لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۰۲

سرخط خبرها

پانزده نظامی در غرب عراق کشته شدند

مقامات عراق می گویند دستکم پانزده نفر از پرسنل نظامی، از جمله چند افسر در حمله بمبگذاران انتحاری کشته شدند.
به اظهار مقامات، ژنرال عالیرتبه ارتش محمد الغروی هم در میان کشته شدگان بمبگذاری بود که روز شنبه در شهر رتبه، در غرب عراق و نزدیک مرز سوریه صورت گرفت.
هنوز فرد یا گروهی مسئولیت حمله را – که در استان عمدتاً سنی نشین الانبار روی داد – برعهده نگرفته است.
ناآرامی ها از فروردین ماه که نیروهای امنیتی عراق تظاهرات سنیان را در شهر بغداد سرکوب کردند، بالا گرفت. از سال ۲۰۰۸ به این سو، امسال خشونت بارترین سال در عراق بوده است.

زندان مخفی شورشیان سوریه در حلب

به گزارش عفو بین الملل؛ شورشیان جهادی، در سوریه یک زندان مخفیانه مخوف در حلب برپا کرده اند.
شورشیان جهادی در این زندان، کودکان و بزرگسالان را به اتهام زیر پا گذاشتن قوانین شریعت و اعمالی از جمله سیگار کشیدن، شکنجه کرده و برخی از آنها را می کشند.

جهادی ها خواستار جایگزینی رژیم اسد با یک حکومت اسلامی تند رو هستند. زندان های مخفی ِ شهرهای حلب و ادلیب، توسط جنگجویان «دولت اسلامی القاعده در عراق» و شبه نظامیان الشمس اداره می شود. آنها زندانیان خود را به جرم هایی نظیر نوشیدن مشروبات الکلی، روابط جنسی خارج از ازدواج و هرگونه مخالفت با قوانین شریعت، محکوم و مجازات می کنند. عفو بین الملل می گویند، زندانبان ها به طرز وحشیانه و غیرانسانی زندانیان خود را شکنجه می کنند. در بین این زندانیان حتی کودکان ۸ ساله مشاهده می شود. یکی از این کودکان در حضور پدر خود شکنجه شده است.

لاوروف: همه با شرکت ایران در کنفرانس ژنو موافق هستند

وزیر امور خارجه روسیه می گوید تقریبا همه موافقند که ایران باید در کنفرانس صلح سوریه در ژنو شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی رای نووستی، سرگئی لاوروف روز جمعه در مصاحبه ای گفت «ما علائمی دریافت می کنیم که ایران می تواند تاثیر مثبتی بر روند حل مناقشه سوریه داشته باشد.»

لاروف اظهارعقیده کرد کسانی که به شرکت ایران معترض هستند، دلایل ایدئولوژیک دارند.

تجدید نبرد در جمهوری افریقای مرکزی

درجمهوری افریقای مرکزی جنگ از سرگرفته شده است.

در حالی که سربازان فرانسوی و آفریقایی تلاش می کنند نا آرامی را فروبنشانند، صدای تیراندازی روز جمعه برای دومین روز در پایتخت طنین اندازشد، و گروه های مسلح در محله ها به تاخت وتاز پرداختند.

خبرنگار صدای آمریکا از حمله یک گروه مسلح به قمه و تفنگ به اتومبیل او هنگام عبور از یک محله مسیحی نشین در شمال پایتخت خبر می دهد.

گروه های طرفدارحقوق بشر و شاهدان می گویند خشونت بین مسیحیان و مسلمانان در بانگویی و دیگر بخش های جمهوری افریقای مرکزی شدت می گیرد.

عفو بین الملل روزپنجشنبه گفت از هنگام آغاز خشونت در اوائل دسامبر، پس از ماه ها بی ثباتی سیاسی، بیش از یک هزار تن در بانگویی کشته شده اند.

وزارت امور خارجه امریکا روز جمعه «نگرانی عمیق» خود را از خشونت در جمهوری افریقای مرکزی ابراز داشت و گفت ایالات متحده بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار برای هیات صلحبان اتحادیه افریقا در جمهوری افریقای جنوبی فراهم خواهد آورد.

روزپنجشنبه، نیکولاس تانگای، نخست وزیر، برنامه هایی را برای شتاب بخشیدن به انتقال قدرت اعلام کرد. او که درپی دیداری با سامانتا پاورز، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد سخن می گفت، اظهار داشت انتخابات ریاست جمهوری که قراربود در ۲۰۱۵ برگزارشود، سال آینده انجام خواهد گرفت، واعضای کمیسیون جدید انتخابات هفته آینده سوگند یاد خواهند کرد.

مذاکرات آماده سازی کنفرانس صلح سوریه

اخضر ابراهیمی
مقاماتی از آمریکا، روسیه و سازمان ملل متحد برای فراهم آوردن آمادگی های نهایی جهت برگزاری کنفرانس صلح سوریه، روز جمعه در ژنو ملاقات کردند.

اخضر ابراهیمی، فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، در مورد کشورهایی که باید از آنها برای شرکت در کنفرانس دعوت شود، با هیات های آمریکا و روسیه مذاکره می کند. کنفرانسی قرار است روز ۲۲ ژانویه در شهر مونترو در سویس تشکیل شود.

این کنفرانس به دلیل پرسش هایی دراین باره که چه کسانی باید اپوزیسیون و دولت سوریه را نمایندگی کنند، و کدام قدرت های منطقه ای باید حضور داشته باشند، ماه ها به تاخیرافتاده است.

هدف کنفرانس این است دولت سوریه و مخالفان با یک راه حل سیاسی، که شامل انتقال قدرت خواهد بود، موافقت کنند.

تمام تماشاگران تاتر لندن نجات یافته اند

پلیس لندن در حال بررسی دلایل فروریختن سقف یک سالن تاتر است که پنجشنبه شب فروریخت و سبب مجروح شدن دست کم ۸۸ تن شد.

روشن نیست که بارندگی سنگین سبب این اتفاق شده، یا این رویداد ناشی از اقدامی بوده که از پیش طراحی و برنامه ریزی شده است.

پلیس لندن به صدای آمریکا گفت ۸۱ تن زخمی شده اند اما جراحتشان سرپایی بوده و ۷ نفر دیگر جراحات جدی تر دیده اند و به بیمارستان انتقال یافته اند. گزارشی مبنی بر مرگ هیچ یک از قربانیان مخابره نشده است.

امدادگران گفته اند تمام کسانی که زیر آوار مانده بودند، نجات یافته اند. آمفی تاتری که سقف آن فروریخته، بزرگ و قدیمی است و ظرفیت آن ۷۵۰ نفر تماشاچی است.

تاتر ملی لندن که تهیه کننده این نمایش پرطرفدار است، می گوید اجراهای روزهای جمعه و شنبه لغو شده است.

شاهدان می گویند وقتی صدای فروریختن سقف را شنیده اند، ابتدا تصور کرده اند که این صداها بخشی از نمایش است، اما لحظاتی بعد دریافته اند که واقعیت جریان چیست.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در حساب توییتر خود نوشته است که خوشحال است که امدادگران توانسته اند همه تماشاگرانی را که زیر آوار مانده بودند، نجات دهند.

مصوبه ۵۵۲ میلیارد دلاری دفاعی سنای آمریکا

سنای آمریکا یک مصوبه جامع دفاعی را برای توشیح باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید می فرستد.

این مصوبه حقوق نیروهای ارتشی را یک درصد افزایش می دهد، و برای قربانیان خشونت های جنسی در نیروهای نظامی حمایت های جدیدتری را در نظر گرفته است.

سنای آمریکا لایحه دفاعی را اواخر روز پنجشنبه تصویب کرد. هفته گذشته این لایحه در مجلس نمایندگان تصویب شده بود.

مصوبه ۵۵۲ میلیارد دلار برای هزینه های دفاعی فراهم می کند. این مصوبه همچنین ۸۱ میلیارد دلار برای عملیات های خارج کشور، از جمله جنگ افغانستان لحاظ کرده است.

ترور شهردار فیلیپینی در فردوگاه بین المللی پایتخت

مقامات در پایتخت فیلیپین می گویند شهردار یک شهر جنوبی به همراه همسرش و دو نفر دیگر در یک حمله بیرون از یک ترمینال فردوگاه بین المللی مانیل کشته شدند. چهار نفر دیگر مجروح شدند.

مدیر فردوگاه به خبرنگاران گفت دو مرد سوار بر یک موتورسیکلت به سمت اوکول تالومپا، شهردار لابانگان در استان زامبوانگا دل سور (زامبوانگای جنوبی) شلیک کردند.

او و همسرش پس از خروج از ترمینال کشته شدند. دو نفر دیگر از جمله یک کودک نیز کشته شدند.
پلیس می گوید مهاجمان فرار کردند. انگیزه این حمله مشخص نیست. فیلیپین سال ها با شورشیان مسلح، به ویژه در سطح محلی و استانی درگیر بوده است.

در شمال غربی پاکستان ۳۳ «شورشی» کشته شدندمقامات پاکستان می گویند نیروهای امنیتی درجریان زدوخوردهایی درمنطقه عشایری وزیرستان شمالی درمرزافغانستان، دستکم ۳۳ شورشی اسلامگرا را کشته اند، درحالی که ساکنان محل می گویند بسیاری از کشته شدگان غیر نظامی بودند.

نبرد سحرگاه پنجشنبه، چند ساعت پس ازحمله یک بمب انداز انتحاری به یک پایگاه نظامی عمده درمنطقه آغاز شد. حمله پنج سربازرا کشت وحد اقل ۲۵ نفردیگررا مجروح کرد.

مقامات نظامی می گویند پس ازانفجار، زمانی که کوشش برای بیرون بردن سربازان مجروح درجریان بود، به یک کاروان نظامی درشهرک میر علی حمله شد.

ارتش می گوید ۲۳ «تروریست فراری» را کشت، درحالی که سه پرسنل امنیتی مجروح شدند.

بگفته یک سخنگو، سربازان سپس جستجوی عمده ای را آغاز کردند و ۱۰ تن را که « شبه نطامیان ازبک» توصیف کردند کشتند.

منابع قبیله ای ادعا کردند غیرنظامیان نیزکشته شدند.

فعال سیاسی شیعه عربستان به ۱۳ سال زندان محکوم شدیک پژوهشگرسازمان دیده بان حقوق بشر، ازمحکومیت یک فعال سیاسی شیعه عربستان سعودی به ۱۳ سال زندان و ۱۵ سال ممنوعیت سفر، خبرمی دهد.

بگزارش اسوشیتد پرس، پژوهشگر گفت عادل اللباد روزپنجشنبه محکوم شد و فعالان دراستان شرقی عربستان سعودی حکم دادگاه را تایید کردند.

اللباد با پنچ اتهام، ازجمله سرپیچی ازپادشاه، اخلال درنظم عمومی وپیوستن به یک گروه تروریستی روبروبود.

پژوهشگردیده بان حقوق بشرمی گوید اتهام عضویت اللباد در جبهه اسلامی برای آزادی بحرین به دهه ۱۹۸۰، پیش ازآن که او ودیگران درمورد بخشودگی با ملک فهد پادشاه سابق به توافق برسند، بازمی گردد.

حمله انتحاری به غیرنظامیان شیعه در بغداد

آرشیو
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات عراقی گزارش داد ۱۱ نفر از زائران شیعه در بغداد در حمله یک بمبگذار انتحاری کشته شدند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز نوشته است بمبگذاری در یک مراسم به خاکسپاری علیه زائران شیعه در یک منطقه سنی نشین جنوب بغداد رخ داد. این خبرگزاری شمار کشته شدگان را به نقل از مقامات پلیس دست کم ۱۰ نفر گزارش داده است.

رویترز می گوید ۲۳ نفر در حمله روز پنجشنبه مجروح شدند.

هنوز گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. با نزدیک شدن به مراسم اربعین، این هفته عراق شاهد بمب گذاری های متعدد علیه غیرنطامیان شیعه و ساختمان های دولتی بوده است.

تشدید بحران انسانی در جمهوری افریقای مرکزیسازمان ملل متحد می گوید تخمین زده می شود که درجمهوری آفریقای مرکزی ۲ میلیون نفربه کمک های فوری نیازدارند. در آنجا بی ثباتی سیاسی به زدوخوردهای مرگباری که هزاران نفررا محبورکرده است ازخانه هایشان فرار کنند، منجرشده است.

دفترهماهنگی امورانسانی سازمان ملل متحد می گوید حدود یک میلیون نفرغذای کافی ندارند.

دراوائل هفته، کمیساریای عالی آوارگان وپناهجویان گفت تیم های اورژِانس اضافی به جمهوری افریقای مرکزی اعزام کرده است. آژانس گفت خشونت درپایتخت بیش از ۲۰۰ هزار نفررا ناچار ساخته است دردوهفته گذشته ازخانه هایشان فرار کنند.

نیروهای فرانسوی و افریقایی درتلاش هستند ناآرامی را فروبنشانند. کشوردرماه مارس، پس ازآن که شورشیان عمدتا مسلمان، مشهور به سلکا، فرانسوا بوزیررئیس جمهوری را سرنگون کردند، درهرج و مرج فرورفت.

ماه ها قتل وغارت، موجب شده است متحدان بوزیزومیلیشاهای مسیحی دست به تلافی بزنند.

سازمان های امداد می گویند نبردهای اخیردرپایتخت ونقاط دیگر، بیش از ۶۰۰ کشته برجا گذاشته است.

استفاده ارتش سوریه از بمب های بشکه ای

هواپیماهای جنگی سوریه روز چهارشنبه بشکه های پر از مواد منفجره را بر دست کم چهارمحله شهر حلب - که در کنترل شورشیان قرار دارد - فرو ریختند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از یک فعال در حلب حاکی است، یکی از بشکه ها در نزدیکی یک مدرسه منفجر شد، و بشکه دیگر در کنار یک خوابگاه دانشجویی فرود آمد.
او و گروه ناظر بر حقوق بشردر سوریه گفتند حد اقل دوتن کشته شدند، و انتظارمی رود بر شمار تلفات افزوده شود.

فعالان در حلب می گویند هجوم هوایی چهار روزه سنگین ترین عملیاتی است که آنها از زمان آغاز قیام علیه اسد در مارس ۲۰۱۱ دیده اند.

در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود ارتش سوریه اغلب از بمب های بشکه ای، که محتوی صدها کیلوگرم مواد منفجره است وخسارات انبوهی به بارمی آورد، استفاده می کند. فعالان بمب ها را به دلیل تاثیرویران کننده ای که دارند، «بشکه های خون» توصیف می کنند.

طرفداری سناتور برزیلی از اعظای پناهنگی یه اسنودن

رئیس کمیته مناسبات خارجی و دفاع سنای برزیل می گوید کشور باید به اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، پناهندگی سیاسی بدهد.

به گزارش اسوشیتد پرس، یک دستیار سناتور ریکاردو فراکو روز چهارشنبه گفت او قصد دارد با وزیر امور خارجه برزیل ملاقات و درخواست کند به اسنودن پناهندگی داده شود.

روز سه شنبه، یک روزنامه برزیلی «نامه سرگشاده» اسنودن را منتشر کرد که وی در آن می گوید آماده است درصورت گرفتن پناهندگی سیاسی، به برزیل درتحقیق درباره فعالیت های جاسوسی آژانس امنیت ملی امریکا در خاکش کمک کند.

مقامات دولت گفته اند برزیل چنین قصدی ندارد.

بیوک جدیکار درگذشت

بيوک جديکار مهاجم سال‌هاي دور تيم ملي و باشگاه استقلال تهران، شب گذشته در ۸۴ سالگی درگذشت. وی در سالهای اخیر دچار آلزایمر شده بود.

جدیکار در سال ۱۳۰۸ در تبریز به دنیا آمد، در دهه های ۳۰ و ۴۰ از بازیکنان تکنيکي و تهاجمي فوتبال ايران به شمار می رفت. وی در دوران بازی خود، تيم‌هاي تور، جوان، تاج، و ويکتوريا کلوب برلین آلمان؛ و همچنین تيم منتخب تهران، و تيم‌ملي ايران، بازي کرد.

شادروان جدیکار در سال ۱۳۲۸ به تيم‌ملي ايران دعوت شد، و برای نخستين بار در برابر افغانستان به میدان رفت. بیوک جديکار به چپ طلایی مشهور بود و نخستين لژيونر تاريخ فوتبال ايران است، که در سال ۱۳۳۶ به آلمان رفت. وی در دوران بازیگری خود بیش از ۱۴۰ گل در رده های باشگاهي و ملي به ثمر رساند.

بخت آزمایی ۶۳۶ میلیون دلاری نصیب دو نفر شد!

دو شهروند آمریکا برنده بزرگترین جایزه بخت آزمایی شدند. این جایزه ۶۳۶ میلیون دلاری نصیب دو نفر از کالیفرنیا و جورجیا شد.
روز سه شنبه، که روز قرعه کشی بود، مردم سراسر آمریکا برای خرید این بلیت هجوم آوردند.

برندگان می توانند جایزه خود را به اقساط ۳۰ ساله، یا، پس از کسر مالیات، یکجا دریافت کنند.

در همین حال یک شهروند کانادایی که در ماه مه برنده ۴۰ میلیون دلار شده بود، اعلام کرد که بخشی از این پول را به یک مؤسسه خیریه خواهد داد.
همسر این برنده که تام کریس نام دارد، سال گذشته در سن ۵۷ سالگی به بیماری سرطان درگذشت؛ به همین دلیل آقای کریس تصمیم گرفته است که بخش بزرگی از مبلغ جایزه را به مؤسسه مبارزه با سرطان کانادا هدیه کند، و نزدیک به دو میلیون دلار هم به مؤسسه ای بدهد که همسرش در آنجا معالجه کرده بود .

فضانوردان دستگاه خنک کننده را تعمیر می کنند

دو فضا نورد آمریکایی از ابتدای این هفته با راه پیمایی در فضا دستگاه خنک کننده ایستگاه فضایی بین المللی را تعمیر می کنند.

سازمان هوا فضا نوردی آمریکا (ناسا) ضمن اعلام این خبر گفت یکی از دو سیستم خنک کننده ایستگاه چهارشنبه گذشته از کار افتاد و فضانوردان ِ مقیم ِ ایستگاه مجبور شدند بعضی از لوازم برقی غیر ضروری را خاموش و برخی از آزمایشهای علمی را موقتاً متوقف کنند. ناسا می گوید هیچ خطری ۶ فضا نورد مقیم ایستگاه را تهدید نمی کند.

سوریه می گوید پزشک بریتانیایی خودکشی کرد

وزارت امور خارجه سوریه می گوید یک پزشک بریتانیایی که در بازداشت درگذشته، خودکشی کرده است، و در تحقیقات پزشکی شامل عکسبرداری ایکس ری، هیچ نشانه ای از خشونت یا بدرفتاری با وی دیده نمی شود.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه حاکی است مقامات روز چهارشنبه یک گزارش پزشکی درباره جزئیات مرگ پزشک، که عباس خان نام دارد، به نماینده سفارت جمهوری چک ارائه دادند.

بریتانیا، که سرویس های دیپلماتیک خود در سوریه را به حال تعلیق در آورده، از طریق چک ها و دیگران خواهان دسترسی کنسولی به پزشک شده بود.

سربازان دولت سوریه، این جراح ۳۲ ساله اورتوپدیک اهل لندن را در نوامبر ۲۰۱۲ در حلب دستگیر کردند. او در یک ماموریت انساندوستانه وارد کشور شده بود، و زمانی که مرگش اعلام شد، ظاهرا در آستانه آزاد شدن قرارداشت.

یک مقام ارشد بریتانیایی دولت سوریه را به کشتن دکتر خان متهم کرده است.

مذاکرات فنی در ژنو روز پنجشنبه ادامه می یابد

به گزارش خبرگزاری ها، روزهای پنجشنبه و جمعه مذاکرات فنی میان ایران با قدرتهای جهانی در ژنو ادامه می یابد. این مذاکرات به عنوان گامهایی اساسی در اجرای توافق هسته ای ماه گذشته در ژنو به شمار می رود. بر اساس این توافق عناصر اصلی برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریمها به حالت تعلیق در می آید.

به گفته عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران، به نقل از خبرگزاری فارس، مذاکرات میان کارشناسان ایران و گروه موسوم به ۵+۱ ممکن است در روزهای شنبه و یکشنبه نیز ادامه یابد.

حمله به زائران ایرانی یک کشته برجای گذاشت

زائران ایرانی در نزدیکی سامره هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

ناصر خدرنژاد، معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت، روز چهارشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت یک نفر در این حمله کشته و ۱۴ نفر مجروح شده اند.

آقای خدرنژاد گفته حال یک نفر از مجروحان وخیم است. او گفته این حمله روز سه شنبه رخ داد.

او گفته زائران به صورت انفرادی به امامزاده «سید محمد» در جنوب سامره رفته بودند.

واکنش هند به دستگیری دیپلمات در نیویورک

اعتراض به دستگیری دیپلمات هندی
تنش دیپلماتیک بین آمریکا و هند روز سه شنبه درپی دستگیری یک دیپلمات هندی در نیویورک در هفته گذشته، تشدید شد.

مقامات هند از مقامات کنسولگری آمریکا خواستند کارت های شناسایی خود را بر گردانند، ورقه های عبور در فرودگاه را لغو کردند، و موانع امنیتی در مقابل سفارت آمریکا در دهلی نو را بر داشتند.

بنظر می رسد این اقدامات تلافی دستگیری قائم مقام کنسولگری هند و، ظاهرا، رفتار خشن با وی باشد.

خانم دویانی خوبراگاد که ۳۹ سال دارد، به اظهارات نادرست در حمایت از تقاضای ویزای یک زن هندی که بعنوان مستخدم به آمریکا آورد متهم است. او همچنین متهم است به مستخدم خود کمتر از حداقل دستمزد حقوق می داد.

در هند، انتشار گزارش های زدن دست بند به دیپلمات در انظار عمومی، جستجوی بدنی و قرار دادن او در یک سلول زندان با معتادین مواد مخدر با خشم روبرو شد. وی بعدا پس از آن که خود را بی گناه دانست، به یک وثیقه ۲۵۰ هزار دلاری آزاد شد.
مقامات هند رفتار با دیپلمات را تحقیر کننده توصیف کردند.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز سه شنبه گفت دوستی دو کشور گسترده و عمیق است ، و این رویداد را یک اتفاق تکَ نامید.

۶ سرباز آمریکایی در سقوط هلیکوپتر کشته شدند

۶ سرباز آمریکایی روز سه شنبه در سقوط هلیکوپتری در ایالت زابل در شرق افغانستان کشته شدند.

ناتو در اطلاعیه ای می گوید این بزرگترین شمار تلفاتی است که طی ماه ها در یک حادثه به نیروی کمک بین المللی امنیتی در افغانستان وارد می آید.

در اطلاعیه گفته می شود تحقیقات در جریان است، با این حال گزارش های اولیه حاکی است هنگام سقوط هلیکوپتر دشمن در منطقه فعالیت نداشت.

یک مقام پنتاگون به صدای آمریکا گفت یک سرباز مجروح شد و جان به دربرد. به گفته او، به نظرمی رسد از کار افتادن موتور موجب حادثه شد.

سقوط هلیکوپترهای ناتو در افغانستان غیرعادی نیست و طالبان اغلب مسئولیت آن را بر عهده می گیرد.

در سال ۲۰۱۱، طالبان مسئولیت سرنگون کردن یک فروند هلیکوپتر چینوک درایالت وردک را پذیرفت. ۳۸ تن، که اکثر آمریکایی بودند، کشته شدند.

آغاز گشت صلحبابان سازمان ملل در شمال کنگو

صلحبانان سازمان ملل متحد گشت های زمینی و هوائی را برای حفاظت از غیر نظامیان در استان کی وو، در شمال جمهوری دمکراتیک کنگو آغاز کرده اند. این اقدام در پی سلسله حملاتی که ۲۱ کشته برجا گذاشت صورت می گیرد.

هیات سازمان ملل متحد در کنگو می گوید زنان، کودکان و یک نوزاد در میان قربانیان حملاتی بودند، که جمعه و شنبه در منطقه بنی در شرق کشورروی داد.

نماینده ویژه صلحبانان می گوید «قساوت ها بدون مجازات نخواهد ماند.»

هر چند مسئولیت حملات را هنوز کسی برعهده نگرفته است، اما مقامات استان می گویند آنها به یک گروه شورشی اسلامی اوگاندایی مظنون هستند.

نیروهای سازمان ملل متحد و ارتش کنگو با بسیاری از گروه های شورشی که در شرق کنگو فعال هستند در نبرد بوده اند.

هفته پیش، گروهی به نام ام.۲۳، قرارداد صلح با دولت کنگو امضا کرد.

مرکل دولت ائتلافی تشکیل می دهد

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای سومین دوره پیاپی در مقام خود ابقا شد. قرار است وی دولت جدید خود را با ائتلافی از دو حزب بزرگ آلمان تشکیل دهد.

مجلس نمایندگان آلمان خانم مرکل را با ۴۶۲ رأی موافق در برابر ۱۵۰ رأی مخالف برای تشکیل دولت جدید مورد تایید قرار داد.

ائتلاف دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات برای تشکیل دولت، نتیجه گفتگوهای طولانی رهبران این دو حزب بود، که پس از شکست خانم مرکل در کسب اکثریت کرسیهای پارلمان انجام گرفت.
از جمله کارهای این ائتلاف تعیین حداقل دستمزد و تدوین سیاستهای جدید بانکی خواهد بود.

_

مقررات منع رفت و آمد در پایتخت سودان برقرار شد

به دنبال شکست کودتا در سودان جنوبی، به دستور سالوا کِر رئیس جمهوری، مقررات منع رفت وآمد در جوبا پایتخت برقرار شد.
نظامیان کودتاچی، از طرفداران ریک ماکار، معاون پیشین رئیس جمهوری بودند. وی چند ماه پیش از سمت خود برکنار شد. رئیس جمهوری می گوید دولت او بر اوضاع تسلط کامل دارد.در سراسر یکشنبه شب صدای تیراندازی در جوبا به گوش می رسید.
هیلده جانسون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سودان جنوبی که با رهبران هر دو طرف درتماس است از طرف های درگیری خواست هرچه زودتر تیراندازی ها را قطع کنند. به گفته این مقام سازمان ملل صدها نفر از غیر نظامیان به محل اقامت او پناه برده اند. وی هر نوع پناه دادن به چهره های سیاسی یا نظامی را رد کرد.

۳۸ نفر در عراق کشته شدند

در رشته حمله های انتحاری روز دوشنبه عراق دست کم ۳۸ نفر از جمله ۸ مامور پلیس کشته شدند.
به گزارش آسوشیتد پرس بیشترین تلفات در شهر بایجی بود که بمب گذار انتحار ی با کامیون مواد منفجره به پست بازرسی ایستگاه پلیس حمله کرد. با باز شدن در، ۳ بمب گذار انتحاری دیگر که به خود مواد منفجره بسته بودند، وارد محوطه پاسگاه شدند و ساختمان را منفجر کردند
در دیگر نقاط بغداد، رشته بمب گذاریها موجب کشته شدن ۳۰ نفر و زخمی شدن ۷۳ نفر شد.

۳ بمب گذار انتحاری نیز درشهر تکریت خود را منفجر کردند.

در شهر موصل نیز مردان مسلح به روی اتوبوس زائرانی که به کربلا می رفتند شلیک کردند، و ۷ نفر از جمله ۴ زن را کشتند و ۸ نفر را زخمی کردند.

مرگ اعضای گروه خنثی کننده بمب در پاکستان

پلیس پاکستان از مرگ ۳ عضو یک گروه ویژه خنثی کردن بمب بر اثر انفجار بمب کنار جاده ای در آن کشور خبر داد.

به گفته مقام های محلی عبدالحق و دو دستیارش روز دوشنبه در حالی جان خود را از دست دادند که در حال انجام ماموریت خنثی کردن بمب در شهر پیشاور بودند. سال گذشته نیز یک افسر ارشد پاکستان در پیشاور بر اثر انفجار در حین خنثی کردن بمب کشته شد. هنوز هیچ گروهی مسئولیت بمبگذاری روز دوشنبه در پیشاور را برعهده نگرفته است.

اتحادیه اروپا: توپ در زمین اوکراین است

یک تظاهرکننده اوکراینی در موافقت با پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا، با پرچم اتحادیه در برابر ساختمان وزارت کشور در کیف - ۱۲ دسامبر

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مقر اتحادیه در بروکسل گرد هم آمدند. یکی از موضوعات اصلی نشست امروز، پیوستن اوکراین به اتحادیه بود؛ امری که اعضای اتحادیه یکپارچه با آن موافقتد، اما اوکراین تحت فشار روسیه تا کنون از آن سر باز زده است.
گیدو وستروله وزیر اموv خارجه آلمان هنگام ورود به بروکسل برای گفتگوهای ۲۷ کشور عضو اتحادیه گفت: «البته ما می خواهیم که اوکراین توافق پیوستن به اتحادیه را امضا کند و هنوز برای این کار جای امیدواری هست.
و کارل بیلت وزیر خارجه سوئد – که سال هاست برای امضای یک توافق سیاسی و تجارت آزاد با اوکراین نقش کلیدی ایفا کرده و تلاش کرده است تا آن کشور را یک گام به غرب نزدیکتر کند – می گوید: «اگر پیام روشنی از سوی اوکراین دریافت کنیم، همین فردا توافق را امضا می کنیم.»

یک روز پس از آنکه استفان فوئله، عضو کمیسیون گسترش اتحادیه اروپا گفت مذاکرات بر سر چگونگی توافق به خاطر عدم شفافیت اوکراین شکست خورده است، وزرای کشورهای عضو اتحادیه یکی پس از دیگری از اوکراین خواستند تا در برابر فشار مسکو برای نگه داشتن آن کشور در جبهه شرق مقاومت کند.
ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید: «درهای اتحادیه به روی اوکراین باز است؛ اما مشخص است که آنها نمی توانند وارد شوند.» وی با اشاره به این که پیوندهای نزدیکتر میان اوکراین و اتحادیه ۲۸ عضوی اروپا به نفع اروپای شرقی و از جمله روسیه هم خواهد بود افزود: «مهم این است که اوکراین بتواند بدون فشار به اتحادیه بپیوندد.»

درگیری های شدید در پایتخت سودان جنوبی

تیراندازی های شدیدی در پایتخت سودان جنوبی آغاز شده است. منابع امنیتی می گویند این درگیری ها بین جناح های رقیب ارتش کشور رخ داده است.

روز دوشنبه گزارشی از مجروحان احتمالی درگیری ها منتشر نشد. خشونت ها شبانه در یک مرکز نظامی در جوبا آغاز شد.

هیلده جانسون، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سودان جنوبی از همه خواست به درگیری ها پایان دهند.

آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی ارتش این کشور نوشت ارتش کنترل کامل شهر را در دست دارد و وضعیت احتمالا بدتر نمی شود.

سفارت آمریکا در جوبا نسبت به خشونت ها ابراز نگرانی کرد و از شهروندان آمریکا خواست در خانه بمانند.

سودان جنوبی پس از سال ها درگیری با خارطوم، از سودان جدا شد.

خروج آخرین نیروی رزمی استرالیا از افغانستان

استرالیا آخرین نیروی رزمی خود را از افغانستان خارج کرد. استرالیا ۱۲ سال پیش اولین سربازان خود را برای کمک به ائتلاف ناتو، به رهبری آمریکا به افغانستان فرستاد.

تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا، خبر خروج نیروهای این کشور از افغانستان را روز دوشنبه اعلام کرد.

او گفت ولایت اوروزگان، در جنوب افغانستان که نیروهای استرالیایی در آن حضور داشتند و به نیروهای افغان و همچنین پلیس آموزش می دادند، اکنون خیلی متفاوت شده است.

او گفت جنگ در حال اتمام است، نه با پیروزی، نه باشکست، بلکه با امید. نخست وزیر استرالیا همچنین به ۴۰ کشته این کشور در جنگ افغانستان ادای احترام کرد.

استرالیا حدود ۱۵۵۰ نیروی در افغانستان مستقر کرده بود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG