لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۰۵

سرخط خبرها

فائزه هاشمی از زندان آزاد شد

فائزه هاشمی پس از طی کردن دوران محکومیت خود صبح امروز، سه شنبه، از زندان اوین آزاد شد.

سهراب سلیمانی مدیر کل زندان‌های استان تهران، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبر آزادی خانم هاشمی را تأیید کرد.

خانم هاشمی با حکم قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۶ ماه حبس و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شده بود.

[رادیو فردا]

جزییات پیشنهادهای اتحادیه اروپا به ایران

بنا به اعلام اتحادیه اروپا، شش قدرت بزرگ جهانی روز دوشنبه (١٨ مارس) در استانبول جزئیات بیشتری در مورد پیشنهادهای خود به نمایندگان ایران ارائه کردند. این پیشنهادها به هدف پایان دادن به نگرانی های کنونی پیرامون برنامه اتمی تهران مطرح شده اند.

در بیانیه کوتاه اتحادیه اروپا به واکنش کارشناسان ایران نسبت به گفتگوهایی که در سطح کارشناسی بین شش قدرت جهانی و ایران برگزار شدند و یا احتمال پیشرفت امور در این زمینه اشاره ای نشده است.

پس از مطرح شدن پیشنهاد ایالات متحده، چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه در مورد کاهش جزئی فشار تحریم های ایران به ازای توقف حساس ترین برنامه اتمی این کشور، طرفین در دیدار روزهای ٢٦ و ٢٧ فوریه در آلماتی در قزاقستان توافق کردند تا دیداری برای مذاکرات در زمینه امور فنی برگزار کنند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین آشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه تائید کرد که پس از برگزاری دیداری به هدف گفتگوهای فنی، جلسه دیگری نیز در روزهای ٥ و ٦ آوریل در سطح سیاسی در آلماتی برگزار خواهد شد. دیپلمات های غربی از ایران خواسته اند تا به پیشنهادهای شش قدرت جهانی که در دیدار آتی آلماتی مطرح می شوند، پاسخ واقعی و اساسی بدهد.

آقای مان گفته است «کارشناسان شش قدرت بزرگ جهانی به ریاست استفان کلمنت، کارشناس اتمی در مورد «تجدیدنظر در پیشنهاد (به هدف) اعتمادسازی» جزئیات بیشتری را در اختیار ایران قرار دادند. در این دیدار همچنین برای کارشناسان ایرانی و نیز نمایندگان قدرت های جهانی فرصتی پدید آمد تا در مورد برخی مسائل فنی از مواضع یکدیگر مطلع شوند». او جزئیات بیشتری را در این زمینه ارائه نکرد.

منبع : رویترز

پرونده ستار بهشتی در مرحله تحقیقات مقدماتی

گیتی پورفاضل، وکیل مدافع اولیای دم ستار بهشتی، می‌گوید پرونده مرگ وی در بازداشتگاه نیروی انتظامی هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

خانم پورفاضل در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که بازپرس، ادامه رسیدگی احتمالی به این پرونده را به بعد از تحویل گواهیِ انحصار وراثت موکول کرده است.

ستار بهشتی، وبلاگ نویس منتقد حکومت، در ۹ آبان ماه سال ۱۳۹۱ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بازداشت شد. وی ۴ روز بعد در جریان بازجویی در بازداشتگاه نیروی انتظامی جان خود را از دست داد.

[رادیو فردا]

اپوزوسیون سوریه نخست وزیر انتخاب کردند

ائتلاف ملی سوریه، عمده‌ترین گروه مخالف حکومت دمشق، برای اداره مناطق تحت تصرف خود، «غسان هیتو» را برای مقام نخست وزیری انتخاب کرد.

اعضای ائتلاف ملی سوریه که در شهر استانبول ترکیه گردهم آمده‌اند پس از جلسه‌ای چهارده ساعته پشت درهای بسته با ۳۵ رأی از مجموع ۴۹ رأی «غسان هیتو» را برای اداره منطق شمالی کشور برگزیدند.

منابع نزدیک به ائتلاف ملی سوریه به خبرگزاری فرانسه گفتند این ائتلاف امید دارد که انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت انتقالی از سوی مخالفانِ بشار اسد راه را برای دریافت سلاح و کمک‌های بشردوستانه از جامعه بین المللی هموار سازد.

[رادیو فردا]

مذاکرات ۱+۵ با ایران ادامه دارد

کشورهای ۵+۱ جزییات بیشتری از پیشنهادهای خود برای خروج از بن بست مذاکرات هسته ای را با ایران درمیان گذاشتند.

به گزارش رویترز در بیانیه کوتاه ۶ قدرت جهانی اشاره ای به میزان پیشرفت در گفتگوهای هسته ای با ایران نشده است.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه روز دوشنبه – نخستین روز از مذاکرات دو روزه ای که هم اینک در استانبول جریان دارد- اعلام کرد مذاکرات فنی با ایران در دیدار دیگری ادامه می یابد که پنجم و ششم آوریل (۱۶ و ۱۷ فروردین ۱۳۹۲) در آلماتی پایتخت قزاقستان برگزار می شود.

کشورهای غربی روشن ساخته اند که مایلند پاسخی واقعی در مورد پیشنهادهای خود در مذاکرات آلماتی از ایران دریافت کنند.

[رادیو فردا]

یک رشته انفجار در بغداد ۲۲ نفر را کشت

انفجار بمب های اتومبیل و کنارجاده روز سه شنبه دست کم ۲۲ نفر را درمناطق شیعه نشین بغداد کشت.

شورشیان سنی و اسلامگرا که با القاعده نیز پیوندهایی دارند تلاش کرده اند تا با افزایش اقدامات تروریستی خود تنشهای قومی را در جامعه عراق تشدید کرده تا دولت شیعه عراق را به رهبری نوری المالکی تضعیف کنند.

محاکمه دیکتاتور پیشین گواتمالا

افراین ریوس مونت دیکتاتور پیشین گواتمالا روز سه شنبه به اتهام نسل کشی و جنایت علیه بشریت در این کشور محاکمه خواهد شد.

این نخستین بار است که یک رییس دولت پیشین گواتمالا در دادگاه این کشور به چنین اتهامی محاکمه می شود.

ریوس مونت برای چندین دهه از پیگرد قانونی مصون بود زیرا وی عضو پارلمان کشورش و بر خوردار از مصونیت سیاسی.

وی در قساوت و بیرحمی سالهای ۱۹۸۲ و ۸۳ بویژه در یک دوره بسیار خونین و طولانی جنگ داخلی گواتمالا، شرکتی فعال داشت.

ریوس مونت که ۸۶ سال دارد در سال ۲۰۱۲ پارلمان گواتمالا را ترک کرد و در ژانویه سال جاری یک قاضی شواهدی را علیه وی یافت که نشان میداد نامبرده در کشتن ۱۷۰۰ تن از افراد بومی این کشور نقش عمده داشته است.

دستور کاهش بودجه نظامی آمریکا صادر شد

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در پایان هفته گذشته از مقامهای ارشد پنتاگون خواسته است تا ضمن بررسی مجدد استراتژی نظامی امریکا که سال گذشته تصویب شد، اولویتهای این وزارتخانه را براساس کاهش بودجه تنظیم کنند.

کاهش بودجه ادارات دولتی و بویژه وزارت دفاع آمریکا از اول ماه مارس سال جاری آغاز شده است.

این تصمیم که هفته پیش اتخاذ شد؛ درحالی است که وزارت دفاع آمریکا تلاش دارد ۴۶ میلیارد دلار بودجه نظامی پتناگون را در سال جاری کاهش دهد.

وزارت دفاع آمریکا همچنین قرار است هرساله ۵۰ میلیارد دلار برای۹ سال آینده از بودجه نظامی آمریکا بکاهد.

بمبگذاری انتحاری موگادیشو ده نفر را کشت

مقامهای سومالی میگویند دست کم ده نفر در یک عملیات انتحاری که روز دوشنبه در مرکز موگادیشو رخداد کشته شدند.

در این ماجرا دست کم ده نفر دیگر نیز زخمی شدند.

یکی از قربانیان این عملیات انتحاری، محمدعلی ناکسارکی خبرنگار صدای آمریکا در دفتر نایروبی، کنیا بود که برای تهیه گزارش به موگادیشو رفته بود.

یک مقام پلیس به خبرنگاران گفت هدف عامل انتحاری ظاهرا اتومبیلی بود که حامل چند تن از روسای سازماتهای اطلاعاتی وامنیتی سومالی بود. اما انفجار در کنار مینی بوسی رخ داد که مسافران و کودکان دبستانی را به کشتن داد.

مسئولیت این عمل تروریستی را گروه شبه نظامی الشباب بعهده گرفت. پایتخت سومالی پس از اینکه گروه شباب در سال2011 از شهر به بیرون رانده شدند در حال عادی شدن است گرچه شبه نظامیان هنوز هر از گاهی دست به حمله و آدم ربایی میزنند.

احمدی نژاد رئیس دو دانشگاه را برکنار کرد

به گزارش چند خبرگزاری داخل ایران محمود احمدی‌نژاد روز دوشنبه طی ارسال نامه‌ای به وزیر علوم، خواهان برکناری رییس دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت معلم شده‌است.

در متن نامه‌ای که روز دوشنبه، ۲۸ اسفند، توسط خبرگزاری کار ایران، ایلنا، منتشر شد علت دستور رییس جمهوری ایران، «رویکرد سیاست‌زده و غیرعلمی و یا احیانا امنیتی» این مدیران ذکر شده‌است.

با وجود انتشار این نامه در ایلنا و برخی منابع خبری دیگر، خبرگزاری مهر اما روز دوشنبه خبر داد که «رسول ملک‌فر»، مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم و مشاور وزیر، با بیان اینکه «تاکنون نامه‌ای در این زمینه دریافت نکرده‌ایم» گفته‌است که پیش از این در خصوص برکناری این افراد شایعاتی مطرح شد اما بعید می‌دانم چنین اتفاقی رخ دهد.

در همین حال خبرگزاری مهر روز دوشنبه با اشاره به اخبار متناقضی که در این باره انتشار یافته است نوشت که «کامران دانشجو، وزیر علوم»، هم اکنون در حال تعیین تکلیف این موضوع است.

به نوشته مهر، شایعه برکناری فرهاد رهبر، رییس دانشگاه تهران، درست پس از برکناری مرضیه وحید دستجردی وزیر پیشین بهداشت که در برابر برکناری باقر لاریجانی رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران به درخواست رییس جمهور مقاومت کرده بود، مطرح شد. رادیو فردا

جنگنده های سوری در تعقیب مخالفان، خاک لبنان را هدف گرفتند

جت های جنگنده سوریه روز دوشنبه در تعقیب شورشیان و مخالفان دولت، شمال لبنان را با شلیک موشک هدف قرار دادند. این اقدام از سوی امریکا «افزایش چشمگیر کشمکش» ها میان شورشیان و دولت سوریه توصیف شد.

هنوز از میزان خسارات و تلفات احتمالی درنتیجه حمله جنگنده های سوری اطلاعی در دست نیست . این نخستین بار است که نیروهای سوری در پی شورشیان، خاک لبنان را هدف خود قرار داده اند.

لبنان تلاش دارد در جنگ داخلی کشور همسایه خود سوریه بی طرف باقی بماند.

درتحولی جداگانه جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه گفت وی با تلاش بریتانیا و فرانسه جهت مسلح کردن شورشیان سوریه مخالفتی ندارد.

ایران ناوشکن جماران-۲ را به آب انداخت

ایران روز یکشنبه ناوشکن جماران-۲ را در بندر انزلی به دریای خزر انداخت. تهران می گوید این ناوشکن ساخت ایران است. جماران-۲ اولین رزمناو عمده ایران در دریای خزر به شمار می رود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسم به آب انداختن ناوشکن فوق گفت هدف از به آب انداختن جماران-۲، تحکیم صلح و دوستی در منطقه است. احمدی نژاد گفت هدف این ناوشکن مواجهه با کسانی است که امنیت منطقه را به خطر می اندازند. او به جزئیات اشاره نکرد.

کشورهای حوزه دریای خزر‌ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، و ترکمنستان درباره تقسیم دریای خزر مناقشه دارند.

وزن جماران-۲ ، ۱۴۰۰ تن است. این ناوشکن مجهز به باند فرود هلیکوپتر، موشک‌های زمین به زمین و زمین به هوا، باتری‌های ضدهوایی و رادار پیشرفته و ترمینال‌های ارتباطی است و می تواند با سرعت ۳۰ گره دریایی حرکت کند.

هند خریدار عمده نفت ایران دو محموله بزرگ نفتی را از شل خرید

شرکت نفتی مانگالور هند، که بزرگترین خریدار نفت خام ایران است دو محموله نفتی بزرگ را از شرکت شل خریداری کرد. این اقدام شرکت نفتی در واکنش به اختلال احتمالی در خرید نفت ایران صورت گرفت.

مانگالور دو محموله ۶۵۰ هزار بشکه‌ای نفت را از شل خریده که قرار است ماه آینده تحویل داده شود. این خبر را چهار بازرگانی که به دلیل محرمانه بودن موضوع، نخواستند نامشان فاش شود اعلام کرده اند.

یکی از مدیران مانگالور گفته است که پالایشگاه‌های هندی احتمالا خرید نفت خام ایران را متوقف خواهند کرد زیرا شرکت‌های محلی بیمه مایل به پذیرش ریسک و بیمه نفت ایران نیستند. مانگالور طبق قراردادی که با ایران امضا کرده باید سالانه ۵ میلیون تن نفت از ایران بخرد.

نمایندگان کرد پارلمان ترکیه به دیدار اوجالان می روند

نمایندگان کرد پارلمان ترکیه روز دوشنبه راهی جزیره محل نگهداری عبدالله اوجالان، رهبر پ کا کا شدند تا در آستانه نوروز با او دیدار کنند.

به نوشته رویترز، انتظار می‌رود که اوجالان در این دیدار از شبه‌نظامیان هوادار خود بخواهد که اسلحه را زمین بگذارند و با اعلام آتش بس، به نبرد ۲۸ ساله خود با حکومت مرکزی ترکیه، پایان دهند.

هیات اعزامی حزب صلح و دموکراسی، پیش از عزیمت به محل نگهداری اوجالان، هیچ اظهارنظری نکردند.

عبدالله اوجالان، رهبر و از بنیانگذاران حزب کارگران کردستان – پ کا کا – است که از سال ۱۹۹۹ میلادی توسط ماموران امنیتی ترکیه دستگیر شده و در جزیره «امرالی» زندانی است.

پیش‌بینی می‌شود که دستور آتش بس اوجالان، همزمان با جشن نوروز و آغاز سال جدید خورشیدی اعلام شود.

[رادیو فردا]

درخواست احمدی‌نژاد برای برکناری روسای دانشگاههای تهران و تربیت ‌مدرس

محمود احمدی‌نژاد با ارسال نامه‌ای به وزیر علوم از او خواست تا روسای دو دانشگاه تهران و تربیت مدرس را بر کنار کند.

احمدی نژاد در این نامه که متن آن توسط خبرگزاری‌های داخلی منتشر شده، روسای این دو دانشگاه را به داشتن رویکردی سیاست‌زده، غیرعلمی و گاه امنیتی، متهم کرده است.

به نوشته خبرگزاری مهر، مساله برکناری بيژن رنجبر، رئيس دانشگاه تربيت مدرس از زمان شایعه ممانعت بر سر راه تحصيل اسفنديار رحيم‌مشايی در دانشگاه تحت مديريتش مطرح شد.

رنجبر پيش از اين به خبرگزاری مهر گفته بود که «همه از وزير گرفته تا ساير مسئولان كشوری بايد برای تحصيل در اين دانشگاه از يك قانون تبعيت كنند.»

[رادیو فردا]

آغاز مذاکرات هسته‌ای در استانبول

مذاکرات ایران با گروه پنج به علاوه یک در سطح کارشناسی، امروز دوشنبه در استانبول آغاز شد.

این مذاکرات که پشت درهای بسته برگزار می‌شود، مقدمه دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران در سطح عالی است که قرار است در روزهای ۱۶ و ۱۷ فروردین‌ماه در آلماتی برپا شود.

همزمان با مذاکرات امروز، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت گروه پنج به علاوه یک به ایران وعده داده است که اگر غنی سازی ۲۰ درصدی را متوقف کند، از شدت تحریم‌ها کاسته شود.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، ریابکوف گفت که در مذاکرات آلماتی همچنین از ایران خواسته شد تا فعالیت در تاسیسات فردو را کاش دهد.

گروه پنج به علاوه یک شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت – آمریکا، چین، روسیه، فرانسه و بریتانیا – به همراه آلمان است.

[رادیو فردا]

جلسه مخالفان بشار اسد برای تعيين نخست وزير


ائتلاف ملی سوريه، مهم‌ترين تشکيلات مخالفان حکومت بشار اسدرييس جمهوری اين کشور، برای انتخاب يک دولت ونخست وزير موقت تشکيل جلسه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين جلسه امروز دوشنبه در استانبول گشايش می‌يابد و طبق برنامه تا فردا سه شنبه نيز ادامه خواهد يافت.

۱۲ تن نامزد احراز سمت نخست وزيری دولت موقت سوريه هستند و اين دولت قرار است برای اداره امور مناطق تحت کنترل مخالفان تلاش کند.

درگيری‌های دو ساله بين ارتش سوريه و مخالفان مسلح تاکنون بيش از ۷۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

[رادیو فردا]

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خواستار نامزدی محمد خاتمی در انتخابات شد

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در نامه‌ای به محمد خاتمی، رييس جمهوری سابق ايران از وی درخواست کرد به عنوان «نامزد اصلاح طلبان» در انتخابات رياست جمهوری شرکت کند.

خبرگزاری ايلنا روز يکشنبه به نقل از «ژاله فرامرزيان» رييس دوره ‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرد اين دعوت با اجماع اعضای اين شورا صورت گرفته است.

۹۱ نفر از وزيران و نمايندگان سابق مجلس و فعالان سياسی اجتماعی نيز در نامه‌ای از محمد خاتمی خواسته‌اند در انتخابات رياست جمهوری نامزد شود.

[رادیو فردا]

تبعید زندانی فلسطینی به نوار غزه توسط اسرائیل

زندانی فلسطینی که دست به اعتصاب غذا زده بود روز یکشنبه توسط اسرائیل به نوار غزه که تحت کنترل حماس است تبعید شد.

آزادی «ایمن شراونه» که اعتصاب وی به اعتراضات فلسطینی ها دامن زده بود، می تواند تنشها را در آستانه سفر باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به اسرائیل کاهش دهد.

شراونه ۳۷ ساله از اهالی هبرون در کرانه باختری رود اردن قراردادی را امضا کرده بود که براساس آن برای ده سال می بایست در نوار غزه اقامت کند.

نامبره در سال ۲۰۱۱ در معاوضه با یک سرباز اسرائیلی که برای ۵ سال در نوار غزه نگهداشته شده بود آزاد شد، اما بار دیگر در سال گذشته دستگیر شد.

انفجار اتومبیل در بصره ده نفر را کشت

انفجار یک اتومبیل در شهر بصره در جنوب عراق ده نفر را کشت و شمار دیگری را زخمی کرد.
انفجار در نزدیکی ایستگاه یک اتوبوس در «کرمت علی» در هجده کیلومتری شمال بصره و در شامگاه یکشنبه رخداد.

شهر بصره از بنادر اصلی عراق و ساکنان آن از مسلمانان شیعه اند.

بمب گذاری درست چند روز پیش از دهمین سالروز حمله آمریکا به عراق صورت میگیرد.

حمله های این چنینی در شهر بصره معمولا نادرند، اما حملات و خشونتها در مرکز و غرب عراق در هفته های اخیر و درحالیکه تظاهرات اقلیت سنی علیه حکومت شیعه آن کشور ادامه دارد، افزایش یافته است.

شبه نظامیان سنی که برخی از آنان با القاعده نیز پیوند دارند، غالبا مقامات و ساختمانهای دولتی و همچنین اعضای اکثریت شیعه را هدف خود قرار می دهند.

چین پنجمین کشور صادر کننده تسلیحات جهان

یک موسسه تحقیقاتی سوئدی روز دوشنبه چین را بعنوان پنجمین کشور صادر کننده تسلیحات جهان معرفی کرد. ضمنا، پاکستان مهمترین و بزرگترین خریدار اسحله های چینی است.

براساس گزارش انستیتوی تحقیقاتی صلح بین المللی استکهلم، میزان صادرات چین بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ ، در مقایسه با ۵ سال پیش از آن، ۱۶۲ درصد رشد داشته است. در همین حال سهم جهانی صادرات تسلیحاتی چین از دو درصد به ۵ درصد افزایش یافته است.

چین در واقع با این رشد پنجمین کشور بزرگ صادر کننده تسلیحات می شود؛ مقامی که پیش از این در دست بریتانیا بود.

آمریکا، روسیه، آلمان و فرانسه چهار کشور نخست را در صادرات اسلحه تشکیل می دهند.

این موسسه تحقیقاتی همچنین خاطرنشان کرده است ۵۵ درصد کل صادرات اسلحه چین به پاکستان ارسال می شود.

محکومیت هفده نفر به ۱۵ سال زندان در بحرین

دادگاهی در بحرین روز یکشنبه هفده نفر را به پانزده سال زندان محکوم کرد. هر هفده نفر در نا آرامیهای سیاسی سال گذشته به تلاش برای کشتن چهار پلیس با بمب های دست ساز محکوم شده بودند.

این افراد که بمب های دست ساز را در بلوکهای خیابانی، تنه درختان نخل و سطل زباله، جا سازی کرده بودند پس از نزدیکی پلیس آنها را منفجر کردند.

هر چهار پلیس که مورد هدف مخالفان دولت بحرین بودند، در اثر انفجار بمب ها شدیدا زخمی شدند. این حادثه در ماه آوریل سال ۲۰۱۲ رویداد.

جزیره کوچک بحرین از سال ۲۰۱۱ با تظاهرات خشونت بار خیابانی که بعضا مرگبار هم بوده روبرو بوده است. این نا آرامیها که همچنان ادامه دارد به طرفداری از دموکراسی و توسط اکثریت شیعیان بحرین سازماندهی شده است.

تصرف تسلیحات دولتی توسط مخالفان سوریه

به نظر می رسد شورشیان سوریه مقدار زیادی از تسلیحات دولتی را از یک انبار اسلحه در نزدیکی شهر حلب به تصرف خود در آورده اند.

مخالفان با انتشار ویدئویی در روز یکشنبه نشان میدهند مقدار زیادی از اسلحه و مهمات از انبار تسلیحات شهر «خان تومان» بدست آنها افتاده است.

هنوز منبع مستقلی این خبر را تایید نکرده است. ویدئوهای دیگری نیز نشان میدهند که مخالفان تلاش دارند تا انبار تسلیحاتی را در یک مجتمع نظامی به تصرف خود درآورند.

شورشیان سوری که تلاش دارند رژیم بشار اسد را سرنگون کنند، در ماههای اخیر کنترل بخش عمده ای از سوریه را در شمال و شرق و از جمله حلب و شهرهای اطراف پایتخت را بدست گرفته اند.

اما هنوز نیروهای اسد، مرکز شهر حلب، دمشق و بخشهای غرب کشور را در دست دارند، بخشهایی که تسلط عمده با قوم علوی ها ست.
شورشیان سوری همواره از اینکه از قدرت نظامی پایین تری نسبت به دولت اسد برخوردارند شکایت کرده اند. از سوی دیگر متحدین آقای اسد همچون روسیه تسلیحات مورد نیاز وی را تامین می کنند.

سنت شکنی های پاپ جدید


پاپ فرانسیس، رهبر جدید کاتولیک های جهان روز شنبه، برای اولین بار با رسانه های جهان دیدار و گفتگو کرد. نخستین مصاحبه مطبوعاتی پاپ فرانسیس گویای تفاوت های اساسی وی با رهبران پیشین واتیکان است.

هزاران خبرنگار از هشتاد و یک کشور جهان در تالار «پل ششم» در واتیکان گرد آمده بودند تا برای اولین بار سؤآل هایشان را با پاپ فرانسیس در میان بگذارند، و دیدگاه های رهبر جدید کاتولیک های جهان را جویا شوند.

در دیدار روز شنبه، پاپ فرانسیس با برخوردی خودمانی و بی تکلف با خبرنگاران رو به رو شد؛ و به جای متنی که از پیش آماده کرده بود، از احساساتش در لحظه سرنوشت ساز انتخاب خود به عنوان پاپ با آنها سخن گفت. "در جلسه محرمانه نهایی، موقعی که دو سوم آرا شمارش شده بود، و نتیجه مشخص شده بود، و مردم توی میدون سنت پیتر جمع شده بودن و دست می زدن، کاردینال برزیلی منو در آغوش گرفت و بوسید و گفت فقرا رو فراموش نکن".

پاپ فرانسیس آرژانتینی است، ولی خانواده اش از ایتالیا به آرژانتین مهاجرت کرده اند. به همین خاطر وی به زبان ایتالیایی هم تسلط دارد.

پاپ فرانسیس که نام اصلی اش هورهه ماریو برگولیوست، وقتی به رهبری کاتولیک های جهان انتخاب شد، نام فرانسیس را برای خود برگزید. این نام یادآور قدیس فرانسوای آسیزی است؛ راهبی که در اوایل قرن سیزدهم میلادی از یک خانواده مرفه و خوشگذران فرانسوی برخاست اما از خانواده اش برید، زندگی فقیرانه ای در پیش گرفت، و در نقاط دورافتاده پیام آور صلح وشادمانی برای فقرا و دردمندان شد.

پاپ فرانسیس گفت "من همیشه به زندگی قدیس فرانسوای آسیزی فکر می کردم. موقعی که رأی گیری می شد، به یاد جنگ افتادم، قدیس فرانسوای آسیزی اهل صلح و آرامش بود؛ و اینطوری شد که در قلبم نام فرانسیس رو انتخاب کردم".

پاپ فرانسیس بعد از ظهر یکشنبه بدون برنامه قبلی، دقایقی در کناریکی از دروازه های میدان میدان سنت پیتر حضور یافت؛ برای مردم دست تکان داد و به آنها لبخند زد. و با این کار شور و هیجانی در میان حاضران به وجود آورد.

آرژانتینی ها به ویژه از این که رهبر جدید کاتولیک ها از کشور آنها برخاسته، خوشحالند.

هوگو آباتیدادا، گردشگر آرژانتینی می گوید "خیلی خوشحالیم و به پاپ جدید افتخار می کنیم. البته این که ایشون آرژآنتینی هستن در درجه دوم اهمیت قرار داره؛ و ما مطمئنیم که ایشون برای کلیسای کاتولیک و همه دنیا کارهای بزرگی می کنه".

آدلا کاباسا گردشگر اسپانیایی که با اطمینان معتقد است پاپ جدید منشأ تحول در کلیسای کاتولیک خواهد شد می گوید "او حتماً تغییراتی در کلیسا ایجاد می کنه؛ کلیسا رو به اصل و ریشه اش، به جایگاه واقعیش برمی گردونه".

پاپ فرانسیس روز یک شنبه نیز تشریفات و سنت های واتیکان را زیر پا گذارد.

رهبر جدید کاتولیک های جهان پیش از شرکت در مراسم نیایش یکشنبه در حضور ساکنان واتیکان در کلیسای سنت آنا، با مردم دست داد و کودکان آنان را بوسید.

پاپ فرانسیس اول سپس با اتومبیل محوطه کلیسا را ترک کرد تا اولین مراسم عشا ربانی یکشنبه خود را در حضور صدها هزار نفر در واتیکان برگزار کند.

هند صحنه یک تجاوز جنسی گروهی دیگر

پلیس هند می گوید بزودی چهار مظنون مرتبط با یک تجاوز جنسی جمعی به یک زن سویسی را توقیف می کند.

به گزارش پلیس این زن روز جمعه هنگامی که با شوهرش در یک اردوگاه جنگلی در استان مرکزی مادهایا پارادش به سر می برد مورد حمله قرار گرفت. پلیس می گوید هفت مرد در این تجاوز جنسی شریک بودند. این هفت نفر در عین حال به سرقت از این زوج نیز متهم شده اند.

یک مقام پلیس گفت زن سویسی پس از مداوا از بیمارستان مرخص شده است.

حمله روز جمعه سه ماه پس از اعتراض های شدید و گسترده عمومی علیه تجاوزی گروهی به یک دختر دانشجوی ۲۳ ساله در یک اتوبوس در دهلی نو انجام گرفت.
در آن حمله متجاوزین پس از تجاوز توام با ضرب و جرح، دختر را از اتوبوس در حال حرکت بیرون انداختند، که بعدا پس از انتقال به سنگاپور برای مداوا، در بیمارستان جان سپرد.

چهار مرد و یک نوجوان در انتظار محاکمه در زندان هستند. پلیس می گوید متهم ششم در سلول زندان خودکشی کرده است.

القاعده عراق مدعی حمله به وزارت دادگستری

گروه عراقی وابسته به القاعده مدعی انجام حملاتی هماهنگ به یک وزارتخانه در پایتخت شده است، که دست کم ۲۵ نفر را کشت.

گروه موسوم به دولت اسلامی عراق در اطلاعیه ای که در اینترنت منتشر ساخت می گوید دستور حملات هفته گذشته به وزارت دادگستری، واقع در محدوده کاملا حفاظت شده معروف به دژ سبز و محل چندین بنای دیگر دولتی و سفارتخانه های غربی، توسط این گروه صادر شده بود.

بمب گذاری ها یک هفته پیش ازدهمین سالگرد حمله تحت فرماندهی آمریکا به عراق و یک ماه پیش از برگزاری نخستین انتخابات عراق در سه سال اخیر انجام گرفت.

عراق گرفتار اختلافات و مبارزات فرقه ای و جناحی است. بسیاری از سنی ها نوری المالکی نخست وزیر شیه را به اعمال تبعیض علیه جامعه خود متهم می کنند. پیکارجویان سنی ماههاست که جامعه شیعه را هدف حملات خود قرار داده اند.

درگیری طرفداران و مخالفان مرسی

پلیس مصر در صدد برآمد مخالفان و موافقان را از هم جدا کند
پلیس ضد شورش مصربرای متفرق ساختن طرفداران ومخالفان محمد مرسی رییس جمهوری درجریان زدوخوردی درروز شنبه به گازاشک آورمتوسل شد.

درگیری درحالی روی داد که مرسی یک سلسله پروژه های عمرانی را درجنوب مصر، که ساکنان آن از دیربازشکایت داشتند دولت مرکزی آنها را نادیده گرفته است راه اندازی می کرد.

به گزارش آسوشیتد پرس، زمانی که رییس جمهوری برای گشودن یک پروژه مسکن و یک مجتمع آموزشی به سوهاج رفته بود، هزاران معترض مخالف دولت سعی کردند به تالاری که او درآنجا با مقامات محلی جلسه ای تشکیل داده بود حمله کنند.

سوهاج یکی ازفقیر ترین شهرهای جنوب مصر توصیف می شود، وشورش وقتی آغاز شد که مرسی درصدد برآمد به ساکنان محلی اطمینان دهد دوره فساد، محرومیت ونادیده گرفته شدن تمام شده است.

سوهاج دراستان السعید که دردوره مبارک ازتوسعه محروم بود قرار دارد. مرسی گفت سوهاج "قلب السعید است که نمی تواند از مصریا مصریان جدا شود."

طرفداران مرسی درداخل تالاری که او درآن سخن می گفت شعار می دادند و می گفتند برای حمایت ازوی آماده هستند ازجان خود بگذرند.

اما درخارج ازتالار، هزاران نفرعلیه مرسی وحزب اخوان المسلمین تظاهرات می کردند وآنها را به کوشش برای دردست گرفتن انحصار قدرت ونادیده گرفتن وعده های اصلاخات متهم می ساختند. معترضین درصدد برآمدند به تالار حمله کنند، اما طرفداران رییس جمهوری مانع شدند.

وبگاه خبری الاهرام گفت اعتراضات دانشجویان وتحریم توسط استادان مرسی را ناچارساخت دیدارازدانشگاه سوهاج را لغو کند. اوقراربود درآنجا یک مرکز پزشکی را افتتاح کند.

دراین میان، درقاهره روزشنبه ده ها نانوا که گندم یارانه ای از دولت دریافت می کنند علیه اقدامات ریاضت اقتصادی وکمبود گازوئیل اعتراض کردند.

در سقوط هلی کوپتر یک سرباز ناتو کشته شد

درسقوط یک فروند هلی کوپترناتو درجنوب افغانستان درروزشنبه، یک سربازائتلاف جانسپرد وسرباز دیگری مجروح شد.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل ازیک مقام نظامی حاکی است هنگام سقوط هلی کوپترفعالیت خصمانه ای درمنطقه وجود نداشت، و درباره علت آن تحقیق می شود.

به گفته سخنگوی فرماندار قندهار، هلیکوپتردرناحیه " دامان"، درچند کیلومتری غرب شهر قندهارسقوط کرد.

مقامات نوع هلی کوپتر یا ملیت سرنشینان آنرا اعلام نکرده اند.

ظرف یک هفته این دومین باراست که چنین حادثه ای روی می دهد. روزدوشنبه، یک هلی کوپتربلک هاوک درحومه شهرقندهار سقوط کرد وپنج سربازآمریکایی کشته شدند.

آلبانی به مجاهدین خلق پناهندگی می دهد

اعضای سازمان مجاهدبن خلق در اردوگاه آزادی
دولت آلبانی می گوید به 210 عضو یک گروه مخالف جمهوری اسلامی ایران که دریک پایگاه نظامی سابق آمریکا درنزدیکی بغداد زندگی می کنند پناهندگی می دهد.

به گزارش خبرگزاری اسوشتید پرس، این تصمیم را سالی بریشا نخست وزیرآلبانی روزشنبه درپی دیداری با باربارا لیف مدیرکل وزارت امورخارچه آمریکا، مارتین کابلرسفیرآمریکا درعراق و مقامات دیگراعلام کرد وگفت به دلایل انسانی گرفته شده است.

دولت عراق تاکید دارد اعضای مجاهدین خلق که سالها در اردوگاه اشرف بسر می بردند، کشور را ترک کنند.

درگزارش اسوشیتد پرس گفته می شود گروه با رژیم مذهبی ایران محالف است وتا محکوم ساختن خشونت در 2001 به یک سلسله ترور وبمب گذاری درایران دست زد. درجنگ هشت ساله عراق با ایران دردهه 1980 نیز درکنار نیروهای صدام حسین می جنگید.

سازمان ملل متحد می گوید بیش از 3 هزار عضو مجاهدین در پایگاه سابق آمریکا بسر می برند، و حاضر نیستند ازعراق خارج شوند.

یک سرتیپ ارتش سوریه به مخالفان پیوست

جنگ در سوریه به تقریبا تمام کشور گسترش بافته است
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهان احتیاط درپیشنهاد فرانسه وبریتانیا برای لغوتحریم تسلیحاتی جهت کمک به شورشیان سوریه شده است. درهمین حال، یک سرتیپ و حدود 20 سربازارتش سوریه فرارکردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاترین آشتون روزشنبه در بروکسل گفت اتحادیه اروپا نیازدارد درباره بحث های فرانسه و بریتانیا که لغو تحریم تسلیحاتی اسد را به مذاکره ترغیب خواهد کرد ، بسیاردقیق بیاندیشد.

پیشتردر روزجمعه ، دیگردولت های عضو اتحادیه اروپا کوشش های بریتانیا وفرانسه برای لغو تسلیحاتی را رد کردند، با این حال از وزیران امور خارجه خواستند درباره این مساله دوباره بحث کنند.

کاترین اشتون، که درکنفرانسی سخن می گفت اظهار داشت اتحادیه اروپا همچنین باید با اخضرابراهیمی فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب ومعاذ الخطیب، رهبرائتلاف ملی سوریه، درباره تاثیرلغو تحریم ها برکوشش های آنها جهت آغازمذاکره برای پایان دادن به بحران سوریه رایزنی کند.

آلمان رهبری مخالفت با پیشنهاد فرانسه و بریتانیا برای لغو تحریم تسلیحاتی را برعهده دارد. مخالفان می گویند مسلح ساختن شورشیان ممکن است حامیان اسد، روسیه وایران را ترغیب کند به تحویل اسلحه به دولت دمشق شتاب بخشند وبه مسابقه تسلیحاتی دامن برند. آنها همچنین می ترسد سلاح ها به دست های نادرست، مانند ستیزه گران اسلامی درصفوف شورشیان بیافتد.

دراین میان، به گزارش رویترز، روزشنبه یک سرتیپ وحدود 20 سربازارتش سوریه دردوحادثه جداگانه گریخنتد.

سرتیپ محمد خلوف درویدیویی که ازکانال خبری العربیه پخش شد گفت ازمدت ها پیش قصد داشت به مخالفان به پیوندد.

رسانه های دولتی سوریه درباره این گزارش اظهارنظرنکرده اند.

گزارش گروه ناظربرحقوق بشردرسوریه حاکی است حدود 20 سربازاز پست های خود به ناحیه زیرکنترل شورشیان درنزدیکی شهر پالمیرا گریختند.

جنگ درسوریه اینک به اکثرمناطق کشور گسترش یافته است، به جزناحیه ای درساحل مدیترانه که درآن جمعیت بزرگی ازعلوی ها زندگی می کنند.

گروه ناظر برحقوق بشرروزشنبه همچنین گفت همراه با تشدید خشونت، براستفاده ازبمب های خوشه ای افزوده شده، ودست کم 119محل درسراسر سوریه را که درآنها چنین سلاح هایی به کار رفته شناسایی کرده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG