچ درگیری میان صلحبانان و گروه مسلحی که آنها را بازداشت کرده رخ نداده است.

هشدار نسبت به آمار رو به گسترش سرطان در شمال ایران

مجتبی کواکبیان از مجمع خیریه محک گفته است که در شمال ایران آمار سرطان «رو به گسترش» است. او هشدار داده است که مرکز فوق تخصصی سرطان در این استان‌ها در دسترس نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی کواکبیان، از مجمع خیریه «محک» روز چهارشنبه گفت: «استفاده زياد از سموم شيميايی، بالا بودن آب‌های سطحی و ديگر عوامل موجب شده در استان‌های شمالی رشد سرطان زياد باشد و سرطان خون نيز در اين استان‌ها بالا گزارش شده است».

وی افزود ۹۰ درصد کودکان مبتلا به سرطان در صورت تشخيص به موقع و درمان صحيح و پيگيری مداوم کاملا بهبود می‌يابند. اما به گفته آقای کواکبیان، تنها مرکز فوق‌ تخصصی سرطان برای کودکان، بیمارستان محک در تهران است.

«گزارش از راديو فردا»

بازرس ویژه آمریکا: عراق هنوز بی ثبات است

بازرس کل ویژه آمریکا برای بازسازی عراق میگوید پس از ۱۰ سال جنگ و ۶۰ میلیارد دلار هزینه از سوی مالیات دهندگان آمریکایی، این کشور هنوز بی ثبات است.

به گزارش راديو فردا، «استوارت براون» در ارزیابی نهایی خود به کنگره آمريکا افزوده، ‌وضعیت نابسامانی و عدم ثبات در عراق به اندازه ای است که حتی مقامهای عراقی آن را زیر سوال می برند.

آقای براون به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است هزینه های بازسازی عراق در این مدت به اندازه ای زیاد شد که هیچ کس انتظارش را نداشت.

به گفته استوارت براون، نوری المالکی نخست وزیر عراق به او گفته است پولی که آمریکا در عراق مصرف کرده، می توانست تغییرات بزرگی بوجود آورد اما مقدار زیادی از آن به هدر رفته است.

بازرس کل در ارزیابی خود گفته است: «نتیجه پول هایی که در عراق مصرف شده، به اندازه کافی نبوده است».

اتحادیه عرب کرسی سوریه را به مخالفان می دهد

اتحادیه عرب، واگذاری کرسی سوریه
اتحادیه عرب می گوید قصد دارد در صورتی که مخالفان یک نهاد اجرایی تشکیل دهند، کرسی سوریه را به آنها واگذار کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه روز چهارشنبه در قطعنامه ای که در جلسه وزیران امورخارجه در قاهره تصویب شد، از ائتلاف ملی مخالفان خواست «یک نهاد اجرایی برای احراز کرسی سوریه تشکیل دهند» و در اجلاس بعدی سران اتحادیه در دوحه حضور یابند.

در قطعنامه گفته می شود ائتلاف کرسی را در اختیار خواهد داشت «تا انتخابات به تشکیل دولتی برای بر عهده گرفتن مسئولیت ها در سوریه منجر شود.»

عضویت سوریه در اتحادیه در سال ٢٠١١ به حال تعلیق درآمد. سال پیش، اتحادیه عرب ائتلاف ملی به رهبری احمد معاذ الخطیب را به عنوان «نماینده مشروع» مردم سوریه به رسمیت شناخت.

دادگاه مصر برگزاری انتخابات را لغو می کند

دادگاه اداری مصر روز چهارشنبه گفت قانون اصلاح شده انتخابات را برای بررسی به دادگاه عالی قانون اساسی ارجاع داده است.

به گزارش رویترز، دادگاه پیشتر دستور داد فرمان محمد مرسی، رییس جمهوری برای برگزاری انتخابات چهار مرحله ای مجلس نمایندگان در روز 22 آوریل لغو شود.

مخالفان گفته اند انتخابات را تحریم خواهند کرد.

افزایش کمک بریتانیا به مخالفان در سوریه

ویلیام هیگ
بریتانیا می گوید کوشش های جهانی برای پایان دادن به خونریزی در سوریه "شکستی تحقیرآمیز" بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا، در تندترین اظهارنظر خود نسبت به سوریه روز چهارشنبه درپارلمان گفت بریتانیا کمک به مخالفان را افزایش خواهد داد و خودروهای زرهی و آموزش برای مخالفان فراهم می کند، از جمله این که چگونه مناطقی را که از نیروهای اسد گرفته اند حفظ کنند.

هیگ گفت شانس یافتن یک راه حل سیاسی فوری برای مناقشه ضعیف است. با این حال، او امکان مداخله نظامی مستقیم غرب را رد کرد و گفت هیچ دولتی در غرب خواهان مداخله درسوریه نیست.

احمدی نژاد: چاوز به همراه مسیح باز می گردد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به مناسبت درگذشت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا پیامی منتشر کرد و چاوز را "انسانی عمیقا موحد و مومن و پایبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبیای الهی" دانست.

احمدی نژاد در ادامه پیام خود گفته است: "تردید ندارم که او باز خواهد گشت و به همراه صالحان و حضرت مسیح و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد."

به گفته رئیس جمهوری ایران، چاوز در پی یک بیماری مشکوک، همه وجود و جان خود را در راه مبارز سیاسی تقدیم کرد.

با درگذشت هوگو چاوز، ایران روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد.

ایران روز چهارشنبه را «عزای عمومی» اعلام کرد

با درگذشت هوگو چاوز رییس جمهوری پیشین ونزوئلا ، ایران روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران که دوستی عمیقی با هوگو چاوز پیدا کرده بود روز چهارشنبه ضمن تعریف و تمجید از دوست فقید خود گفت که وی ممکن است در مراسم تدفین آقای چاوز که روز جمعه در کاراکاس برگزار می شود شرکت کند.

آقای احمدی نژاد همچنین به ملت و خانواده آقای چاوز تسلیت گفت.

هوگو چاوز روز سه شنبه و پس از یک مبارزه طولانی با بیماری سرطان در سن پنجاه و هشت سالگی درگذشت.

کتاب مازیار بهاری فیلم می شود

جان استوارت طنزپرداز مشهور آمریکایی قرار است فیلمی را بر اساس کتابی از مازیار بهاری روزنامه نگار ایرانی بسازد.

این فیلم «گلاب» نام دارد و فیلمنامه توسط جان استوارت نوشته شده که بر اساس کتاب مازیار بهاری است.

آقای بهاری که در بریتانیا زندگی میکند در سال ۲۰۰۹ بهنگام تهیه گزارش از انتخابات ریاست جمهوری ایران، بعنوان جاسوس دستگیر و زندانی شد.

درحالیکه آقای بهاری در همان زمان در ایران بسر می برد و پیش از دستگیری، وی چندین بار در مصاحبه با برنامه تلویزیونی جان استوارت شرکت کرد.

برخورد انعطاف پذیر قدرتهای جهان با ایران

قدرتهای بزرگ جهان روز سه شنبه طی دیداری که در وین با ایران داشتند، از انتقادهای معمول خود علیه تهران خودداری کردند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس چنین انعطافی از سوی کشورهای بزرگ بیانگر تلاشهای غرب است تا بلکه جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد اخیر آنها را بپذیرد.

در دیدار هفته گذشته شش کشور بزرگ جهان با جمهوری اسلامی ایران در قزافستان، تهران اظهار علاقمندی کرده است تا به گفتگوهای خود با آنها در دو ماه آینده ادامه دهد. مذاکرات از سوی دو طرف مفید و مثبت ارزیابی شده است.

قدرتهای بزرگ جهان پیشنهاد لغو برخی از تحریمهای علیه ایران را داده اند، بشرطیکه تهران ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به خارج از کشور منتقل کند.

گرچه غرب ایران را متهم به ساخت سلاح هسته ای کرده است اما تهران می گوید فعالیتهای هسته ایش صرفا برای مقاصد صلح آمیز است.

دو نفر به اتهام نقض تحریم ها علیه ایران محکوم شدند

دو نفر از شهروندان ايران و آمريکا به اتهام تخلف از تحريم های تجاری آمريکا عليه ايران و همکاری در امر انتقال قطعات هلی کوپتر به يکی از شرکت های هواپيمايی دولتی ايران هريک به ۲۳ و ۴۶ ماه زندان محکوم شدند.

جوزف مک کينلی، قاضی پرونده روز دوشنبه اعلام کرد حميد آصف، شهروند ۶۸ ساله ايران و بهزاد«تونی» کريميان ۵۳ ساله يک آمريکايی ايرانی تبار، ساکن لوئيزويل و دارندۀ پاسپورت ايرانی به دلیل نقض فرمان تحريمهای تجاری آمريکا عليه ايران و تخلف از مقررات امنيت داخلی ايالات متحده مجرم شناخته شده اند.

اين افراد در ماه دسامبر گذشته به اتهام نقض قوانين بين المللی در ارتباط با صدور و معامله اسلحه با دولت ايران و ارسال قطعات و تجهيزات هواپيمايی به اين کشور اقرار کرده اند.

تظاهرات کشاورزان در سراسر یونان

گروه بزرگی از کشاورزان جزيره کرت در جنوب يونان روز سه شنبه برای اعتراض به وضعيت ناگوار اقتصادی خود در آتن دست به تظاهرات زدند.

کشاورزان معترض اعلام کرده اند در مقابل ساختمان وزارتخانه توسعۀ روستايی و مواد غذايی در مرکز آتن، به ساير کشاورزان سراسر يونان می پيوندند.

کشاورزان يونان در حال حاضر با اجرای برنامه های رياضت اقتصادی دولت بامشکل بهای روز افزون مواد مورد نیاز کشاورزی رو به رو هستند.

مهدوی کنی بار دیگر رییس مجلس خبرگان رهبری شد

محمدرضا مهدوی کنی، روز سه شنبه در یک رای گیری در مجلس خبرگان رهبری، بار دیگر رییس این مجلس شد.

از جمله اختیارات مجلس خبرگان رهبری، کنار گذاشتن رهبر جمهوری اسلامی از این سمت است.

پیش از آیت الله مهدوی کنی، اکبر هاشمی رفسنجانی، ریاست این مجلس را بر عهده داشت.

انتقادات او به برخوردهای صورت گرفته با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، واکنش حامیان رهبر ایران را به دنبال داشت.

توافق آمریکا و چین بر سر تحریم کره شمالی

ایالات متحده و چین در آخرین ساعات پایانی روز دوشنبه بر سر پیش نویس یک رشته تحریمهای تازه علیه کره شمالی به توافق رسیدند.

دیپلماتهای سازمان ملل می گویندتحریمها برای مجازات پیونگ یانگ بخاطر آزمایش هسته ای اخیر این کشور در نظر گرفته شده اند.

شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه شب اعلام کرد روز سه شنبه یک جلسه مشورتی را پشت درهای بسته در مورد کره شمالی برگزار خواهد کرد.

هر پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد آزمایش هسته ای کره شمالی را که در اواسط ماه فوریه سال جاری صورت گرفت محکوم کردند. این سومین آزمایش هسته ای کره شمالی بود.

واکنش سریع و قاطع سازمان ملل متحد به اقدام کره شمالی، صحنه سیاسی را برای اعمال چهارمین دور از تحریمهای بین المللی علیه پیونگ یانگ آماده کرده است.

مصلحی: ۶۰۰ خبرنگار ضربه خوردند

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه گفت: مجموعه ای متشکل از۶۰۰ خبرنگار که ۱۵۰ نفر آنان در داخل و بقیه در خارج کشور فعالیت رسانه ای دارند، مورد ضربه قرار گرفتند.

آقای مصلحی افزوده است: برخی از عوامل رسانه های داخلی با شبکه های ضدانقلاب ارتباط داشته اند که شناسایی آنها باعث شد برنامه های دشمن بار دیگر با شکست مواجه شود.

به گزارش ایرنا، وزارت اطلاعات، ماه گذشته در اطلاعیه ای از بازداشت تعدادی از «عوامل شبکه مرتبط با سازمان عملیات روانی انگلیس موسوم به بی بی سی»، خبر داده بود.

در این اطلاعیه آمده بود: این شبکه از لحاظ گستردگی، پرشمارتر از شاخه داخلی بوده و اکثریت قابل توجه اعضای آن را عناصر فراری فتنه ۸۸ و همکاران سابق روزنامه های موسوم به «زنجیره ای» تشکیل می دهند.

وخیم تر شدن وضعیت هوگو چاوز

دولت ونزوئلا روز دوشنبه اعلام کرد عفونت تنفسی هوگو چاوز رو به شدت گذاشته است.

وزیر اطلاعات ونزوئلا اعلام کرد شرایط آقای چاوز همچنان حساس است.

ريیس جمهوری ونزوئلا ۵۸ساله پس از معالجات طولانی در کوبا و بازگشت به کشور به معالجات خود در یک بیمارستان نظامی در کاراکاس ادامه می دهد.

آقای چاوز پس از بازگشت از کوبا هنوز در اماکن عمومی دیده نشده است.

وزیر اطلاعات ونزوئلا که از بیمارستان نظامی و از طریق تلویزیون ملی شرایط آقای چاوز را به آگاهی مردم می رساند گفت: شرایط تنفسی آقای چاوز رو به وخامت گذاشته است.

گفته می شود هوگو چاوز که برای ۱۴ سال ریاست جمهوری ونزوئلا را به عهده داشته، از سرطان لگن خاصره رنج می برد اما جزییات بیماری او هنوز فاش نشده است.

نتانیاهو: به تهديد نظامی «روشن و معتبر» عليه ايران نياز است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می گوید، برای بازداشتن ایران از ساختن سلاح هسته ای، يک تهديد نظامی «روشن و معتبر» مورد نیاز است.

آقای نتانیاهو که از اورشلیم توسط ماهواره برای یک گروه لابی طرفدار اسرائیل در واشنگتن سخنرانی می کرد، گفت: واژه ها و تحریم ها به تنهایی ایران را متوقف نخواهد کرد.

او گفت، با وجود دیپلماسی و تحریم، ایران به «خط قرمز» يا نقطه ای که ايران ممکن است برای ساخت سلاح هسته ای آماده باشد، نزديکتر می شود.

آقای نتانیاهو تصریح کرد که ایران از مذاکرات، از جمله مذاکرات اخیر در قزاقستان، به عنوان یک تاکتیک برای وقت کشی، استفاده می کند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز دوشنبه در کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل صحبت کرد. او گفت که همه گزینه ها در مورد ایران روی ميز است. اما آقای بایدن افزود، در حالی که زمان برای دیپلماسی به انتها نزديک می شود، یک راه حل مبتنی بر مذاکره هنوز هم ممکن است.

ايران همواره گفته است برنامه اتمی‌اش ماهيت صلح آميز دارد.

ده ها سرباز سوری در خاک عراق کشته شدند

درپی حمله به سربازان و کارمندان فراری سوری در خاک عراق، دولت بغداد می گوید مخالفان مسلح سوريه با عبور از مرز به سربازان حمله کرده اند. بر پایه گزارشهای تازه در این حمله در استان مرزی انبار ۴۸ سرباز سوری کشته شده اند.

به گزارش راديو فردا، روز دوشنبه سربازان سوری در کاروانی همراه نیروهای عراقی به سوی سوریه باز می گشتند که مورد حمله قرار گرفتند. به گفته مقامهای دولتی، ۹ سرباز عراقی نیز در این حمله کشته شده اند.

دولت عراق اعلام کرده است که با هر اقدامی که موجب گسترش خشونت ها به خاک این کشور شود،‌ مقابله خواهد کرد.

پیشتر گزارش شده بود که احتمالاً سربازان سوری در حمله نیروهای سُنی در استان انبار کشته شده اند.

اوباما نامزدهای خود را برای سه پست دولتی معرفی کرد

رییس جمهوری آمریکا امروز دوشنبه نامزدهای منتخب خود را برای تصدی سه پست کابینه اش معرفی کرد.

آقای اوباما سیلویا متیوز بورول را که فعال امور خیریه و بشردوستانه است، برای ریاست دفتر مدیریت بودجه کاخ سفید نامزد کرده است. خانم متیوز اکنون ریاست بنیاد بزرگ وال مارت را به عهده دارد.

نامزد باراک اوباما برای ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست هم یک زن است. جینا مک کارتی که اکنون رییس امور اداری اداره هوا و رادیواکتیویته(بخشی از سازمان حفاظت از محیط زیست) است، از سوی رییس جمهوری آمریکا به عنوان کاندیدای ریاست سازمان متبوع خود برگزیده شده است.

وزیر انرژی پیشنهادی رییس جمهوری ایالات متحده نیز امروز معرفی شد. باراک اوباما ارنست مونیز را که دانشمند فیزیک اتم است، برای تصاحب سمت وزارت انرژی آمریکا پیشنهاد کرده است.

کاردینال ها برای انتخاب پاپ جدید گرد هم آمدند

کاردينال های سراسر جهان برای شرکت در نخستين جلسه پيش از آغاز روند رسمی انتخاب پاپ جديد روز دوشنبه در واتيکان گرد آمدند.

اين گردهمايی در حالی برگزار می شود که واتيکان در داخل و خارج با موجی از مسائل جنجال برانگيز از جمله آزار جنسی کودکان توسط مقامهای کلیسا ، و استعفای ناگهانی پاپ بنديکت شانزدهم مواجه است.

کاردينالها در جلسه روز دوشنبه خود در واتيکان تاريخ آغاز جلسات رسمی و محرمانه انتخاب پاپ جديد را تعيين می کنند.

وزارت کشور مصر از کشته شدن ۵ نفر در درگیری‌های پورت سعید خبر داد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در درگیرهای شبانه بین معترضین و نیروهای امنیتی در پورت سعید، دست کم ۵ نفر از جمله دو پلیس کشته شدند.

بنا بر این گزارش‌ها صدها نفر نیز شامگاه یکشنبه در پی درگیری‌ها مجروح شده‌اند.

این درگیری‌ها در پی تصمیم دولت برای منتقل کردن ۲۱ محکوم به اعدام شدت گرفت.

پیشتر دادگاهی در پورت سعید حکم اعدام ۲۱ تن از متهمان به دست داشتن در خشونت‌های سال گذشته این شهر را صادر کرد.

سال گذشته در جریان دیدار دو تیم فوتبال شهر پورت سعید با الاهلی قاهره در استادیوم پورت سعید، تماشاگران با یکدیگر درگیر شدند که در جریان آن بیش از ۷۰ نفر کشته شدند، که اکثر آن‌ها از هواداران الاهلی بودند.

[رادیو فردا]

دستکم ۴ کشته در بمبگذاری های عراق

مقامات عراقی از کشته شدن چهار نفر و مجروح شدن یازده نفر در انفجارهای ناشی از بمبگذاری در یک محله بغداد و یک محله شیعه نشین در شمال بغداد خبر می دهند.

مقامات همچنین می گویند یک بمب گذار انتحاری با منفجر کردن یک کمربند انفجاری بین دو زیارگاه شیعیان در شهر مذهبی کربلا در جنوب بغداد ، چندین نفر را مجروح کرده است.

این بمب گذار، کمربند انفجاری را در نزدیکی حرم های امام حسین و حضرت عباس منفجر کرد.

مسئولیت انفجارها را کسی به عهده نگرفته است اما ستیزه گران سنی در عراق اغلب با حمله به اکثریت شیعه به تنش های فرقه ای در عراق دامن می زنند و دولت تحت سلطه شیعیان را تضعیف می کنند.

زلزله صدها خانه را در چین ویران کرد

مقامات در چین می گویند وقوع زلزله ای کم عمق به قدرت پنج و پنج دهم ریشتر در جنوب غربی چین باعث ویرانی صدها خانه و مجروح شدن حدود بیست نفر شده است.

به گزارش شین هوا، خبرگزاری دولتی چین این زلزله که ظهر یکشنبه در مناطق روستائی استان یونن (Yunnan) رخ داد ۷۰۰ خانه را ویران کرد، و به ۲۵۰۰ خانه دیگر آسیب رساند. گزارشی حاکی از تلفات مخابره نشده است.

شین هوا می گوید زلزله در عمق ۹ کیلومتری سطح زمین رخ داد.

گزارش شده است که مقامات استان گروه های امدادی را به نواحی زلزله زده اعزام کرده اند.

استقبال سازمان ملل از مذاکرات صلح در سوریه

بان کی مون ، استقبال سازمان ملل از مذاکرات صلح
سازمان ملل متحد برای ترتیب دادن مذاکرات صلح بین رژیم سوریه و اپوزیسیون آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و اخضر ابراهیمی روز شنبه دربیانیه مشترکی گفتند: " سازمان ملل متحد آماده است به گفت وشنود بین یک هیات قدرتمند و فراگیر از اپوزیسیون و هیات معتبری از دولت سوریه کمک کند."

سخنگوی سازمان ملل متحد گفت بان و ابراهیمی در سویس ملاقات کردند و درباره " بیانیه های اخیر دولت سوریه و اپوزیسیون که تمایل آنها را به گفت وشنود نشان می دهد، به تبادل نظر پرداختند."

آنها ناراحتی عمیق خود را از شکست جامعه بین المللی در عملی واحد برای پایان دادن به مناقشه ابراز داشتند. همچنین هشدار دادند که رژیم بشار اسد و جنگجویان اپوزیسیون روز به روز بیشتر به جان انسان ها بی اعتنا می شوند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG