لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۵۶

سرخط خبرها

جشن مسیحیان در آستانه عید پاک

مسیحیان در سراسر جهان در آغاز هفته ای مذهبی که به یکشنبه عید پاک منتهی خواهد شد،جشن موسوم به یکشنبه نخل را برگزار کرده اند.

بنا به روایات انجیلی، یکشنبه نخل روزی است که عیسی مسیح یک هفته پیش از مصلوب شدن، هنگام ورود به اورشلیم، با جمعیتی روبرو شد که با گذاشتن شاخه های نخل در مسیرش ، از او استقبال کردند.

در بخش قدیمی اورشلیم، زائران در معیت روحانیون، بمناسبت یکشنبه نخل ، در کلیسای موسوم به مقبره مقدس، جمع می شوند ، که به اعتقاد مسیحیان کالبد عیسی مسیح پس از مصلوب شدن، و تا پیش از برخاستن از میان مردگان و صعود به کائنات، در آنجا به امانت گذاشته شده بود .
زائران بعدا بنا به سنتی که سابقه آن به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش باز می گردد، از بلندی های موسوم به تپه زیتون، راهی محله بیت المقدس می شوند ، که مسیر عیسی مسیح هنگام ورود به این محله بوده است.

مسیحیان ارتودوکس با توجه به تقویم جداگانه ای که دارند، ، مراسم عید پاک را اندکی دیرتر، در روز پنجم ماه مه برگزار می کنند.

فرار رئیس جمهوری آفریقای مرکزی

شورشیان در جمهوری آفریقای مرکزی کنترل پایتخت را به دست گرفته اند و فرانسوا بوزیز رئیس جمهوری را وادار به فرار از بانگوئی کرده اند.

شاهدان می گویند بامداد امروز، یکشنبه، شورشیان در جریان هجوم خود به پایتخت و تصرف کاخ ریاست جمهوری با مقاومت هائی روبرو شدند اما با نبردی شدیدبه پیشروی ادامه دادند.

مقامات هنوز نگفته اند رئیس جمهوری کجاست ، اما خبرگزاری رویترز به نقل از یک مشاور رئیس جمهوری که خواسته است معرفی نشود می گوید وی به جمهوری دمکراتیک کنگو رفته است.

تاریکی برای حمایت از کره زمین

بسیاری از نمادهای تاریخی و دیدنی جهان، شنبه شب را در تاریکی گذراندند که بخشی از مراسم ویژه یادآوری و هشدار در باره تغییرات جوی بود.

این مراسم را بنیاد جهانی طبیعت زیر عنوان "یک ساعت برای کره زمین" ترتیب داده بود.

برج ایفل در پاریس ، آسمانخراش امپایر استیت در نیویورک و قصر باکینگهام در لندن از جمله نمادهائی بود که دیشب یک ساعت روشنائی آنها قطع شد.

بسیاری از خانوده ها نیز با خاموش کردن چراغ ها به این مراسم بین المللی پیوستند.
به تخمین برگزار کنندگان مراسم، صدها میلیون نفر در ۱۵۰ کشور جهان به نشانه حمایت از کره زمین دیشب به مدت یک ساعت چراغ ها را خاموش کردند.

مراسم " یک ساعت برای کره زمین" در سال ۲۰۰۷ برای نخستین بار در استرالیا برگزار شد و از آن زمان همه ساله بر شمار شرکت کنندگان در مراسم افزوده شده است.

بازگشت مشرف به پاکستان به رغم تهدید طالبان

پرویز مشرف رئیس جمهوری پیشین پاکستان پس از چهار سال خودتبعیدی برای نخستین بار به کشورش بازگشته است تا در انتخابات آتی پارلمانی شرکت کند.

طالبان پاکستان در ویدیوئی که روز شنبه انتشار داد عهد کرده است وی را در صورت مراجعت به قتل برساند، و سخنگوی طالبان گفته است یک تیم ضربتی برای ترور آقای مشرف آماده شده است.

آقای مشرف هنگامی که عهده دار مقام ریاست جمهوری بود طالبان را با حفظ کردن مناسبات نزدیک با آمریکا و حمایت از عملیات آن در مبارزه با تروریسم خشگین ساخت.

آقای مشرف امروز، یکشنبه پیش از آنکه راهی کراچی شود گفت وثیقه سپرده است تا پس از باگشت به کشور توقیف نشود.
وی در ارتباط با اتهام مشارکت در ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر پیشین در سال ۲۰۰۷ با احتمال توقیف شدن روبرو بود. آقای مشارف دخیل بودن در توطئه ترور خانم بوتو را تکذیب می کند.

کرزای با هدف صلح با طالبان به قطر می رود

وزارت امورخارجه افغانستان می گوید حامد کرزای رئیس جمهوری آن کشور به قطر می رود تا در باره احتمال ایجاد دفتری برای طالبان در قطر با مقامات آن امیرنشین خلیج فارس گفتگو و تبادل نظر کند.

مقامات می گویند باز شدن دفتری برای این گروه ستیزه گر می تواند به مذاکرات پایان بخشیدن به ۱۱ سال جنگ در افغانستان سرعت و تسهیلات بیشتری بدهد.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه افغانستان امروز، یکشنبه، گفت اقای کرزای در دیدار رسمی با امیر قطر در باره ایجاد چنین دفتری گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد.

آقای کرزای پیشتر آمریکا را متهم کرده بود که با طالبان بدون حضور افغانستان مذاکره کرده است و می خواهد حضور نظامی خود را در افغانستان تمدید کند. آمریکا انجام چنین مذاکراتی را تکذیب می کند.

مرگ میلیاردر روسی مخالف کرملین در لندن

بوریس برزوفسکی، میلیاردر روسی که سابقا از خودی‌های کرملین بود و بعد به یکی از منتقدان صریح ولادیمیر پوتین تبدیل شد، روز شنبه در لندن درگذشت.
رسانه‌های روسی به نقل از خانواده و وکیل او ضمن اعلام این خبر گفتند که برزوفسکی در منزل مسکونی‌اش جان باخته است. او به بریتانیا پناهنده شده بود و هنگام مرگ ۶۷ سال داشت. پلیس بریتانیا دراین باره هنوز نظری نداده است.

واشنگتن از تهران خواستار آزادی عابدینی شد

سعید عابدینی در یک عکس دستجمعی با همسر و فرزندانش
وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای نسبت به سرنوشت سعید عابدینی، کشیش ایرانی‌-‌آمریکایی زندانی در ایران، عمیقا ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری او از زندان شده است.

جان کری روز دوم فروردین از «عدم طی مراحل قانونی» در پرونده سعید عابدینی و همچنین خودداری ایران از دادن اجازه دسترسی مقام‌های سفارت سوئیس به این شهروند آمریکایی ابراز ناخشنودی کرده است. در نبود سفارت آمریکا در ایران، سفارت سوئیس حافظ منافع ایالات متحده به شمار می‌رود.

وی همچنین با اشاره به انتشار گزارش‌هایی مبنی بر آزار و اذیت جسمی و روانی سعید عابدینی در زندان و وخیم شدن وضعیت وی، این رفتار‌ها را ناقض حقوق بین‌المللی و قوانین جمهوری اسلامی دانست و خواستار آزادی فوری آقای عابدینی از زندان شد.

سعید عابدینی مهرماه سال گذشته در حالی که به گفته همسرش «برای دیدار خانواده خود و تأسیس یک پرورشگاه» به ایران رفته بود، بازداشت شد. ناصر سربازی، وکیل مدافع وی، هشتم بهمن‌ماه اظهار کرد که موکلش به هشت سال زندان محکوم شده است.

آقای عابدینی ۳۴ ساله که متأهل و صاحب دو فرزند است، در نامه‌ای که چند هفته پیش نوشته بود، اظهار کرده بود که در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به خاطر باور دینی‌اش به او اجازه درمان نیز داده نشده است.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه دوم فروردین‌ماه خود از این‌ که طبق گزارش‌ها آقای عابدینی مورد مداوا قرار گرفته است ابراز خشنودی کرد و از مقام‌های ایران خواست تا به این کشیش زندانی اجازه دهند خارج از زندان برای مداوای جراحات خود تحت درمان قرار بگیرد.

اواخر بهمن‌ماه بیش از ۸۰ نماینده کنگره آمریکا از جان کری خواسته بودند تا برای آزادی سعید عابدینی از هیچ تلاشی دریغ نکند.

به گفته ناصر سربازی، موکل وی متهم به تشکیل و راه‌ندازی کلیساهای خانگی به قصد بر هم زدن امنیت ملی است، اتهامی که آقای عابدینی رد کرده است. آقای سربازی گفته است که در مهلت قانونی مقرر، به صدور حکم هشت سال زندان برای موکلش اعتراض خواهد کرد.
(نقل از رادیو فردا)

هدف گیری معاملات ایران با یورو

خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی از واشنگتن می گوید دو سناتور آمریکائی دور جدیدی از تحریم های علیه ایران را پیشنهاد کرده اند که هدف آن جلوگیری از معاملات جمهوری اسلامی در نقاط مختلف جهان با استفاده از پول اروپائی یورو است.

ایران فعلا برای نقل و انتقال های مالی با دلار آمریکا با محدویت های عمده ای روبروست و معاملاتی که از طریق بانک های خارجی انجام می دهد باید با پول هائی دیگر باشد.

متمم بودجه ای پیشنهادی مارک کیرک، سناتور جمهوریخواه، و جو مانچین، سناتور دمکرات، راه گریز های معامله با استفاده از یورو هدف گرفته است.

این متمم خواستار ممانعت از دسترسی ایران به منابع خارجی با استفاده از یورو، و نیز جلوگیری از دسترسی ایران به سیستم پرداخت های بانک مرکزی اروپائی است.

اوضاع حساس ونزوئلا پیش از انتخابات

پلیس ونزوئلا روز پنجشنبه تلاش کرد با گاز اشک آور درگیری میان دانشجویان معترض ضد دولتی و طرفداران هوگوچاوز را در مرکز شهر کاراکاس، پراکنده کند.

اوضاع سیاسی ونزوئلا در آستانه انتخابات ماه آینده بسیار حساس شده است.

چند صد نفر از دانشجویان دانشگاه کاراکاس که خواهان برگزاری انتخابات آزاد بودند بهنگام حرکت به سوی دفترمرکزی هیئت برگزارکننده انتخابات، با طرفداران حکومت درگیری شدیدی پیدا کردند.

یک دانشجو به خبرگزاری رویترز گفت ما خواهان یک انتخابات آزاد و عادلانه هستیم. پلیس نهایتا موفق شد که دو طرف را از یکدیگر جدا کند.

هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا دو هفته پیش درگذشت، و برای تعیین جانشین وی انتخابات جدیدی قرار است در ماه آوریل برگزار شود.

سارکوزی رسما تحت پیگرد قانونی قرار گرفت

نیکلا سارکوزی رییس جمهوری پیشین فرانسه رسما تحت پیگرد قانونی قرار گرفت.

آقای سارکوزی متهم است که در سال ۲۰۰۷ بهنگام مبارزات انتخاباتی، هزاران یورو را بطور غیرقانونی از ثروتمندترین زن فرانسوی دریافت کرده است.

رهبر پیشین فرانسه این اتهام را تکذیب می کند.

یکی از قضات دادگاه که ریاست تحقیق و بازرسی این اتهام را بعهده دارد روز پنجشنبه بطور ناگهانی با احضار ناگهانی آقای سارکوزی وی را با زنی که گفته می شود به رییس جمهوری پیشین فرانسه کمک مالی کرده است روبرو کرد.

دادستانهای فرانسه میگویند درحال حاضر آقای سارکوزی تحت تحقیق و بازرسی قرار دارد.

روحانی برجسته حامی دولت سوريه کشته شد

رسانه های سوریه گزارش دادند که یک بمبگذار انتحاری حداقل ۴۲ نفر از جمله محمد البوطی، روحانی برجسته طرفدار دولت را در مسجد باستانی دمشق از پای درآورده است.

گزارش های رسانه ها حاکی از آن است که بیش از ۸۰ نفر دیگر زخمی شده اند. هیچ کس تا زمان انتشار اين خبر مسئولیت انفجار روز پنجشنبه را برعهده نگرفته است. اما مقام ارشد مخالفان، احمد معاذ الخطیب به خبرگزاری فرانسه گفت ترور البوطی جرم است که او ارتکاب به آنرا به طور کامل رد می کند.

البوطی یکی از حامیان قدیمی خانواده اسد و یک منتقد شدید مخالفان مسلح بود که برای سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوريه مبارزه می کنند.

در اوایل پنجشنبه، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، دستور رسیدگی به ادعای دولت سوریه نسبت به استفاده مخالفان از سلاح های شيميايی در یک حمله موشکی را صادر کرد. آقای بان کی مون از طرفين درگير در سوریه خواست امکانات کامل برای محققان جهت دسترسی به منابع لازم را فراهم کنند و با آنها همکاری بعمل آورند.

انفجار در مدرسه تعلیم بمب سازی انتحاری

در انفجار بمب در یک مدرسه دینی در ولایت هلمند افغانستان شش نفر کشه شدند.

انفجار حدود ساعت ۸ صبح روز ۵ شنبه در مدرسه دینی در ولسوالی مارجه که در آن به جوانان حملات انتحاری آموزش داده می شود روی داد.

به گفته رییس پلیس منطقه این انفجار در حالی روی داد که قربانیان مشغول ساختن جلیقه های انتحاری و بمب های کنار جاده ای بودند.

چندین نفر نیز در این انفجار زخمی شده اند.

خامنه ای: به مذاکر ه با آمریکا خوش بین نیستم

در ایران آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در اولین سخنرانی خود در سال ۹۲ در مشهد بار دیگر از آمریکا به عنوان دشمن اصلی ملت ایران نام برد.

آیت الله خامنه ای در عین حال ضمن اذعان به تاثیر تحریم ها اسراییل را تهدید کرد که اگر به فکر حمله به ایران باشد جمهوری اسلامی تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.

رهبر جمهوری اسلامی تلاش آمریکا برای برقراری رابطه با ایران را بیهوده خواند.

آیت الله خامنه ای گفت آمریکا خواستار مذاکره دوجانبه در حاشیه مذاکرات هسته ای است و افزود هر چند که به این خواست خوش بین نیست اما مخالفتی ندارد.

وی تصریح کرد که هیچ فردی به نمایندگی او با آمریکا مذاکره نکرده است.

انفجار مرگبار در صف غذای پناهجویان

دستکم ۱۳ نفر از ساکنان یک اردوگاه آوارگان در شمال غربی پاکستان در جریان انفجار بمب جان خود را از دست دادند.

به گفته مقام های محلی انفجار روز پنجشنبه در اردوگاه جلوزی در نزدیکی پیشاور هنگامی رخ داد که ساکنان کمپ برای دریافت غذا به صف ایستاده بودند. در این انفجار شماری نیز زخمی شدند.

اردوگاه جلوزی پناهگاه آوارگانی محسوب می شود که از ناآرامی های مناطق مرزی گریخته اند.

دو راکت در جنوب اسرائیل منفجر شد

روز پنجشنبه دو راکت در یک شهر جنوبی اسرائیل در نزدیکی مرز غزه منفجر شد.

این رویداد در دومین روز اقامت باراک اوباما در اسرائیل رخ میدهد.

یکی از راکتها به حیاط خانه یک شهروند اسرائیلی اصابت کرد که خساراتی را ببار آورد ولی صدمات انسانی برجای نگذاشت.

هنوز کسی مسئولیت این حادثه را بعهده نگرفته است.

سه زندانی سیاسی به مرخصی نوروزی رفتند

وب‌سایت خبری کلمه روز چهارشنبه، ۳۰ اسفند، نوشت که نسرین ستوده، عماد بهاور و مهدی خدایی، فعالان سیاسی و دانشجویی منتقد حکومت ایران، در آستانه سال نو از زندان اوین به مرخصی آمده‌اند.

این سه فعال سیاسی با اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام»در مجموع به ۲۳ سال زندان تعزیری محکوم شده‌اند.

کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، می‌نویسد که عماد بهاور، عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران، که با ۱۰ سال محکومیت قضایی مواجه است از زمان آخرین بازداشت خود، در اسفند ۱۳۸۸، تاکنون نتوانسته بود از «حق مرخصی» استفاده کند.

این وب‌سایت، مهدی خدایی را هم به عنوان دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد شهر ری معرفی می‌کند که به هفت سال زندان محکوم شده است و از ماه قبل تاکنون علی‌رغم «تایید پزشکی قانونی»، به‌ خاطر مخالفت‌های دادستان از اعزام پزشکی «محروم» مانده بود.

اما مرخصی نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، از زندان اوین در شرایطی عملی شده است که نهادهای مدافع حقوق بشر، مانند سازمان عفو بین‌الملل و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، به دفعات خواستار آزادی او شده‌اند.

خانم ستوده به شش سال حبس تعزیری محکوم شده و از شهریور ۱۳۸۹ در زندان است.
رادیو فردا

جنگ سالار کنگویی در سفارت آمریکا

ایالات متحده امریکا در پی انتقال سریع یک جنگ سالار کنگویی از سفارت خود در روآندا به دادگاه جنایات جنگی بمنظور محاکمه است، اقدامی که میتواند به روند صلح در جمهوری دموکراتیک کنگو کمک کند.

بوسکو نتاگاندا خود را روز دوشنبه پس از پانزده سال حمایت از شورشیان کنگوی شرقی به سفار ت آمریکا در کیگالی معرقی کرد.

وی خواستار این شده است تا به دادگاه بین المللی جنایی درلاهه اعزام شود جاییکه وی با اتهامات جنایی روبرو خواهد شد.

عزیمت نتاگاندا از منطقه جنگی، جاییکه وی فرمانده یک گروه جنگی بود میتواند دورنمای ثبات را در منطقه ایی که منابع سرشار معدنی اش دو دهه کشمکش را دامن زده است، افزایش دهد.

آقای نتاگاندا متهم به استفاده کودکان درسربازی، قتل، آزار قومی، بردگی و تجاوز جنسی درطول جنگهای ٣۔۲۰۰۲ در شمال شرقی کنگو است، جاییکه معادن طلای آن شهرت دارد.
وی سالها از چشم عموم مخفی بود اما سرانجام خود را به مقامات محلی معرقی کرد.

توافق کرزای و ناتو بر سر خروج از افغانستان

حامد کرزای رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ضمن مصالحه با نیروهای ناتو موافقت کرد تا خروج نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی از یک استان ناآرام افغانستان تدریجی باشد.

این مصالحه ده روز پس از ضرب الاجل رییس جمهوری افغانستان صورت میگرد که از نیروهای ناتو خواسته بود تا استان واردک را ترک کنند.

ناتو می گوید براساس این موافقت نامه خروج نیروها از ناحیه نسبتا نا آرام «نرخ» در استان واردک با محدویتهایی همراه خواهد بود. براساس همین موافقت نامه خروج نیروهای ناتو از بقیه این استان به موقع و براساس جدول زمانی از پیش تعیین شده انجام خواهد شد.

حامد کرزای از نیروهای ویژه عملیاتی آمریکا پس از اینکه روستاییان منطقه آنها را متهم به کشتن و شکنجه غیرنظامیان کرده بودند خواسته بود تا استان مذکور را هرچه زودتر ترک کنند. نیروهای امریکایی اتهامات وارده را قویا تکذیب کردند.

اعتصاب غذای گسترده در زندان گوانتانامو

مقامات ایالات متحده می گویند که تعداد ديگری از زندانیان در زندان نیروی دریایی آمريکا در خلیج گوانتانامو در کوبا به اعتصاب غذای گسترده در اين زندان پیوسته اند.

سخنگوی زندان، روز چهارشنبه گفت که در حال حاضر ۲۴ زندانی از خوردن غذا امتناع می کنند. وی افزود هشت نفر از آنها به طوری وزن خود را از دست داده اند که مسئولين ناگزيرند از طریق لوله تغذیه و با اجبار به آنها غذا بدهند.

دلایل دقیق اين اعتصاب غذا مشخص نیست. برخی از بازداشت شدگان نگهبانان را به رفتارهای غیر انسانی، از جمله حمل قرآن به گونه نامحترمانه ای متهم کرده اند. سخنگوی زندان گوانتانامو اين اتهامات را انکار می کند.

وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، اعلام کرد که زندانیان بعلت آنکه بيش از سه سال از زمانی که باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا وعده بستن اين زندان را داد می گذرد، عصبانی هستند. مقامات نظامی می گویند، کنگره آمريکا طرح بستن اين زندان را به حال تعليق در آورده است و از اجازه انتقال اين زندانیان به زندان های ديگر در آمريکا، خودداری می کند.

القاعده عراق مسئول بمب گذاری های مرگبار

شاخه عراقی شبکه تروریستی القاعده مسئولیت بمب گذاری های مرگبار روز سه شنبه در بغداد و حومه پایتخت عراق را برعهده گرفت.

این گروه که خود را دولت اسلامی عراق معرفی می کند با انتشار بیانیه ای در اینترنت می گوید دهها بمب گذاری که روز سه شنبه عموما در مناطق شیعه نشین انجام گرفت و سبب مرگ نزدیک به ۶۰ نفر و و مجروح شدن بیش از ۱۶۰ نفر دیگر شد،
تنها بخش اول انتقام جویی دولت اسلامی عراق بوده است.

روز سه شنبه یکی از خونبارترین روزهای عراق در ماه های اخیر بود.

دولت موقت در پاکستان تا انتخابات بعدی

پاکستان اعلام کرد در یازدهم ماه مه انتخابات سراسری برگزار می کند.

یک دولت موقت تا هنگام برگزاری انتخابات زمامداری پاکستان را برعهده خواهد داشت.

دولت جدید پاکستان چالش های عمده ای نظیر بحران انرژی، مشکلات اقتصادی، فساد و ناامنی در پیش رو خواهد داشت.

اکثر دولت های منتخب در پاکستان بخاطر کودتا یا فساد روسای جمهوری برخوردار از حمایت ارتش موفق به تکمیل دوره زمامداری پنج ساله دولت نشده اند.

نیروهای آمریکا از ولایت وردک خارج می شوند

یک مقام نظامی ایالات متحده می گوید آمریکا و افغانستان درباره خروج نیروهای آمریکایی از ولایت وردک به توافق رسیده اند.

ژنرال ژوزف دانفورد روز چهارشنبه با اعلام این خبر گفت جای خالی نیروهای آمریکایی در وردک با سربازان و پلیس افغان پر خواهد شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پیشتر در پی ادعای اهالی وردک دایر بر شکنجه و قتل غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی خواستار خروج سربازان آمریکایی از ولایت وردک شده بود. آمریکا ادعای شکنجه و کشتار در وردک را رد کرده است.

ارتش آمریکا پیشتر حاضر نبود نیروهایش از وردک را خارج کند چون بیم آن می رفت این اقدام به شبه نظامیان فرصت دهد تا از وردک که از پایتخت زیاد دور نیست به عنوان پایگاهی برای سازماندهی حمله های احتمالی به کابل استفاده کند.

چین خود را قربانی حمله های سایبری می داند

چین می گوید که خود قربانی حمله های سایبری است و نه مرتکب این حمله ها.

اما کارشناسان آمریکایی می گویند حمله های چینی به سیستم های کامپیتوتری که پایگاه آنها در آمریکا است تهدید فزاینده ای برای اقتصاد کشور است.

یک گزارش چینی می گوید چین، زیر حمله های سایبری شدیدی است که وبسایتهای دولتی را هدف قرار داده و یا اینکه تلاش دارد تا از مردم عادی کلاهبرداری کنند.

از سوی دیگر کارشناسان سایبری چین میگویند ردیابی بیشتر حمله های سایبری، از آدرسهای کامپیوتری آمریکا سر در می آورند.

مقامهای رسمی چین از مدتها پیش اتهامات امریکا را دائر بر اینکه ارتش چین پشت حمله های سایبری است تا هدفهای امنیتی و اقتصادی را در آمریکا دنبال کنند رد کرده اند.

گرفتار شدن هجده معدنچی در لهستان

هجده نفر از معدنچیان یک معدن مس لهستان روز سه شنبه و پس از وقوع یک زلزله در اعماق زمین گرفتار شدند.

تازه ترین خبرها حاکی از اینست که تعداد اولیه معدنچیان گرفتار ۲۲ نفر بودند که چهار نفر توانستند از حفره عمیقی که در معدن ایجاد شده بود جان سالم بدر برند.

معدنچیان درعمق ششصد متری در شهر رودنا که در چهارصد کیلومتری جنوب غربی ورشو است گرفتار شده اند.
همچنین خطوط ارتباطی با درون معدن توسط زلزله قطع شده است.

اعدام احتمالی یک سرباز فرانسوی در مالی

یک خبرگزاری آفریقایی میگوید شعبه آقریقای القاعده یک گروگان فرانسوی را بخاطر دخالت ارتش فرانسه در مالی اعدام کرده است.

خبرگزاری موریتانی روز سه شنبه گفت اعدام گروگان فرانسوی بنام فیلیپ وردون با تلفن به مرکز این خبرگزاری اطلاع داده شده است.

همچنین گفته می شود که این خبرگزاری ارتباطات نزدیکی با شبه نظامیان اسلامگرا در منطقه دارد. خبرگزاری موریتانی افزوده است که اعدام این سرباز فرانسوی دهم ماه مارس اتفاق افتاده است.

درهمین حال کشتن شدن این فردهنوز تایید نشده است و وزارت خارجه فرانسه نیز هنوز سخنی دراین مورد نگفته است.

این سرباز فرانسوی یکی از دوسربازی بود که در نوامبر سال ۲۰۱۱ در شمال مالی به گروگان گرفته شده بود

پارلمان قبرس طرح کمکهای مالی را رد کرد

پارلمان قبرس با اکثریت قاطع طرح نجات را که وام دهندگان بین المللی خواستار آن شده بودند و سپرده گذاران حسابهای پس انداز در بانک های اين کشور را مشمول مالیات می کرد، رد کرده است.

هیچ نماینده پارلمان روز سه شنبه به اين طرح کمکهای مالی يا به عبارتی «بسته نجات» ۱۳ ميليارد دلاری، رای موافق نداد. اين طرح با ۳۶ رای مخالف و ۱۹ رای ممتنع رد شد.

اين رای سرنوشت بسته نجات را زير سوال می برد و این احتمال وجود دارد که دولت قبرس به تعهدات مالی خود عمل نکند یا حتی به عضویت خود در ۱۷ کشور بلوک یورو پایان دهد. قبرس، يک پناهگاه مالیاتی دور از ساحل، می خواهد با استفاده از قسمت عمده ای از بسته نجات به بانک های کشور که با ضررهای ناشی از وام های بد درگير شده اند کمک کند.

اما شرایط بسته کمک مالی، تعیین شده توسط صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و همسایگان منطقه یورو قبرس، از این کشور کوچک می خواهد یک بار مالیاتی نزديک به ۱۰ درصد، بر سپرده های بانکی بالاتر از ۱۳۰ هزار دلار، تحميل کند.

فائزه هاشمی از زندان آزاد شد

فائزه هاشمی پس از طی کردن دوران محکومیت خود صبح امروز، سه شنبه، از زندان اوین آزاد شد.

سهراب سلیمانی مدیر کل زندان‌های استان تهران، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبر آزادی خانم هاشمی را تأیید کرد.

خانم هاشمی با حکم قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۶ ماه حبس و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شده بود.

[رادیو فردا]

جزییات پیشنهادهای اتحادیه اروپا به ایران

بنا به اعلام اتحادیه اروپا، شش قدرت بزرگ جهانی روز دوشنبه (١٨ مارس) در استانبول جزئیات بیشتری در مورد پیشنهادهای خود به نمایندگان ایران ارائه کردند. این پیشنهادها به هدف پایان دادن به نگرانی های کنونی پیرامون برنامه اتمی تهران مطرح شده اند.

در بیانیه کوتاه اتحادیه اروپا به واکنش کارشناسان ایران نسبت به گفتگوهایی که در سطح کارشناسی بین شش قدرت جهانی و ایران برگزار شدند و یا احتمال پیشرفت امور در این زمینه اشاره ای نشده است.

پس از مطرح شدن پیشنهاد ایالات متحده، چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه در مورد کاهش جزئی فشار تحریم های ایران به ازای توقف حساس ترین برنامه اتمی این کشور، طرفین در دیدار روزهای ٢٦ و ٢٧ فوریه در آلماتی در قزاقستان توافق کردند تا دیداری برای مذاکرات در زمینه امور فنی برگزار کنند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین آشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه تائید کرد که پس از برگزاری دیداری به هدف گفتگوهای فنی، جلسه دیگری نیز در روزهای ٥ و ٦ آوریل در سطح سیاسی در آلماتی برگزار خواهد شد. دیپلمات های غربی از ایران خواسته اند تا به پیشنهادهای شش قدرت جهانی که در دیدار آتی آلماتی مطرح می شوند، پاسخ واقعی و اساسی بدهد.

آقای مان گفته است «کارشناسان شش قدرت بزرگ جهانی به ریاست استفان کلمنت، کارشناس اتمی در مورد «تجدیدنظر در پیشنهاد (به هدف) اعتمادسازی» جزئیات بیشتری را در اختیار ایران قرار دادند. در این دیدار همچنین برای کارشناسان ایرانی و نیز نمایندگان قدرت های جهانی فرصتی پدید آمد تا در مورد برخی مسائل فنی از مواضع یکدیگر مطلع شوند». او جزئیات بیشتری را در این زمینه ارائه نکرد.

منبع : رویترز

پرونده ستار بهشتی در مرحله تحقیقات مقدماتی

گیتی پورفاضل، وکیل مدافع اولیای دم ستار بهشتی، می‌گوید پرونده مرگ وی در بازداشتگاه نیروی انتظامی هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

خانم پورفاضل در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که بازپرس، ادامه رسیدگی احتمالی به این پرونده را به بعد از تحویل گواهیِ انحصار وراثت موکول کرده است.

ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت، در ۹ آبان ماه سال ۱۳۹۱ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بازداشت شد. وی ۴ روز بعد در جریان بازجویی در بازداشتگاه نیروی انتظامی جان خود را از دست داد.

[رادیو فردا]

اپوزوسیون سوریه نخست وزیر انتخاب کردند

ائتلاف ملی سوریه، عمده‌ترین گروه مخالف حکومت دمشق، برای اداره مناطق تحت تصرف خود، «غسان هیتو» را برای مقام نخست وزیری انتخاب کرد.

اعضای ائتلاف ملی سوریه که در شهر استانبول ترکیه گردهم آمده‌اند پس از جلسه‌ای چهارده ساعته پشت درهای بسته با ۳۵ رأی از مجموع ۴۹ رأی «غسان هیتو» را برای اداره منطق شمالی کشور برگزیدند.

منابع نزدیک به ائتلاف ملی سوریه به خبرگزاری فرانسه گفتند این ائتلاف امید دارد که انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت انتقالی از سوی مخالفانِ بشار اسد راه را برای دریافت سلاح و کمک‌های بشردوستانه از جامعه بین المللی هموار سازد.

[رادیو فردا]

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG