لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۲۲

سرخط خبرها

درگیری طرفداران و مخالفان مرسی

پلیس مصر در صدد برآمد مخالفان و موافقان را از هم جدا کند
پلیس ضد شورش مصربرای متفرق ساختن طرفداران ومخالفان محمد مرسی رییس جمهوری درجریان زدوخوردی درروز شنبه به گازاشک آورمتوسل شد.

درگیری درحالی روی داد که مرسی یک سلسله پروژه های عمرانی را درجنوب مصر، که ساکنان آن از دیربازشکایت داشتند دولت مرکزی آنها را نادیده گرفته است راه اندازی می کرد.

به گزارش آسوشیتد پرس، زمانی که رییس جمهوری برای گشودن یک پروژه مسکن و یک مجتمع آموزشی به سوهاج رفته بود، هزاران معترض مخالف دولت سعی کردند به تالاری که او درآنجا با مقامات محلی جلسه ای تشکیل داده بود حمله کنند.

سوهاج یکی ازفقیر ترین شهرهای جنوب مصر توصیف می شود، وشورش وقتی آغاز شد که مرسی درصدد برآمد به ساکنان محلی اطمینان دهد دوره فساد، محرومیت ونادیده گرفته شدن تمام شده است.

سوهاج دراستان السعید که دردوره مبارک ازتوسعه محروم بود قرار دارد. مرسی گفت سوهاج "قلب السعید است که نمی تواند از مصریا مصریان جدا شود."

طرفداران مرسی درداخل تالاری که او درآن سخن می گفت شعار می دادند و می گفتند برای حمایت ازوی آماده هستند ازجان خود بگذرند.

اما درخارج ازتالار، هزاران نفرعلیه مرسی وحزب اخوان المسلمین تظاهرات می کردند وآنها را به کوشش برای دردست گرفتن انحصار قدرت ونادیده گرفتن وعده های اصلاخات متهم می ساختند. معترضین درصدد برآمدند به تالار حمله کنند، اما طرفداران رییس جمهوری مانع شدند.

وبگاه خبری الاهرام گفت اعتراضات دانشجویان وتحریم توسط استادان مرسی را ناچارساخت دیدارازدانشگاه سوهاج را لغو کند. اوقراربود درآنجا یک مرکز پزشکی را افتتاح کند.

دراین میان، درقاهره روزشنبه ده ها نانوا که گندم یارانه ای از دولت دریافت می کنند علیه اقدامات ریاضت اقتصادی وکمبود گازوئیل اعتراض کردند.

در سقوط هلی کوپتر یک سرباز ناتو کشته شد

درسقوط یک فروند هلی کوپترناتو درجنوب افغانستان درروزشنبه، یک سربازائتلاف جانسپرد وسرباز دیگری مجروح شد.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل ازیک مقام نظامی حاکی است هنگام سقوط هلی کوپترفعالیت خصمانه ای درمنطقه وجود نداشت، و درباره علت آن تحقیق می شود.

به گفته سخنگوی فرماندار قندهار، هلیکوپتردرناحیه " دامان"، درچند کیلومتری غرب شهر قندهارسقوط کرد.

مقامات نوع هلی کوپتر یا ملیت سرنشینان آنرا اعلام نکرده اند.

ظرف یک هفته این دومین باراست که چنین حادثه ای روی می دهد. روزدوشنبه، یک هلی کوپتربلک هاوک درحومه شهرقندهار سقوط کرد وپنج سربازآمریکایی کشته شدند.

آلبانی به مجاهدین خلق پناهندگی می دهد

اعضای سازمان مجاهدبن خلق در اردوگاه آزادی
دولت آلبانی می گوید به 210 عضو یک گروه مخالف جمهوری اسلامی ایران که دریک پایگاه نظامی سابق آمریکا درنزدیکی بغداد زندگی می کنند پناهندگی می دهد.

به گزارش خبرگزاری اسوشتید پرس، این تصمیم را سالی بریشا نخست وزیرآلبانی روزشنبه درپی دیداری با باربارا لیف مدیرکل وزارت امورخارچه آمریکا، مارتین کابلرسفیرآمریکا درعراق و مقامات دیگراعلام کرد وگفت به دلایل انسانی گرفته شده است.

دولت عراق تاکید دارد اعضای مجاهدین خلق که سالها در اردوگاه اشرف بسر می بردند، کشور را ترک کنند.

درگزارش اسوشیتد پرس گفته می شود گروه با رژیم مذهبی ایران محالف است وتا محکوم ساختن خشونت در 2001 به یک سلسله ترور وبمب گذاری درایران دست زد. درجنگ هشت ساله عراق با ایران دردهه 1980 نیز درکنار نیروهای صدام حسین می جنگید.

سازمان ملل متحد می گوید بیش از 3 هزار عضو مجاهدین در پایگاه سابق آمریکا بسر می برند، و حاضر نیستند ازعراق خارج شوند.

یک سرتیپ ارتش سوریه به مخالفان پیوست

جنگ در سوریه به تقریبا تمام کشور گسترش بافته است
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهان احتیاط درپیشنهاد فرانسه وبریتانیا برای لغوتحریم تسلیحاتی جهت کمک به شورشیان سوریه شده است. درهمین حال، یک سرتیپ و حدود 20 سربازارتش سوریه فرارکردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاترین آشتون روزشنبه در بروکسل گفت اتحادیه اروپا نیازدارد درباره بحث های فرانسه و بریتانیا که لغو تحریم تسلیحاتی اسد را به مذاکره ترغیب خواهد کرد ، بسیاردقیق بیاندیشد.

پیشتردر روزجمعه ، دیگردولت های عضو اتحادیه اروپا کوشش های بریتانیا وفرانسه برای لغو تسلیحاتی را رد کردند، با این حال از وزیران امور خارجه خواستند درباره این مساله دوباره بحث کنند.

کاترین اشتون، که درکنفرانسی سخن می گفت اظهار داشت اتحادیه اروپا همچنین باید با اخضرابراهیمی فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب ومعاذ الخطیب، رهبرائتلاف ملی سوریه، درباره تاثیرلغو تحریم ها برکوشش های آنها جهت آغازمذاکره برای پایان دادن به بحران سوریه رایزنی کند.

آلمان رهبری مخالفت با پیشنهاد فرانسه و بریتانیا برای لغو تحریم تسلیحاتی را برعهده دارد. مخالفان می گویند مسلح ساختن شورشیان ممکن است حامیان اسد، روسیه وایران را ترغیب کند به تحویل اسلحه به دولت دمشق شتاب بخشند وبه مسابقه تسلیحاتی دامن برند. آنها همچنین می ترسد سلاح ها به دست های نادرست، مانند ستیزه گران اسلامی درصفوف شورشیان بیافتد.

دراین میان، به گزارش رویترز، روزشنبه یک سرتیپ وحدود 20 سربازارتش سوریه دردوحادثه جداگانه گریخنتد.

سرتیپ محمد خلوف درویدیویی که ازکانال خبری العربیه پخش شد گفت ازمدت ها پیش قصد داشت به مخالفان به پیوندد.

رسانه های دولتی سوریه درباره این گزارش اظهارنظرنکرده اند.

گزارش گروه ناظربرحقوق بشردرسوریه حاکی است حدود 20 سربازاز پست های خود به ناحیه زیرکنترل شورشیان درنزدیکی شهر پالمیرا گریختند.

جنگ درسوریه اینک به اکثرمناطق کشور گسترش یافته است، به جزناحیه ای درساحل مدیترانه که درآن جمعیت بزرگی ازعلوی ها زندگی می کنند.

گروه ناظر برحقوق بشرروزشنبه همچنین گفت همراه با تشدید خشونت، براستفاده ازبمب های خوشه ای افزوده شده، ودست کم 119محل درسراسر سوریه را که درآنها چنین سلاح هایی به کار رفته شناسایی کرده است.

یاد بود حمله شیمیایی نیروهای عراق به حلبچه

تیروهای ضدام حسین شهر خلبچه را زیر بارانی از گاز شمیایی گرفتند
دربیست وپنجمین سالگرد کشته شدن هزاران کرد درحمله شیمیایی نیروهای صدام حسین درشهرحلبچه، روزشنبه هزاران نفردرآیین های یادبود شرکت کردند.

در 16 مارس 1988، درآنچه اینک یکی ازشدید ترین حملات شیمیایی علیه شهروندان توصیف می شود، حدود 5 هزارتن کشته شدند. اکثر قربانیان زنان و کودکان بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مردم عکس های برخی ازقربانیان راحمل می کردند.
نیچروان بارزانی نخست وزیرمنطقه خود مختارکردستان عراق در سخنانی پیشنهاد کرد 16 مارس بعنوان روزبین المللی علیه سلاح های شیمیایی شناخته شود.

درمارس 1988، درحالی که جنگ هشت ساله عراق با ایران به پایان نزدیک می رسید، پیشمرگه های کرد با حمایت تهران، بر ناحیه کشاورزی حلبچه درنزدیکی مرزایران مسلط شدند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود ارتش عراق منطقه را بمباران کرد، شورشیان را ناچارساخت به کوهستان های اطراف عقب بنشینند. آنها خانواده هایشان را پشت سرگذاشتند.

سپس جت های عراقی برفرازشهر کوچک به پروازدرآمدند، و برای پنج ساعت بارانی ازگازهای ضد اعصاب برآن فرو ریختند.

حاضران درساعت 35/11 دقیقه پیش ازنیمروزبه وقت محلی، زمانی که نیروهای صدام به گاز بستن شهررا آغاز کردند، یک دقیقه سکوت کردند.

طرح اوباما برای مقابله با گرانی بنزین

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید تنها راه کاهش بهای بنزین تغییر در طرز کار وسایل نقلیه است.

اقای اوباما می گوید به همین دلیل از کنگره خواسته است به منظور انجام تحقیقات در زمینه فناوری وسایل نقلیه بدون بنزین، قانون ایجاد صندوق امانی انرژی را تصویب کند

رئیس جمهوری آمریکا، این موضوع را در پیام هفتگی خود مطرح ساخت و اضافه کرد که درآمدهای حاصل از نفت و گاز در اراضی دولتی می تواند منابع مالی برای این گونه تحقیقات را تأمین کند، بی آنکه حتی یک سنت به کسری بودجه بیفزاید.

آقای اوباما پیام هفتگی خود به مردم آمریکا را در آزمایشگاه ملی آرگون ضبط کرده بود. در این آزمایشگاه تحقیقات مربوط به فناوری پیشرفته باطری اتومبیل آغاز شده است، که نیاز به بنزین را کاهش می دهد.

از سوی دیگر پال راین ، رئیس کمیسیون بودجه مجلس نمایندگان آمریکا در سخنرانی جوابیه خود گفت جمهوری خواهان برنامه ای دارند که بودجه دولت فدرال امریکا را ظرف ۱۰ سال بدون افزایش مالیات متوازن می کند.

شکایت بازنده انتخابات کنیا به دیوان عالی

نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری کنیا رسماً از رقیب خود به دادگاه شکایت کرد.

رایلا اودینگا روز شنبه شکایت خود را به دیوان عالی کشور کنیا تسلیم کرد و مدعی شد که در شمارش آرا تقلب شده است.

ائتلاف اصلاحات و دموکراسی، که اودینگا آن را رهبری می کند ابراز اطمینان کرد که وی در این مبارزه برنده خواهد شد.

کمیسیون انتخابات، اوهورو کنیاتا را با کسب ۵۰ ممیز ۷ دهم درصد از آرا برنده اعلام کرده بود، و گروههای ناظر بین المللی نیز گفته اند که رأی گیری در محیطی آرام انجام گرفته و نتایج آن معتبر است.

توافق مسلمانان و غربی ها در مورد مقام زن

نمایندگان دولت های غربی و کشورهای مسلمان در سازمان ملل متحد به یک توافق تاریخی بر سر وضعیت زنان دست یافتند. محور اصلی این توافق تدوین قوانین سختگیرانه برای ریشه کن کردن خشونت علیه زنان و ضمانت های اجرایی برای این قوانین است.

دست یابی به توافق با چالش هائی بسیار همراه بود، زیرا واتیکان و برخی کشورهای مسلمان با نکاتی از مصوبات آن مخالف بودند. اما نهایتآ قطعنامه روز جمعه در مقر مرکزی سازمان ملل به تصویب رسید.

پیروی از مصوبات قطعنامه مقام زن برای کشورهای عضو الزامی نیست، اما وجهه و اعتبار بین المللی کشورهای خاطی را زیر سوال می برد.

ایران، روسیه و واتیکان جزو مخالفان برخی از بندهای این قطعنامه در زمینه تنظیم خانواده و حجاب بودند و گروه مصری اخوان المسلمین نیز آن را زمینه ساز از هم پاشیدن جامعه دانسته بود.

تایید وزیران جدید امور خارجه و دفاع چین

پارلمان چین روزشنبه انتصاب های جدید دردو پست اصلی کابینه را تصویب کرد.

وانگ یی، سفیرآن کشوردرژاپن به عنوان وزیرامورخارجه تایید شد. انتصاب او که به زبان ژاپنی سخن می گوید درلحظه ای حساس درمناسبات بین دوکشورو درحالی صورت می گیرد که آنها درباره مالکیت گروهی ازجزایرغیر مسکونی دردریای شرق چین مذاکره می کنند.

چاتگ وانکوان، که دربرنامه فضایی چین درگیربوده است، به عنوان وزیرجدید دفاع تایید شد.

کمک ۱۳ میلیارد دلاری به قبرس تصویب شد

وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو و کاشناسان صندوق بین المللی پول در زمینه پرداخت یک کمک مالی ۱۳ میلیارد دلاری به قبرس به توافق رسیدند.

وزیر دارایی هلند، که ریاست گروه را برعهده دارد، گفت کمک به قبرس ثبات مالی آن کشور، و نیز حوزه یورو، را تضمین می کند.

وضعیت مالی قبرس به ویژه پس از وخیم شدن وضعیت مالی یونان بحرانی شد، و بانکهای قبرس که به دلیل بدهیهای یونان دچار زیان شده اند، از جامعه بین المللی درخواست یک کمک ۲۲ میلیارد دلاری کرده اند.

پاپ فرانسیس با روزنامه نگاران ملاقات می کند

پاپ فرانسیس امروز، شنبه با روزنامه نگاران ملاقات می کند
این نخستین تماس مستقیم پاپ جدید با روزنامه نگاران است.

پاپ فرانسیس دیروز در دیداری با کاردینالها مصرانه از آنها خواست به آینده کلیسا و نقش خود در تعلیم آموزه های مسیحیت به مردم خوش بین باشند.

پاپ جدید نخستین شهروند آمریکای لاتین است که به این مقام برگزیده می شود.

نخستین مراسم عشاء ربانی پاپ جدید روز یکشنبه در میدان سنت پیتر واتیکان برگزار می شود.

بازگشت سالم ۳ فضانورد از فضا به زمین


۳ فضانورد از ایستگاه بین المللی فضائی سالم به زمین بازگشتند. سفینه
روسی سایوز بامداد شنبه با تأخیر، در جلگه هائی پوشیده از برف در قزاقستان فرود آمد.این تأخیر یک روزه ناشی از نامساعد بودن هوا اعلام شده است.

کوین فورد، فرمانده گروه که آمریکایی است، اولگ نویتسکی و اونجی تارلکین مهندسان پرواز، که روسی هستند، ۱۴۴ روز را در ایستگاه بین المللی فضایی در فضا سپری کرده بودند.
طبق معمول، آزمایشهای اولیه از فضانوردان پس از پیاده شدن از سفینه انجام شد، وآنها برای معاینات کامل به یک مرکز پزشکی منتقل شدند.
کریس هادفیلد، فضا نورد کانادائی، اکنون فرماندهی ایستگاه بین المللی فضائی و سه فضانورد باقی ماده در آن را برعهده دارد.

تاخیر در اسلحه رسانی به شورشیان سوریه

دولت های اتحادیه اروپا روزجمعه تصمیم گیری درمورد مسلح ساختن شورشیان سوریه را به تاخیر انداختند.

درپی مذاکرات دربروکسل، هرمن ون رومپوی رییس شورای اروپا گفت رهبران اتحادیه درباره راه های کاهش تحریم ها که اجازه دهد اسلحه برای شورشیان فرستاده شود، بحث کردند و پذیرفتند وزیران امور خارجه آنها هفته آینده درجلسه ای دردوبلین باردیگر آنرا مطرح سازند.

تحریم جاری اتحادیه اروپا که کشورهای عضو را از ارسال اسلحه برای اوپوزیسیون سوریه منع می کند، درماه می منقضی می شود. چندین کشورابراز نگرانی کرده اند که جریان اسلحه به کشورفقط موجب افزایش خونریزی خواهد شد.

فرانسه گفته است آماده است با بریتانیا برای مسلح ساختن شورشیان سوریه کار کند، حتی اگردراین زمینه توافقی با دولت های دیگرصورت نگیرد.

دراین میان، روز جمعه بمناسبت دومین سالگرد مناقشه که تاکنون ۷۰ هزارکشته برجا گذاشته است، تظاهرات اعتراضی درسراسر سوریه برپا شد.

خشونت نیزدرچندین نقطه ادامه یافت. گروه ناظربرحقوق بشردر سوریه می گوید سربازان دولتی درجنوب دمشق دست به حمله زدند، درحالی که شورشیان به پست های نظامی درشهر" کان تومان" دراستان حلب حمله کردند وچند سربازرا کشتند.

در انفجار بمب در کراچی سه تن کشته شدند


درانفجار بمبی دربزرگترین شهرپاکستان سه تن کشته شده اند.

مقامات گفتند انفجار روزجمعه درنزدیکی دفتریک ایستگاه تلویزیونی درکراچی روی داد، پنج نفر نیزمجروح شدند.

پیشتر در روز چهارشنبه، مردان مسلح پروین رحمان، یکی اززنان فعال را کشتند، او به رساندن آب به محله های فقیرکمک می کرد.

کراچی 18 میلیون جمعیت دارد وازدیربازبا خشونت سیاسی، فرقه ای و قومی دست به گریبان بوده است.

اشکال فنی بویینگ ۷۸۷ برطر ف شد

شرکت بویینگ روز جمعه اظهار امیدواری کرد تا هواپیماهای ۷۸۷ دریم لاینر خود را ظرف چند هفته آینده مجددا به پرواز درآورد.

بویینگ ۷۸۷ که نام «جتهای رویایی» را بخود اختصاص داده، بعلت نقص فنی در سیستم باتری از چندی پیش اجازه پرواز را از دست داده اند.

فقط ۵۰ فروند از این هواپیمای سوپر مدرن در دست شرکتهای هوایی ژاپن، هند و امریکا قرار دارند که از ماه ژانویه بعلت مشکل در باتری حق پرواز ندارند.

شرکت بویینگ خبر داده است که باتری این هواپیماها اکنون در جعبه های فولادی با ایزولاسیون مخصوص قرار داده شده اند تا در برابر حرارت مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

اروپا ارسال اسلحه به مخالفان سوریه را بررسی می کند

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در بروکسل گفت فرانسه و بریتانیا از دولتهای اتحادیه اروپا میخواهند تا به ممنوعیت کمکهای نظامی به گروههای مخالف سوریه پایان دهند.

رییس جمهوری فرانسه برای توجیه این خواست خود گفت کمکهای تسلیحاتی به رژیم بشار اسد همچنان ادامه دارد بویژه از سوی روسیه.

آقای اولاند که برای شرکت در کنفرانس بروکسل برسر سوریه وارد بلژیک شده بود گفت ما می خواهیم اتحادیه اروپا، به ممنوعیت خود درخصوص ارسال تسلیحات به سوریه پایان دهد نه برای اینکه ما به یک جنگ تمام عیار برویم بلکه برای یافتن یک راه حل سیاسی برای سوریه باید مسئولیتهای خود را به پذیریم.

جنگ عراق بیش از دو هزار میلیارد دلار هزینه داشت

یک گزارش دانشگاه براون آمریکا می گوید جنگ عراق هزار و هفتصد میلیارد دلار هزینه داشته است. علاوه بر این ۴۹۰ میلیارد دلار دیگر نیز برای مزایای کهنه سربازان آمریکایی در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مبلغ با شمارش بهره ای که ظرف چهار دهه آینده به آن تعلق می گیرد به بیش از ۶ هزار میلیارد دلار بالغ می شود.

بر اساس گزارش «پروژه هزینه جنگ» دانشگاه براون، دست کم ۱۳۴ هزار غیرنظامی در جنگ عراق کشته شدند و مرگ چهار برابر این رقم نیز ممکن است ناشی از همین جنگ باشد.

در صورت اضافه کردن تلفات نیروهای امنیتی، شورشیان، روزنامه نگاران، و امدادگران کل تلفات جنگ به رقمی میان ۱۷۶ هزار تا ۱۸۹ هزار نفر می رسد.

این گزارش که توسط سی نفر از استادان دانشگاه و کارشناسان تهیه شده، به مناسبت دهمین سالگرد جنگ عراق ( بیستم مارس سال ۲۰۰۳) منتشر شد.

تحمیل تحریم های مالی آمریکا بر یک تاجر یونانی

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه یک تاجر یونانی را که گفته می شود بطور مخفیانه یک شبکه خطوط کشتیرانی را به نیابت از دولت ایران اداره میکرده مورد تحریمهای مالی خود قرار داد.

دیوید کهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی می گوید ما روز پنجشنبه از یک توطئه پیچیده ایران که برای دور زدن تحریمهای نفتی بین المللی علیه ایران طراحی شده بود، پرده بر می داریم.

ماه گذشته خبرگزاریهای خارجی گزارش داده بودند که ایران تعدادی از کشتی های بارگیری و نفتکش قدیمی را از بازارهای آزاد خریده است،تا بدینوسیله نفت خود را به مقاصد مختلف حمل کنند.

نتانیاهو دولت جدید اسرائیل را تشکیل میدهد

احزاب سیاسی اسراییل با توافق برسر یک ائتلاف، راه را برای تشکیل دولت جدید این کشور هموار کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که از قدرت سیاسی اش تاحدی در انتخابات اخیر کاسته شد، شش هفته طول کشید تا دولت جدید خود را تشکیل دهد.

آقای نتانیاهو گرچه در انتخابات ماه ژانویه پیروز شد، اما حزب راستگرای وی «لیکود» درعین حال مجبور شد تا چند کرسی خود را به احزاب میانه رو و سکولار واگذار کند.

در همین حال برای نخستین بار و پس از چندین سال، احزاب افراطی ارتدکس در دولت حضور ندارند. یک تحلیلگر اسرائیلی میگویداین امر به این معنی است که ائتلاف با احزابی که برنامه های کاریشان بیشتر حول مسائل داخلی است صورت گرفته است.

در راس این برنامه ها، از جمله یکی پایان دادن به معافیت خدمت نظام وظیفه و دریافت کمکهای مالی برای گروههای افراطی مذهبی به چشم می خورد.

واکنش جنگده ایران به اخطار شفاهی آمریکا

وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، اعلام کرد، در اوايل هفته جاری يک هواپیمای جنگی ایران به يک هواپیمای بدون سرنشین - پهپاد - و غير مسلح نظارت نظامی آمريکا، در آب های بین المللی در خلیج فارس نزديک شد.

يک سخنگوی آمريکا گفت: اين هواپیمای بدون سرنشین - تحت اسکورت دو هواپیمای نظامی آمريکا - روز سه شنبه در حال انجام نظارت معمول محرمانه بود که جنگنده ایران به ۲۵ کیلومتری آن نزديک شد. سخنگو گفت: هواپیماهای آمريکا در تمام مدت در آب های بین المللی باقی ماندند و افزود که هواپیمای ایرانی بعد از اخطار شفاهی منطقه را ترک کرد.

ماه نوامبر گذشته، ایران گزارش پنتاگون را که دو جنگنده ایرانی به يک پهپاد غیر مسلح آمريکا در خلیج فارس بطور ناموفق شليک کرده اند، تاييد کرد. در آن زمان رسانه های رسمی ایران به نقل از احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران گزارش دادند، دستور اين اقدام علیه هواپیمای ناشناس بدليل ورود آن به حریم هوایی ایران، صادر شده بود.

مقامات پنتاگون گفتند که پهپاد «پردتور» در هنگام حمله در تاريخ اول نوامبر، بر فراز آب های بین المللی به نظارت معمول می پرداخت.

حمله به کلیسای قبطی در لیبی

مردان مسلح روز پنجشنبه به یک کلیسای قبطی مصر در شهر بنغازی در شرق لیبی حمله کردند و موجب آتش سوزی شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان می گوید مهاجمان درحالی که به هوا تیراندازی می کردند وارد شدند، حریقی در کلیسا برپا کردند و رفتند.

از زمان انقلاب ۲۰۱۱ که معمر قذافی را سرنگون کرد، اقلیت مسیحی کوچک لیبی نسبت به افراط گرایی اسلامی، به ویژه با افزایش فعالیت میلیشاهای مسلح که در نبود کنترل مرکزی، قوانین خود را اجرا می کنند، ابراز نگرانی کرده است.

زدوخورد معترضین شیعه با پلیس بحرین

در بحرین، هزاران معترض مخالف دولت روز پنجشنبه در دومین سالگرد مداخله عربستان سعودی در بحران کشور، بمب های آتَشزا و سنگ به سوی پلیس ضد شورش پرت کردند ولاستیک های اتومبیل را آتش زدند.

به گزارش آسوشیتد پرس، پلیس معترضین را در جریان زدوخوردهایی در محله های شیعه نشین اطراف منامه با نارنجک های گیج کننده هدف گرفت.

از نخستین ساعات بامداد، تظاهر کنندگان که اکثرا جوان بودند راه های منتهی به روستاهای شیعه را برای جلوگیری از ورود نیروهای امنیتی بستند.

گروه اصلی اپوزیسیون شیعه، الوفاق، گفت ۳۵ معترض مجروح شدند.

دو سال پیش، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب خلیج فارس برای کمک به فرو نشاندن موج اعتراضات ضد دولتی سربازانی به بحرین فرستادند.

اسوشیتد پرس می گوید خبرگزاری های دولتی بحرین به سالگرد سرکوب قیام شیعیان اشاره نکردند، اما گزارش دادند چند روستا شاهد «عملیات تروریستی خرابکاران، از جمله سوزاندن اتومبیل های مسروقه و بستن راه ها» بودند.

الوفاق ودیگرجناح های اصلی شیعه هفته پیش با مقامات دولت بحرین به گفت وگو نشستند، اما برخی ازگروه های تند روشیعه با چنین کاری مخالف هستند.

دیدار محمود عباس با پوتین

محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی روز پنجشنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه ملاقات کرد و گفت امیدوار است مذاکرات صلح با اسراییل در اواخر سال جاری از سرگرفته شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عباس گفت هر چند شانس پیشرفت اندک است، اما او هنوز امیدوار است راهی برای برقراری صلح بر اساس اصل راه حل دو کشوری پیدا شود.

اسراییل و فلسطینیان از سپتامبر ۲۰۱۰ مستقیما گفت وگو نکرده اند، در حالی که اسراییل محله های یهودی نشین جدیدی در کرانه غربی ساخته است.

مسکو و فلسطینیان در دوره شوروی مناسباتی نزدیک داشتند و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در سال ۱۹۸۸ یک کشور مستقل فلسطینی را برسمیت شناخت.

پوتین به عباس گفت روسیه آماده است برای تجدید مذاکرات صلح هر کاری را می تواند انجام دهد.

اویاد آور شد مناسبات بین روسیه وفلسطینیان بر "یک شالوده تاریخی استوار است و بدون تردید به آنها درتقویت روابط درآینده کمک خواهد کرد."

رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش ایران

به گزارش خبرگزاری فارس رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش در مناطق مرکزی کشور و شلیک راکتهای نازعات ١٠ و فجر ۵ آغاز شد.

به گزارش همین خبرگزاری، رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش با حضور امیر احمدرضا پوردستان فرمانده این نیرو و جمعی از مسئولان و فرماندهان نیروی زمینی ارتش در نواحی مرکزی کشور آغاز شد که در آن، یگان های موشکی و راکت انداز نیروی زمینی ارتش در سطح گسترده‌ای به انجام تاکتیک‌های رزمی و عملیاتی اقدام می کنند.

دسترسی سازمانهای جاسوسی، به داده های مالی شهروندان آمریکا

دولت اوباما با آماده کردن طرحی، بانک اطلاعاتی مالی وسیعی را در مورد شهروندان آمریکا در اختیار تمام سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا قرار می دهد.

وزارت حزانه داری امریکا به خبرگزاری رویترز گفته است این طرح پیشنهادی، در واقع گامی بزرگ برای سازمانهای اطلاعاتی است تا شبکه های مالی تروریستها را دنبال و شناسایی کنند. این طرح که کارشناسان حقوقی می گویند بر اساس قوانین آمریکا مجاز شمرده می شود، در عین حال و به احتمال زیاد انتقاد گروههای طرفدار «قانون حریم شخصی» را به همراه خواهد آورد.

در حال حاضر اداره آگاهی آمریکا( اف بی آی) دسترسی کامل به این بانک اطلاعاتی دارد اما سازمانهای جاسوسی چون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سازمان امنیت ملی آمریکا ( ان اس ای) باید مورد به مورد دسترسی به این اطلاعات را درخواست کنند.

پارلمان چین رییس جمهوری جدید را انتخاب کرد

پارلمان چین روز پنجشنبه رسما شی جینپینگ را به عنوان رییس جمهوری جدید چین برگزید.

این اقدام که عمدتا اقدامی تشریفاتی توسط کنگره خلق چین بود، مهر تایید رسمی به تغییر رهبری در این کشور است که هر ده سال یک بار روی می دهد.

آقای شی در ماه نوامبر گذشته به عنوان رییس حزب و فرمانده ارتش چین که مهمتر از مقام ریاست جمهوری است، برگزیده شده بود.

رییس جمهوری جدید چین که ۵۹ سال دارد به عنوان فرمانده مرکزی کمیسیون ارتش نیز انتخاب شد.

هیچ یک از قانونگذاران چین با انتخاب آقای شی مخالفت نکردند.

ایران از امریکا گندم می خرد

سوداگران آمریکایی می گویند خریداران غلات ایران در حال گفتگو با آمریکا برای خرید ۱۱۰ هزار (متریک) تن گندم اند.

وارد کنندگان گندم ایران معمولا ترکیبی از بخش خصوصی و دولت اند، اما بموجب خللی که سال گذشته بواسطه تامین منابع مالی در برخی از امور تجاری صورت گرفت، اینک دولت نقش بیشتری را در این زمینه به دست گرفته است.

گرچه تحریمهای اقتصادی علیه ایران، شامل مواد غذایی نمی شود اما وارد کنندگان ایرانی برای گشایش اعتبار در بانکها و یا انتقال وجوه از یک بانک به بانکی دیگر، با مشکلاتی روبرو هستند.

یک بازرگان آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت گرچه هنوز تاییدی در این زمینه که امر خرید و فروش گندم میان ایران - آمریکا صورت گرفته وجود ندارد، اما قدر مسلم اینست که مذاکره در این مورد که حمل گندم به ایران در ماه آوریل صورت گیرد انجام شده است.

تمدید معافیت از تحریمهای ایران برای۱۱ کشور

ایالات متحده آمریکا معافیت از اجرای تحریمهای ایران را در مورد ژاپن و ده کشوراتحادیه اروپا برای ١٨٠ روز دیگر تمدید کرد تا در ازای آن، این کشورها خرید نفت را از ایران قطع کنند.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: این تصمیم، خود دلیل دیگری است که جامعه بین المللی یکپارچه از ایران میخواهد تا ایران نسبت به تعهدات بین المللی خود پای بند بماند.

هدف از این تحریمها محدود و یا خشک کردن منابع مالی برنامه هسته ای ایران از طریق کاستن صادرات نفت ایران است، برنامه ای که غرب می گوید هدف تهران دسترسی به سلاح هسته ای است در حالی که ایران میگوید این برنامه صرفا مقاصد صلح آمیز دارد.

تجدید این معافیت ها که به «استثنا» شهرت پیدا کرده اند به این معنی است که بانکها در یازده کشور برای بار سوم، به مدت شش ماه از مجازاتهای مالی آمریکا مصون خواهند بود.

دیپلماتهای خارجی: کمکهای ایران به سوریه شدت گرفته اند

دیپلماتهای غربی می گویند ایران کمکهای نظامی خود را به رژیم بشار اسد در سوریه شدیدا افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز کمکهای تسلیحاتی ایران از طریق عراق، ترکیه و لبنان، به سوریه سرازیر شده است اقدامی که براساس دستور سازمان ملل متحد تخلف محسوب می شود.

در همین حال مقامهای عراقی و ترک که این اتهامات را تکذیب می کنند، خود بیانگر این موضوع است که جنگ سوریه وارد فاز جدیدی شده و ایران در نظر دارد تا به جنگی که به بن بست کشیده شده، پایان دهد.

از همین رو دیپلماتها می گویند ایران احتمالا تلاش دارد تا کمکهای نظامی خود را به رژیم سوریه، که بطور فزاینده ای منزوی شده دوبرابر کند.

همچنین شرایط موجود در سوریه فرقه ای بودن کشمکشها را نشان میدهد که چگونه ارسال تسلیحات ایرانی به سوی گروه شیعه حزب الله در جریان است، گروهی که شدیدا از رژیم اسد حمایت میکند.

حمله انتحاری در افغانستان ۷ کشته بر جای گذاشت

در روستای دور افتاده ای در شمال افغانستان، روز چهارشنبه بر اثر يک حمله انتحاری در میان جمعیتی که سرگرم تماشای ورزش سنتی بزکشی بودند، ۷ تن کشته و ۸ نفر مجروح شدند.

گزارش آسوشیتد پرس به نقل از سخنگوی پلیس حاکی است چند تن از کشته شدگان اعضای خانواده عبدالرئوف ابراهیمی رییس پارلمان افغانستان بودند.

بمب انداز حدود ساعت شش پس از نیمروز به وقت محلی، زمانی که طرفداران مسابقه در اطراف بازیکنان جمع شده بودند حمله کرد.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG