لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۳۱

سرخط خبرها

یاد بود حمله شیمیایی نیروهای عراق به حلبچه

تیروهای ضدام حسین شهر خلبچه را زیر بارانی از گاز شمیایی گرفتند
دربیست وپنجمین سالگرد کشته شدن هزاران کرد درحمله شیمیایی نیروهای صدام حسین درشهرحلبچه، روزشنبه هزاران نفردرآیین های یادبود شرکت کردند.

در 16 مارس 1988، درآنچه اینک یکی ازشدید ترین حملات شیمیایی علیه شهروندان توصیف می شود، حدود 5 هزارتن کشته شدند. اکثر قربانیان زنان و کودکان بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مردم عکس های برخی ازقربانیان راحمل می کردند.
نیچروان بارزانی نخست وزیرمنطقه خود مختارکردستان عراق در سخنانی پیشنهاد کرد 16 مارس بعنوان روزبین المللی علیه سلاح های شیمیایی شناخته شود.

درمارس 1988، درحالی که جنگ هشت ساله عراق با ایران به پایان نزدیک می رسید، پیشمرگه های کرد با حمایت تهران، بر ناحیه کشاورزی حلبچه درنزدیکی مرزایران مسلط شدند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود ارتش عراق منطقه را بمباران کرد، شورشیان را ناچارساخت به کوهستان های اطراف عقب بنشینند. آنها خانواده هایشان را پشت سرگذاشتند.

سپس جت های عراقی برفرازشهر کوچک به پروازدرآمدند، و برای پنج ساعت بارانی ازگازهای ضد اعصاب برآن فرو ریختند.

حاضران درساعت 35/11 دقیقه پیش ازنیمروزبه وقت محلی، زمانی که نیروهای صدام به گاز بستن شهررا آغاز کردند، یک دقیقه سکوت کردند.

طرح اوباما برای مقابله با گرانی بنزین

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید تنها راه کاهش بهای بنزین تغییر در طرز کار وسایل نقلیه است.

اقای اوباما می گوید به همین دلیل از کنگره خواسته است به منظور انجام تحقیقات در زمینه فناوری وسایل نقلیه بدون بنزین، قانون ایجاد صندوق امانی انرژی را تصویب کند

رئیس جمهوری آمریکا، این موضوع را در پیام هفتگی خود مطرح ساخت و اضافه کرد که درآمدهای حاصل از نفت و گاز در اراضی دولتی می تواند منابع مالی برای این گونه تحقیقات را تأمین کند، بی آنکه حتی یک سنت به کسری بودجه بیفزاید.

آقای اوباما پیام هفتگی خود به مردم آمریکا را در آزمایشگاه ملی آرگون ضبط کرده بود. در این آزمایشگاه تحقیقات مربوط به فناوری پیشرفته باطری اتومبیل آغاز شده است، که نیاز به بنزین را کاهش می دهد.

از سوی دیگر پال راین ، رئیس کمیسیون بودجه مجلس نمایندگان آمریکا در سخنرانی جوابیه خود گفت جمهوری خواهان برنامه ای دارند که بودجه دولت فدرال امریکا را ظرف ۱۰ سال بدون افزایش مالیات متوازن می کند.

شکایت بازنده انتخابات کنیا به دیوان عالی

نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری کنیا رسماً از رقیب خود به دادگاه شکایت کرد.

رایلا اودینگا روز شنبه شکایت خود را به دیوان عالی کشور کنیا تسلیم کرد و مدعی شد که در شمارش آرا تقلب شده است.

ائتلاف اصلاحات و دموکراسی، که اودینگا آن را رهبری می کند ابراز اطمینان کرد که وی در این مبارزه برنده خواهد شد.

کمیسیون انتخابات، اوهورو کنیاتا را با کسب ۵۰ ممیز ۷ دهم درصد از آرا برنده اعلام کرده بود، و گروههای ناظر بین المللی نیز گفته اند که رأی گیری در محیطی آرام انجام گرفته و نتایج آن معتبر است.

توافق مسلمانان و غربی ها در مورد مقام زن

نمایندگان دولت های غربی و کشورهای مسلمان در سازمان ملل متحد به یک توافق تاریخی بر سر وضعیت زنان دست یافتند. محور اصلی این توافق تدوین قوانین سختگیرانه برای ریشه کن کردن خشونت علیه زنان و ضمانت های اجرایی برای این قوانین است.

دست یابی به توافق با چالش هائی بسیار همراه بود، زیرا واتیکان و برخی کشورهای مسلمان با نکاتی از مصوبات آن مخالف بودند. اما نهایتآ قطعنامه روز جمعه در مقر مرکزی سازمان ملل به تصویب رسید.

پیروی از مصوبات قطعنامه مقام زن برای کشورهای عضو الزامی نیست، اما وجهه و اعتبار بین المللی کشورهای خاطی را زیر سوال می برد.

ایران، روسیه و واتیکان جزو مخالفان برخی از بندهای این قطعنامه در زمینه تنظیم خانواده و حجاب بودند و گروه مصری اخوان المسلمین نیز آن را زمینه ساز از هم پاشیدن جامعه دانسته بود.

تایید وزیران جدید امور خارجه و دفاع چین

پارلمان چین روزشنبه انتصاب های جدید دردو پست اصلی کابینه را تصویب کرد.

وانگ یی، سفیرآن کشوردرژاپن به عنوان وزیرامورخارجه تایید شد. انتصاب او که به زبان ژاپنی سخن می گوید درلحظه ای حساس درمناسبات بین دوکشورو درحالی صورت می گیرد که آنها درباره مالکیت گروهی ازجزایرغیر مسکونی دردریای شرق چین مذاکره می کنند.

چاتگ وانکوان، که دربرنامه فضایی چین درگیربوده است، به عنوان وزیرجدید دفاع تایید شد.

کمک ۱۳ میلیارد دلاری به قبرس تصویب شد

وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو و کاشناسان صندوق بین المللی پول در زمینه پرداخت یک کمک مالی ۱۳ میلیارد دلاری به قبرس به توافق رسیدند.

وزیر دارایی هلند، که ریاست گروه را برعهده دارد، گفت کمک به قبرس ثبات مالی آن کشور، و نیز حوزه یورو، را تضمین می کند.

وضعیت مالی قبرس به ویژه پس از وخیم شدن وضعیت مالی یونان بحرانی شد، و بانکهای قبرس که به دلیل بدهیهای یونان دچار زیان شده اند، از جامعه بین المللی درخواست یک کمک ۲۲ میلیارد دلاری کرده اند.

پاپ فرانسیس با روزنامه نگاران ملاقات می کند

پاپ فرانسیس امروز، شنبه با روزنامه نگاران ملاقات می کند
این نخستین تماس مستقیم پاپ جدید با روزنامه نگاران است.

پاپ فرانسیس دیروز در دیداری با کاردینالها مصرانه از آنها خواست به آینده کلیسا و نقش خود در تعلیم آموزه های مسیحیت به مردم خوش بین باشند.

پاپ جدید نخستین شهروند آمریکای لاتین است که به این مقام برگزیده می شود.

نخستین مراسم عشاء ربانی پاپ جدید روز یکشنبه در میدان سنت پیتر واتیکان برگزار می شود.

بازگشت سالم ۳ فضانورد از فضا به زمین


۳ فضانورد از ایستگاه بین المللی فضائی سالم به زمین بازگشتند. سفینه
روسی سایوز بامداد شنبه با تأخیر، در جلگه هائی پوشیده از برف در قزاقستان فرود آمد.این تأخیر یک روزه ناشی از نامساعد بودن هوا اعلام شده است.

کوین فورد، فرمانده گروه که آمریکایی است، اولگ نویتسکی و اونجی تارلکین مهندسان پرواز، که روسی هستند، ۱۴۴ روز را در ایستگاه بین المللی فضایی در فضا سپری کرده بودند.
طبق معمول، آزمایشهای اولیه از فضانوردان پس از پیاده شدن از سفینه انجام شد، وآنها برای معاینات کامل به یک مرکز پزشکی منتقل شدند.
کریس هادفیلد، فضا نورد کانادائی، اکنون فرماندهی ایستگاه بین المللی فضائی و سه فضانورد باقی ماده در آن را برعهده دارد.

تاخیر در اسلحه رسانی به شورشیان سوریه

دولت های اتحادیه اروپا روزجمعه تصمیم گیری درمورد مسلح ساختن شورشیان سوریه را به تاخیر انداختند.

درپی مذاکرات دربروکسل، هرمن ون رومپوی رییس شورای اروپا گفت رهبران اتحادیه درباره راه های کاهش تحریم ها که اجازه دهد اسلحه برای شورشیان فرستاده شود، بحث کردند و پذیرفتند وزیران امور خارجه آنها هفته آینده درجلسه ای دردوبلین باردیگر آنرا مطرح سازند.

تحریم جاری اتحادیه اروپا که کشورهای عضو را از ارسال اسلحه برای اوپوزیسیون سوریه منع می کند، درماه می منقضی می شود. چندین کشورابراز نگرانی کرده اند که جریان اسلحه به کشورفقط موجب افزایش خونریزی خواهد شد.

فرانسه گفته است آماده است با بریتانیا برای مسلح ساختن شورشیان سوریه کار کند، حتی اگردراین زمینه توافقی با دولت های دیگرصورت نگیرد.

دراین میان، روز جمعه بمناسبت دومین سالگرد مناقشه که تاکنون ۷۰ هزارکشته برجا گذاشته است، تظاهرات اعتراضی درسراسر سوریه برپا شد.

خشونت نیزدرچندین نقطه ادامه یافت. گروه ناظربرحقوق بشردر سوریه می گوید سربازان دولتی درجنوب دمشق دست به حمله زدند، درحالی که شورشیان به پست های نظامی درشهر" کان تومان" دراستان حلب حمله کردند وچند سربازرا کشتند.

در انفجار بمب در کراچی سه تن کشته شدند


درانفجار بمبی دربزرگترین شهرپاکستان سه تن کشته شده اند.

مقامات گفتند انفجار روزجمعه درنزدیکی دفتریک ایستگاه تلویزیونی درکراچی روی داد، پنج نفر نیزمجروح شدند.

پیشتر در روز چهارشنبه، مردان مسلح پروین رحمان، یکی اززنان فعال را کشتند، او به رساندن آب به محله های فقیرکمک می کرد.

کراچی 18 میلیون جمعیت دارد وازدیربازبا خشونت سیاسی، فرقه ای و قومی دست به گریبان بوده است.

اشکال فنی بویینگ ۷۸۷ برطر ف شد

شرکت بویینگ روز جمعه اظهار امیدواری کرد تا هواپیماهای ۷۸۷ دریم لاینر خود را ظرف چند هفته آینده مجددا به پرواز درآورد.

بویینگ ۷۸۷ که نام «جتهای رویایی» را بخود اختصاص داده، بعلت نقص فنی در سیستم باتری از چندی پیش اجازه پرواز را از دست داده اند.

فقط ۵۰ فروند از این هواپیمای سوپر مدرن در دست شرکتهای هوایی ژاپن، هند و امریکا قرار دارند که از ماه ژانویه بعلت مشکل در باتری حق پرواز ندارند.

شرکت بویینگ خبر داده است که باتری این هواپیماها اکنون در جعبه های فولادی با ایزولاسیون مخصوص قرار داده شده اند تا در برابر حرارت مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

اروپا ارسال اسلحه به مخالفان سوریه را بررسی می کند

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در بروکسل گفت فرانسه و بریتانیا از دولتهای اتحادیه اروپا میخواهند تا به ممنوعیت کمکهای نظامی به گروههای مخالف سوریه پایان دهند.

رییس جمهوری فرانسه برای توجیه این خواست خود گفت کمکهای تسلیحاتی به رژیم بشار اسد همچنان ادامه دارد بویژه از سوی روسیه.

آقای اولاند که برای شرکت در کنفرانس بروکسل برسر سوریه وارد بلژیک شده بود گفت ما می خواهیم اتحادیه اروپا، به ممنوعیت خود درخصوص ارسال تسلیحات به سوریه پایان دهد نه برای اینکه ما به یک جنگ تمام عیار برویم بلکه برای یافتن یک راه حل سیاسی برای سوریه باید مسئولیتهای خود را به پذیریم.

جنگ عراق بیش از دو هزار میلیارد دلار هزینه داشت

یک گزارش دانشگاه براون آمریکا می گوید جنگ عراق هزار و هفتصد میلیارد دلار هزینه داشته است. علاوه بر این ۴۹۰ میلیارد دلار دیگر نیز برای مزایای کهنه سربازان آمریکایی در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مبلغ با شمارش بهره ای که ظرف چهار دهه آینده به آن تعلق می گیرد به بیش از ۶ هزار میلیارد دلار بالغ می شود.

بر اساس گزارش «پروژه هزینه جنگ» دانشگاه براون، دست کم ۱۳۴ هزار غیرنظامی در جنگ عراق کشته شدند و مرگ چهار برابر این رقم نیز ممکن است ناشی از همین جنگ باشد.

در صورت اضافه کردن تلفات نیروهای امنیتی، شورشیان، روزنامه نگاران، و امدادگران کل تلفات جنگ به رقمی میان ۱۷۶ هزار تا ۱۸۹ هزار نفر می رسد.

این گزارش که توسط سی نفر از استادان دانشگاه و کارشناسان تهیه شده، به مناسبت دهمین سالگرد جنگ عراق ( بیستم مارس سال ۲۰۰۳) منتشر شد.

تحمیل تحریم های مالی آمریکا بر یک تاجر یونانی

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه یک تاجر یونانی را که گفته می شود بطور مخفیانه یک شبکه خطوط کشتیرانی را به نیابت از دولت ایران اداره میکرده مورد تحریمهای مالی خود قرار داد.

دیوید کهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی می گوید ما روز پنجشنبه از یک توطئه پیچیده ایران که برای دور زدن تحریمهای نفتی بین المللی علیه ایران طراحی شده بود، پرده بر می داریم.

ماه گذشته خبرگزاریهای خارجی گزارش داده بودند که ایران تعدادی از کشتی های بارگیری و نفتکش قدیمی را از بازارهای آزاد خریده است،تا بدینوسیله نفت خود را به مقاصد مختلف حمل کنند.

نتانیاهو دولت جدید اسرائیل را تشکیل میدهد

احزاب سیاسی اسراییل با توافق برسر یک ائتلاف، راه را برای تشکیل دولت جدید این کشور هموار کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که از قدرت سیاسی اش تاحدی در انتخابات اخیر کاسته شد، شش هفته طول کشید تا دولت جدید خود را تشکیل دهد.

آقای نتانیاهو گرچه در انتخابات ماه ژانویه پیروز شد، اما حزب راستگرای وی «لیکود» درعین حال مجبور شد تا چند کرسی خود را به احزاب میانه رو و سکولار واگذار کند.

در همین حال برای نخستین بار و پس از چندین سال، احزاب افراطی ارتدکس در دولت حضور ندارند. یک تحلیلگر اسرائیلی میگویداین امر به این معنی است که ائتلاف با احزابی که برنامه های کاریشان بیشتر حول مسائل داخلی است صورت گرفته است.

در راس این برنامه ها، از جمله یکی پایان دادن به معافیت خدمت نظام وظیفه و دریافت کمکهای مالی برای گروههای افراطی مذهبی به چشم می خورد.

واکنش جنگده ایران به اخطار شفاهی آمریکا

وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، اعلام کرد، در اوايل هفته جاری يک هواپیمای جنگی ایران به يک هواپیمای بدون سرنشین - پهپاد - و غير مسلح نظارت نظامی آمريکا، در آب های بین المللی در خلیج فارس نزديک شد.

يک سخنگوی آمريکا گفت: اين هواپیمای بدون سرنشین - تحت اسکورت دو هواپیمای نظامی آمريکا - روز سه شنبه در حال انجام نظارت معمول محرمانه بود که جنگنده ایران به ۲۵ کیلومتری آن نزديک شد. سخنگو گفت: هواپیماهای آمريکا در تمام مدت در آب های بین المللی باقی ماندند و افزود که هواپیمای ایرانی بعد از اخطار شفاهی منطقه را ترک کرد.

ماه نوامبر گذشته، ایران گزارش پنتاگون را که دو جنگنده ایرانی به يک پهپاد غیر مسلح آمريکا در خلیج فارس بطور ناموفق شليک کرده اند، تاييد کرد. در آن زمان رسانه های رسمی ایران به نقل از احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران گزارش دادند، دستور اين اقدام علیه هواپیمای ناشناس بدليل ورود آن به حریم هوایی ایران، صادر شده بود.

مقامات پنتاگون گفتند که پهپاد «پردتور» در هنگام حمله در تاريخ اول نوامبر، بر فراز آب های بین المللی به نظارت معمول می پرداخت.

حمله به کلیسای قبطی در لیبی

مردان مسلح روز پنجشنبه به یک کلیسای قبطی مصر در شهر بنغازی در شرق لیبی حمله کردند و موجب آتش سوزی شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان می گوید مهاجمان درحالی که به هوا تیراندازی می کردند وارد شدند، حریقی در کلیسا برپا کردند و رفتند.

از زمان انقلاب ۲۰۱۱ که معمر قذافی را سرنگون کرد، اقلیت مسیحی کوچک لیبی نسبت به افراط گرایی اسلامی، به ویژه با افزایش فعالیت میلیشاهای مسلح که در نبود کنترل مرکزی، قوانین خود را اجرا می کنند، ابراز نگرانی کرده است.

زدوخورد معترضین شیعه با پلیس بحرین

در بحرین، هزاران معترض مخالف دولت روز پنجشنبه در دومین سالگرد مداخله عربستان سعودی در بحران کشور، بمب های آتَشزا و سنگ به سوی پلیس ضد شورش پرت کردند ولاستیک های اتومبیل را آتش زدند.

به گزارش آسوشیتد پرس، پلیس معترضین را در جریان زدوخوردهایی در محله های شیعه نشین اطراف منامه با نارنجک های گیج کننده هدف گرفت.

از نخستین ساعات بامداد، تظاهر کنندگان که اکثرا جوان بودند راه های منتهی به روستاهای شیعه را برای جلوگیری از ورود نیروهای امنیتی بستند.

گروه اصلی اپوزیسیون شیعه، الوفاق، گفت ۳۵ معترض مجروح شدند.

دو سال پیش، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب خلیج فارس برای کمک به فرو نشاندن موج اعتراضات ضد دولتی سربازانی به بحرین فرستادند.

اسوشیتد پرس می گوید خبرگزاری های دولتی بحرین به سالگرد سرکوب قیام شیعیان اشاره نکردند، اما گزارش دادند چند روستا شاهد «عملیات تروریستی خرابکاران، از جمله سوزاندن اتومبیل های مسروقه و بستن راه ها» بودند.

الوفاق ودیگرجناح های اصلی شیعه هفته پیش با مقامات دولت بحرین به گفت وگو نشستند، اما برخی ازگروه های تند روشیعه با چنین کاری مخالف هستند.

دیدار محمود عباس با پوتین

محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی روز پنجشنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه ملاقات کرد و گفت امیدوار است مذاکرات صلح با اسراییل در اواخر سال جاری از سرگرفته شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عباس گفت هر چند شانس پیشرفت اندک است، اما او هنوز امیدوار است راهی برای برقراری صلح بر اساس اصل راه حل دو کشوری پیدا شود.

اسراییل و فلسطینیان از سپتامبر ۲۰۱۰ مستقیما گفت وگو نکرده اند، در حالی که اسراییل محله های یهودی نشین جدیدی در کرانه غربی ساخته است.

مسکو و فلسطینیان در دوره شوروی مناسباتی نزدیک داشتند و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در سال ۱۹۸۸ یک کشور مستقل فلسطینی را برسمیت شناخت.

پوتین به عباس گفت روسیه آماده است برای تجدید مذاکرات صلح هر کاری را می تواند انجام دهد.

اویاد آور شد مناسبات بین روسیه وفلسطینیان بر "یک شالوده تاریخی استوار است و بدون تردید به آنها درتقویت روابط درآینده کمک خواهد کرد."

رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش ایران

به گزارش خبرگزاری فارس رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش در مناطق مرکزی کشور و شلیک راکتهای نازعات ١٠ و فجر ۵ آغاز شد.

به گزارش همین خبرگزاری، رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش با حضور امیر احمدرضا پوردستان فرمانده این نیرو و جمعی از مسئولان و فرماندهان نیروی زمینی ارتش در نواحی مرکزی کشور آغاز شد که در آن، یگان های موشکی و راکت انداز نیروی زمینی ارتش در سطح گسترده‌ای به انجام تاکتیک‌های رزمی و عملیاتی اقدام می کنند.

دسترسی سازمانهای جاسوسی، به داده های مالی شهروندان آمریکا

دولت اوباما با آماده کردن طرحی، بانک اطلاعاتی مالی وسیعی را در مورد شهروندان آمریکا در اختیار تمام سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا قرار می دهد.

وزارت حزانه داری امریکا به خبرگزاری رویترز گفته است این طرح پیشنهادی، در واقع گامی بزرگ برای سازمانهای اطلاعاتی است تا شبکه های مالی تروریستها را دنبال و شناسایی کنند. این طرح که کارشناسان حقوقی می گویند بر اساس قوانین آمریکا مجاز شمرده می شود، در عین حال و به احتمال زیاد انتقاد گروههای طرفدار «قانون حریم شخصی» را به همراه خواهد آورد.

در حال حاضر اداره آگاهی آمریکا( اف بی آی) دسترسی کامل به این بانک اطلاعاتی دارد اما سازمانهای جاسوسی چون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سازمان امنیت ملی آمریکا ( ان اس ای) باید مورد به مورد دسترسی به این اطلاعات را درخواست کنند.

پارلمان چین رییس جمهوری جدید را انتخاب کرد

پارلمان چین روز پنجشنبه رسما شی جینپینگ را به عنوان رییس جمهوری جدید چین برگزید.

این اقدام که عمدتا اقدامی تشریفاتی توسط کنگره خلق چین بود، مهر تایید رسمی به تغییر رهبری در این کشور است که هر ده سال یک بار روی می دهد.

آقای شی در ماه نوامبر گذشته به عنوان رییس حزب و فرمانده ارتش چین که مهمتر از مقام ریاست جمهوری است، برگزیده شده بود.

رییس جمهوری جدید چین که ۵۹ سال دارد به عنوان فرمانده مرکزی کمیسیون ارتش نیز انتخاب شد.

هیچ یک از قانونگذاران چین با انتخاب آقای شی مخالفت نکردند.

ایران از امریکا گندم می خرد

سوداگران آمریکایی می گویند خریداران غلات ایران در حال گفتگو با آمریکا برای خرید ۱۱۰ هزار (متریک) تن گندم اند.

وارد کنندگان گندم ایران معمولا ترکیبی از بخش خصوصی و دولت اند، اما بموجب خللی که سال گذشته بواسطه تامین منابع مالی در برخی از امور تجاری صورت گرفت، اینک دولت نقش بیشتری را در این زمینه به دست گرفته است.

گرچه تحریمهای اقتصادی علیه ایران، شامل مواد غذایی نمی شود اما وارد کنندگان ایرانی برای گشایش اعتبار در بانکها و یا انتقال وجوه از یک بانک به بانکی دیگر، با مشکلاتی روبرو هستند.

یک بازرگان آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت گرچه هنوز تاییدی در این زمینه که امر خرید و فروش گندم میان ایران - آمریکا صورت گرفته وجود ندارد، اما قدر مسلم اینست که مذاکره در این مورد که حمل گندم به ایران در ماه آوریل صورت گیرد انجام شده است.

تمدید معافیت از تحریمهای ایران برای۱۱ کشور

ایالات متحده آمریکا معافیت از اجرای تحریمهای ایران را در مورد ژاپن و ده کشوراتحادیه اروپا برای ١٨٠ روز دیگر تمدید کرد تا در ازای آن، این کشورها خرید نفت را از ایران قطع کنند.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: این تصمیم، خود دلیل دیگری است که جامعه بین المللی یکپارچه از ایران میخواهد تا ایران نسبت به تعهدات بین المللی خود پای بند بماند.

هدف از این تحریمها محدود و یا خشک کردن منابع مالی برنامه هسته ای ایران از طریق کاستن صادرات نفت ایران است، برنامه ای که غرب می گوید هدف تهران دسترسی به سلاح هسته ای است در حالی که ایران میگوید این برنامه صرفا مقاصد صلح آمیز دارد.

تجدید این معافیت ها که به «استثنا» شهرت پیدا کرده اند به این معنی است که بانکها در یازده کشور برای بار سوم، به مدت شش ماه از مجازاتهای مالی آمریکا مصون خواهند بود.

دیپلماتهای خارجی: کمکهای ایران به سوریه شدت گرفته اند

دیپلماتهای غربی می گویند ایران کمکهای نظامی خود را به رژیم بشار اسد در سوریه شدیدا افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز کمکهای تسلیحاتی ایران از طریق عراق، ترکیه و لبنان، به سوریه سرازیر شده است اقدامی که براساس دستور سازمان ملل متحد تخلف محسوب می شود.

در همین حال مقامهای عراقی و ترک که این اتهامات را تکذیب می کنند، خود بیانگر این موضوع است که جنگ سوریه وارد فاز جدیدی شده و ایران در نظر دارد تا به جنگی که به بن بست کشیده شده، پایان دهد.

از همین رو دیپلماتها می گویند ایران احتمالا تلاش دارد تا کمکهای نظامی خود را به رژیم سوریه، که بطور فزاینده ای منزوی شده دوبرابر کند.

همچنین شرایط موجود در سوریه فرقه ای بودن کشمکشها را نشان میدهد که چگونه ارسال تسلیحات ایرانی به سوی گروه شیعه حزب الله در جریان است، گروهی که شدیدا از رژیم اسد حمایت میکند.

حمله انتحاری در افغانستان ۷ کشته بر جای گذاشت

در روستای دور افتاده ای در شمال افغانستان، روز چهارشنبه بر اثر يک حمله انتحاری در میان جمعیتی که سرگرم تماشای ورزش سنتی بزکشی بودند، ۷ تن کشته و ۸ نفر مجروح شدند.

گزارش آسوشیتد پرس به نقل از سخنگوی پلیس حاکی است چند تن از کشته شدگان اعضای خانواده عبدالرئوف ابراهیمی رییس پارلمان افغانستان بودند.

بمب انداز حدود ساعت شش پس از نیمروز به وقت محلی، زمانی که طرفداران مسابقه در اطراف بازیکنان جمع شده بودند حمله کرد.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است.

بازداشت شش نفر در بحرین به اتهام توهین در تویتر

دادستانی بحرین از بازداشت شش نفر خبر داد و گفت اتهام آنان توهین به حاکمان این کشور در توییتر است. هویت بازداشت شدگان اعلام نشده است. مقامات سنی بحرین شماری از شهروندان را به اتهام جرائم و فعالیت های اینترنتی مشابه بازداشت کرده اند.

در دو سال گذشته به دنبال برخاستن اعتراض های مردمی که عمدتا شیعه هستند، بحرین صحنه برخی ناآرامی ها بوده است.

بیانیه روز چهارشنبه دادستانی بحرین می گوید شش نفری که طی روزهای اخیر بازداشت شده اند به سوئ استفاده از توییتر و توهین به ملک حمد بن عیسی آل خلیفه محکوم خواهند شد.

بازداشت آنان دو روز پس از تبرئه یوسف المحافظه، فعال دیگر بحرینی صورت می گیرد. او نیز به اتهام نشر اکاذیب در توییتر بازداشت شده بود. ده ها نفر در بحرین به اتهام انتشار نظراتشان در رسانه های اجتماعی اینترنتی در بازداشت به سر می برند.

عباسی: قطع و وصل نیروگاه بوشهر طبیعی است

رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد قطع و وصل نیروگاه بوشهر به دلیل مسایل فنی است و اتصال مجدد نیروگاه تا چند روز آینده صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: نیروگاه بوشهر هم‌اکنون مراحل آزمایشی را طی می‌کند و هنوز از آزمایش بیرون نیامده، در نتیجه قطع و وصل آن به شبکه، امری طبیعی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فریدون عباسی گفت نیروگاه بوشهر باید یک سری آزمایش‌ها را بگذراند تا بهره‌برداری موقت را از روس‌ها تحویل بگیریم و از آن به بعد هم هفت تا هشت هزار ساعت باید کار کند تا بهره‌برداری به طور قطع تحویل نیروهای ایرانی شود.

وی خاطرنشان کرد: این مراحل هنوز اتفاق نیفتاده و باید آزمایش‌ها کامل شوند تا نظام ایمنی ما تایید کند و بهره‌بردارهای ایرانی آن را تحویل بگیرند.

مکارم شیرازی:حوادث حاشیه ای مراسم چاوز شرم آور بود

آیت الله مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید در قم می گوید: «حوادث اسفناک و دردناکی که در جریان تشییع جنازه رییس جمهوری ونزوئلا واقع شد، در مجموع شرم آور بود.»

آیت الله ناصرمکارم شیرازی روز چهارشنبه در قم گفت این روزها مسائل دردناکی واقع می شود که انسان نمی داند در برابر آن چه باید کند، اگر سکوت کند درست نیست و اگر سخن بگوید مشخص نیست که چگونه تفسیر می شود.

اشاره آیت الله مکارم شیرازی به شرکت آقای احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در مراسم تشیع جنازه هوگو چاوز رییس جمهوری فقید ونزوئلا بود که هفته پیش در کاراکاس صورت گرفت. در این مراسم تصاویری از آقای احمدی نژاد منتشر شد که در آن چهره گریان محمود احمدی نژاد و مادر هوگو چاوز که یکدیگر را در آغوش گرفته اند به چشم می خورد.

شماری از چهره های محافظه کار در ایران از مصافحه احمدی نژاد با مادر هوگو چاوز انتقاد کرده اند و آن را حرام و خلاف شئون جمهوری اسلامی توصیف کرده اند.

آیت الله مکارم شیرازی در بخشی دیگر از سخنان خود که اشاره به نوروز دارد می گوید: «اخیرا جشنی در تهران به نام جشن استقبال از نوروز تشکیل داده اند واین جشن ساعت ها طول کشید و از تمام اقوام آمدند و بساط موسیقی های مختلف محلی وغیر محلی را به راه انداختند و رقصیدند و کوبیدند و حتی دختران را وادار به رقص کردند. اگر در برابر اینها چیزی نگوییم منکر معروف می شود.»

فرانسه خواهان استقرار نیروهای سازمان ملل در مالی شد

فرانسه و متحدین آفریقایی اش خواهان یک نیروی مسلح اند تا بتوانند علیه ظهور اسلامگراها در مالی قدعلم کنند.

سازمان ملل در نظر دارد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه ژوئیه، یک نیروی قوی ده هزار نفری در مستعمره سابق فراسنه مستقر کند.

در همین حال یک مقام بلند پایه سازمان ملل این هفته به این کشور غرب آفریقا رفت تا امکان و گزینه ی استقرار نیروهای صلحبان را در مالی ارزبابی کند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG