لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری

سرخط خبرها

تاخیر در اسلحه رسانی به شورشیان سوریه

دولت های اتحادیه اروپا روزجمعه تصمیم گیری درمورد مسلح ساختن شورشیان سوریه را به تاخیر انداختند.

درپی مذاکرات دربروکسل، هرمن ون رومپوی رییس شورای اروپا گفت رهبران اتحادیه درباره راه های کاهش تحریم ها که اجازه دهد اسلحه برای شورشیان فرستاده شود، بحث کردند و پذیرفتند وزیران امور خارجه آنها هفته آینده درجلسه ای دردوبلین باردیگر آنرا مطرح سازند.

تحریم جاری اتحادیه اروپا که کشورهای عضو را از ارسال اسلحه برای اوپوزیسیون سوریه منع می کند، درماه می منقضی می شود. چندین کشورابراز نگرانی کرده اند که جریان اسلحه به کشورفقط موجب افزایش خونریزی خواهد شد.

فرانسه گفته است آماده است با بریتانیا برای مسلح ساختن شورشیان سوریه کار کند، حتی اگردراین زمینه توافقی با دولت های دیگرصورت نگیرد.

دراین میان، روز جمعه بمناسبت دومین سالگرد مناقشه که تاکنون ۷۰ هزارکشته برجا گذاشته است، تظاهرات اعتراضی درسراسر سوریه برپا شد.

خشونت نیزدرچندین نقطه ادامه یافت. گروه ناظربرحقوق بشردر سوریه می گوید سربازان دولتی درجنوب دمشق دست به حمله زدند، درحالی که شورشیان به پست های نظامی درشهر" کان تومان" دراستان حلب حمله کردند وچند سربازرا کشتند.

در انفجار بمب در کراچی سه تن کشته شدند


درانفجار بمبی دربزرگترین شهرپاکستان سه تن کشته شده اند.

مقامات گفتند انفجار روزجمعه درنزدیکی دفتریک ایستگاه تلویزیونی درکراچی روی داد، پنج نفر نیزمجروح شدند.

پیشتر در روز چهارشنبه، مردان مسلح پروین رحمان، یکی اززنان فعال را کشتند، او به رساندن آب به محله های فقیرکمک می کرد.

کراچی 18 میلیون جمعیت دارد وازدیربازبا خشونت سیاسی، فرقه ای و قومی دست به گریبان بوده است.

اشکال فنی بویینگ ۷۸۷ برطر ف شد

شرکت بویینگ روز جمعه اظهار امیدواری کرد تا هواپیماهای ۷۸۷ دریم لاینر خود را ظرف چند هفته آینده مجددا به پرواز درآورد.

بویینگ ۷۸۷ که نام «جتهای رویایی» را بخود اختصاص داده، بعلت نقص فنی در سیستم باتری از چندی پیش اجازه پرواز را از دست داده اند.

فقط ۵۰ فروند از این هواپیمای سوپر مدرن در دست شرکتهای هوایی ژاپن، هند و امریکا قرار دارند که از ماه ژانویه بعلت مشکل در باتری حق پرواز ندارند.

شرکت بویینگ خبر داده است که باتری این هواپیماها اکنون در جعبه های فولادی با ایزولاسیون مخصوص قرار داده شده اند تا در برابر حرارت مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

اروپا ارسال اسلحه به مخالفان سوریه را بررسی می کند

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در بروکسل گفت فرانسه و بریتانیا از دولتهای اتحادیه اروپا میخواهند تا به ممنوعیت کمکهای نظامی به گروههای مخالف سوریه پایان دهند.

رییس جمهوری فرانسه برای توجیه این خواست خود گفت کمکهای تسلیحاتی به رژیم بشار اسد همچنان ادامه دارد بویژه از سوی روسیه.

آقای اولاند که برای شرکت در کنفرانس بروکسل برسر سوریه وارد بلژیک شده بود گفت ما می خواهیم اتحادیه اروپا، به ممنوعیت خود درخصوص ارسال تسلیحات به سوریه پایان دهد نه برای اینکه ما به یک جنگ تمام عیار برویم بلکه برای یافتن یک راه حل سیاسی برای سوریه باید مسئولیتهای خود را به پذیریم.

جنگ عراق بیش از دو هزار میلیارد دلار هزینه داشت

یک گزارش دانشگاه براون آمریکا می گوید جنگ عراق هزار و هفتصد میلیارد دلار هزینه داشته است. علاوه بر این ۴۹۰ میلیارد دلار دیگر نیز برای مزایای کهنه سربازان آمریکایی در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مبلغ با شمارش بهره ای که ظرف چهار دهه آینده به آن تعلق می گیرد به بیش از ۶ هزار میلیارد دلار بالغ می شود.

بر اساس گزارش «پروژه هزینه جنگ» دانشگاه براون، دست کم ۱۳۴ هزار غیرنظامی در جنگ عراق کشته شدند و مرگ چهار برابر این رقم نیز ممکن است ناشی از همین جنگ باشد.

در صورت اضافه کردن تلفات نیروهای امنیتی، شورشیان، روزنامه نگاران، و امدادگران کل تلفات جنگ به رقمی میان ۱۷۶ هزار تا ۱۸۹ هزار نفر می رسد.

این گزارش که توسط سی نفر از استادان دانشگاه و کارشناسان تهیه شده، به مناسبت دهمین سالگرد جنگ عراق ( بیستم مارس سال ۲۰۰۳) منتشر شد.

تحمیل تحریم های مالی آمریکا بر یک تاجر یونانی

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه یک تاجر یونانی را که گفته می شود بطور مخفیانه یک شبکه خطوط کشتیرانی را به نیابت از دولت ایران اداره میکرده مورد تحریمهای مالی خود قرار داد.

دیوید کهن معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی می گوید ما روز پنجشنبه از یک توطئه پیچیده ایران که برای دور زدن تحریمهای نفتی بین المللی علیه ایران طراحی شده بود، پرده بر می داریم.

ماه گذشته خبرگزاریهای خارجی گزارش داده بودند که ایران تعدادی از کشتی های بارگیری و نفتکش قدیمی را از بازارهای آزاد خریده است،تا بدینوسیله نفت خود را به مقاصد مختلف حمل کنند.

نتانیاهو دولت جدید اسرائیل را تشکیل میدهد

احزاب سیاسی اسراییل با توافق برسر یک ائتلاف، راه را برای تشکیل دولت جدید این کشور هموار کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که از قدرت سیاسی اش تاحدی در انتخابات اخیر کاسته شد، شش هفته طول کشید تا دولت جدید خود را تشکیل دهد.

آقای نتانیاهو گرچه در انتخابات ماه ژانویه پیروز شد، اما حزب راستگرای وی «لیکود» درعین حال مجبور شد تا چند کرسی خود را به احزاب میانه رو و سکولار واگذار کند.

در همین حال برای نخستین بار و پس از چندین سال، احزاب افراطی ارتدکس در دولت حضور ندارند. یک تحلیلگر اسرائیلی میگویداین امر به این معنی است که ائتلاف با احزابی که برنامه های کاریشان بیشتر حول مسائل داخلی است صورت گرفته است.

در راس این برنامه ها، از جمله یکی پایان دادن به معافیت خدمت نظام وظیفه و دریافت کمکهای مالی برای گروههای افراطی مذهبی به چشم می خورد.

واکنش جنگده ایران به اخطار شفاهی آمریکا

وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، اعلام کرد، در اوايل هفته جاری يک هواپیمای جنگی ایران به يک هواپیمای بدون سرنشین - پهپاد - و غير مسلح نظارت نظامی آمريکا، در آب های بین المللی در خلیج فارس نزديک شد.

يک سخنگوی آمريکا گفت: اين هواپیمای بدون سرنشین - تحت اسکورت دو هواپیمای نظامی آمريکا - روز سه شنبه در حال انجام نظارت معمول محرمانه بود که جنگنده ایران به ۲۵ کیلومتری آن نزديک شد. سخنگو گفت: هواپیماهای آمريکا در تمام مدت در آب های بین المللی باقی ماندند و افزود که هواپیمای ایرانی بعد از اخطار شفاهی منطقه را ترک کرد.

ماه نوامبر گذشته، ایران گزارش پنتاگون را که دو جنگنده ایرانی به يک پهپاد غیر مسلح آمريکا در خلیج فارس بطور ناموفق شليک کرده اند، تاييد کرد. در آن زمان رسانه های رسمی ایران به نقل از احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران گزارش دادند، دستور اين اقدام علیه هواپیمای ناشناس بدليل ورود آن به حریم هوایی ایران، صادر شده بود.

مقامات پنتاگون گفتند که پهپاد «پردتور» در هنگام حمله در تاريخ اول نوامبر، بر فراز آب های بین المللی به نظارت معمول می پرداخت.

حمله به کلیسای قبطی در لیبی

مردان مسلح روز پنجشنبه به یک کلیسای قبطی مصر در شهر بنغازی در شرق لیبی حمله کردند و موجب آتش سوزی شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان می گوید مهاجمان درحالی که به هوا تیراندازی می کردند وارد شدند، حریقی در کلیسا برپا کردند و رفتند.

از زمان انقلاب ۲۰۱۱ که معمر قذافی را سرنگون کرد، اقلیت مسیحی کوچک لیبی نسبت به افراط گرایی اسلامی، به ویژه با افزایش فعالیت میلیشاهای مسلح که در نبود کنترل مرکزی، قوانین خود را اجرا می کنند، ابراز نگرانی کرده است.

زدوخورد معترضین شیعه با پلیس بحرین

در بحرین، هزاران معترض مخالف دولت روز پنجشنبه در دومین سالگرد مداخله عربستان سعودی در بحران کشور، بمب های آتَشزا و سنگ به سوی پلیس ضد شورش پرت کردند ولاستیک های اتومبیل را آتش زدند.

به گزارش آسوشیتد پرس، پلیس معترضین را در جریان زدوخوردهایی در محله های شیعه نشین اطراف منامه با نارنجک های گیج کننده هدف گرفت.

از نخستین ساعات بامداد، تظاهر کنندگان که اکثرا جوان بودند راه های منتهی به روستاهای شیعه را برای جلوگیری از ورود نیروهای امنیتی بستند.

گروه اصلی اپوزیسیون شیعه، الوفاق، گفت ۳۵ معترض مجروح شدند.

دو سال پیش، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب خلیج فارس برای کمک به فرو نشاندن موج اعتراضات ضد دولتی سربازانی به بحرین فرستادند.

اسوشیتد پرس می گوید خبرگزاری های دولتی بحرین به سالگرد سرکوب قیام شیعیان اشاره نکردند، اما گزارش دادند چند روستا شاهد «عملیات تروریستی خرابکاران، از جمله سوزاندن اتومبیل های مسروقه و بستن راه ها» بودند.

الوفاق ودیگرجناح های اصلی شیعه هفته پیش با مقامات دولت بحرین به گفت وگو نشستند، اما برخی ازگروه های تند روشیعه با چنین کاری مخالف هستند.

دیدار محمود عباس با پوتین

محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی روز پنجشنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه ملاقات کرد و گفت امیدوار است مذاکرات صلح با اسراییل در اواخر سال جاری از سرگرفته شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عباس گفت هر چند شانس پیشرفت اندک است، اما او هنوز امیدوار است راهی برای برقراری صلح بر اساس اصل راه حل دو کشوری پیدا شود.

اسراییل و فلسطینیان از سپتامبر ۲۰۱۰ مستقیما گفت وگو نکرده اند، در حالی که اسراییل محله های یهودی نشین جدیدی در کرانه غربی ساخته است.

مسکو و فلسطینیان در دوره شوروی مناسباتی نزدیک داشتند و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در سال ۱۹۸۸ یک کشور مستقل فلسطینی را برسمیت شناخت.

پوتین به عباس گفت روسیه آماده است برای تجدید مذاکرات صلح هر کاری را می تواند انجام دهد.

اویاد آور شد مناسبات بین روسیه وفلسطینیان بر "یک شالوده تاریخی استوار است و بدون تردید به آنها درتقویت روابط درآینده کمک خواهد کرد."

رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش ایران

به گزارش خبرگزاری فارس رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش در مناطق مرکزی کشور و شلیک راکتهای نازعات ١٠ و فجر ۵ آغاز شد.

به گزارش همین خبرگزاری، رزمایش موشکی نیروی زمینی ارتش با حضور امیر احمدرضا پوردستان فرمانده این نیرو و جمعی از مسئولان و فرماندهان نیروی زمینی ارتش در نواحی مرکزی کشور آغاز شد که در آن، یگان های موشکی و راکت انداز نیروی زمینی ارتش در سطح گسترده‌ای به انجام تاکتیک‌های رزمی و عملیاتی اقدام می کنند.

دسترسی سازمانهای جاسوسی، به داده های مالی شهروندان آمریکا

دولت اوباما با آماده کردن طرحی، بانک اطلاعاتی مالی وسیعی را در مورد شهروندان آمریکا در اختیار تمام سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا قرار می دهد.

وزارت حزانه داری امریکا به خبرگزاری رویترز گفته است این طرح پیشنهادی، در واقع گامی بزرگ برای سازمانهای اطلاعاتی است تا شبکه های مالی تروریستها را دنبال و شناسایی کنند. این طرح که کارشناسان حقوقی می گویند بر اساس قوانین آمریکا مجاز شمرده می شود، در عین حال و به احتمال زیاد انتقاد گروههای طرفدار «قانون حریم شخصی» را به همراه خواهد آورد.

در حال حاضر اداره آگاهی آمریکا( اف بی آی) دسترسی کامل به این بانک اطلاعاتی دارد اما سازمانهای جاسوسی چون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و سازمان امنیت ملی آمریکا ( ان اس ای) باید مورد به مورد دسترسی به این اطلاعات را درخواست کنند.

پارلمان چین رییس جمهوری جدید را انتخاب کرد

پارلمان چین روز پنجشنبه رسما شی جینپینگ را به عنوان رییس جمهوری جدید چین برگزید.

این اقدام که عمدتا اقدامی تشریفاتی توسط کنگره خلق چین بود، مهر تایید رسمی به تغییر رهبری در این کشور است که هر ده سال یک بار روی می دهد.

آقای شی در ماه نوامبر گذشته به عنوان رییس حزب و فرمانده ارتش چین که مهمتر از مقام ریاست جمهوری است، برگزیده شده بود.

رییس جمهوری جدید چین که ۵۹ سال دارد به عنوان فرمانده مرکزی کمیسیون ارتش نیز انتخاب شد.

هیچ یک از قانونگذاران چین با انتخاب آقای شی مخالفت نکردند.

ایران از امریکا گندم می خرد

سوداگران آمریکایی می گویند خریداران غلات ایران در حال گفتگو با آمریکا برای خرید ۱۱۰ هزار (متریک) تن گندم اند.

وارد کنندگان گندم ایران معمولا ترکیبی از بخش خصوصی و دولت اند، اما بموجب خللی که سال گذشته بواسطه تامین منابع مالی در برخی از امور تجاری صورت گرفت، اینک دولت نقش بیشتری را در این زمینه به دست گرفته است.

گرچه تحریمهای اقتصادی علیه ایران، شامل مواد غذایی نمی شود اما وارد کنندگان ایرانی برای گشایش اعتبار در بانکها و یا انتقال وجوه از یک بانک به بانکی دیگر، با مشکلاتی روبرو هستند.

یک بازرگان آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت گرچه هنوز تاییدی در این زمینه که امر خرید و فروش گندم میان ایران - آمریکا صورت گرفته وجود ندارد، اما قدر مسلم اینست که مذاکره در این مورد که حمل گندم به ایران در ماه آوریل صورت گیرد انجام شده است.

تمدید معافیت از تحریمهای ایران برای۱۱ کشور

ایالات متحده آمریکا معافیت از اجرای تحریمهای ایران را در مورد ژاپن و ده کشوراتحادیه اروپا برای ١٨٠ روز دیگر تمدید کرد تا در ازای آن، این کشورها خرید نفت را از ایران قطع کنند.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: این تصمیم، خود دلیل دیگری است که جامعه بین المللی یکپارچه از ایران میخواهد تا ایران نسبت به تعهدات بین المللی خود پای بند بماند.

هدف از این تحریمها محدود و یا خشک کردن منابع مالی برنامه هسته ای ایران از طریق کاستن صادرات نفت ایران است، برنامه ای که غرب می گوید هدف تهران دسترسی به سلاح هسته ای است در حالی که ایران میگوید این برنامه صرفا مقاصد صلح آمیز دارد.

تجدید این معافیت ها که به «استثنا» شهرت پیدا کرده اند به این معنی است که بانکها در یازده کشور برای بار سوم، به مدت شش ماه از مجازاتهای مالی آمریکا مصون خواهند بود.

دیپلماتهای خارجی: کمکهای ایران به سوریه شدت گرفته اند

دیپلماتهای غربی می گویند ایران کمکهای نظامی خود را به رژیم بشار اسد در سوریه شدیدا افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز کمکهای تسلیحاتی ایران از طریق عراق، ترکیه و لبنان، به سوریه سرازیر شده است اقدامی که براساس دستور سازمان ملل متحد تخلف محسوب می شود.

در همین حال مقامهای عراقی و ترک که این اتهامات را تکذیب می کنند، خود بیانگر این موضوع است که جنگ سوریه وارد فاز جدیدی شده و ایران در نظر دارد تا به جنگی که به بن بست کشیده شده، پایان دهد.

از همین رو دیپلماتها می گویند ایران احتمالا تلاش دارد تا کمکهای نظامی خود را به رژیم سوریه، که بطور فزاینده ای منزوی شده دوبرابر کند.

همچنین شرایط موجود در سوریه فرقه ای بودن کشمکشها را نشان میدهد که چگونه ارسال تسلیحات ایرانی به سوی گروه شیعه حزب الله در جریان است، گروهی که شدیدا از رژیم اسد حمایت میکند.

حمله انتحاری در افغانستان ۷ کشته بر جای گذاشت

در روستای دور افتاده ای در شمال افغانستان، روز چهارشنبه بر اثر يک حمله انتحاری در میان جمعیتی که سرگرم تماشای ورزش سنتی بزکشی بودند، ۷ تن کشته و ۸ نفر مجروح شدند.

گزارش آسوشیتد پرس به نقل از سخنگوی پلیس حاکی است چند تن از کشته شدگان اعضای خانواده عبدالرئوف ابراهیمی رییس پارلمان افغانستان بودند.

بمب انداز حدود ساعت شش پس از نیمروز به وقت محلی، زمانی که طرفداران مسابقه در اطراف بازیکنان جمع شده بودند حمله کرد.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است.

بازداشت شش نفر در بحرین به اتهام توهین در تویتر

دادستانی بحرین از بازداشت شش نفر خبر داد و گفت اتهام آنان توهین به حاکمان این کشور در توییتر است. هویت بازداشت شدگان اعلام نشده است. مقامات سنی بحرین شماری از شهروندان را به اتهام جرائم و فعالیت های اینترنتی مشابه بازداشت کرده اند.

در دو سال گذشته به دنبال برخاستن اعتراض های مردمی که عمدتا شیعه هستند، بحرین صحنه برخی ناآرامی ها بوده است.

بیانیه روز چهارشنبه دادستانی بحرین می گوید شش نفری که طی روزهای اخیر بازداشت شده اند به سوئ استفاده از توییتر و توهین به ملک حمد بن عیسی آل خلیفه محکوم خواهند شد.

بازداشت آنان دو روز پس از تبرئه یوسف المحافظه، فعال دیگر بحرینی صورت می گیرد. او نیز به اتهام نشر اکاذیب در توییتر بازداشت شده بود. ده ها نفر در بحرین به اتهام انتشار نظراتشان در رسانه های اجتماعی اینترنتی در بازداشت به سر می برند.

عباسی: قطع و وصل نیروگاه بوشهر طبیعی است

رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد قطع و وصل نیروگاه بوشهر به دلیل مسایل فنی است و اتصال مجدد نیروگاه تا چند روز آینده صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: نیروگاه بوشهر هم‌اکنون مراحل آزمایشی را طی می‌کند و هنوز از آزمایش بیرون نیامده، در نتیجه قطع و وصل آن به شبکه، امری طبیعی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فریدون عباسی گفت نیروگاه بوشهر باید یک سری آزمایش‌ها را بگذراند تا بهره‌برداری موقت را از روس‌ها تحویل بگیریم و از آن به بعد هم هفت تا هشت هزار ساعت باید کار کند تا بهره‌برداری به طور قطع تحویل نیروهای ایرانی شود.

وی خاطرنشان کرد: این مراحل هنوز اتفاق نیفتاده و باید آزمایش‌ها کامل شوند تا نظام ایمنی ما تایید کند و بهره‌بردارهای ایرانی آن را تحویل بگیرند.

مکارم شیرازی:حوادث حاشیه ای مراسم چاوز شرم آور بود

آیت الله مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید در قم می گوید: «حوادث اسفناک و دردناکی که در جریان تشییع جنازه رییس جمهوری ونزوئلا واقع شد، در مجموع شرم آور بود.»

آیت الله ناصرمکارم شیرازی روز چهارشنبه در قم گفت این روزها مسائل دردناکی واقع می شود که انسان نمی داند در برابر آن چه باید کند، اگر سکوت کند درست نیست و اگر سخن بگوید مشخص نیست که چگونه تفسیر می شود.

اشاره آیت الله مکارم شیرازی به شرکت آقای احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در مراسم تشیع جنازه هوگو چاوز رییس جمهوری فقید ونزوئلا بود که هفته پیش در کاراکاس صورت گرفت. در این مراسم تصاویری از آقای احمدی نژاد منتشر شد که در آن چهره گریان محمود احمدی نژاد و مادر هوگو چاوز که یکدیگر را در آغوش گرفته اند به چشم می خورد.

شماری از چهره های محافظه کار در ایران از مصافحه احمدی نژاد با مادر هوگو چاوز انتقاد کرده اند و آن را حرام و خلاف شئون جمهوری اسلامی توصیف کرده اند.

آیت الله مکارم شیرازی در بخشی دیگر از سخنان خود که اشاره به نوروز دارد می گوید: «اخیرا جشنی در تهران به نام جشن استقبال از نوروز تشکیل داده اند واین جشن ساعت ها طول کشید و از تمام اقوام آمدند و بساط موسیقی های مختلف محلی وغیر محلی را به راه انداختند و رقصیدند و کوبیدند و حتی دختران را وادار به رقص کردند. اگر در برابر اینها چیزی نگوییم منکر معروف می شود.»

فرانسه خواهان استقرار نیروهای سازمان ملل در مالی شد

فرانسه و متحدین آفریقایی اش خواهان یک نیروی مسلح اند تا بتوانند علیه ظهور اسلامگراها در مالی قدعلم کنند.

سازمان ملل در نظر دارد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه ژوئیه، یک نیروی قوی ده هزار نفری در مستعمره سابق فراسنه مستقر کند.

در همین حال یک مقام بلند پایه سازمان ملل این هفته به این کشور غرب آفریقا رفت تا امکان و گزینه ی استقرار نیروهای صلحبان را در مالی ارزبابی کند.

ونزوئلا در مورد علت مرگ «چاوز» رسما تحقیق می کند

ونزوئلا به زودی و رسما تحقیقاتی را در مورد درگذشت هوگو چاوز آغاز میکند، تا به ادعاهایی که گویا مرگ رییس جمهوری فقید ونزوئلا به علت مسموم شدن وی توسط دشمنان خارجی بوده رسیدگی شود.

مخالفان چنین دیدگاهی، این اتهامات را یک جا رد می کنند و می گویند«تئوری توطئه» که توسط طرفداران چاوز مطرح می شود صرفا برای ایجاد رعب از تهدید « امپریالیست» برای سیستم سوسیالیستی کشور بوده تا نظر مردم را از مشکلات روز مره به سوی دیگری معطوف کند.

نیکلاس مادورو قائم مقام ریاست جمهوری ونزوئلا قول داده است تا به زودی به این امر رسیدگی کند، امری که برای نخستین بار توسط خود آقای چاوز در سال ۲۰۱۱ و پس از اینکه پزشگان، وی را مبتلا به بیماری سرطان تشخیص دادند مطرح شد.

آقای مادورو روز سه شنبه در یک شبکه تلویزیونی ونزوئلا گفت ما میخواهیم به کشف حقیقت نائل شویم زیرا این احساس وجود دارد که فرمانده ما توسط نیروهای شومی مسموم شد تا وی را از میان بردارند.

«اضمحلال رژیم سوریه شتاب گرفته است»

یک مقام بلند پایه اطلاعاتی آمریکا روز سه شنبه گفت فرسایش رژیم سوریه شتاب جدیدی به خود گرفته است.

جیمز کلاپر مدیرسازمان اطلاعات ملی آمریکا روز سه شنبه در کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا گفت: دولت سوریه که خود را به طور فزاینده ای در محاصره می بیند و در شکست دادن شورشیان با تسلیحات قراردادی ناکام مانده، ممکن است به فکر استفاده از تسلیحات شیمیایی برآید.

آقای کلاپر همچنین گفت از یک سو اپوزیسیون قویتر شده و به تسخیر زمینی خود ادامه میدهد، اما از سوی دیگر رژیم سوریه با کمبود منابع انسانی و پشتیبانی روبرو شده است.

رییس سازمان اطلاعات ملی آمریکا هرساله همراه با روسای اف بی ای، سازمان سیا و سازمان اطلاعات وزارت دفاع با حضور در کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا تهدیدهای بین المللی را مورد ارزیابی قرار میدهند.

ناسا: امکان حيات در مريخ وجود داشته است

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد مریخ‌ نورد «کیوریاسیتی» مواد معدنی و شیمیایی را در این سیاره یافته است که می تواند از وجود احتمالی نوعی حیات در زمان گذشته پشتیبانی کند.

به گزارش راديو فردا، در آزمایش نمونه سنگی از بستر خشک رودخانه ای در مریخ، هیدروژن، کربن، اکسیژن، سولفور و نیتروژن یافت شده است.

دانشمندان می گویند نتایج بدست آمده از آزمایش این نمونه سنگ، نشان می دهد که آبی که به تشکیل این سنگ ها کمک کرده، از چنان کیفیتی برخوردار بوده که می توانسته است محیط مناسبی برای نوعی حیات باشد.

پنج مسیحی نوکیش، این هفته محاکمه می شوند

به گفته یک نهاد مدافع حقوق مسیحیان، قرار است پنج مسیحی نوکیش که اواخر سال گذشته در ایران بازداشت شدند، این هفته در دادگاه‌ انقلاب استان فارس محاکمه شوند.

"همبستگی جهانی مسیحیان" این پنج نفر را محمد روغن گیر، سروش سراجی، اسکندر رضایی، شاهین لاهوتی و مسعود رضایی معرفی کرده است و می گوید که این عده در مهر ماه گذشته در مراسم نیایش در یک کلیسای خانگی در شیراز دستگیر و اتهام های برهم زدن نظم عمومی، ترویج مسیحیت، تهدید امنیت ملی و مشارکت در فعالیت‌های اینترنتی ضد حکومتی به آنها وارد شده است.

[رادیو فردا]

بریتانیا تحویل اسلحه به اوپوزیسیون سوریه را بررسی می کند

وزیر امور خارجه فرانسه می گوید فرانسه، روسیه و آمریکا سعی دارند فهرستی از مقامات سوریه که اوپوزیسیون بتوانند با آنها به گفت وگو بنشینند تهیه کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لورن فابیوس روز سه شنبه به کمیته امور خارجی پارلمان گفت «ما روی فهرستی از مقاماتی که برای ائتلاف ملی سوریه قابل قبول باشد کار می کنیم.»

در لندن، نخست وزیر بریتانیا گفت دولت او ممکن است آماده باشد تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا علیه سوریه را دور بزند و ساز و برگ جنگی برای شورشیان فراهم آورد.

به گزارش رویترز، دیوید کامرون روز سه شنبه در یک کمیته پارلمانی گفت امیدوار است بتواند شریکان اروپایی را ترغیب کند با تغییر در سیاست تحریم، اگر و زمانی که لازم شود، موافقت کنند. اما اگر چنین نشود امکان دارد بریتانیا به شیوه خود عمل کند.

تساوی تراکتور سازی تبریز و الجیش قطر

دومین دیدار تراکتورسازی تبریز در لیگ قهرمانان آسیا با تساوی به پایان رسید.

در دومین دور مرحله گروهی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا و در گروه یک این مسابقات، تراکتورسازی تبریز در خانه الجیش قطر به تساوی سه بر سه دست یافت.

در نیمه نخست این دیدار ابتدا فلاویو لوپز در دقیقه بیست و چهار با ضربه سر نماینده ایران را به گل رساند.

در ادامه رنان ریبریو در دقیقه سی و چهار بازی را به تساوی کشاند. در نیمه دوم سید مهدی سید صالحی در دقیقه پنجاه مجددا برتری را به اردوی تراکتورسازی برد.

در دقیقه شصت و شش میزبان صاحب یک ضربه پنالتی شد که آدریانو پریرا مارتینز آن را به گل دوم الجیش تبدیل کرد. در ادامه واگنر رنیار در دقیقه ۸۷ الجیش قطر را پیش انداخت اما در وقتهای تلف شده بازی سوارز گیلسن تعویضی با ضربه سر مجددا بازی را به تساوی کشاند تا دو تیم امتیازها را تقسیم کنند.

کمیته امنیتی سنا: ایران برای تولید سلاح اتمی تصمیم نگرفته است

گزارش سالانه کمیته امنیتی سنای آمریکا با عنوان «تهدید جهانی» امروز در این مجلس قانون گذاری خوانده شد.

در این گزارش آمده است که علیرغم پیشرفت ایران در زمینه فناوری هسته‌ای، رهبری این کشور هنوز درباره تولید سلاح تصمیم نگرفته و مشخص نیست آیا چنین تصمیمی در راه خواهد بود یا خیر.

جیمز کلپر رییس کمیته امنیتی سنا، در ادامه گزارش افزود ایران نمی‌تواند بدون آنکه جامعه جهانی متوجه شود، اورانیوم با غنای بالا برای تولید سلاح تولید کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گزارش سالانه در تناقض با گزارش سال ۲۰۰۷ میلادیِ (حدود ۶ سال پیش) همین کمیته است که گفته بود تهران علیرغم توقف برنامه هسته‌ای‌اش، گزینه تولید سلاح را در دسترس نگه داشته است.

ایران اتهام دنبال کردن اهداف نظامی در برنامه هسته ای‌اش را رد می‌کند و تأکید دارد که برنامه هسته‌ای‌اش صرفا جنبه صلح آمیز دارد.

[ منبع: رادیو فردا]

توافق سودان و سودان جنوبی در ازسرگیری صادرات نفت

سودان و سودان جنوبی برای آغاز دوباره صادرات نفت به توافق رسیدند. دو کشور ضرب الاجلی دو هفته‌ای را برای ازسرگیری روند ارسال نفت از سودان جنوبی به سودان تعیین کردند.

بیش از یک سال پیش و توقف تولید نفت در کشور نفت خیز سودان جنوبی، دو کشور به شدت از کمبود درآمد نفت آسیب دیدند.

مذاکرات سودان و سودان جنوبی با میانجیگری تابو امبکی، رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی انجام شد. سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ اعلام استقلال کرد.

دو طرف وعده داده اند که نیروهایشان را از مرز مشترک بیرون بکشند تا منطقه را از حالت نظامی خارج کنند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG