لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۳۹

سرخط خبرها

القاعده عراق مسئول بمب گذاری های مرگبار

شاخه عراقی شبکه تروریستی القاعده مسئولیت بمب گذاری های مرگبار روز سه شنبه در بغداد و حومه پایتخت عراق را برعهده گرفت.

این گروه که خود را دولت اسلامی عراق معرفی می کند با انتشار بیانیه ای در اینترنت می گوید دهها بمب گذاری که روز سه شنبه عموما در مناطق شیعه نشین انجام گرفت و سبب مرگ نزدیک به ۶۰ نفر و و مجروح شدن بیش از ۱۶۰ نفر دیگر شد،
تنها بخش اول انتقام جویی دولت اسلامی عراق بوده است.

روز سه شنبه یکی از خونبارترین روزهای عراق در ماه های اخیر بود.

دولت موقت در پاکستان تا انتخابات بعدی

پاکستان اعلام کرد در یازدهم ماه مه انتخابات سراسری برگزار می کند.

یک دولت موقت تا هنگام برگزاری انتخابات زمامداری پاکستان را برعهده خواهد داشت.

دولت جدید پاکستان چالش های عمده ای نظیر بحران انرژی، مشکلات اقتصادی، فساد و ناامنی در پیش رو خواهد داشت.

اکثر دولت های منتخب در پاکستان بخاطر کودتا یا فساد روسای جمهوری برخوردار از حمایت ارتش موفق به تکمیل دوره زمامداری پنج ساله دولت نشده اند.

نیروهای آمریکا از ولایت وردک خارج می شوند

یک مقام نظامی ایالات متحده می گوید آمریکا و افغانستان درباره خروج نیروهای آمریکایی از ولایت وردک به توافق رسیده اند.

ژنرال ژوزف دانفورد روز چهارشنبه با اعلام این خبر گفت جای خالی نیروهای آمریکایی در وردک با سربازان و پلیس افغان پر خواهد شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پیشتر در پی ادعای اهالی وردک دایر بر شکنجه و قتل غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی خواستار خروج سربازان آمریکایی از ولایت وردک شده بود. آمریکا ادعای شکنجه و کشتار در وردک را رد کرده است.

ارتش آمریکا پیشتر حاضر نبود نیروهایش از وردک را خارج کند چون بیم آن می رفت این اقدام به شبه نظامیان فرصت دهد تا از وردک که از پایتخت زیاد دور نیست به عنوان پایگاهی برای سازماندهی حمله های احتمالی به کابل استفاده کند.

چین خود را قربانی حمله های سایبری می داند

چین می گوید که خود قربانی حمله های سایبری است و نه مرتکب این حمله ها.

اما کارشناسان آمریکایی می گویند حمله های چینی به سیستم های کامپیتوتری که پایگاه آنها در آمریکا است تهدید فزاینده ای برای اقتصاد کشور است.

یک گزارش چینی می گوید چین، زیر حمله های سایبری شدیدی است که وبسایتهای دولتی را هدف قرار داده و یا اینکه تلاش دارد تا از مردم عادی کلاهبرداری کنند.

از سوی دیگر کارشناسان سایبری چین میگویند ردیابی بیشتر حمله های سایبری، از آدرسهای کامپیوتری آمریکا سر در می آورند.

مقامهای رسمی چین از مدتها پیش اتهامات امریکا را دائر بر اینکه ارتش چین پشت حمله های سایبری است تا هدفهای امنیتی و اقتصادی را در آمریکا دنبال کنند رد کرده اند.

گرفتار شدن هجده معدنچی در لهستان

هجده نفر از معدنچیان یک معدن مس لهستان روز سه شنبه و پس از وقوع یک زلزله در اعماق زمین گرفتار شدند.

تازه ترین خبرها حاکی از اینست که تعداد اولیه معدنچیان گرفتار ۲۲ نفر بودند که چهار نفر توانستند از حفره عمیقی که در معدن ایجاد شده بود جان سالم بدر برند.

معدنچیان درعمق ششصد متری در شهر رودنا که در چهارصد کیلومتری جنوب غربی ورشو است گرفتار شده اند.
همچنین خطوط ارتباطی با درون معدن توسط زلزله قطع شده است.

اعدام احتمالی یک سرباز فرانسوی در مالی

یک خبرگزاری آفریقایی میگوید شعبه آقریقای القاعده یک گروگان فرانسوی را بخاطر دخالت ارتش فرانسه در مالی اعدام کرده است.

خبرگزاری موریتانی روز سه شنبه گفت اعدام گروگان فرانسوی بنام فیلیپ وردون با تلفن به مرکز این خبرگزاری اطلاع داده شده است.

همچنین گفته می شود که این خبرگزاری ارتباطات نزدیکی با شبه نظامیان اسلامگرا در منطقه دارد. خبرگزاری موریتانی افزوده است که اعدام این سرباز فرانسوی دهم ماه مارس اتفاق افتاده است.

درهمین حال کشتن شدن این فردهنوز تایید نشده است و وزارت خارجه فرانسه نیز هنوز سخنی دراین مورد نگفته است.

این سرباز فرانسوی یکی از دوسربازی بود که در نوامبر سال ۲۰۱۱ در شمال مالی به گروگان گرفته شده بود

پارلمان قبرس طرح کمکهای مالی را رد کرد

پارلمان قبرس با اکثریت قاطع طرح نجات را که وام دهندگان بین المللی خواستار آن شده بودند و سپرده گذاران حسابهای پس انداز در بانک های اين کشور را مشمول مالیات می کرد، رد کرده است.

هیچ نماینده پارلمان روز سه شنبه به اين طرح کمکهای مالی يا به عبارتی «بسته نجات» ۱۳ ميليارد دلاری، رای موافق نداد. اين طرح با ۳۶ رای مخالف و ۱۹ رای ممتنع رد شد.

اين رای سرنوشت بسته نجات را زير سوال می برد و این احتمال وجود دارد که دولت قبرس به تعهدات مالی خود عمل نکند یا حتی به عضویت خود در ۱۷ کشور بلوک یورو پایان دهد. قبرس، يک پناهگاه مالیاتی دور از ساحل، می خواهد با استفاده از قسمت عمده ای از بسته نجات به بانک های کشور که با ضررهای ناشی از وام های بد درگير شده اند کمک کند.

اما شرایط بسته کمک مالی، تعیین شده توسط صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی اروپا و همسایگان منطقه یورو قبرس، از این کشور کوچک می خواهد یک بار مالیاتی نزديک به ۱۰ درصد، بر سپرده های بانکی بالاتر از ۱۳۰ هزار دلار، تحميل کند.

فائزه هاشمی از زندان آزاد شد

فائزه هاشمی پس از طی کردن دوران محکومیت خود صبح امروز، سه شنبه، از زندان اوین آزاد شد.

سهراب سلیمانی مدیر کل زندان‌های استان تهران، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبر آزادی خانم هاشمی را تأیید کرد.

خانم هاشمی با حکم قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۶ ماه حبس و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شده بود.

[رادیو فردا]

جزییات پیشنهادهای اتحادیه اروپا به ایران

بنا به اعلام اتحادیه اروپا، شش قدرت بزرگ جهانی روز دوشنبه (١٨ مارس) در استانبول جزئیات بیشتری در مورد پیشنهادهای خود به نمایندگان ایران ارائه کردند. این پیشنهادها به هدف پایان دادن به نگرانی های کنونی پیرامون برنامه اتمی تهران مطرح شده اند.

در بیانیه کوتاه اتحادیه اروپا به واکنش کارشناسان ایران نسبت به گفتگوهایی که در سطح کارشناسی بین شش قدرت جهانی و ایران برگزار شدند و یا احتمال پیشرفت امور در این زمینه اشاره ای نشده است.

پس از مطرح شدن پیشنهاد ایالات متحده، چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه در مورد کاهش جزئی فشار تحریم های ایران به ازای توقف حساس ترین برنامه اتمی این کشور، طرفین در دیدار روزهای ٢٦ و ٢٧ فوریه در آلماتی در قزاقستان توافق کردند تا دیداری برای مذاکرات در زمینه امور فنی برگزار کنند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین آشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه تائید کرد که پس از برگزاری دیداری به هدف گفتگوهای فنی، جلسه دیگری نیز در روزهای ٥ و ٦ آوریل در سطح سیاسی در آلماتی برگزار خواهد شد. دیپلمات های غربی از ایران خواسته اند تا به پیشنهادهای شش قدرت جهانی که در دیدار آتی آلماتی مطرح می شوند، پاسخ واقعی و اساسی بدهد.

آقای مان گفته است «کارشناسان شش قدرت بزرگ جهانی به ریاست استفان کلمنت، کارشناس اتمی در مورد «تجدیدنظر در پیشنهاد (به هدف) اعتمادسازی» جزئیات بیشتری را در اختیار ایران قرار دادند. در این دیدار همچنین برای کارشناسان ایرانی و نیز نمایندگان قدرت های جهانی فرصتی پدید آمد تا در مورد برخی مسائل فنی از مواضع یکدیگر مطلع شوند». او جزئیات بیشتری را در این زمینه ارائه نکرد.

منبع : رویترز

پرونده ستار بهشتی در مرحله تحقیقات مقدماتی

گیتی پورفاضل، وکیل مدافع اولیای دم ستار بهشتی، می‌گوید پرونده مرگ وی در بازداشتگاه نیروی انتظامی هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

خانم پورفاضل در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که بازپرس، ادامه رسیدگی احتمالی به این پرونده را به بعد از تحویل گواهیِ انحصار وراثت موکول کرده است.

ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت، در ۹ آبان ماه سال ۱۳۹۱ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بازداشت شد. وی ۴ روز بعد در جریان بازجویی در بازداشتگاه نیروی انتظامی جان خود را از دست داد.

[رادیو فردا]

اپوزوسیون سوریه نخست وزیر انتخاب کردند

ائتلاف ملی سوریه، عمده‌ترین گروه مخالف حکومت دمشق، برای اداره مناطق تحت تصرف خود، «غسان هیتو» را برای مقام نخست وزیری انتخاب کرد.

اعضای ائتلاف ملی سوریه که در شهر استانبول ترکیه گردهم آمده‌اند پس از جلسه‌ای چهارده ساعته پشت درهای بسته با ۳۵ رأی از مجموع ۴۹ رأی «غسان هیتو» را برای اداره منطق شمالی کشور برگزیدند.

منابع نزدیک به ائتلاف ملی سوریه به خبرگزاری فرانسه گفتند این ائتلاف امید دارد که انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت انتقالی از سوی مخالفانِ بشار اسد راه را برای دریافت سلاح و کمک‌های بشردوستانه از جامعه بین المللی هموار سازد.

[رادیو فردا]

مذاکرات ۱+۵ با ایران ادامه دارد

کشورهای ۵+۱ جزییات بیشتری از پیشنهادهای خود برای خروج از بن بست مذاکرات هسته ای را با ایران درمیان گذاشتند.

به گزارش رویترز در بیانیه کوتاه ۶ قدرت جهانی اشاره ای به میزان پیشرفت در گفتگوهای هسته ای با ایران نشده است.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه روز دوشنبه – نخستین روز از مذاکرات دو روزه ای که هم اینک در استانبول جریان دارد- اعلام کرد مذاکرات فنی با ایران در دیدار دیگری ادامه می یابد که پنجم و ششم آوریل (۱۶ و ۱۷ فروردین ۱۳۹۲) در آلماتی پایتخت قزاقستان برگزار می شود.

کشورهای غربی روشن ساخته اند که مایلند پاسخی واقعی در مورد پیشنهادهای خود در مذاکرات آلماتی از ایران دریافت کنند.

[رادیو فردا]

یک رشته انفجار در بغداد ۲۲ نفر را کشت

انفجار بمب های اتومبیل و کنارجاده روز سه شنبه دست کم ۲۲ نفر را درمناطق شیعه نشین بغداد کشت.

شورشیان سنی و اسلامگرا که با القاعده نیز پیوندهایی دارند تلاش کرده اند تا با افزایش اقدامات تروریستی خود تنشهای قومی را در جامعه عراق تشدید کرده تا دولت شیعه عراق را به رهبری نوری المالکی تضعیف کنند.

محاکمه دیکتاتور پیشین گواتمالا

افراین ریوس مونت دیکتاتور پیشین گواتمالا روز سه شنبه به اتهام نسل کشی و جنایت علیه بشریت در این کشور محاکمه خواهد شد.

این نخستین بار است که یک رییس دولت پیشین گواتمالا در دادگاه این کشور به چنین اتهامی محاکمه می شود.

ریوس مونت برای چندین دهه از پیگرد قانونی مصون بود زیرا وی عضو پارلمان کشورش و بر خوردار از مصونیت سیاسی.

وی در قساوت و بیرحمی سالهای ۱۹۸۲ و ۸۳ بویژه در یک دوره بسیار خونین و طولانی جنگ داخلی گواتمالا، شرکتی فعال داشت.

ریوس مونت که ۸۶ سال دارد در سال ۲۰۱۲ پارلمان گواتمالا را ترک کرد و در ژانویه سال جاری یک قاضی شواهدی را علیه وی یافت که نشان میداد نامبرده در کشتن ۱۷۰۰ تن از افراد بومی این کشور نقش عمده داشته است.

دستور کاهش بودجه نظامی آمریکا صادر شد

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در پایان هفته گذشته از مقامهای ارشد پنتاگون خواسته است تا ضمن بررسی مجدد استراتژی نظامی امریکا که سال گذشته تصویب شد، اولویتهای این وزارتخانه را براساس کاهش بودجه تنظیم کنند.

کاهش بودجه ادارات دولتی و بویژه وزارت دفاع آمریکا از اول ماه مارس سال جاری آغاز شده است.

این تصمیم که هفته پیش اتخاذ شد؛ درحالی است که وزارت دفاع آمریکا تلاش دارد ۴۶ میلیارد دلار بودجه نظامی پتناگون را در سال جاری کاهش دهد.

وزارت دفاع آمریکا همچنین قرار است هرساله ۵۰ میلیارد دلار برای۹ سال آینده از بودجه نظامی آمریکا بکاهد.

بمبگذاری انتحاری موگادیشو ده نفر را کشت

مقامهای سومالی میگویند دست کم ده نفر در یک عملیات انتحاری که روز دوشنبه در مرکز موگادیشو رخداد کشته شدند.

در این ماجرا دست کم ده نفر دیگر نیز زخمی شدند.

یکی از قربانیان این عملیات انتحاری، محمدعلی ناکسارکی خبرنگار صدای آمریکا در دفتر نایروبی، کنیا بود که برای تهیه گزارش به موگادیشو رفته بود.

یک مقام پلیس به خبرنگاران گفت هدف عامل انتحاری ظاهرا اتومبیلی بود که حامل چند تن از روسای سازماتهای اطلاعاتی وامنیتی سومالی بود. اما انفجار در کنار مینی بوسی رخ داد که مسافران و کودکان دبستانی را به کشتن داد.

مسئولیت این عمل تروریستی را گروه شبه نظامی الشباب بعهده گرفت. پایتخت سومالی پس از اینکه گروه شباب در سال2011 از شهر به بیرون رانده شدند در حال عادی شدن است گرچه شبه نظامیان هنوز هر از گاهی دست به حمله و آدم ربایی میزنند.

احمدی نژاد رئیس دو دانشگاه را برکنار کرد

به گزارش چند خبرگزاری داخل ایران محمود احمدی‌نژاد روز دوشنبه طی ارسال نامه‌ای به وزیر علوم، خواهان برکناری رییس دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت معلم شده‌است.

در متن نامه‌ای که روز دوشنبه، ۲۸ اسفند، توسط خبرگزاری کار ایران، ایلنا، منتشر شد علت دستور رییس جمهوری ایران، «رویکرد سیاست‌زده و غیرعلمی و یا احیانا امنیتی» این مدیران ذکر شده‌است.

با وجود انتشار این نامه در ایلنا و برخی منابع خبری دیگر، خبرگزاری مهر اما روز دوشنبه خبر داد که «رسول ملک‌فر»، مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم و مشاور وزیر، با بیان اینکه «تاکنون نامه‌ای در این زمینه دریافت نکرده‌ایم» گفته‌است که پیش از این در خصوص برکناری این افراد شایعاتی مطرح شد اما بعید می‌دانم چنین اتفاقی رخ دهد.

در همین حال خبرگزاری مهر روز دوشنبه با اشاره به اخبار متناقضی که در این باره انتشار یافته است نوشت که «کامران دانشجو، وزیر علوم»، هم اکنون در حال تعیین تکلیف این موضوع است.

به نوشته مهر، شایعه برکناری فرهاد رهبر، رییس دانشگاه تهران، درست پس از برکناری مرضیه وحید دستجردی وزیر پیشین بهداشت که در برابر برکناری باقر لاریجانی رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران به درخواست رییس جمهور مقاومت کرده بود، مطرح شد. رادیو فردا

جنگنده های سوری در تعقیب مخالفان، خاک لبنان را هدف گرفتند

جت های جنگنده سوریه روز دوشنبه در تعقیب شورشیان و مخالفان دولت، شمال لبنان را با شلیک موشک هدف قرار دادند. این اقدام از سوی امریکا «افزایش چشمگیر کشمکش» ها میان شورشیان و دولت سوریه توصیف شد.

هنوز از میزان خسارات و تلفات احتمالی درنتیجه حمله جنگنده های سوری اطلاعی در دست نیست . این نخستین بار است که نیروهای سوری در پی شورشیان، خاک لبنان را هدف خود قرار داده اند.

لبنان تلاش دارد در جنگ داخلی کشور همسایه خود سوریه بی طرف باقی بماند.

درتحولی جداگانه جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه گفت وی با تلاش بریتانیا و فرانسه جهت مسلح کردن شورشیان سوریه مخالفتی ندارد.

ایران ناوشکن جماران-۲ را به آب انداخت

ایران روز یکشنبه ناوشکن جماران-۲ را در بندر انزلی به دریای خزر انداخت. تهران می گوید این ناوشکن ساخت ایران است. جماران-۲ اولین رزمناو عمده ایران در دریای خزر به شمار می رود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسم به آب انداختن ناوشکن فوق گفت هدف از به آب انداختن جماران-۲، تحکیم صلح و دوستی در منطقه است. احمدی نژاد گفت هدف این ناوشکن مواجهه با کسانی است که امنیت منطقه را به خطر می اندازند. او به جزئیات اشاره نکرد.

کشورهای حوزه دریای خزر‌ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، و ترکمنستان درباره تقسیم دریای خزر مناقشه دارند.

وزن جماران-۲ ، ۱۴۰۰ تن است. این ناوشکن مجهز به باند فرود هلیکوپتر، موشک‌های زمین به زمین و زمین به هوا، باتری‌های ضدهوایی و رادار پیشرفته و ترمینال‌های ارتباطی است و می تواند با سرعت ۳۰ گره دریایی حرکت کند.

هند خریدار عمده نفت ایران دو محموله بزرگ نفتی را از شل خرید

شرکت نفتی مانگالور هند، که بزرگترین خریدار نفت خام ایران است دو محموله نفتی بزرگ را از شرکت شل خریداری کرد. این اقدام شرکت نفتی در واکنش به اختلال احتمالی در خرید نفت ایران صورت گرفت.

مانگالور دو محموله ۶۵۰ هزار بشکه‌ای نفت را از شل خریده که قرار است ماه آینده تحویل داده شود. این خبر را چهار بازرگانی که به دلیل محرمانه بودن موضوع، نخواستند نامشان فاش شود اعلام کرده اند.

یکی از مدیران مانگالور گفته است که پالایشگاه‌های هندی احتمالا خرید نفت خام ایران را متوقف خواهند کرد زیرا شرکت‌های محلی بیمه مایل به پذیرش ریسک و بیمه نفت ایران نیستند. مانگالور طبق قراردادی که با ایران امضا کرده باید سالانه ۵ میلیون تن نفت از ایران بخرد.

نمایندگان کرد پارلمان ترکیه به دیدار اوجالان می روند

نمایندگان کرد پارلمان ترکیه روز دوشنبه راهی جزیره محل نگهداری عبدالله اوجالان، رهبر پ کا کا شدند تا در آستانه نوروز با او دیدار کنند.

به نوشته رویترز، انتظار می‌رود که اوجالان در این دیدار از شبه‌نظامیان هوادار خود بخواهد که اسلحه را زمین بگذارند و با اعلام آتش بس، به نبرد ۲۸ ساله خود با حکومت مرکزی ترکیه، پایان دهند.

هیات اعزامی حزب صلح و دموکراسی، پیش از عزیمت به محل نگهداری اوجالان، هیچ اظهارنظری نکردند.

عبدالله اوجالان، رهبر و از بنیانگذاران حزب کارگران کردستان – پ کا کا – است که از سال ۱۹۹۹ میلادی توسط ماموران امنیتی ترکیه دستگیر شده و در جزیره «امرالی» زندانی است.

پیش‌بینی می‌شود که دستور آتش بس اوجالان، همزمان با جشن نوروز و آغاز سال جدید خورشیدی اعلام شود.

[رادیو فردا]

درخواست احمدی‌نژاد برای برکناری روسای دانشگاههای تهران و تربیت ‌مدرس

محمود احمدی‌نژاد با ارسال نامه‌ای به وزیر علوم از او خواست تا روسای دو دانشگاه تهران و تربیت مدرس را بر کنار کند.

احمدی نژاد در این نامه که متن آن توسط خبرگزاری‌های داخلی منتشر شده، روسای این دو دانشگاه را به داشتن رویکردی سیاست‌زده، غیرعلمی و گاه امنیتی، متهم کرده است.

به نوشته خبرگزاری مهر، مساله برکناری بيژن رنجبر، رئيس دانشگاه تربيت مدرس از زمان شایعه ممانعت بر سر راه تحصيل اسفنديار رحيم‌مشايی در دانشگاه تحت مديريتش مطرح شد.

رنجبر پيش از اين به خبرگزاری مهر گفته بود که «همه از وزير گرفته تا ساير مسئولان كشوری بايد برای تحصيل در اين دانشگاه از يك قانون تبعيت كنند.»

[رادیو فردا]

آغاز مذاکرات هسته‌ای در استانبول

مذاکرات ایران با گروه پنج به علاوه یک در سطح کارشناسی، امروز دوشنبه در استانبول آغاز شد.

این مذاکرات که پشت درهای بسته برگزار می‌شود، مقدمه دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران در سطح عالی است که قرار است در روزهای ۱۶ و ۱۷ فروردین‌ماه در آلماتی برپا شود.

همزمان با مذاکرات امروز، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت گروه پنج به علاوه یک به ایران وعده داده است که اگر غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کند، از شدت تحریم‌ها کاسته شود.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، ریابکوف گفت که در مذاکرات آلماتی همچنین از ایران خواسته شد تا فعالیت در تاسیسات فردو را کاش دهد.

گروه پنج به علاوه یک شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت – آمریکا، چین، روسیه، فرانسه و بریتانیا – به همراه آلمان است.

[رادیو فردا]

جلسه مخالفان بشار اسد برای تعيين نخست وزير


ائتلاف ملی سوريه، مهم‌ترين تشکيلات مخالفان حکومت بشار اسدرييس جمهوری اين کشور، برای انتخاب يک دولت ونخست وزير موقت تشکيل جلسه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين جلسه امروز دوشنبه در استانبول گشايش می‌يابد و طبق برنامه تا فردا سه شنبه نيز ادامه خواهد يافت.

۱۲ تن نامزد احراز سمت نخست وزيری دولت موقت سوريه هستند و اين دولت قرار است برای اداره امور مناطق تحت کنترل مخالفان تلاش کند.

درگيری‌های دو ساله بين ارتش سوريه و مخالفان مسلح تاکنون بيش از ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

[رادیو فردا]

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خواستار نامزدی محمد خاتمی در انتخابات شد

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در نامه‌ای به محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق ايران از وی درخواست کرد به عنوان «نامزد اصلاح طلبان» در انتخابات رياست جمهوری شرکت کند.

خبرگزاری ايلنا روز يکشنبه به نقل از «ژاله فرامرزيان» رييس دوره ‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرد اين دعوت با اجماع اعضای اين شورا صورت گرفته است.

۹۱ نفر از وزيران و نمايندگان سابق مجلس و فعالان سياسی اجتماعی نيز در نامه‌ای از محمد خاتمی خواسته‌اند در انتخابات رياست جمهوری نامزد شود.

[رادیو فردا]

تبعید زندانی فلسطینی به نوار غزه توسط اسرائیل

زندانی فلسطینی که دست به اعتصاب غذا زده بود روز یکشنبه توسط اسرائیل به نوار غزه که تحت کنترل حماس است تبعید شد.

آزادی «ایمن شراونه» که اعتصاب وی به اعتراضات فلسطینی ها دامن زده بود، می تواند تنشها را در آستانه سفر باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به اسرائیل کاهش دهد.

شراونه ۳۷ ساله از اهالی هبرون در کرانه باختری رود اردن قراردادی را امضا کرده بود که براساس آن برای ده سال می بایست در نوار غزه اقامت کند.

نامبره در سال ۲۰۱۱ در معاوضه با یک سرباز اسرائیلی که برای ۵ سال در نوار غزه نگهداشته شده بود آزاد شد، اما بار دیگر در سال گذشته دستگیر شد.

انفجار اتومبیل در بصره ده نفر را کشت

انفجار یک اتومبیل در شهر بصره در جنوب عراق ده نفر را کشت و شمار دیگری را زخمی کرد.
انفجار در نزدیکی ایستگاه یک اتوبوس در «کرمت علی» در هجده کیلومتری شمال بصره و در شامگاه یکشنبه رخداد.

شهر بصره از بنادر اصلی عراق و ساکنان آن از مسلمانان شیعه اند.

بمب گذاری درست چند روز پیش از دهمین سالروز حمله آمریکا به عراق صورت میگیرد.

حمله های این چنینی در شهر بصره معمولا نادرند، اما حملات و خشونتها در مرکز و غرب عراق در هفته های اخیر و درحالیکه تظاهرات اقلیت سنی علیه حکومت شیعه آن کشور ادامه دارد، افزایش یافته است.

شبه نظامیان سنی که برخی از آنان با القاعده نیز پیوند دارند، غالبا مقامات و ساختمانهای دولتی و همچنین اعضای اکثریت شیعه را هدف خود قرار می دهند.

چین پنجمین کشور صادر کننده تسلیحات جهان

یک موسسه تحقیقاتی سوئدی روز دوشنبه چین را بعنوان پنجمین کشور صادر کننده تسلیحات جهان معرفی کرد. ضمنا، پاکستان مهمترین و بزرگترین خریدار اسحله های چینی است.

براساس گزارش انستیتوی تحقیقاتی صلح بین المللی استکهلم، میزان صادرات چین بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ ، در مقایسه با ۵ سال پیش از آن، ۱۶۲ درصد رشد داشته است. در همین حال سهم جهانی صادرات تسلیحاتی چین از دو درصد به ۵ درصد افزایش یافته است.

چین در واقع با این رشد پنجمین کشور بزرگ صادر کننده تسلیحات می شود؛ مقامی که پیش از این در دست بریتانیا بود.

آمریکا، روسیه، آلمان و فرانسه چهار کشور نخست را در صادرات اسلحه تشکیل می دهند.

این موسسه تحقیقاتی همچنین خاطرنشان کرده است ۵۵ درصد کل صادرات اسلحه چین به پاکستان ارسال می شود.

محکومیت هفده نفر به ۱۵ سال زندان در بحرین

دادگاهی در بحرین روز یکشنبه هفده نفر را به پانزده سال زندان محکوم کرد. هر هفده نفر در نا آرامیهای سیاسی سال گذشته به تلاش برای کشتن چهار پلیس با بمب های دست ساز محکوم شده بودند.

این افراد که بمب های دست ساز را در بلوکهای خیابانی، تنه درختان نخل و سطل زباله، جا سازی کرده بودند پس از نزدیکی پلیس آنها را منفجر کردند.

هر چهار پلیس که مورد هدف مخالفان دولت بحرین بودند، در اثر انفجار بمب ها شدیدا زخمی شدند. این حادثه در ماه آوریل سال ۲۰۱۲ رویداد.

جزیره کوچک بحرین از سال ۲۰۱۱ با تظاهرات خشونت بار خیابانی که بعضا مرگبار هم بوده روبرو بوده است. این نا آرامیها که همچنان ادامه دارد به طرفداری از دموکراسی و توسط اکثریت شیعیان بحرین سازماندهی شده است.

تصرف تسلیحات دولتی توسط مخالفان سوریه

به نظر می رسد شورشیان سوریه مقدار زیادی از تسلیحات دولتی را از یک انبار اسلحه در نزدیکی شهر حلب به تصرف خود در آورده اند.

مخالفان با انتشار ویدئویی در روز یکشنبه نشان میدهند مقدار زیادی از اسلحه و مهمات از انبار تسلیحات شهر «خان تومان» بدست آنها افتاده است.

هنوز منبع مستقلی این خبر را تایید نکرده است. ویدئوهای دیگری نیز نشان میدهند که مخالفان تلاش دارند تا انبار تسلیحاتی را در یک مجتمع نظامی به تصرف خود درآورند.

شورشیان سوری که تلاش دارند رژیم بشار اسد را سرنگون کنند، در ماههای اخیر کنترل بخش عمده ای از سوریه را در شمال و شرق و از جمله حلب و شهرهای اطراف پایتخت را بدست گرفته اند.

اما هنوز نیروهای اسد، مرکز شهر حلب، دمشق و بخشهای غرب کشور را در دست دارند، بخشهایی که تسلط عمده با قوم علوی ها ست.
شورشیان سوری همواره از اینکه از قدرت نظامی پایین تری نسبت به دولت اسد برخوردارند شکایت کرده اند. از سوی دیگر متحدین آقای اسد همچون روسیه تسلیحات مورد نیاز وی را تامین می کنند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG