لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۲۵

سرخط خبرها

کشف اسلحه در مرز ترکیه و سوریه


مقامات ترکیه می گویند هزاران قبضه تفنگ وخشاب را در انباری در مرز سوریه کشف و ضبط کرده اند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی به نقل ازمقامات گفت سلاح ها درجریان حمله ای دریک روستا در حومه شهر آکچاکال کشف شد.

خبرگزاری دوغان گفت سلاح ها قرار بود به سوریه حمل شود و مالک 35 ساله انبار بازداشت شده است.

خبرگزاری به نقل ازمنابع پلیس می گوید ارزش تسلیحات در بازار حدود 3 میلیون دلار تخمین زده می شود.

ترکیه حامی سرسخت قیام علیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه است و به هزاران آواره سوری پناه داده است، اما مسلح ساختن شورشیان را رد کرده است ومی ترسد مناقشه جاری به نبرد منطقه ای بی ثبات کننده ای تبدیل شود.

بمب گذاری های مرگبار در عراق

.
دریک سلسله انفجاربمب های اتومبیلی درنزدیکی مساجد شیعه در عراق درروزجمعه دست کم 18 تن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انفجار ها که بیش از 100 مجروح نیز برجا گذاشت،
درفاصله یک ساعت ازیکدیگردر محله های بینوک، قاهره، زعفرانیه وجهاد دربغداد، و نیزدرشهر کرکوک در حالی روی داد که شیعیان برای برگزاری نمازجمعه درمساجد جمع شده بودند.

مسئولیت حملات را کسی برعهده نگرفته است، اما ستیزه گران سنی مرتبط به القاعده اغلب شیعیان را هدف می گیرند .

به گفته مقامات امنیتی ، دربغداد چهار بمب اتومبیلی منفجر شد، دست کم 14 تن جانسپردند و 35 نفرمجروح شدند.

درکرکوک ، در 240 کیلومتری شمال پایتخت، بمب اتومبیلی دیگری چهار کشته و 71 مجروح برجا گذاشت.

حمله انتحاری مرگبار در پاکستان

مقامات درشمال غربی پاکستان می گویند یک بمب اندازانتحاری کاروان اتومبیل های حامل یک فرمانده نیروهای امنیتی و محافظان اورا هدف گرفت، 11 تن ازجمله دو زن را کشت و دست کم 15 نفردیگر را مجروح کرد.

بگفته مقامات، عبدالمجید مروات، فرمانده پلیس سرحدی، ازحمله که روزجمعه درپیشاوردرنزدیکی کنسولگری آمریکا روی داد، جان بدر برد.

طالبان پاکستانی مسئولیت حمله را برعهده گرفت. یک سخنگو به صدای آمریکا گفت انفجارپاسخی به عملیات ارتش علیه پایگاه های طالبان درمناطق عشیره ای بود.

تصرف شهراستراتژیک توسط شورشیان سوریه

فعالان سوریه میگویند شورشیان روزجمعه یک شهراستراتژیک درنزدیکی مرز اردن را تصرف کردند.

درحالی که نیروهای مخالف به پیشروی درجنوب ادامه می دهند، گروه ناظربرحقوق بشر در سوریه می گوید نیروهای شورشی در پی 24 ساعت نبرد مرگبار اکثر سربازان دولتی را ناچار ساختند شهرداعل دراستان درعا را ترک کنند. دست کم 16 شورشی و چند تن دیگرکشته شدند.

منطقه، که شاهد تجدید زدوخورد بوده است، به عنوان یک گذرگاه مهم به دمشق عمل می کند. گروه ناظر همچنین گفت روزجمعه نبرد درنواحی پیرامون پایتخت، ازجمله قابون و یارموک نیز درگرفت.

یک روزپیشتر، دریک حمله خمپاره ای به دانشگاه دمشق بالغ بر 15 دانشجو کشته شدند. رسانه های دولتی مخالفان را مسئول دانستند. فعالان اوپوزیسیون نیزحمله را گزارش دادند، اما نگقتند چه کسی مسئول بود.

نلسون ماندلا رو به بهبودی است

نلسون ماندلا رییس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی که نیمه شب چهارشنبه بعلت یک بیماری ریوی به بیمارستانی منتقل شده بود در حال حاضر رو به بهبودی است.

بیماری آقای ماندلا رهبر جنبش ضد آپارتایید، عفونت ریه گزارش شده بود و این دومین بار در ماه مارس بود که در بیمارستانی در آفریقای جنوبی بستری می شد.

نلسون ماندلا نخستین رییس جمهوری سیاه پوست آفریقای جنوبی بود که در سال ۱۹۹۴ به این مقام انتخاب شد.

بیانیه ای که از سوی بیمارستان منتشر شد حاکی از این است که آقای ماندلا همچنان تحت نظر و معالجه است.
نام بیمارستانی که رییس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی در آن بستری است منتشر نشده است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نیز روز پنجشنبه که از نلسون ماندلا بعنوان «قهرمانی الهام بخش» یاد کرد، بهبودی هرچه زودتر وی را آرزو کرد.

ترکیه اخراج پناهندگان سوری را تکذیب کرد

ترکیه روز پنجشنبه اخراج صدها تن از آوارگان سوری را از خاک خود تکذیب کرد.

پیش از این گزارش شده بود که پس از یک رشته نا آرامی ها در یک اردوگاه پناهندگان مرزی، آنکاراتعدادی از پناهندگان سوری را از ترکیه اخراج کرده است.

درهمین حال وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که یک گروه ۱۳۰ نفری از پناهندگان سوری که در نا آرامیهای یک اردوگاه مرزی نقش فعالی داشتند با میل خود به سوریه بازگشتند.

وزارت خارجه ترکیه افزود این افراد که اقدامات تحریک آمیزشان توسط دوربینهای امنیتی مشخص شده بود، مایل نبودند که در ترکیه تحت پیگرد قانونی قرار گیرند و بنابراین با تصمیم خود به سوریه مراجعت کردند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که از گزارش مربوط به اخراج پناهندگان سوری توسط ترکیه ابراز نگرانی کرده بود، هم اکنون در حال بررسی و گفتگو با مقامات ترکیه است تا جزییات این امر روشن شود.

ديدار باراک اوباما با رهبران چند کشور آفريقا

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمريکا، روز پنجشنبه ميزبان رهبران کشورهای کیپ ورد، مالاوی، سنگال و سیرالئون در کاخ سفید بود و از گام های آنها نسبت به بهبود اقتصادی و پیشرفت در تقویت حکومت دموکراتیک در کشور متبوعشان تقدير بعمل آورد.

آقای اوباما اشاره کرد که همه مهمانان با چالش های سیاسی در کشورشان مواجه بوده اند، اما گفت که اين چالش ها، از جمله جنگ های داخلی سیرالئون، بحران قانون اساسی در مالاوی و بحران سیاسی در سنگال، تا حد زیادی با ثبات و پیشرفت اقتصادی مهار شده است.

رهبران در این نشست عبارت بودند از ارنست بای کورما، رئیس جمهوری سیرالئون، مکی سال، رئیس جمهوری سنگال، خوزه ماریا پریرا نوس، نخست وزیر کیپ ورد و جویس باندا، رئیس جمهوری مالاوی.

آقای اوباما در یک جلسه مشابه در سال ۲۰۱۱ ميلادی میزبان رهبران بنین، گینه، ساحل عاج و نیجر، پیش از انتشار طرح آمريکا برای بهبود و تقويت همکاری های اقتصادی و سیاسی با کشورهای جنوب صحرای آفریقا، بود.

تاکید اوباما بر مهار خشونت اسلحه

.
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید شانس کشوربرای برداشتن "گام های معقول" جهت تصویب قوانینی که ازمردم در برابرخشونت اسلحه محافظت کند، ازهرزمانی درده سال گذشته بیشتراست.

آقای اوباما این موضوع را روزپنجشنبه درکاخ سفید، درحالی که والدین کودکانی که درخشونت های اخیر کشته شدند پشت سر او ایستاده بودند درپی واقعه تیراندازی دریک مدرسه ابتدایی در نیوتاون درایالت کنتیکت در 14 دسامبرعنوان کرد. در آن روز یک تیرانداز 24 ساله پس ازکشتن مادرش به مدرسه ابتدایی سندی هوک رفت، 20 کودک و 6 بزرگسال را کشت.

آقای اوباما گفت 90 درصد مردم آمریکا از بررسی و رسیدگی به پیشینه کسانی که اسلحه می خرند پشتیبانی می کنند تا تسلیحات ازدسترس بزهکاران و افرادی که برای خودشان ودیگران خطرناک هستند دوربماند. اوآمریکاییان را ترغیب کرد ازنمایندگان خود درکنگره بخواهند قوانین لازم برای مهار خشونت اسلحه را تصویب کنند.

کنگره قراراست درهفته های آینده به چنین قوانینی رای بدهد.

محکومیت عضو حزب اله به زندان در قبرس

دادگاهی درقبرس یک عضو حزب اله لبنان را به اتهام توطئه چینی برای حمله به منافع اسراییل درآن کشوربه چهارسال زندان محکوم کرده است.

به گزارش رویترز، دادگاه روزپنجشنبه حسام طالب یعقوب، 24 ساله، را درپنج مورد مشارکت دریک سازمان بزهکارو موافقت با ارتکاب جرم مجرم شناخت.

یعقوب دوهفته پیش از آن که یک بمب اندازانتحاری پنج توریست اسراییلی را درماه ژوئیه درشهر ییلاقی بورگاس در بلغارستان بکشد دستگیرشد، وپلیس او را به تعقیب توریست های اسراییلی درفرودگاه لارناکا ومسیر اتوبوس های حامل آنها متهم کرد.

یعقوب، سوئدی لبنانی تبار، دردادگاه خود را بی گناه دانست، اما عضویت درحزب اله را پذیرفت و گفت اودستورات مردی به نام ایمان را اجرا می کرد.

بنا به گزارش رویترز، ایالات متحده آمریکا ، که مانند اسراییل حزب اله را یک سازمان تروریستی تلقی می کند، گفته است محکومیت یعقوب دردادگاه قبرس بر نیازاتحادیه اروپا به سرکوب حزب اله تاکید می گذارد.

اتحادیه اروپا، که قبرس عضو آن است، دربرابرفشارهای امریکا واسراییل برای گنجاندن حزب اله درفهرست سیاه سازمان های تروریستی ایستادگی کرده است ومی گوید چنین اقدامی ممکن است لبنان را بی ثبات سازد وبرتنش های منطقه ای بیافزاید.

حمله به نهادهای غیر دولتی در روسیه

گردهمایی اعتراضی طرفدارن جقوق بشر در مسکو

اعضای شورای حقوق بشرکرملین حملات به گروه های فعال را " بی سابقه" نامیده وبه عنوان اقدامی برای فلج کردن کارهای آنها و خاموش ساختن صداها ی انتقادی محکوم کرده اند.

خبرگزاری فرانسه روزپنجشنبه به نقل ازسرگئی کریونکف، عضو شورای حقوق بشرروسیه گفت" دادستان ها و بازرسان مالیاتی در هفته های اخیرموجی ازجستجو را دردست کم 100 سازمان غیر دولتی روسی وخارجی، ازجمله دیده بان حقوق بشروعفو بین الملل ، براه انداخته اند."

اواین هجوم را در 25 سال گذشته بی سابقه نامید وآنرا با فشاربر جامعه مدنی دردوره جوزف استالین درسال 1929زمانی که سازمان های مذهبی وخارجی بسته می شدند مقایسه کرد.

کریونکف افزود حملات را دادستان ها هدایت می کنند واعضای سرویس امنیتی وپلیس روسیه درآنها شرکت دارند.

خبرگزاری فرانسه می گوید فعالان روسیه جستجوها را به قانون جدیدی ارتباط می دهند که سازمان های غیردولتی درگیردر فعالیت های سیاسی را که از خارج پول دریافت می کنند ناچار می سازد بپذیرند یک سازمان خارجی هستند.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه های حقوق بشری گفته اند قانون را تحریم خواهند کرد. ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه ماه پیش گفت قانون باید اجرا شود.

پیشتر دراوائل هفته، اتحادیه اروپا جستجو ها را" نگران کننده" نامید، درحالی که مقامات آلمانی گفتند حملات به گروه های آلمانی می تواند به تنش درمناسبات دو کشورمنجر شود.

بی حوصلگی از میهمان نوازی در ایران

تورم لجام گسیخته و بی سابقه در ایران برای مردم کشور دشوار و دردسرآفرین، اما برای گردشگرانی که تهور سفر به ایران را در وجود خود بیابند، فرصت بسیار خوبی تلقی می شود.

روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای با اشاره به این موضوع از تورم ۱۱۰ درصدی ایران در سال ۲۰۱۲ یاد کرده است و می نویسد که تورم آن قدر شدید است که دولت از مغازه داران خواسته است قیمت روز افزون کالاهای خود را، که سبب نومیدی و کلافگی بسیاری از مردم طبقه متوسط می شود، از ویترین ها بردارند.

در این گیر و دار، اگر گردشگران خارجی به ایران سفر کنند، هر چه بخواهند می توانند بخرند و از هر نوع خدماتی که اراده کنند، برخوردار شوند.

شهروندان ایران اما، گیج از افزایش سرسام آور قیمت ها و کاهش بی سابقه ارزش ریال، میان خرید کردن و یا ذخیره کردن دارایی خود به دلار تردید دارند چراکه ارزش آن ممکن است همین فردا افزایش یابد.

برای شهروندان خارجی که از ایران دیدن می کنند، قیمت اجناس به شکلی باورنکردنی ارزان است. تنها با تبدیل دلار به ریال، ارزش پول مسافر خارجی تا ۳۵۰ درصد افزایش می یابد.

با این وصف، بسیاری از گردشگران غربی می گویند لذت بردن از سفر و خرید با علم به دشواری و رنجی که بسیاری از ایرانیان تحمل می کنند، برایشان سخت است. این ایرانیان، به طبقات متوسط و فقیر اقتصادی تعلق دارند، که خرید همه چیز، حتی دارو و خوراک هم برایشان دشوار و این روزها، چالش آفرین است. آنها که با بدنه سیاست یا دولت ایران روابطی دارند، یا بقدر کافی ثروتمند هستند، در شرایط سهل به سر می برند و اغلب زندگی های لوکس دارند.

به رغم زیبایی هایی که طبیعت ایران از آن برخوردار است و مهمان نوازی که مردم کشور به آن شهره اند، مشکلات اقتصادی عرصه را چنان تنگ کرده که حوصله مهمان نوازی را از بسیاری از مردم گرفته است.

تحلیلگران اقتصادی می گویند ایران هنوز از مرز تورم عنان گسیخته نگذشته است، اما اگر چنین شود، عمده علت آن در تصمیم های دولت ایران درخصوص چاپ اسکناس و کوشش ناموفق برای مهار اقتصاد کشور ریشه دارد.

دولت ایران تصمیم ها را به رغم تنگنایی که مردم گرفتار آنند، اتخاذ می کند. تحریم ها قطعاً بر میزان تورم می افزایند، اما تورم عنان گسیخته، محصول عملکرد اقتصادی دولت است. از این روی، مشکل عمده ایران، نه اورانیم، که شرایط پیچیده اقتصاد آن کشور است.

حمله به هواپیمای ایرانی در دمشق؟

گزارش هائی تائید نشده به نقل ازمنابع شورشیان سوریه حاکی است نیروهای مخالف بشاراسد یک هواپیمای ایرانی حامل اسلحه را سرنگون کرده اند.

روزنامه جروسالم پست به نقل از همین منابع می گوید نیروهای شورشی هواپیما را هنگامی که درفرودگاه دمشق فرود می آمد هدف گرفتند.

تلویزیون الجزیره نیز به نقل ازمنابع اوپوزیسیون سوریه می گوید هواپیما آتش گرفت و دود ناشی ازآن، و جنگ در آن ناحیه ، ترافیک هواپیماهای مسافری را متوقف ساخت.

تلویزیو ن الجزیره گفت رسانه های سوریه گزارش دادند اتصالی برق موجب حریق شد.

اما خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، می گوید مسئولان فرودگاه بین المللی دمشق گزارش ها را تکذیب کردند وگفتند فعالیت ها درفرودگاه عادی است.

مذاکره تایلند با گروه شورشی مسلمان

تایلند برای نخستین بار مذاکرات صلح خود را با یک گروه عمده شورشی مسلمان آغاز کرد.
مقامهای رسمی تایلند می گویند کاهش خشونت و ایجاد اعتماد متقابل، هدف عمده مذاکرات است، مذاکراتی که روز پنجشنبه با «جبهه ملی انقلاب» در گوالالامپور پایتخت مالزی برگزار شد.

«جبهه ملی انقلاب» که مقر آن در مالزی است فقط یکی از گروههای مسلح مسلمان است. در کشمکشهایی که این گروه با دولت تایلند از ۹ سال پیش داشته ، بیش از۵ هزار نفر تا بحال کشته شده اند. این درگیریها در جنوب تایلند روی داده، جاییکه بیشتر ساکنان آن مسلمان اند.

درست ساعاتی پیش از آغاز گفتگوها سه سربار تایلندی در انفجار بمب کنار جاده کشته و پنج تن دیگر نیز زخمی شدند. مقامات تایلندی مسولیت این حمله را به گردن شبه نظامیانی انداختند که خواهان تخریب مذاکرات اند.

بسیاری ازمسلمانان تایلند در جنوب کشور می گویند دولت مرکزی آنها را مورد تبعیض قرارداده و می دهد.

پزشک برزیلی مظنون به کشتن صدها بیمار

براساس تحقیقات وزارت بهداری برزیل یک پزشک این کشور که به اتهام کشتن هفت بیمار دستگیر شده، ممکن است مسئول مرگ بیش از سیصد نفر از بیماران بیمارستانی باشد که وی در آنجا مشغول بکار بوده است.

انگیزه این پزشک، آزاد کردن تختخواب در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان توصیف شده است.

دادستانهای برزیل میگویند خانم دکتر ویرجینیا داسوزا و تیم پزشکی او با تجويز داروهای آرام بخش و با کاهش میزان اکسیژن، موجب خفگی و مرگ بیماران خود در بیمارستانی در جنوب برزیل شده است.

علاوه بر دستگیری دکتر داسوزا ۵۶ ساله که ماه گذشته صورت گرفت سه پزشک، سه پرستار و یک فیزیو تراپیست که تحت نظر داسوزا کار میکرده اند متهم به قتل بیماران زیادی شده اند.

افزایش اعتصاب غذا در زندان گوانتانامو

کمیته صلیب سرخ جهانی روز چهارشنبه یک پزشک و یک هیئت را یک هفته پیش از موعد مقرر به زندان گوانتانامو اعزام کرد.

این اقدام بعلت نگرانی از تعداد فزاینده زندانیانی است که دست به اعتصاب غذا زده اند.

در حدود دوازده پزشک از کمیته صلیب سرخ جهانی قرار بود در نخستین روز ماه آوریل و برای دو هفته جهت بازدید از شرایط زندانیان به گوانتانامو اعزام شوند.

یک سخنگوی کمیته صلیب سرخ جهانی می گوید بواسطه تنشهای جاری و اعتصاب غذاهای متعدد ما تصمیم گرفتیم اعزام پزشک را به این منطقه تسریع کنیم.

رابرت دوراند سخنگوی عملیاتی زندان گوانتانامو در کوبا گفت سی ویک نفر از ۱۶۶ زندانی به اعتصاب غذا پیوسته اند. آقای دوراند افزود یازده نفر از این افراد تاحدی وزن از دست داده اند که تحت مراقبتهای ویژه غذایی قرار گرفته و سه نفر نیز در همین رابطه بعلت کم آبی بدن در بیمارستان بستری شده اند.

تعداد اعتصاب کنندگان تا چند روز پیش فقط ۲۴ نفر بود.

رد دستور مرسی توسط دادگاه تجدید نظر مصر

دادگاه تجدید نظر مصر ضمن غیرقانونی قلمداد کردن برکناری دادستان کل کشور از سوی محمد مرسی رئیس جمهوری، دستور بازگشت به کار عبدالمجید محمود را صادر کرد.
آقای مرسی در ماه نوامبر گذشته طلعت عبدالله را به جای عبدالحمید محمود به دادستانی کل مصر منصوب کرد.
عبدالمجید محمود از دوران زمامداری حسنی مبارک دادستانی کل مصر را برعهده داشت.
منتقدان او را به ناکارآمدی بویژه در رسیدگی به پرونده های مربوط به مقام های دولتی و امنیتی که از اتهام کشتار شهروندان در جریان قیام مصر تبرئه شدند متهم می کند.
محمد مرسی روز چهارشنبه از احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی مصر در ماه اکتبر خبر داد.

تاخیر در انتخابات پارلمانی مصر

محمد مورسی رییس جمهوری مصر روز چهارشنبه گفت انتخابات پارلمانی مصر می تواند در ماه اکتبر سال جاری و شش ماه پس از زمانی که ابتدا پیش بینی شده بود، برگزار شود.

آقای مورسی گفت انتظار می رود پارلمان جدید پیش از پایان سال جاری میلادی تشکیل شود.

رییس جمهوری مصر انتخابات چهار مرحله ای پارلمان این کشور را که قرار بود در ماه آوریل برگزار شود، پس از رای دادگاهی اجبارا به آینده موکول کرد.

براساس طرح اولیه، پارلمان جدید مصر می بایست در ماه ژوییه تشکیل می شد.

خشونت های جنسی در سومالی

یک گروه حقوق بشری می گوید آوارگان داخلی سومالی مورد خشونتهای جنسی و بدرفتاری قرار می گیرند.

به گزارش این گروه حقوق بشری بدرفتاریها و خشونتها به دست نیروهای مسلح و از جمله نیروهای دولتی صورت می گیرد.

در این گزارش همچنین آمده است زنانی که از گرسنگی، قحطی و کشمکشهای دیگر گریخته اند، در اردوگاههای خود واقع در موگادیشو پایتخت سومالی؛ مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفته اند.

این گروه حقوق بشری افزوده است کارکنان و مسولان اردوگاهها، که غالبا همدست شبه نظامیان اند، غذا و کمکهای اولیه این آوارگان را به سرقت می برند.

گروه حقوق بشری در بخش دیگری از گزارش خود آورده است گرچه دولت سومالی که از ماه سپتامبر سال گذشته به قدرت رسیده بیانیه های مثبتی را صادر کرده، اما واقعیت این است که آنها برای بهبود شرایط این آوارگان اقدامات درخور توجهی انجام نداده اند.

زلزله نسبتا قوی تایوان را لرزاند

زلزله ای بشدت شش و یک دهم ریشتر درشامگاه چهارشنبه تایوان را لرزاند.

هنوز خبری از تلفات و یا خسارات احتمالی در این جزیره منتشرنشده است.

سازمان تحقیقات زمین شناسی آمریکا زمین لرزه ای را به شدت شش و سه دهم ریشتر در چهارشنبه شب ثبت کرده است. مرکز این زلزله در عمق پانزده کیلومتری بخش مرکزی تایوان گزارش شده است.

تایوان که روی خط زلزله قرار دارد محلی زلزله خیز محسوب می شود. در سپتامبر سال ۱۹۹۹ زلزله ای با شدت هفت و شش دهم ریشتر، بیش از ۲۴۰۰ نفر را به کشتن داد.

مقررات منع عبور و مرور در سه شهر برمه

در حالیکه حمله بوداییان افراطی به محله های مسلمان نشین و نزدیک به رانگون پایتخت میانمار سرایت کرده، مقررات منع عبور و مرور در سه شهر این کشور نیز به اجرا در آمد.

مساجد و سایر ساختمانهای مسلمانان،هدف حمله بوداییان افراطی در شهرها و جاده ای که به رانگون هدایت می شود قرار گرفته است.

ایالات متحده به شهروندان خود هشدار داده است تا بعلت خشونت از مسافرت به بخشهایی از میانمار خودداری کنند. این خشونتها از یک هفته پیش آغاز شده است.

واگذاری کرسی سوریه به اپوزیسیون

در میان تحسین و تشویق رهبران کشورهای عرب، مخالفان بشار اسد کرسی خالی سوریه را در کنفرانس روز سه شنبه اتحادیه عرب در قطر اشغال کردند.

معاذ الخطیب چهره سر شناس از مخالفان سوریه با شرکت در اجلاس سالانه اتحادیه عرب گفت وی از وزیرامورخارجه آمریکا خواسته است تا نیروهای آمریکایی، مخالفان سوریه را در دفاع از منطقه شمالی سوریه یاری رسانند. بخش عظیمی از شمال سوریه اخیرا به دست مخالفان بشار اسد افتاده است.

ناتو بلافاصله امکان چنین اقدامی را رد کرد.

در همین حال «یاسر تبرا» سخنگوی نیروهای مخالف سوریه در اجلاس قطر به خبرنگاران گفت: این یک دیدار تاریخی بود و نخستین گام بسوی یک مشروعیت کامل.

اتحادیه عرب با ٢٢ عضو، حمایت خود را از تامین کمکهای نظامی به شورشیان سوریه اعلام کرد.

الخطیب نیز گفت ایالات متحده که کمکهای غیرنظامی خود را به مخالفان سوریه آغاز کرده، باید نقش بزرگتری در پایان دادن به کشمکش دو ساله سوریه ایفا کند.

شکایت شرکت ایرانی از اتحادیه اروپا

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران، وابسته به شرکت ملی نفت ایران، از اتحادیه اروپا به علت تحریم این شرکت، شکایت کرده است.

شرکت مایع سازی گاز طبیعی ایران یا ال. ان. جی، بدون ورود به جزئیات، گفته است که در پی قراردادن نام آن در فهرست سیاه تحریم اتحادیه اروپا، چند مشاور و یک شرکت حقوقی بین‌المللی را استخدام کرده و تمامی مدارک و اسناد معتبر مبنی بر فعالیت‌های این شرکت به نخستین جلسه دادگاه بین‌المللی ارائه شده است.

در این گزارش، اطلاعات بیشتری درباره این دادگاه بین‌المللی و زمان و مکان آاولین جلسه آن داده نشده و تنها گفته شده است که دادگاه، خواستار دریافت اسناد اتحادیه اروپا درباره علت تحریم این شرکت ایرانی شده است.

[رادیو فردا]

ابراز نگرانی پنتاگون نسبت به تهدید کره شمالی

وزارت دفاع آمریکا ساعتی پیش تهدید کره شمالی را به حمله به پایگاه های نظامی آمریکا محکوم کرد.

جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون، روز سه شنبه، طی جلسه توجیهی روزانه با خبرنگاران، گفت که ایالات متحده برای پاسخ گویی به هر پیشامد یا احتمالی، آمادگی دارد. آقای لیتل افزود:‌«ما نگران تهدید از جانب کره شمالی هستیم. کره شمالی باید به تهدید صلح در شبه جزیره کره پایان دهد، [این گونه تهدیدها] به نفع هیچ کس نیست.»

انفجار بمب در دمشق سه کشته برجای گذاشت

تلویزیون سوریه از انفجار یک خودروی بمب گذار شده در منطقه ای در شمال شرق دمشق خبر داد.

براساس این گزارش، این انفجار انتحاری بوده و سه کشته و عده ای زخمی برجای گذاشته است.

[رادیو فردا]

وزیر خارجه آمریکا به سفر افغانستان پایان داد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا به سفر دو روزه اش به افغانستان پایان داد. جان کری روز سه شنبه برای دومین روز با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان درباره وضعیت امنیتی این کشور گفتگو کرد.

او همچنین با نمایندگان نهادهای غیر دولتی افغانستان و زنان در سفارت آمریکا در کابل دیدار و درباره مشکلات آنها گفتگو کرد.

وزیر خارجه آمریکا با رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان نیزدیدار کرد.

[رادیو فردا]

وقوع زلزله در مکزیک

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، زلزله ای به قدرت ۵ و ۸ دهم در مقیاس ریشتر روز سه شنبه جنوب غرب ساحل مکزیک را به لرزه درآورد و ساختمان های مکزیکوسیتی بر اثر شدت زلزله به لرزه درآمدند، اما گزارشی مبنی بر وارد آمدن خسارات سنگین و یا جراحات منتشر نشده اند.

سازمان بررسی زمین شناسی ایالات متحده گزارش داد این زمین لرزه در شش مایلی غرب پینوتپا ناسیونال در اوکساکا به وقوع پیوسته است. فرماندار این ایالت در توئیتر خود گفته است هنوز گزارشی در مورد میزان خسارات منتشر نشده است.

بعضی از ساختمان های مکزیکوسیتی تخلیه شدند اما شهردار این شهر نیز از عدم انتشار گزارش در مورد میزان خسارات خبر داده است.

نامه صالحی به دبیر کل سازمان ملل درباره حمله شیمیایی در سوریه

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه، ششم فروردین‌ماه، در نامه‌ای به بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، با استقبال از تحقیق این سازمان، حمله شیمیایی اخیر در سوریه را به مخالفان بشار اسد نسبت داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای صالحی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران خود «بزرگ‌ترین قربانی» کاربرد سلاح‌های شیمیایی است، خواستار آن شد که دولت‌ها مسئولیت خود را در ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی به یاد بیاورند و نیز این سلاح‌ها را در اختیار «گروه‌های تروریستی» نگذارند.

ایران شورشیان سوریه را «تروریست» می‌نامد و غرب و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به‌ خاطر حمایت‌های‌شان از مخالفان بشار اسد مورد انتقاد قرار می‌دهد.

[رادیو فردا]

عربستان:ايرانی بازداشت شده به اتهام جاسوسی، با سرويس‌های اطلاعاتی ايران ارتباط داشته است

عربستان سعودی روز يکشنبه اعلام کرد فرد ايرانی بازداشت شده به اتهام جاسوسی، با سرويس‌های اطلاعاتی ايران درارتباط مستقيم بوده است.

به گزارش رويترز، يک سخنگوی وزارت کشور عربستان روز سه شنبه گفت: «اظهارات متهمين و شواهد موجود نشان می‌دهد اعضای اين گروه برای ارائه اطلاعات، پول دريافت می‌کرده‌اند» .

عربستان هفته گذشته اعلام کرد ۱۶ شهروند اين کشور بعلاوه يک ايرانی و يک لبنانی را به اتهام جاسوسی برای يک کشور بيگانه بازداشت کرده است.

رامين مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ايران، ارتباط اين موضوع با ايران را رد کرده است.

[رادیو فردا]

عسگراولادی خواهان حل مساله موسوی و کروبی

حبیب‌الله عسگراولادی، از چهره‌های شاخص محافظه کاران ایران، بار دیگر اظهارات پیشین خود در باره مهدی کروبی و میرحسین موسوی را تکرار کرده و گفته است: «این قفلی است که اگر باز نشود در انتخابات آینده هم دچار مشکل خواهیم شد».

به گزارش رسانه‌های ایران، آقای عسگراولادی که دبیرکلی «جبهه پیروان خط امام و رهبری»، از تشکل‌های مهم محافظه کاران را برعهده دارد، روز دوشنبه گفت: «قفل این بود که فتنه را به کروبی و موسوی نسبت می‌دادند ... من گفتم که فتنه جای دیگری است و بین مفتون و فتنه‌زده تفاوت است».

سخنان این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، که طی چند ماه گذشته بارها به دفاع از میرحسین موسوی و مهدی کروبی پرداخته است، با واکنش‌هایی متفاوت از سوی اصولگرایان ایران روبه‌رو شده است.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است خرداد ماه برگزار خواهد شد.

[رادیو فردا]

درخواست شیرین عبادی از احمد شهيد برای توجه به اعتصاب غذای درویشان گنابادی

شيرين عبادی در نامه‌ای به احمد شهيد، گزارشگر حقوق بشر در امور ايران، خواستار توجه او به مساله اعتصاب غذای دراويش گنابادی در زندان شد.

خانم عبادی از «کسری نوری» و «صالح‌الدين مرادی»، دو تن از دراويش گنابادی نام برده که در اعتراض به بازداشت وکلای خود از روز ۲۷ دی ۱۳۹۱ دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

خانم عبادی هشدار داده است که «هر لحظه بيم حادثه ناگواری برای اين دو زندانی می‌رود. «
کسری نوری و صالح‌الدين مرادی در زندان عادل‌آباد شيراز محبوس هستند.

[رادیو فردا]

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG