لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۰۸

سرخط خبرها

کری به مذاکرات اتمی ایران در ژنو ملحق می شود

درحالی که نشانه هایی ازپیشرفت درمذاکرات برای محدود ساختن برنامه اتمی ایران دربرابرکاهش تحریم ها نموداراست، جان کری وزیرامورخارجه آمریکا رهسپارژنوشده است.

جن ساکی سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روزجمعه گفت پس ازرایزنی با کاترین آشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا، وتیم مذاکره کننده، کری با «هدف ادامه کمک به کاهش اختلافات و نزدیکترشدن به توافق» به ژنومی رود.

ساکی گفت کری بامداد شنبه وارد خواهد شد وبه سرگئی لاوروف وزیرامورخارجه روسیه خواهد پیوست.

بگزارش اسوشیتد پرس، درحالی که مذاکرات به شب کشیده شد، یک دیپلمات گفت درنکته اصلی اختلاف – ادعای ایران برحق غنی تولید ماده اتمی – پیشرفت هایی صورت گرفت.

ایران وشش قدرت جهان روزجمعه وارد سومین روزمذاکرات مهم شدند. دیپلمات های دوطرف پیشرفت هایی را درپی جلسه روز پنجشنبه گزارش دادند، اما گفتند اختلافات عمده اساسی باقی است. بگفته آنها، ظاهرا نکته اصلی این است که ایران تا چه اندازه اجازه خواهد داشت اورانیوم غنی کند، ونیزاین که کاهش تحریم ها چه اندازه خواهد بود.

محمد جواد طریف وزیرامورخارجه ایران وکاترین آشتون از روزچهارشنبه برای روشن ساختن اختلافات چند بارملاقات کرده اند. گزارش رسید آنها روزجمعه دیداری کوتاه داشتند.

خبرگزاری ایرنا بنقل ازعباس عراقچی، قائم مقام وزیرامور خارجه ایران در ژنومی گوید او تاکید ایران را برحفظ حق غنی سازی اورانیوم تکرارکرد.

تهران ساختن اسلحه اتمی را تکذیب می کند. پیشنهاد کرده است بخش هایی ازبرنامه اتمی را بحال تعلیق درآورد وبا بازرسی های بیشتر، درصورتی که غرب تحریم ها را کاهش دهد، موافقت کرد.

بحث جاری برتوافق مرحله اول متمرکزاست که اعتماد بین دو طرف تقویت شود، درهمین حال آنها به تدوین توافق جامعتری که نگرانی های غرب درمورد توانایی ایران برای ساختن تسلیحات اتمی را کاهش خواهد داد بپردازند.

آمریکا تا کنون گفته است آماده است آنچه را کاهش محدود وقابل برگشت تحریم ها می نامد، ازجمله آزاد ساختن میلیاردها دلارپول های ایران درخارج، پیشنهاد کند. ایران گفته است همچنین مایل است محدودیت ها برصادرات نفت وبخش بانکی کشور کاسته شود.

گری سامور، مقام سابق کاخ سفید ومتخصص کنترل تسلیحات، روزجمعه به شبکه خبری فارسی صدای آمریکا گفت حل مساله اتمی فقط بخشی ازبهبود مناسبات بین آمریکا وایران است. او گفت دوملت درمسائل دیگر، ازجمله سوریه ومناقشه اسراییل – فلسطین اختلاف دارند.

دراین میان، قانونگداران آمریکا تهدید می کنند اگر توافقی بدست نیاید تحریم ها را افزایش خواهند داد. هری رید رهبر اکریت سنا روزپنجشنبه گفت اومتعهد است درماه دسامبرلایحه وضع تحریم های جدید برایران را، درصورتی که مذاکرات بجایی نرسد، در صحن سنا مطرح سازد.

باراک اوباما رئیس جمهوری وجان کری وزیرامورخارجه از رهبران کنگره خواسته اند مادام که مذاکرات ژنوادامه دارد، در وضع هرتحریم جدید علیه ایران دست نگاهدارند.

بررسی بحران سوریه در دیدار ابراهیمی با ظریف

.
اخضر ابراهیمی فرستاه ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه، روز جمعه در حاشیه مذاکرات اتمی ایران و ۶ قدرت جهانی در ژنو، با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ملاقات کرد و درباره تحولات سوریه با او به تبادل نظر پرداخت.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی ابراهیمی حاکی است دیدار نیم ساعته او با ظریف پیگیری جلسه ای بود که در روزهای ۲۶ و ۲۷ اکتبر در تهران تشکیل شد و در آن چگونگی برگزاری کنفرانس سوریه، ژنو ۲، بررسی شد.

ایران حامی عمده بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است و روسیه خواسته است تهران در مذاکره صلح شرکت کند.

کارنی: امریکا امیدوار است مذاکرات ژنو به توافق برسد

امریکا می گوید هنوز امیدوار است مذاکره کنندگان در ژنو در مورد معامله ای بر سربرنامه اتمی ایران به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت «ایرانیان در دور قبلی به این نتیجه رسیدند که قادر نیستند به توافق برسند، ولی ما همچنان امیدوار هستیم بتوانیم با تمام متحدان خود در ۵+۱ و ایرانیان به توافق برسیم.»

کارنی گفت کاخ سفید مذاکرات ژنو را «ساعت به ساعت یا روز به روز» نمی خواند، اما بر این عقیده است «در نخستین دور پیشرفت هایی نمودار شد که نشان می دهد دست کم رسیدن به توافق در مرحله اول ممکن است».

کارنی افزود واشنگتن امیدوار است «توافقی که اجازه دهد تصمیم ایران برای متوقف ساختن هر پیشرفتی دربرنامه اتمی تایید شود» به دست آید.

قربانیان توفان فیلیپین از ۵۲۰۰ تن گذشت

شمار مرگ ناشی از توفان هایان در فیلیپین از ۵۲۰۰ تن فراتر رفته است و مقامات می گویند هنوز بیش از ۱۶۰۰ تن مفقود هستند.

جدید ترین ارقام روز جمعه، بیش از دوهفته پس از توفانی که بخشهایی از فیلیپین را درهم کوبید منتشر شد.

به گفته مقامات، رسیدن گزارش های جدید از امدادگران ادامه دارد، و احتمال می رود بر این ارقام افزوده شود.

کمک های بین المللی اینک به اکثر مناطق مرکزی فیلیپین - که بیشترین صدمات به آن قسمتها وارد شده - می رسد و گروههای امداد می گویند بزرگترین چالش تامین کمک های دراز مدت برای میلیون ها توفان زده خواهد بود.

سازمان ملل متحد و گروه های امداد هشدار می دهند بحران تمام نشده است. آنها می گویند زمانی که توفان و پیامدهای آن از سر فصل خبرهای بین المللی خارج شود، بازهم به ادامه کمک های سخاوتمندانه نیاز خواهد بود.

در موج خشونت در عراق ۹ تن کشته شدند

در موج بمب گذاری و تیراندازی در عراق در روز جمعه، دست کم ۹ تن کشته شدند.

دو حمله در درون و پیرامون بغداد روی داد، و به گفته مقامات، حد اقل ۵ کشته برجا گذاشت.همچنین در حمله شبه نظامیان به ناحیه ای در نزدیکی شهر موصل در شمال عراق، دو پلیس و دو سرباز جان سپردند.

مسئولیت حملات را تا کنون کسی برعهده نگرفته است.

سازمان ملل متحد تخمین می زند تاکنون در سال ۲۰۱۳ بیش از ۷۵۰۰ تن، اکثراً غیر نظامی، در عراق کشته شده اند.

زمین لرزه ۵.۴ ریشتری در مناطق مرزی کرمانشاه

بامداد روز جمعه زمین لرزه ای به شدت ۵.۴ ریشتر در مناطق مرزی کرمانشاه روی داد.
بر اساس گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه کوچکتری به شدت ۴ ریشتر در قصر شیرین روی داده است.

هنوز خسارتهای جانی یا مالی از این زمین لرزه و پس لرزه های آن منتشر نشده است.

تیم ملی والیبال ایران به روسیه باخت

تیم ملی والیبال ایران روز جمعه با تیم ملی والیبال روسیه بازی کرد و با نتیجه ۳ بر صفر به این تیم باخت.

این مسابقه در جریان رقابت های جام قهرمانان قاره ها در ژاپن برگزار شد.

تیم والیبال ایران روز شنبه به با تیم ملی آمریکا بازی می کند.

ایران در دومین مسابقه خود توانست ایتالیا را شکست دهد. اما در نخستن بازی خود به برزیل باخت.

یادبود ترور جان اف کندی جمعه برگزار می شود

آمریکاییان روز جمعه پنجاهمین سالگرد ترور جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت آمریکا را گرامی می دارند.

در این روز مراسم های ویژه یادبود و لحظه ای سکوت برگزار می شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دستور داده است پرچم ها در سراسر ایالات متحده نیمه افراشته باشد.

جان اف کندی در سومین سال دوره نخست ریاست جمهوری، با شلیک گلوله کشته شد. تیر به مغز او برخورد کرد.

شبکه سی بی اس پوشش خبری زنده مربوط به زمان ترور جان اف کندی را باز پخش می کند.

او هنگام مرگ ۴۶ سال داشت.

۶ کشته در حمله هواپیمای بدون ‌سرنشین در پاکستان

مقامات اطلاعاتی و پلیس پاکستان می گویند در حمله موشکی روز پنجشنه هواپیمای مظنون بدون سرنشین آمریکا در شمال غرب آن کشور، دست کم شش نفر کشته شدند.

اين حمله در نزديکی منطقه دور افتاده قبیله ای پاکستان صورت گرفت. بنا بر گزارش ها، سه شبه نظامی ارشد افغان از جمله کشته شدگان هستند.

یکی از کشته شدگان، مولوی احمد جان، شناسايی شده است. تصور می شود او مشاور ارشد سراج الدین حقانی، فرمانده گروهی که مقامات ایالات متحده آن را هراسناک ترين گروه افغان در حال مبارزه با نیروهای خارجی در افغانستان در کنار طالبان می نامند، بوده است.

حمله موشکی به حوزه علمیه اسلامی در استان خیبر پختونخوا اصابت کرد. اين حوزه بعنوان مکانی که اعضای شبکه حقانی افغانستان از آن بازديد می کنند، شناخته شده است.

ملاقات مقامات افغان با فرمانده سابق طالبان

اعضای هیات افغان که مسئول برگزاری مذاکرات صلح با طالبان هستند، با معاون رهبر سابق این گروه در تلاش برای تقويت مذاکرات، ملاقات کردند.

مقامات در هر دو کشور افغانستان و پاکستان ملاقات بین ملا عبدالغنی برادر و يک هیات از شورای عالی صلح افغانستان به رهبری صلاح الدین ربانی را مورد تایید قرار دادند، اما جزئیات بيشتری را اعلام نکردند.

ملا عبدالغنی برادر قبل از اینکه مقامات او را در ماه سپتامبر گذشته آزاد کنند بیش از سه سال را در زندانی در پاکستان به سر می برد. اقدام به آزادی ملا برادر، بسیاری از مقامات افغانستان و پاکستان را اميدوار کرده است که او می تواند به ایجاد یک قرارداد صلح بین شورشیان و دولت افغانستان کمک کند.

هیات نمایندگی افغانستان همچنين روز پنجشنبه با نواز شریف نخست وزیر پاکستان ملاقات کرد.

«جیش المختار» مسئولیت پرتاب راکت به عربستان را پذیرفت

یک روزنامه چاپ بیروت گزارش داد ۶ گلوله خمپاره در نزدیکی یک پاسگاه مرزی در شمال غربی عربستان سعودی فرود آمد و مسئولیت آن را یک گروه شبه نظامی شیعه عراقی که ایران از آن پشتیبانی می کند برعهده گرفته است.

پاسگاه دریک ناحیه صحرایی در نزدیکی گذرگاه مرزی العوجه قرارگرفته است، و به گفته فرمانده مرزبانی سعودی در پرتاب راکت ها در روز چهارشنبه خسارتی به بار نیامد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، واثق البطاط، سردسته گروه جیش المختار، که از ایران طرفداری می کند، تلفنی از بغداد گفت حمله هشداری به عربستان بر سر موضع آن نسبت به شیعیان بود.

او گفت «ما نخواستیم موشک ها به یک ناحیه مسکونی برسد ،زیرا برای خون مردم ارزش قائل هستیم. اما اگرعربستان سعودی به رفتار فعلی خود ادامه دهد، فراتر خواهیم رفت».

بطاط همچنین گفت افراد او وارد ناحیه نفتخیز حفرالبتین، که برای سعودی ها مهم است، شدند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود دیپلمات ها و مقامات امنیتی عراق می گویند آنها معتقد نیستند جیش المختار گروه شبه نظامی کارآمدی باشد، و رهبر آن را شخصیت معتبری نمی بینند.

با این حال،پرتاب راکت ها در میان آشوب منطقه ای که مناقشه سوریه به آن دامن می زند صورت می گیرد.

روز پنجشنبه، خبرگزاری سعودی به نقل از فرمانده مرزبانی عربستان گفت مقامات برای پیدا کردن منبع حمله و جلوگیری از تکرار آن، با کشورهای همسایه در تماس مستقیم هستند.

روزنامه سعودی عکاظ در وب سایت خود نوشت راکت ها از «طرف عراقی مرز» پرتاب شد.

هشدار به شهروندان سعودی در لبنان

سفارت عربستان سعودی در بیروت به شهروندان توصیه کرده است به دلیل وضع خطرناک لبنان ، از آن کشور خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از آن که رسانه ها عربستان را به انفجارهای اخیر ارتباط دادند، سفیر عربستان سعودی روز پنجشنبه گفت سفارت با ارسال پیامک برای شهروندان عربستان در لبنان، به آنان توصیه کرده است با توجه به خطرناک بودن وضع و به خاطر ایمنی خود، کشور را ترک کنند.

این هشدار دو روز پس از آن داده می شود که در انفجار دو بمب در نزدیکی سفارت ایران دربیروت ۲۴ تن کشته شدند.

حمله با کمپین گسترده ای در رسانه های طرفدار حزب الله دنبال شد که عربستان را به دست داشتن در انفجارها متهم می کرد.

پلیس مصر می تواند بدون مجوز وارد دانشگاهها شود

دولت مصر به پلیس اجازه داده است برای فرونشاندن تظاهرات بدون درخواست مجوز وارد دانشگاه ها شود.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه های محلی حاکی است در پی کشته شدن یک دانشجو، کابینه مصر روز پنجشنبه گفت پلیس اینک می تواند در صورت «تهدید و برای مقابله با اعتراضاتی که ممکن است به دانشجویان صدمه بزند» وارد محوطه دانشگاه ها بشود.

پلیس قبلا ناچار بود پیش از ورود به دانشگاه ها یا خوابگاه های دانشجویی از دادستان یا روسای دانشگاه اجازه بگیرد.

دستور کابینه پس از آن صادر می شود که - به گفته پلیس و منابع پزشکی - یک دانشجو در زد و خوردی که در یک خوابگاه دانشگاه الازهر در ناحیه شهر صدر در قاهره بین طرفداران و مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری برکنارشده در گرفت،کشته شد.

پلیس گفت روز پنجشنبه نیز گروه های دانشجوئی در دانشگاه قاهره با یکدیگر روبرو شدند.

ده ها کشته و مجروح در بمب گذاری عراق

درانفجاریک بمب کامیونی دریک بازارسبزی درشمال شرقی عراق درروز پنجشنبه، دستکم ۴۸ تن کشته شدند.

بگزارش اسوشیتد پرس دوافسر پلیس بنقل ازشاهدان گفتند مردی کامیون حامل بمب را دربازار پارک کرد و پیش ازترک محل از کارگران خواست محموله های سبزی را پایین بگذارند. پلیس گفت 31 نفر نیز مجروح شدند.

دررویدادی دیگر درروز پنجشنبه، یک بمب انداز انتحاری کمر بند انفجاری خود را دریک پاسگاه نظامی درشهر تاجی درشمال عراق منفجر کرد، شش سربازرا کشت و ۱۲ نفر را مجروح کرد.

درمحله کسرا درشمال بغداد، بمبی که به اتومبیل یک افسر پلیس وصل شده بود، پسراو را کشت و پنج رهگذر را مجروح کرد. هنگام وقوع انفجار افسردراتومبیل نبود.

پیش ازاین انفجار، دوبمب اتومبیلی درمحله تجارتی امیریه در غرب بغداد منفجر شد، هشت غیرنظامی جانسپردند و ۱۵ نفر مجروح شدند.

و درمحله بیعه درجنوب شرقی بغداد، مردان مسلح به یک سوپر مارکت حمله کردند و دوبرادررا که صاحب آن بودند کشتند.

نتانیاهو در مسکو از برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کرد

همزمان با تلاش های دیپلماتیک برای حل پرونده اتمی ایران، مقامات اسرائیل تلاش می کنند با مذاکره با رهبران گروه ۱+۵ از امضای آنچه «توافقنامه بد» با ایران می خوانند، جلوگیری کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در مسکو با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد.

آقای نتانیاهو در نشستی مشترک با رئیس جمهوری روسیه گفت: «برای ما، برای اسرائیل، بزرگترین خطر برای امنیت جهانی تلاش ایران برای مسلح کردن خود به سلاح اتمی است.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «کشورهای ما هر دو یک هدف مشترک دارند: ما نمی خواهیم ایران را مجهز به سلاح اتمی ببینیم.»

او گفت رویکرد اسرائیل این است که «ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، مواد غنی شده را بیرون ببرد، سانتریفیوژ ها را نابود کند و ساخت تاسیسات اراک را متوقف کند.»

حمله پهپاد در پاکستان ۵ کشته برجای گذاشت

در حمله به یک مدرسه علوم دینی در منطقه خیبر پختونخوا، در شمال غرب پاکستان، ۵ نفر کشته شدند.

گفته می شود این حمله را ایالات متحده با هواپیمای بدون سرنشین انجام داده است.

مسوولان می گویند حمله روز پنجشنبه اولین حمله در استان با استفاده از هواپیمای بدون سرنشین بوده است. حملات مشابه دیگر بیشتر در مناطق خودمختار که قانون در آنها برقرار نیست، علیه فعالان طالبان انجام شده است.

مسوولان امنیتی محلی می گویند دو نفر از کشته شدگان اعضای شبکه حقانی، مرتبط با طالبان، بوده اند.

پس از کشته شدن حکیم الله محسود، رهبر طالبان پاکستان، در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین در یک نوامبر، این اولین حمله ای است که گفته می شود توسط پهپاد های آمریکایی در پاکستان صورت گرفته است. پاکستان آن حمله را محکوم کرده بود.

تمدید وضعیت فوق العاده در سه ایالت نیجریه

قانونگذاران نیجریه تمدید ۶ ماهه وضعیت فوق العاده در مناطقی را که در آنها سربازان با ستیزه گران اسلامی می جنگند تصویب کرده اند.

مجلس نمایندگان روز چهارشنبه به تمدید رای داد. سنا آن را ۱۲ روز پیش تصویب کرده بود.

گودلاک جاناتان رئیس جمهوری نیجریه در ماه مه، به عنوان بخشی از کوشش برای شکست دادن گروه افراطی بوکو حرام، وضعیت فوق العاده در ایالت های بورنو، یوبه و آداماوا اعلام کرد.

ارتش نیجریه می گوید صدها شورشی را کشته و چندین اردوگاه گروه را منهدم کرده است، اما حملات علیه غیر نظامیان ادامه دارد.

بوکوحرام مسئول هزاران مرگ از سال ۲۰۰۹ در نیجریه شناخته می شود. هفته پیش، آمریکا این گروه و گروه دیگری به نام انصار و را سازمان های تروریستی اعلام کرد.

ائتلاف ۱۴ مارس لبنان: ایران مسئول انفجار در بیروت


یک گروه ائتلافی در لبنان می گوید انفجارهای مرگبار در خارج از سفارت ایران در بیروت از «مداخله تهران» در سوریه ناشی شده است.

به گزارش روزنامه لبنانی دیلی استار، ائتلاف ۱۴مارس، که سعد حریری یکی از رهبران آن است، در بیانیه ای گفت «دور خشونت وتروریسم – که پس ازانقلاب سوریه و درگیری حزب الله در جنگ به خواست ایران به راه افتاد – روز سه شنبه به بیروت رسید و بار دیگر لبنان را ناچار می سازد بهای سیاست مداخله گرانه ایران درسوریه را بپردازد».

روز سه شنبه زمانی که دو بمب انداز انتحاری به سفارت ایران حمله کردند، دستکم ۲۵ تن جانسپردند و ۱۵۰ نفرمجروح شدند.

بریگادهای عبدالله عزام، مرتبط با القاعده ، مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و گفت اگر حزب الله افرادش را از سوریه خارج نکند، به حملات بیشتری دست خواهد زد.

در انفجار بمب در افغانستان ۳ تن کشته شدند

بر اثر انفجار بمب نیرومندی در یک رستوران در شهر قندهار در جنوب افغانستان، ۳ تن کشته شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از سخنگوی فرماندار استان قندهار حاکی است بمب که دیرگاه چهارشنبه – به وقت محلی – در داخل رستوران منفجر شد، ۱۴ نفر را نیز مجروح کرد.

هنوز مسئولیت انفجار را کسی برعهده نگرفته است، اما قندهار زادگاه طالبان است و انتظار می رود مقامات این گروه را مسئول بدانند.
سخنگو گفت تحقیقات ادامه دارد و هنوز روشن نیست آیا یک بمب انداز انتحاری عامل انفجار بود یا ازیک بمب ساعتی استفاده شده است.

جنوب افغانستان در جنگ طولانی علیه شورش طالبان، صحنه برخی از سنگین ترین نبردها بوده است.

تیم ملی والیبال ایران ایتالیا را شکست داد

تیم ملی والیبال ایران تیم ملی والیبال ایتالیا را روز چهارشنبه با نتیجه ۳ بر ۲ شکست داد.

این بازی در جریان رقابت های جام قهرمانان قاره ها در ژاپن انجام شد.

این دومین بازی ایران در این رقابت ها بود. ایران در مسابقه نخست خود به برزیل باخت.

علاوه بر ایران، تیم های برزیل، ایتالیا، روسیه، ژاپن و آمریکا در این رقابت ها حضور دارند.

دیدار سوم ایران با تیم والیبال روسیه خواهد بود.

صدور حکم بازداشت پنج مقام چينی در دادگاه اسپانيا

دادگاه ملی اسپانیا حکم بازداشت جیانگ زمين، رئیس جمهوری اسبق چین، و چهار مقام دیگر آن کشور را به ظن دخالت در نسل کشی در تبت، صادر کرده است.

صدای آمريکا روز سه شنبه رونوشت حکم دادگاه مادرید را از یکی از شاکیان به دست آورده است. بنا بر حکم دادگاه، دستور بازداشت جیانگ زمين و مقامات دیگر برای آنکه مقامات قضائی بتوانند در مورد اتهامات نسل کشی از متهمين بازجويی کنند، صادر شده است.

چین تا به حال هیچ واکنشی پيرامون اين حکم دادگاه اسپانیایی نشان نداده است. اين دادگاه هو جینتائو، یکی دیگر از روسای جمهوری پيشين چین را در ارتباط با اين پرونده نسل کشی در تاریخ ۹ ماه اکتبر پيش متهم کرد. وزارت امور خارجه چین اين امر را محکوم کرد و آن را تلاش برای «دخالت» در «امور داخلی» پکن ناميد.

باران اسیدی خوزستان و دو هزار بیمارستانی

Ahvaz pollution damge
باران های اسیدی در خوزستان هزاران نفر از ساکنان خرمشهر، آبادان، سوسنگرد، امیدیه تا اهواز را روانه بیمارستان کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در بازدید از بیماران تنفسی بستری شده گفت براثر بارندگی های دوشنبه شب، تا ظهر سه شنبه تنها در اهواز نزدیک به دو هزار نفر براثر گرفتاری به تنگی نفس به این بیمارستان مراجعه کرده اند.
بارانهای اسیدی چند روز پیش اهواز نیز بیش از دوازده هزار نفر را روانه بیمارستان ها کرد.

به گفته کارشناسان محیط زیست، انباشت آلاینده های شیمیایی، سوخت غیراستاندارد خودروها، آتش زدن لاستیک های فرسوده در حومه اهواز و خشک شدن نخلستان های پیرامون شهر که سدی طبیعی در برابر ریزگردهای مهاجم از سوی عراق بوده اند عامل اسیدی شدن باران های اخیر اهواز و خوزستان بوده اند

به گزارش ایسنا در شهرک امیدیه نیز ۴۰۰ نفر به اورژانس ها مراجعه کرده اند. در شهرهای سوسنگرد نیز صدها بیمار تنفسی به بیمارستان ها رفته اند. خبرگزاری مهر نیز از خرمشهر گزارش کرده براثر بارندگی ها ساکنان شهر در محاصره آب قرارگرفته و شمار زیادی از مردم بر اثر تنگی نفس به بیمارستان ها رفته اند. بارانهای اسیدی چند روز پیش اهواز بیش از دوازده هزار نفر را روانه بیمارستان ها کرد.

بحث سنای آمریکا درباره سرنوشت زندانیان گونتانامو

سنای آمریکا درباره لایحه ای به بحث نشسته است که محددویت های انتقال زندانیان از بازداشتگاه گوانتانامو را کاهش خواهد داد. این نخستین گام عمده ای است که به سوی بسته شدن آن برداشته می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قانونگذاران دمکرات و رقیبان جمهوریخواه آنها عموما در مورد آینده بازداشتگاه در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو در کوبا اختلاف نظر دارند.

باراک اوباما پس از انتخاب به ریاست جمهوری عهد کرد زندان را ببندد، اما تاکنون موفق نشده است، بخشی به این دلیل ادعاهای مخالفان که برخی از آزاد شدگان در بازگشت به کشورهایشان به گروه های تروریستی پیوسته اند.

برنامه پیشنهادی، که بخشی از لایحه هزینه های دفاعی سال ۲۰۱۴ است، محدودیت خارج ساختن بازداشت شدگان از زندان را - از جمله کسانی که از دیرباز برای انتقال به خارج تایید شده اند اما هنوززندانی هستند - کاهش خواهد داد. همچنین ممنوعیت فرستادن مظنونین تروریسم به آمریکا را برای بازداشت، محاکمه و درمان لغو می کند.

در گوانتانامو هنوز ۱۶۴نفر - که در جریان «جنگ با تروریسم» بازداشت شدند - زندانی هستند. اکثر آنها هرگز متهم یا محاکمه نشده اند، اما در ارتباط با سوء ظن های تایید نشده همچنان دربازداشت بسرمی برند.

استاد شیعه دانشگاه گجرات پاکستان کشته شد


یک استاد پاکستانی دانشگاه درشهر گجرات هدف گلوله قرارگرفت و کشته شد.

مقامات گفتند سید شابیر حسین شاه و راننده اش روز سه شنبه در راه دانشگاه گجرات توسط دست کم یک مرد مسلح موتور سوار کشته شدند. پلیس تایید کرد شاه به یک فرقه شیعه که هدف مسلمانان سنی بوده است تعلق داشت.

سازمان دیدبان حقوق بشر در آمریکا گزارش می دهد در حملات هدفمند در پاکستان از سال ۲۰۱۰، بیش از ۸۰۰ شیعه کشته شده اند.

فهرست کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان قطعی شد

یک هیات ناظر انتخاباتی در افغانستان، فهرست نهایی ۱۱ نامزد ریاست جمهوری را، در پی ابقای یک نامزد رد صلاحیت شده، قطعی ساخته است.

مسئولان انتخابات ماه پیش فهرست اولیه ۲۶ نامزد را به ۱۰ نفر کاهش دادند، و مرحله گشایشی نخستین انتقال دمکراتیک قدرت در کشور با هرج و مرج روبرو شد.

عبدالستار سعادت رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت یک نامزد در فهرست نامزدهای ریاست جمهوری ابقا شده و در فهرست نامزدهای شوراهای ولایتی ۱۱۶ تغییر صورت گرفته است.

او نام کاندیدا را اعلام نکرد و گفت کمیسیون مستقل انتخابات مسئول چنین اقدامی است.

سعادت گفت بررسی پیشینه تمام کاندیداها جهت قطعی ساختن فهرست بیش از ۳ هفته طول کشید.

پرونده های برخی ازکاندیداهای ریاست جمهوری و شوراها که به جرائمی مانند قتل، اختلاس، یا ارتکاب جنایات جنگی متهم هستند برای رسیدگی به دادستان ها ارجاع شد.

قرار است بیشتر ۷۵ هزار سرباز باقیمانده ناتو در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴خارج شوند و انتخابات معتبر برای ثبات کشور مهم تلقی می شود.

این انتخابات نخستین انتقال دمکراتیک قدرت خواهد بود، زیرا حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی – که درپی حمله آمریکا در سال ۲۰۰۱ منصوب شد – پس از دو دوره باید کنار برود.

کرزی پیشنهاد کرده است فقط دو یا سه نامزد در انتخابات شرکت کنند تا از سر در گمی سال ۲۰۰۹، زمانی که اسامی ۴۰ نفر در اوراق رای گیری ظاهر شد، پرهیز شود.

عبدالرسول سیاف، جنگ سالار اسلامگرای سابق، که روابط نزدیکی با القاعده داشت، همراه با زلمی رسول، که به کرزی وفادار است و اخیراً برای شرکت در انتخابات از پست وزارت امور خارجه استعفا داد، در فهرست دیده می شوند.

ایران ادعای سازمان مجاهدین خلق را رد کرد

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، ادعای سازمان مجاهدین خلق را که می گوید ایران دارای یک تاسیسات مخفی اتمی زیر زمینی در اصفهان است، رد کرد.

روز دوشنبه خبرگزاری رویترز به نقل مهدی ابریشمچی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین خلق گزارش داد: «تاسیسات جدید در داخل یک مجموعه زیرزمینی به طول ۶۰۰ متر زیر رشته های کوه هایی در شهر مبارکه در کیلومتر ۱۰ بزرگراه اصفهان و شیراز و در داخل مجموعه صنایع نظامی کنونی ۷ تیر ساخته شده است».

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه گفت هدف سازمان مجاهدین خلق «تخریب فضای مثبت جاری در مذاکرات ایران با گروه ۱+ ۵ است.»

ایران و قدرت های جهانی ۲۹ آبان دور جدید مذاکرات اتمی را در ژنو آغاز می کنند.

سپاه پاسداران می گوید تیم ترور دادستان زابل دستگیر شد

روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران، روز دوشنبه (۲۷ آبان) از دستگیری اعضای تیم ترور دادستان زابل خبر داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از روابط عمومی قرارگاه قدس گفت اعضای تیم ترور «طی یک عملیات پیچیده اطلاعاتی دستگیر شده‌اند.»

رمضان شریف، معاون روابط عمومی سپاه پاسداران نیز به نقل از فرمانده نیروی زمینی سپاه به خبرگزاری فارس گفت: «این تیم هیچ وابستگی به گروهک‌های معاند نظام نداشته و ترور مربوط به مباحث قاچاق بوده است.»

موسی نوری قلعه‌نو، دادستان زابل و راننده وی نیمه آبان ماه در مقابل بیمارستان امیرالمومنین زابل به ضرب گلوله به قتل رسیدند.

مسئولان امنیتی ایران در حالی بر بی ارتباطی ترور دادستان زابل با گروه های مخالف تاکید می کنند که پیشتر، گروه جیش‌العدل مسئولیت ترور موسی نوری قلعه‌نو، دادستان شهر زابل، و راننده او را بر عهده گرفته بود. جیش العدل در بیانیه ای که در وبسایت خود منتشر کرد گفت دادستان انقلاب و عمومی شهرستان زابل به تلافی اعدام ۱۶ زندانی در زاهدان ترور شده است.

بازداشت گروهی از فراريان کره شمالی در چين

فعالان حقوق بشر کره جنوبی می گویند مقامات چین گروهی از فراريان از کشور کره شمالی را در حين تلاش برای رسیدن به کشوری در جنوب شرق آسیا با مقصد نهايی کره جنوبی بازداشت کرده اند.

روز دوشنبه در گفتگو با سرویس کره ای صدای آمريکا، فعالان حقوق بشر گفتند، پلیس چین ۱۱ فراری و دو راهنمای آنان را در جنوب غربی شهر کونمینگ در روز جمعه بازداشت کرده است. آنها گفتند، این گروه در تلاش بود تا سوار يک اتوبوس عازم کشوری در جنوب شرقی آسیا شود. این منابع همچنین گفتند دو نفر از اين گروه موفق به فرار شدند.

ادعای مجاهدین درباره تاسیسات مخفی مبارکه اصفهان

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از سازمان مجاهدین خلق گزارش داد که این سازمان در مورد تاسیسات اتمی زیرزمینی ایران اطلاعات جدیدی در اختیار دارد که نشان از «یکی از تاسیسات مخفی ایران برای برنامه ساخت بمب اتمی در کشور» دارد.
سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۰۲ نیز از وجود تاسیسات آب سنگین اراک و تاسیسات غنی سازی اورانیوم نظنز خبر داده بود.

نمایندگان مجاهدین خلق در پاریس گفته است که ایران «تاسیسات جدید و پنهانی برای راه اندازی پروژه اتمی کشور طراحی کرده است».
مهدی ابریشمچی، از اعضای سازمان مجاهدین در یک کنفرانس خبری در پاریس گفته است براساس اطلاعات ویژه ای که گروه او به دست آورده، حکومت اسلامی در حال تاسیس و یا تکمیل تاسیسات مخفی و اعلام نشده موازی برای استفاده در پروژه اتمی خود است.
مجاهدین خلق ادعا کرده است «تاسیسات جدید در داخل یک مجموعه زیرزمینی به طول ۶۰۰ متر زیر رشته های کوه هایی در شهر مبارکه در کیلومتر ۱۰ بزرگراه اصفهان و شیراز و در داخل مجموعه صنایع نظامی کنونی ۷ تیر ساخته شده است».
وی گفته است «کار روی این تاسیسات در سال ۲۰۰۵ آغاز شد و ساخت تونل های زیرزمینی در اوایل سال ۲۰۰۹ پایان یافت. کار تجهیزات این تاسیسات به تازگی تکمیل شده است».
بنا به گزارش رویترز، ابریشمچی ادعا کرده است این اطلاعات به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال شده است. این آژانس وابسته به سازمان ملل هنوز هیچ واکنشی در این مورد ابراز نکرده است.
اتهاماتی که مجاهدین خلق در مورد تاسیسات اتمی مخفی ایران در ماه ژوییه و سپس در ماه اکتبر مطرح کرد با واکنش های بین المللی متفاوتی روبرو شد.
بنا به گزارش رویترز، ایالات متحده نسبت به ادعای دیگر این سازمان در سال ۲۰۱۰ نیز ابراز بدبینی کرده بود.
نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و ۶ قدرت جهانی روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر) سومین دور مذاکرات اتمی را به هدف رفع نگرانی های بین المللی در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی تهران و روند غنی سازی اورانیوم در ژنو از سر می گیرند.

ادای احترام پرزیدنت اوباما و بیل کلینتون به جان اف کندی

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین این کشور روز چهارشنبه همزمان با پنجاهمین سالگرد ترور پرزیدنت جان اف کندی بر مزار وی تاج گل خواهند گذاشت.

میشل اوباما بانوی اول آمریکا و هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین در مراسمی که در آرامگاه ملی آرلینگتون در نزدیکی واشنگتن برگزار می شود شرکت خواهند کرد.

این مراسم بخشی از برنامه هایی است که در جریان یک هفته برای بزرگداشت سی و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا درنظر گرفته شده است. جان اف کندی در ۴۶ سالگی ترور شد.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما در مراسم چهارشنبه شب – که به افتخار دریافت کنندگان نشان آزادی رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۳ برگزار می شود – نیز از رئیس جمهوری اسبق آمریکا تجلیل خواهد کرد.

نشان آزادی بالاترین جایزه غیرنظامی آمریکاست. اعطای این جایزه سالانه به ابتکار جان کندی پا گرفت.

دریافت کنندگان نشان آزادیِ امسال، بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا، اوپرا وینفری مجری شوی تلویزیونی، و سالی راید، فضانورد فقید آمریکایی هستند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG