لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۳۹

سرخط خبرها

دستکم ۴ کشته در بمبگذاری های عراق

مقامات عراقی از کشته شدن چهار نفر و مجروح شدن یازده نفر در انفجارهای ناشی از بمبگذاری در یک محله بغداد و یک محله شیعه نشین در شمال بغداد خبر می دهند.

مقامات همچنین می گویند یک بمب گذار انتحاری با منفجر کردن یک کمربند انفجاری بین دو زیارگاه شیعیان در شهر مذهبی کربلا در جنوب بغداد ، چندین نفر را مجروح کرده است.

این بمب گذار، کمربند انفجاری را در نزدیکی حرم های امام حسین و حضرت عباس منفجر کرد.

مسئولیت انفجارها را کسی به عهده نگرفته است اما ستیزه گران سنی در عراق اغلب با حمله به اکثریت شیعه به تنش های فرقه ای در عراق دامن می زنند و دولت تحت سلطه شیعیان را تضعیف می کنند.

زلزله صدها خانه را در چین ویران کرد

مقامات در چین می گویند وقوع زلزله ای کم عمق به قدرت پنج و پنج دهم ریشتر در جنوب غربی چین باعث ویرانی صدها خانه و مجروح شدن حدود بیست نفر شده است.

به گزارش شین هوا، خبرگزاری دولتی چین این زلزله که ظهر یکشنبه در مناطق روستائی استان یونن (Yunnan) رخ داد ۷۰۰ خانه را ویران کرد، و به ۲۵۰۰ خانه دیگر آسیب رساند. گزارشی حاکی از تلفات مخابره نشده است.

شین هوا می گوید زلزله در عمق ۹ کیلومتری سطح زمین رخ داد.

گزارش شده است که مقامات استان گروه های امدادی را به نواحی زلزله زده اعزام کرده اند.

استقبال سازمان ملل از مذاکرات صلح در سوریه

بان کی مون ، استقبال سازمان ملل از مذاکرات صلح
سازمان ملل متحد برای ترتیب دادن مذاکرات صلح بین رژیم سوریه و اپوزیسیون آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و اخضر ابراهیمی روز شنبه دربیانیه مشترکی گفتند: " سازمان ملل متحد آماده است به گفت وشنود بین یک هیات قدرتمند و فراگیر از اپوزیسیون و هیات معتبری از دولت سوریه کمک کند."

سخنگوی سازمان ملل متحد گفت بان و ابراهیمی در سویس ملاقات کردند و درباره " بیانیه های اخیر دولت سوریه و اپوزیسیون که تمایل آنها را به گفت وشنود نشان می دهد، به تبادل نظر پرداختند."

آنها ناراحتی عمیق خود را از شکست جامعه بین المللی در عملی واحد برای پایان دادن به مناقشه ابراز داشتند. همچنین هشدار دادند که رژیم بشار اسد و جنگجویان اپوزیسیون روز به روز بیشتر به جان انسان ها بی اعتنا می شوند.

درگیری کشاورزان اصفهان با نیروهای امنیتی

صدها کشاورز در استان اصفهان در جریان اعتراض به تصمیم دولت برای انتقال آب از منطقه به استانی دیگر با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از رسانه های ایران حاکی است کشاورزان شهر ورزنه در استان اصفهان خط لوله ای را که آب رودخانه زاینده رود را به استان یزد منتقل می کند شکستند. آنها می گویند به دلیل خشکسالی طولانی خودشان به آب نیاز دارند.

خبرگزاری نیمه رسمی مهر روز شنبه گفت کشاورزان موافقت کردند برای حل اختلاف با مقامات دولت مذاکره کنند.

زدوخوردها که در آن چندین نفر مجروح شدند، روز چهارشنبه درگرفت.

آسوشیتدپرس می گوید اعتراض بر سر مسائل کشاورزی در ایران نادر است، با این حال استان اصفهان اخیرا شاهد گردهمایی های کوچک پراکنده ای بر سر حق آب بوده است.

اصابت گلوله های خمپاره به بلندی های جولان

ارتش اسراییل می گوید تعدادی گلوله خمپاره از سوریه به بلندی های جولان اصابت کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، یک سخنگوی نظامی گفت گلوله ها بعدازظهر شنبه دریک منطقه باز فرود آمد وخسارتی به بار نیاورد.

او می گوید سربازان اسراییل منطقه را جستجو کردند و هنوز نتوانسته اند تعداد گلوله ها را مشخص کنند. رسانه های اسراییل گزارش دادند دست کم سه گلوله منفجر شد.

اسراییل بلندی های جولان را درجریان جنگ شش روزه ۱۹۶۷ از سوریه گرفت و بعدا آنرا به خاک خود ضمیمه کرد. جامعه بین المللی این اقدام را به رسمیت نشناخته است.

صالحی: اسد در انتخابات شرکت می کند

وزیر امور خارجه ایران می گوید بشار اسد رییس جمهوری سوریه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ شرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی اکبر صالحی روز شنبه در کنفرانس خبری مشترکی با ولید معلم همتای سوری خود در تهران گفت: " در انتخابات بعدی اسد، مانند دیگران، شرکت خواهد کرد و مردم سوریه هر کسی را بخواهند انتخاب خواهند کرد."

بشاراسد پیشنهاد کشورهای غرب، ترکیه و اوپوزیسیون سوریه را برای کناره گیری از قدرت رد کرده است.

درگیری نیروهای امنیتی یمن با معترضان

نیروهای امنیتی یمن در جریان زدوخورد با جدائی خواهان جنوب در روز جمعه، یک فعال را کشتند و دست کم چهار نفر را مجروح کردند.

خبرگزاری رویترز درگزارشی به نقل از شاهدان می گوید زدوخورد دربندر عدن و زمانی درگرفت که معترضین خواستند فعالانی که درجریان درگیری در ۲۱ فوریه، نخستین سالگرد انتخاب عبدالربو منصور هادی به ریاست جمهوری، دستگیرشدند آزاد شوند.

به گفته آنها، معترضین که خیابان ها را بستند، همچنین می خواستند نیروهای امنیتی که به روی تظاهر کنندگان آتش گشودند محاکمه شوند.

نیروهای امنیتی درمحله منصوره عدن به سوی جوانان سنگ پران و مردان مسلح تیراندازی کردند.

اوباما فرمان کاهش هزينه‌های دولت را امضا کرد

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز جمعه فرمان کاهش اجباری ۸۵ ميليارد دلار از هزينه‌های دولت فدرال ايالات متحده را امضا کرد.

باراک اوباما اين تصميم را به دنبال شکست مذاکرات با رهبران دمکرات‌ها و جمهوريخواهان کنگره درباره نحوه کاهش کسری بودجه دولت اتخاذ کرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، ‌در فرمان باراک اوباما آمده است: «سازمان‌های دولتی از امروز شنبه تا هفت ماه آينده، کاهش ۸۵ ميليارد دلار از بودجه خود را آغاز می‌کنند.»

«مهر محرمانه» بر قیمت سوخت در سال آینده

روزنامه اعتماد،چاپ تهران، در شماره روز شنبه خود ضمن انتشار گزارشی از وجود «مهر محرمانه بر قیمت سوخت سال ۹۲»، به استناد لایحه بودجه سال ۹۲ خبر داده و نوشته افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی قطعی است، اما مقام‌های دولتی از اعلام جزئیات آن خودداری می‌کنند.

این روزنامه نوشته که دولت در لایحه بودجه سال ۹۲ که به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است «میزان درآمد حاصل از هدفمند کردن یارانه‌ها را ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته» که «مبلغ ۱۰۸ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه حامل‌های سوخت و ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز از محل هدفمندی یارانه نان و آب و برق» تامین خواهد شد.

روزنامه اعتماد با اشاره به این که «منابع حاصل از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه سال ۹۱ تنها ۶۶ هزار میلیارد تومان بوده است» نوشته است که «افزایش دو برابری منابع حاصل از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها در لایحه بودجه ۹۲ خود نشان‌دهنده عزم دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی است» و «به خوبی نشان می‌دهد که تصمیم نهایی دولت افزایش قیمت حامل‌های انرژی است».

نگرانی سازمان ملل از وضعیت مجاهدین خلق

اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه
کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد نسبت به امنیت اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در اردوگاهی در عراق در پی حمله اخیر ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیساریا روز جمعه دربیانیه ای گفت :" این افراد بر اساس قوانین بین المللی باید از حفاظت بین المللی برخوردار شوند."

روز شش فوریه، گلوله های خمپاره و راکت به اردوگاه آزادی در نزدیکی بغداد پرتاب شد. هفت تن کشته و ده ها نفر زخمی شدند. در این اردوگاه، که زمانی یک پایگاه نظامی آمریکا بود، حدود سه هزار نفر سکونت دارند.

وزیر دارایی عراق کناره گیری کرد

وزیر دارایی عراق که سنی است روز جمعه استعفای خود را در برابر جمعیتی از معترضین سنی در استان انبار اعلام کرد.

رفاعی العساوی گفت دیگر نمی تواند بخشی از یک دولت زیر استیلای شیعیان باشد که به حاشیه کشاندن اکثریت سنی کشور را ادامه می دهد.

در این میان، در انفجار دو بمب در استان دیوانیه دست کم پنج تن کشته و ده ها نفر مجروح شدند.

انتقاد آمریکا از اظهارات نخست وزیر ترکیه

ایالات متحده آمریکا از اظهارات رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که گفته است صهیونیسم باید به عنوان جنایتی علیه بشریت دیده شود، ابراز تاسف کرده است.

مقامات آمریکایی می گویند جان کری، وزیرامور خارجه، که به ترکیه رفته است، قصد دارد این موضوع را با مقامات آنکارا درمیان بگذارد. مقامات آمریکایی گفتند اظهارات اردوغان موهن است و تاثیری نامطلوب بر مناسبات دو کشور خواهد داشت.

اردوغان روز چهارشنبه در مجمعی در وین که سازمان ملل متحد ترتیب داده بود، گفت: "همانند آنچه در مورد صهیونیسم، یهود ستیزی و فاشیسم صدق می کند، اسلام هراسی باید جنایتی علیه بشریت تلقی شود."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراسراییل گفته های اردوغان را محکوم کرد.

امضای تفاهمنامه گردشگری میان ایران و مصر

ایران و مصر چهارشنبه نهم اسفند ماه تفاهمنامه گردشگری امضا کردند.

به گزارش راديو فردا، این تفاهمنامه را از طرف ایران محمد شریف ملک زاده معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی و از طرف مصر، هشام زعزوع وزیر گردشگری این کشور، در تهران امضا کرده‌اند.

این تفاهمنامه پس از ۳۴ سال قطع روابط میان دو کشور با حضور شماری از خبرنگاران امضا شده است.

روابط ایران و مصر پس از انقلاب قطع شده بود. این اقدام پس از امضای توافقنامه صلح میان مصر و اسرائیل در دوره ریاست جمهوری انور سادات و همچنین میزبانی از شاه ایران در مصر صورت گرفت.

«چاوز برای سلامتی و زندگی خود می جنگد»

معاون رئيس جمهوری ونزوئلا، می گويد هوگو چاوز، رئیس جمهوری آن کشور در ادامه درمان سرطان برای سلامتی و زندگی خود می جنگد.

نيکولا مادورو، معاون رئیس جمهوری، روز پنجشنبه در يک پيام تلويزيونی کشور را از وضعیت آقای چاوز آگاه کرد.

رئیس جمهوری ده روز پيش، پس از گذراندن دو ماه در کوبا، وارد بیمارستانی در شهر کاراکاس شد. او در مراسم تحلیف خود برای دوره چهارم در ماه ژانویه گذشته به علت شرايط ضعیف جسمانی شرکت نکرد.

در انفجار بمب در عراق چهار تن کشته شدند

درانفجاریک بمب اتومبیلی دریک بازار دام درجنوب شرقی بغداد و درانفجاریک بمب کنارجاده ای درپایتخت عراق چهارتن کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه درگزارشی به نقل ازمقامات پلیس می کوید نخستین انفجاربامداد پنجشنبه دربازارشلوغ دام درشهرعزیزیه، در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی بغداد، روی داد، سه تن را کشت و ۸ نفررا مجروح کرد. چند گوسفند نیز کشته شدند.

به گفته مقامات، چند ساعت بعد یک بمب کنارجاده ای دربغداد هنگام عبوریک واحد گشت پلیس منفجرشد، به آن آسیبی نرساند، اما یک رهگذر را کشت وهشت نفررا مجروح کرد.

آزادی یک گروگان سویسی در یمن

یک زن سویسی که نزدیک به یکسال در یمن در دست افراد مسلح اسیر و گروگان بود روز پنجشنبه آزاد شد.

سیلویا آبرهت که در غرب یمن به شغل آموزگاری مشغول بود در ماه مارس سال گذشته توسط مردان قبابل مسلح به گروگان گرفته شد. گروگانگیرها در ازای آزدای شهروند سویسی،خواهان آزادی خویشان زندانی خود از دولت یمن شده بودند.

آزادی این فرد سویسی با میانجیگری وزارت امورخارجه قطر و پس از یکسال مذاکره انجام شد.

آدم ربایی و گروگانگیری خارجی ها در کشور تنگدست شبه جزیره عرب، یمن، امری معمولی است و بسیاری از آنان پس از مدتی و بدون آزار و اذیت گروگانگیرها آزاد می شوند.

منوچهر متکی نامزد انتخابات ریاست جمهوری

منوچهر متکی وزیر امور خارجه پیشین ایران آمادگی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بعنوان نامزد این مقام اعلام کرد.

شرکت شهروندان ایرانی در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری میلادی آزمون مهمی پس از انتخابات سال ٢٠٠٩ که موجب تظاهرات عظیم خیابانی در تهران و شهرهای دیگر شد محسوب می شود.

در آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران، پیروزی محمود احمدی نژاد از سوی گروههای رقیب به چالش کشیده شد.

امکان کمکهای آمریکا به گروههای مخالف در سوریه

اوپوزیسیون سوریه جبهه واحدی تشکیل می دهند
یک منبع دیپلماتیک اروپایی خبر میدهد که مقامهای رسمی کشورهای غربی و کشورهای عربی، روز دوشنبه هفته آینده در استانبول گرد هم جمع شده تا در مورد کمکهای نظامی و بشردوستانه به اپوزیسیون سوریه بحث و تبادل نظر کنند.

این دیدار بااین هدف برگزار می شود تا ضمن همکاری مستقیم با گروههای مخالف در سوریه، کشورهای غربی میزان کمکهای خود را به آنها افزایش دهند.

منبع یاد شده می گوید این تصمیم گیری در حاشیه دیدار روز پنجشنبه که میان گروه اتئلاف بزرگ سوریه و کشورهای غربی و عربی در رم برگزار شد، اتخاذ شده است.

این اقدام در حالی اعلام می شود که ایالات متحده ضمن یک چرخش سیاستی تصمیم گرفته است تا کمکهای پزشکی و مواد غذایی را در اختیار گروههای اپوزیسیون سوریه قراردهد.

منابع آشنا با این موضوع می گویند آمریکا همچنان با تامین کمکهای تسلیحاتی به اپوزیسیون سوریه مخالفت میکند و حتی از تامین جلیقه های ضدگلوله، نفربرهای زرهی و از آموزش های نظامی خودداری خواهد کرد.

طالبان مسئول دو حادثه تروریستی در افغانستان

مقامهای رسمی افغانستان می گویند شورشیان طالبان روز سه شنبه طی یک حمله به یک ایستگاه بازرسی پلیس دست کم شانزده نفر را در شرق افغانستان کشتند. در میان قربانیان تعدادی غیرنظامی نیز دیده می شوند.

موسی خان اکبرزاده یک مقام ولایتی می گوید ستیزه جویان با رخنه به ایستگاه بازرسی پلیس در ناحیه « اندار»، ده نفر از شبه نظامیان محلی و شش تن غیر نظامی را کشتند.

گرچه جزییات واقعه هنوز روشن نیست اما به نظر میرسد قربانیان قبل از کشته شدن با سم مسموم شده بودند.

طالبان مسولیت این حادثه را بعهده گرفت.

همچنین پلیس در رابطه با حادثه دیگری گفت روز چهارشنبه اتوبوسی که حامل پرسنل نظامی ارتش افغانستان بود مورد حمله یک عامل انتحاری قرار گرفت و ده نفر را زخمی کرد.

براساس گزارشها عامل انتحاری در غرب کابل با نزدیک شدن به اتوبوس و در حالیکه مسافران جدیدی وارد اتوبوس می شدند جلیقه انتحاری خود را منفجر کرد. طالبان مسئولیت این حادثه را نیز بعهده گرفت.

اوباما با رهبران کنگره ملاقات می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، در نظر دارد روز جمعه اول ماه مارس، تاريخی که کاهش اتوماتيک ۸۵ ميليارد دلار از بودجه دولت آغاز می شود، با رهبران کنگره ملاقات کند.

کاخ سفید اعلام کرد که هدف از این مذاکرات «بحث سازنده» در مورد راه های جلوگيری از کاهش اتوماتيک بودجه، خواهد بود.

باراک اوباما می گوید اين کاهش بودجه به اقتصاد آمريکا آسیب می رساند، هزاران نفر را بیکار می کند و به آمادگی نظامی صدمه می زند. او می خواهد کاهش بعضی از هزینه ها با پایان دادن به برخی از معافیت های مالیاتی برای ثروتمندان و شرکت های بزرگ همراه باشد.

جمهوریخواهان مخالف هر نوع افزایش مالیات هستند و می خواهند روی کاهش هزینه ها تمرکز کنند.

روز چهارشنبه، مجلس سنای آمريکا، جک لو، رئیس سابق کارکنان کاخ سفید را به عنوان وزیر خزانه داری جدید مورد تایید قرار داد. جک لو به احتمال زیاد در مرکز مذاکرات دشوار با جمهوریخواهان کنگره برای رسیدن به راه حلی برای بودجه دولت قرار خواهد گرفت.

سپاه دخالت در انتخابات نظام پزشکی را قانونی اعلام کرد

در واکنش به گفته های محمود احمدی نژاد، رمضان شریف مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران، اقدام اطلاعات سپاه در روند بررسی صلاحیت ها در انتخابات نظام پزشکی را «قانونی» خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سپاه نیوز، مسئول روابط عمومی کل سپاه گفته است این دخالت ها به درخواست مراجع قانونی صورت پذیرفته است.

به گزارش راديو فردا محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه، در حاشیه جلسه هیات دولت نسبت به دخالت سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی در انتخابات نظام پزشکی ایران هشدار داد و گفت که آنها نباید در این موضوع دخالت کنند.

در جریان انتخابات در سازمان نظام پزشکی که روز چهارم اسفند ماه برگزار شد، ده ها تن از نامزدهای انتخاباتی که به اصلاح طلبان نزدیک بودند رد صلاحیت شده بودند.

ژاپن خواهان افزایش تحریم ها علیه کره شمالی است

کیشیدا، تقویت اتحاد آمریکا و ژاپن
وزیرامورخارجه ژاپن باردیگر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تحریم های سخت تری علیه کره شمالی، درپی آزمایش اتمی اخیرآن، وضع کند.

فومیو کیشیدا روز چهارشنبه در مصاحبه ای اختصاصی با صدای آمریکا گفت برای جامعه بین المللی مهم است جهت برخورد با اقدامات کره شمالی، که آنرا تهدیدی برای صلح وثبات بین المللی نامید، همکاری کند.

کیشیدا همچنین از ایالات متحده آمریکا و ژاپن خواست اتحادیه دفاعی خود را برای تضمین ثبات منظقه ای تقویت کنند. اوگفت توکیوبرای موضع آمریکا دراختلاف ارضی ژاپن با چین ارزشی زیاد قائل است.

کیشیدا اظهارداشت درجریان دیدارهای اخیرشییزو آبه نخست وزیر ژاپن با رییس جمهوری آمریکا در واشنگتن براتحاد دو کشورباردیگرتاکید گذاشته شد.

توکیو در اختلاف رو به گسترشی با چین بر سرگروهی از جزایر غیر مسکونی در دریای شرقی چین درگیر است. چین دامن زدن به اختلاف را تکذیب می کند.

تحریم های بیشتر علیه ایران در کنگره آمریکا

قانونگذاران آمریکا روز چهارشنبه لایحه ای را در صحن مجلس نمایندگان مطرح خواهند کرد که درنظر دارد مجازات های اقتصادی علیه ایران را گسترش دهد و همچنین کشورهایی چون چین را مجبور به خرید کمتر نفت از ایران کند.

خبرگزاری رویترز گزارش میدهد این لایحه تازه ترین تلاشی است از سوی اعضای کنگره آمریکا تا دولت ایران را مجبور به توقف برنامه غنی سازی اورانیوم در سطحی که برای تسلیحات اتمی به کار می رود کند.

این لایحه به رییس جمهوری آمریکا قدرت بیشتری می دهد تا مجازات های وسیعی را علیه شرکت های خارجی که با ایران روابط تجاری دارند اعمال کند.

آمریکا کمک مستقیم به اپوزیسیون سوریه را بررسی میکند

دولت اوباما ضمن هماهنگی با برخی از متحدین اروپایی خود، در نظر دارد تا برای نخستین بار امکان کمکهای مستقیمی را به عناصری از اپوزیسیون سوریه بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس این تصمیم بمنظور افزایش فشار بر بشار اسد رییس جمهوری سوریه اتخاذ خواهد شد تا کناره گیری وی از قدرت تسریع شده و به خشونتهای دوساله این کشور نیز پایان داده شود.

مقامهای آمریکایی و اروپایی می گویند تصمیم گیری دولت اوباما در این زمینه که در مراحل نهایی است به این پرسش پاسخ خواهد داد که آیا کمکهای غیرمرگباری در اختیار نیروهای رزمنده علیه بشار اسد قرار گیرد یا نه.

به نظرمی رسد چنین تصمیمی تا روز پنجشنبه این هفته اتخاذ خواهد شد، و این هنگامی است که جان کری وزیر امورخارجه آمریکا قرار است در کنفرانس بین المللی در مورد سوریه که در ایتالیا برگزار می شود شرکت کند.

همچنین از گروه «ائتلاف ملی سوریه» که برای سرنگونی بشار اسد تلاش می کند خواسته شده است تا در کنفرانس ایتالیا شرکت کند.

هفت کشته در عملیات انتحاری شمال مالی

یک عملیات انتحاری توسط شبه نظامیان اسلامگرا در شهر دورافتاده «کیدال» در شمال مالی هفت نفر را کشت.

این دومین حمله اسلامگراها در این منطقه در یک هفته گذشته است.

سخنگوی ارتش مالی ضمن تایید این اقدام انتحاری گفت انفجار بمبی که در یک اتومبیل جاسازی شده بود، منجر به کشته شدن این هفت نفر در شهر کیدال شد.

بخشی از نیروهای فرانسوی از زمانیکه برای تارومار کردن نیروهای مربوط به القاعده به مالی اعزام شدند در شهر کیدال مستقر شده اند.

خرید تانکرهای قدیمی، استراتژی ضد تحریم ایران

به گزارش خبرگزاری رویترز مقام های کشورهایی که تحریم های اقتصادی را به ایران تحمیل کرده اند می گویند ایران نفت خود را توسط تانکرهای قدیمی، به مشتریان خود و از جمله به چین حمل کرده تا تحریمهای غرب را دور زند.

این مقامها می گویند تانکرهای مذکور که بهای آنها بسیار نازل است، راه تازه ای برای ایران بوده تا به صادرات نفت خود ادامه دهد.

این مقامها برای اثبات اتهامات خود علیه ایران مدارک حمل و نقل را به خبرگزاری رویترز نشان داده اند.

این مدارک نشان می دهند هشت کشتی که هرکدام می تواند به میزان دوران پیش از تحریمها؛ نفت حمل کند، نفت ایران را به خریداران خود در سراسر جهان حمل کرده اند.

یکی از این مقامهای رسمی می گوید از این تانکرها برای حمل نفت خام ایران استفاده شده و این بخشی از استراتژی ضد تحریم ایران بوده است.

تهدید حملات جديد عليه اردوگاه آزادی

رئيس يک گروه شبه نظامی شيعه در عراق روز سه شنبه تهديد به انجام حملات جديدی به اردوگاه آزادی در نزديکی بغداد کرد.

اعضای سازمان مجاهدين خلق ايران در اين اردوگاه مستقر هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، در حمله راکتی دو هفته پيش به اين اردوگاه هفت عضو سازمان مجاهدين خلق ايران کشته شدند.

واثق الطباط، رهبر ارتش مختار،‌ به آسوشيتدپرس گفت که اين گروه حمله راکتی به اردوگاه آزادی را انجام داده است.

او گفت که سازمان مجاهدين خلق بايد عراق را ترک کند و از دولت نوری المالکی خواست اعضای اين سازمان را اخراج کند.

«گزارش از راديو فردا»

چاک هيگل بعنوان وزير دفاع آمريکا تاييد شد

مجلس سنای آمريکا چاک هیگل را به عنوان وزیر دفاع تایید کرده است.

مجلس سنا روز سه شنبه نامزدی هيگل را با ۵۸ رای موافق و ۴۱ رای مخالف تاييد کرد.

اين اقدام پس از آن انجام شد که مجلس سنا بامداد سه شنبه رای داد به بحث درباره نامزدی هيگل پایان دهد، و راه را برای تایید او هموار کرد.

هیگل، یک جمهوری خواه که به عنوان یک سناتور نيز خدمت کرده بود، با انتقاد همکاران سابق خود روبرو شد.

جمهوریخواهان سنا رای گیری کامل به نامزدی هیگل را نزدیک دوهفته به تاخیر انداختند، و نگرانی هایی را درباره نقطه نظرهای او نسبت به خاورمیانه و اندازه زرادخانه اتمی کشور مطرح ساختند.

جمهوریخواهان هیگل را متهم کردند که نسبت به ایران بسیارنرم است و از اسراییل انتقاد می کند. جمهوریخواهان همچنین از او به دلیل مخالفت با افزایش سربازان آمریکایی درعراق درسال ۲۰۰۷ ايراد گرفتند.

علیرغم انتقادها، جمهوریخواهان سنا غروب دوشنبه گفتند آنها به تاخیر انداختن رای به نامزدی هیگل را متوقف خواهند ساخت.

نبرد شدید در شمال مالی ادامه دارد

سرباز فرانسوی، هدف گیری مواضع ستیزه گران
فرانسه می گوید در کوهستان های شمال مالی نبردی سنگین ادامه دارد. او جنگ را بخشی از عملیات برای پاک کردن ستیزه گران از بقیه قرارگاه هایشان توصیف می کند.
ژان ایو لودرین، وزیردفاع فرانسه روزسه شنبه گفت هدف جنگ در منطقه "ایفوقاس" ، در نزدیکی مرز الجزیره، ناحیه ای است که "اکثر گروه های تروریستی افراطی" از آنجا رفته اند.
سربازان فرانسه در ژانویه برای عقب راندن ستیزه گرانی که بسوی پایتخت مالی پیش می رفتند وارد کشور شدند، و از آن هنگام نیروهای آفریقایی برای حمایت از قوای مالی به آنها پیوسته اند.
وزیر دفاع فرانسه می گوید سربازان کنترل تقریبا تمام شمال مالی را دوباره به دست گرفته اند، اما سخت ترین بخش عملیات باقی است.
او به چالش های همراه با جستجوی منطقه گسترده برای بقیه محفی گاه های ستیزه گران اشاره کرد. همچنین گفت هزینه ماموریت فرانسه در مالی از ۱۳۰ میلیون دلار فراتر می رود.

سقوط بالن در مصر ١٩ توریست را کشت

با سقوط یک بالن در نزدیکی شهر باستانی اقصر (لاکسور) مصر، نوزده توریست کشته شدند.یک توریست و خلبان بالن از این حادثه جان سالم بدر بردند.

سقوط بالن از ارتفاع سیصدو سی متری رخداد.

توریست ها از کشورهای فر انسه، بریتانیا، ژاپن و هنگ کنگ بودند.

مقامهای رسمی مصر می گویند پس از یک آتش سوزی و یک انفجار، بالن از آسمان سقوط کرد و در مزارع نیشکر شهر قدیمی اقصر متلاشی شد.

شهر اقصر در پانصد و ده کیلومتری جنوب قاهره قرار دارد.

صنعت توریسم مصر پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ که به سرنگونی حسنی مبارک منجر شد تعداد مسافران خارجی را شدیدا در این کشور کاهش داده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG