لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۴۵

سرخط خبرها

گسترش همکاری های ایران و روسیه

مجلس شورای اسلامی لایحه گسترش همکاری بین ایران و روسیه را تصویب کرده است.

به گزارش منابع خبری ایران، قانونگذاران این کشور روز چهارشنبه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره لایحه را به بحث گذاشتند و آن را با ۱۳۹رای موافق، ۹ مخالف و یک ممتنع تصویب کردند. در جلسه ۲۰۰ قانونگذار حضور داشتند.

مبارزه با جرائم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر از جمله حوزه های همکاری دو کشور خواهد بود.

ایران مرزی طولانی با افغانستان دارد، که ۹۰ درصد تریاک مصرفی جهان در آنجا تولید می شود، و شمار معتادین به هروئین در روسیه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود.

اکثر محموله های هروئین از طریق مرز شمالی افغانستان با تاجیکستان و ترکمنستان وارد مناطق مرکزی روسیه و ناحیه اورال می شود.

وزارت کشور ایران و وزارت کشور روسیه مسئولیت اجرای این قانون را بر عهده دارند.

ادامه کوشش برای تشکیل کنفرانس صلح سوریه

اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا به سفری منطقه ای جهت تقویت حمایت از کنفرانس صلح سوریه ادامه می دهد.

در حالی که معلوم نیست چه کسانی و تحت چه شرایطی در کنفرانس شرکت خواهند کرد، ابراهیمی روز چهارشنبه در امان با مقامات اردن ملاقات کرد و با آنها درباره یافتن راه حل سیاسی برای سوریه به تبادل نظرپرداخت. ابراهیمی پیش از دیدارهایی با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژنو ظرف دو هفته، قصد دارد از قطر، ترکیه، ایران و سوریه دیدن کند.

روز سه شنبه، مقامات ۱۱ کشور معروف به دوستان سوریه در لندن با اعضای اپوزیسیون سوریه ملاقات کردند و از آنها خواستند در مذاکرات صلح شرکت کنند.
احمد جربا رئیس ائتلاف ملی سوریه گفت تا برنامه روشنی برای کنار رفتن بشار اسد تهیه نشود، مذاکره ای نمی تواند صورت گیرد.

۱۹ نفر در انفجارهای عراق کشته شدند


مردان مسلح و بمب گذاران انتحاری در حملاتی به پلیس در غرب عراق دشت کم ۱۹ نفر را کشتند.
بر اساس گزارش مقامهای کشور در روز چهارشنبه این حمله در شهر رطبه در استان انبار روی داد.

حملات شامل کوبیدن اتومبیل به ایستگاه بازرسی پلیس و هدف قراردادن یک پل بود.

۱۶ تن از قربانیان پلیس و ۳ تن از آنان شهروند غیر نظامی بودند.
هنوز کسی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

نواز شریف روز چهارشنبه با اوباما دیدار می کند

نواز شریف نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه در کاخ سفید با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو می کند.

انتظار می رود تمرکز اصلی گفتگوی رهبران دو کشور موضوع حملات هواپیماهای بی سرنشین آمریکا به شبه نظامیان در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان باشد.

حملات هوایی پهپاد های آمریکایی در پاکستان، در صدر برنامه سفر نواز شریف قرار دارد. ماه گذشته میلادی او در سازمان ملل متحد گفت جنگ علیه تروریسم باید مطابق قوانین بین المللی باشد.

هیگل: افغانستان توافقنامه امنیتی را امضا کند

وزیر دفاع آمریکا، چاک هیگل، از رهبران افغان خواست توافقنامه دو جانبه ای را امضا کنند که به گفته او کلید تضمین امنیت صلح در افغانستان پس از خروج عمده نیروهای بین المللی است.

بیشتر نیروهای بین المللی سال آینده میلادی از افغانستان خارج می شوند.

وزیر دفاع آمریکا در حاشیه اجلاس وزرای دفاع سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با بسم الله خان محمدی، وزیر دفاع افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

وزرای دفاع ناتو برای بررسی آینده افغانستان پس از پایان ماموریت ناتو در سال ۲۰۱۴ گرد هم آمدند.

چاک هیگل به توافقنامه ای اشاره می کند که پیشتر جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا از آن صحبت کرده بود.

عمليات ارتش نيجريه عليه گروه بوکو حرام

ارتش نیجریه اعلام کرد ۳۷ شبه نظامی مظنون گروه بوکو حرام را در عمليات زمينی و هوايی که در اواخر روز دوشنبه آغاز شد، در يک منطقه دور افتاده شمال شرقی اين کشور از پای درآورده است.

سخنگوی نظامی ارتش نيجريه گفت که این حمله در ایالت بورنو انجام شده است. وی افزود، مقاديری اسلحه و مهمات کشف و ضبط شده است، و چندین وسیله نقلیه و موتور سیکلت متعلق به اين گروه اسلامی نابود شده اند.

اين حمله نظامی دو روز بعد از آن انجام می شود که شاهدان گفتند مبارزان مسلح بوکو حرام در لباس سربازان نیجریه ۱۹ نفر را در یک ایست بازرسی جعلی در روستايی نزدیک مرز با کشور کامرون کشتند. شاهدان و بازماندگان به خبرگزاری های غربی گفتند که بسیاری از قربانیان بوسيله ضربه شيئی مانند ساطور تکه تکه شدند.

اسلامگرایان بوکو حرام از سال ۲۰۰۹ ميلادی برای تشکيل و تحمیل يک حکومت قانون اسلامی در شمال نیجریه که دارای اکثریت مسلمان است، دست به مبارزه زده اند.

۸ پلیس عراقی کشته شدند

مقامات عراق می گویند در تیراندازی و بمب گذاری انتحاری در پاسگاه های نظامی هشت تن کشته شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از پلیس حاکی است نخستین حمله سه شنبه شب روی داد. یک بمب انداز انتحاری خودرو پر از مواد منفجره را به پست بازرسی در مدخل شهر رطبه در غرب کشور کوبید، چهار پلیس را کشت و پنج نفر را مجروح کرد.

نیم ساعت بعد، مردان مسلح به حملات جداگانه ای به سه پاسگاه دیگر دست زدند. چهار پلیس دیگر جان سپردند و ۹ نفر مجروح شدند.

در پی حملات پلیس آمد و شد در شهر را ممنوع ساخت.

عمان حافظ منافع ایران در کانادا می شود

در شرایطی که بیش از یک سال از قطع کامل مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا می گذرد، رسانه های ایران گزارش دادند عمان حافظ منافع ایران در کانادا خواهد بود. به نظر می رسد این تصمیم تلاشی به هدف بهبود مناسبات تهران با غرب در دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران باشد.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران از مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نقل کرده است «عمان حافظ منافع ایران در کانادا خواهد بود و ایتالیا نیز حافظ منافع کانادا در تهران است».

وی تاکید کرده است «این اقدام پس از مکاتبات سیاسی و تبادل یادداشت هایی بین نمایندگان ایران و کانادا در سازمان ملل متحد اتخاذ شد».

کانادا در سال ٢٠١٢ سفارت اتاوا در تهران را تعطیل کرد و دیپلمات های ایرانی مقیم این کشور را از اتاوا اخراج کرد.

مقامات دولت محافظه کار کانادا به کرات ایران را بزرگترین تهدیدی خوانده اند که متوجه صلح و امنیت جهانی است.

چهار پلیس مصر محاکمه می شوند

دادستان کل مصر پرونده های چهار پلیس را برای محاکمه به دادگاه ارجاع کرده است. آنها به مداخله در مرگ ٣٧ زندانی اسلامگرا در بازداشت متهم هستند.

این نخستین بار خواهد بود که ماموران پلیس به اتهام قتل در سرکوب گسترده طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر در ماه اوت، محاکمه می شوند.

افخم: سفارت انگلیس بازگشایی می شود

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید سفارت انگلیس در ایران در ۸ روز آینده بازگشایی می شود.

خانم افخم گفت ایران و انگلیس هر دو کاردار غیر مقیم تعیین خواهند کرد.

سفارت بریتانیا پس از آنکه شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله احمد توکلی خواستار تعطیل شدن آن شدند، در پائیز ۱۳۹۰ مورد حمله عده ای قرار گرفت و تعطیل شد.

این نمایندگان تاکید داشتند که اعتراضات خیابانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به نوعی با انگلیس در ارتباط است.

چندی پس از آن نیز بریتانیا دیپلمات های ایران را از آن کشور بیرون کرد و سفارت ایران در لندن تعطیل شد.

محمد جواد ظریف و ویلیام هیگ، وزیران امورخارجه ایران و بریتانیا اخیر برای تعیین کاردار غیرمقیم توافق کردند.

ازدواج همجنسان در نیوجرسی قانونی شد

ایالت نیوجرسی آمریکا، از بامداد دوشنبه ۲۱ اکتبر ۲۰۱۳ به واشنگتن دی سی و ۱۳ ایالت این کشور پیوست که ازدواج دو همجنس در آنها قانونی است.

از یک دقیقه پس از نیمه شب ده ها زوج همجنسگرای نیوجرسی به عقد یکدیگر درآمدند. دیوان عالی نیوجرسی، تقاضای کریس کریستی، فرماندار این ایالت را برای به تعویق افتادن برگزاری مراسم ازدواج زوج های همجنسگرا رد کرد.

کْری بوکر، شهردار نیوآرک در نیوجرسی که هفته گذشته در انتخابات ویژه سنای آمریکا پیروز شد، در پی رسمیت یافتن قانونی شدن این نوع ازدواج در نیوجرسی، در نخستین ساعات بامداد دوشنبه، شماری از زوج های همجنسگرای این ایالت را به عقد یکدیگر درآورد.

مجازات مدیران شرکت چینی خط آهن به جرم ارتشاء

مسئولان دولتی مبارزه با ارتشاء در چین ۸ کارمند یک شرکت تولیدکننده خط آهن را به اتهام رشوه خواری مجازات کرده اند.

مسئولان دولتی چین روز دوشنبه توضیح زیادی در این خصوص ندادند، اما گفتند که ۵۷ تن از کارکنان و مدیران این شرکت که کار آن ساختن خط آهن است، تحت بازجویی قرار دارند. گفته می شود که این شرکت وابسته به دولت سال گذشته ۱۳۵ میلیون دلار صرف هزینه های پذیرایی از میهمانانش در ضیافت های گوناگون کرده. این هزینه ها، خشم و انتقاد بسیاری را برانگیخته است.

مجازات رشوه خواری در چین سنگین است و برای آن گاهی حتی حکم اعدام تعیین می شود که در آن کشور اغلب به حبس ابد تبدیل می شود.

۲ پلیس در فلوجه کشته شدند

روز دوشنبه نيروهای شبه نظامی به پليس و اداره برق شهر فلوجه حمله کردند، و ۲ مأمور پليس را کشتند.
در این حمله - بر اساس گزارش مقامهای عراقی - ابتدا يک بمبگذار انتحاری در مقابل مقر پليس شهر فلوجه خود را منفجر کرد، و دومين حمله در نزديکی اداره برق شهر صورت گرفت.
همزمان با اين حملات، ساکنان بغداد روز دوشنبه خود را برای برگزاری مراسم خاکسپاری قربانيان بمبگذاری انتحاری يکشنبه آماده می کنند. در بمبگذاری يکشنبه شب در بغداد، يک بمبگذار انتحاری با يک اتومبيل مملو از مواد منفجره به داخل يک کافۀ شلوغ رفت، ۳۵ نفر را کشت و ۴۵ نفر را مجروح کرد.

مه دود غلیظ، شهر هاربین چین را فلج کرد

مه دود فتوشیمیایی غلیظی که آسمان شهر هاربین چین را پوشانده، سبب تعطیلی مدارس، دشواری تردد خودروها، و بسته شدن فرودگاه آن شهر شده است.

تمرکز ریزدانه های معلق در هوای هاربین حدود ۴۰ برابر میزانی است که سازمان بهداشت جهانی به عنوان معیار مجاز تعیین کرده است. میزان ریزدانه های معلق در هوا روز دوشنبه از سوی سازمان هواشناسی چین اعلام شده است.

خبرگزاری دولتی شینهوا می گوید سبب این آلودگی را آغاز به کار سیستم گرمایش خانگی اعلام کرده که با سرد شدن هوا انجام گرفته است.

سال هاست که دولت چین قول رسیدگی به معضل آلودگی شدید هوا در شهرهای گوناگون آن کشور را داده اما تاکنون اقدام موثری در این خصوص انجام نشده است.

روز دوشنبه مسئولان محیط زیست چین گفتند انتظار می رود مه دود غلیظ حدود ۲۴ ساعت دوام یابد.

پیروزی حزب سوسیال مسیحی در انتخابات لوکزامبورگ

ژان کلود یونکر نخست وزیر لوکزامبورگ که از سال ۱۹۹۵ قدرت را در این کشور اروپایی در دست دارد، روز دوشنبه گفت حزب او در انتخابات پیروز شده و او سعی خواهد کرد دولت جدیدی تشکیل دهد.
حزب سوسیال مسیحی مردم در انتخابات یکشنبه ۳۴ درصد آرا و ۲۳ کرسی از ۶۰ کرسی پارلمان لوکزامبورگ را به دست آورده است. این حزب در انتخابات ۴ سال پیش، ۳۸ درصدآرا را به دست آورد و ۲۶ کرسی در پارلمان داشت.

لوکزامبورگ یکی از کوچکترین و در عین حال ثروتمندترین کشورهای دنیاست.

انتخابات قرار بود در ماه ژوئن آینده برگزار شود، اما به دلیل یک رسوایی توسط سرویس مخفی دولت و کنار کشیدن حزب موتلف با حزب سوسیال مسیحی در تشکیل دولت، جلو افتاد. حزب موتلف با حزب سوسیال مسیحی خواهان آن شد که یونکر مسئولیت رسوایی را بپذیرد.

بمب گذاری مرگبار روی ریل راه آهن در پاکستان

در پی انفجار بمب روی ریل راه آهن در جنوب غربی پاکستان، دست کم پنج نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر مجروح شدند.

مقامات پاکستانی می گویند انفجار روز دوشنبه در نصیرآباد، واقع در بلوچستان باعث خروج قطار از مسیر خود شد.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت حمله را بر عهده نگرفته است. گروه های قومی در منطقه خواستار افزایش سهم خود از گاز و منابع دیگر در بلوچستان پاکستان هستند.

آتش سوزی در استرالیا هنوز مهار نشده است

آتش نشان های استرالیایی تلاش می کنند تا آتش سوزی در پرجمعیت ترین ایالت این کشور را مهار کنند. فرماندار ایالت نیوساوت ولز، روز یکشنبه وضعیت اضطراری اعلام کرد.

به گفته مسئولان استرالیایی با وجود باد و دمای بالای هوا، احتمال وخیم تر شدن آتش سوزی بالا است و پیش بینی می کنند که اوضاع تا روز چهارشنبه بهبود نخواهد یافت.

آتش سوزی طی چهار روز اخیر یک نفر را کشته، ۲۰۸ خانه را ویران کرده و به ۱۲۲ منزل مسکونی دیگر آسیب رسانده است.

۱۹ سرباز نیجریه در حمله بوکوحرام کشته شدند

شاهدان می گویند شبه نظامیان مظنون به عضویت در بوکوحرام که لباس سربازان نیجریه را پوشیده بودند، طی حمله به یک ایستگاه بازرسی در نزدکی مرز کامرون در روز یکشنبه، ۱۹ سرباز را کشتند.

شاهدان میگویند ۱۹ جسد از جمله اجساد دو راننده کامیون، کشف شده است.

یک گروه غیر نظامی که با دولت نیجریه همکاری می کند به خبرگزاری فرانسه گفت پنج نفر از قربانیان به ضرب گلوله و ۱۴ نفر بر اثر بریدگی جان باخته اند.

اسلامگرایان بوکوحرام از سال ۲۰۰۹ تلاش می کنند تا قوانین اسلامی را بر اکثریت مسلمان شمال نیجریه حاکم سازند.

عراقچی: هدف مذاکرات ژنو رسیدن به توافق جدی است

معاون وزارت امورخارجه ایران می گوید هدف مذاکرات با پنج بعلاوه یک رسیدن به «توافقی جدی است و تبلیغات نیست.»

عباس عراقچی روز شنبه در مصاحبه ای با خبرگزاری نیمه رسمی مهر از مردم ایران خواست به «شایعات و جوسازی رسانه ها» توجه نکنند، و افزود: «هدف ما رسیدن به توافقی جدی است. به این دلیل است که در مذاکرات جدی هستیم. هدف های تبلیغاتی نداریم.»

در حالی که برخی محافل در ایران از خودداری دولت از فاش کردن جزییات مذاکرات ژنوانتقاد کرده اند، عراقچی گفت «بدون تردید بهتر است مذاکرات پیش از رسیدن به نتیجه محرمانه بماند. جزئیات به موقع با مردم درمیان گذاشته خواهد شد. آن وقت آنها خواهند دید ما چیزی برای پنهان ساختن نداریم و از موضع قدرت مذاکره کردیم.»

دستگیری متهم به پیوستن به القاعده در نیویورک

پلیس آمریکا یک مرد ۲۵ ساله ساکن نیویورک را دستگیرکرده اند. اوازجمله متهم است سعی داشت به یک سازمان مرتبط با القاعده در یمن بپیوندد.

مارکوس آلونسو زی، معروف به علی زی، روزجمعه درخانه اش درلانگ آیلند دستگیر شد.

اوبه توطئه چینی برای قتل درکشورهای خارجی، کوشش جهت حمایت ازتروریست ها والقاعده درشبه جزیره عربستان – مشهور به انصارالشریعه – وجلوگیری ازاجرای عدالت متهم است.

علی زی ، که می گوید بی گناه است وبدون وثیقه زندانی است،سال پیش تلاش کرد به یمن برود اما مقامات بریتانیایی اورا بعلت نداشتن اسناد ورود به یمن متوقف ساختند.

در انفجار و تیراندازی در عراق ۱۹تن کشته شدند


درانفجاریک بمب اتومبیلی درنزدیکی یک مغازه بستنی فروشی دربغداد درروزجمعه ۱۲ تن کشته شدند. هفت تن درحملات دیگر جانسپردند وشمار کسانی که تاکنون درماه اکتبر کشته شده اند از ۴۲۰ تن فراتررفت.

گزارش خبرگزاری فرانسه بنقل ازسخنگوی وزارت کشورعراق حاکی است در حادثه انفجار بمب درشرق بغداد ، ۳۲ نفرنیز مجروح شدند.

درسینجار، درغرب شهرموصل، مردان مسلح یک مادرو سه پسرش را درخانه آنها کشتند. همه اعضای فرقه مذهبی یزیدی بودند.

دربعقوبه، درشمال بغداد، نیزبمبی درنزدیکی خانه ای منفجر شد ، دوعضویک خانواده را کشت و پنج نفررا مجروح کرد. درهمین حال مردان مسلح درحمله ای دریک نقطه بازرسی درنزدیکی شهر، یک رزمنده ضد القاعده را کشتند ویک نفررامجروح کردند.

پیشتر درروز پنجشنبه، درموج انفجاربمب های اتومبیلی وبمب گذاری های انتحاری درسراسرعراق ۷۷ تن جانسپردند و بیش از ۲۰۰ نفرمجروح شدند.

افسر پلیس مصر در سینا کشته شد

شبه نظامیان مظنون روز جمعه یک افسر پلیس مصر را در شبه جزیره سنا کشتند، در همین حال طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری سابق اعتراضات پراکنده ای در سراسر کشور براه انداختند.

گزارش اسوشیتد پرس بi نقل از یک مقام امنیتی مصرحاکی است مردان مسلح به این پلیس در حالی تیراندازی کردند که در نزدیکی خانه اش درالعریش قدم می زد.

شبه نظامیان به حمله علیه نیروهای مسلح در شمال سینا افزوده اند و موجب شده اند ارتش برای مهار خشونت عملیاتی را در آنجا آغاز کند.

در این میان، طرفداران محمد مرسی در اعتراض به دولت موقت و سرکوب اخوان المسلمین به تظاهرات پراکنده ای دست زدند.

در یکی از تجمعات در شهر مینا، پسرمرسی در سخنانی تلفنی که از بلند گو پخش می شد به حاضران گفت پدرش از آنها حمایت می کند و می خواهد به انقلاب ادامه دهند.

در استان فیوم هزاران معترض دیگر راه پیمایی کردند. برخی از گردهمایی ها به زدوخوردهایی بین طرفداران و مخالفان مرسی تبدیل شد.

در اسکندریه، پلیس برای برهم زدن درگیری بین طرفداران مرسی وساکنان محل که به اعتراض آنها معترض بودند مداخله کرد.

طرفداران ارتش نیز در شهر به راه پیمایی پرداختند.

به مجتمع مسکونی خارجیان در کابل حمله شد

در حمله یک بمب انداز انتحاری به کاروان کوچکی از خودروها در نزدیکی یک مجتمع مسکونی خصوصی در حومه کابل در روز جمعه، ۲ رهگذرکشته شدند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از سخنگوی وزارت کشور افغانستان می گوید مهاجم با بمب اتومبیلی به دو اتومبیل حامل خارجیان در نزدیکی مجتمع روستای سبز حمله کرد. در این باره که سرنشینان اتومبیل ها نیز صدمه دیدند یا نه گزارشی نرسیده است.

یک مقام پلیس گفت دو غیر نظامی که از محل انفجار می گذشتند کشته شدند. رئیس پلیس کابل گفت روستای سبز هدف حمله بود.

سخنگوی طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفت، و نظر مقام پلیس را تایید کرد.
مجتمع در بزرگراه کابل – جلال آباد قرار گرفته است و در آن پبمانکارانی از کشورهای گوناگون، پرسنل دیپلماتیک اروپایی و کارمندان سازمان ملل متحد سکونت دارند.

در یک حمله انتحاری دیگر، مردی با یک موتور سیکلت پر از مواد منفجره سعی کرد به یک کاروان نیروی بین المللی کمک امنیتی در نزدیکی فرودگاه بگرام حمله کند، اما نافرجام ماند و کسی صدمه ندید.

گروه حزب اسلامی، به رهبری گلبدین حکمت یار، در تماسی تلفنی با دفتر اسوشیتدپرس در اسلام آباد، مسئولیت حمله را برعهده گرفت.

در این میان وزیر دفاع آلمان در برلن گفت سفارت آلمان در کابل به دلیل نگرانی های امنیتی موقتاً تعطیل شده است.
آلمان حدود ۳ هزار سرباز در افغانستان دارد که اکثرا در شمال مستقر هستند.

درخواست افشای شمار تلفات حملات پهپاد از امریکا

یک کارشناس سازمان ملل متحد از آمریکا خواسته است شمار غیر نظامیانی را که معتقد است در حملات هواپیماهای بدون سرنشین علیه شبه نظامیان مسلمان در پاکستان کشته شده اند فاش کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، بن امرسون گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد روز جمعه گفت اطلاعات مقدماتی حاکی است در حملات پهپادها بیش از ۴۵۰ غیر نظامی در پاکستان، افغانستان و یمن کشته شده اند، اما برای تایید این رقم به اطلاعات بیشتری نیاز است.

آمریکا در مورد برنامه های هواپیماهای بدون سرنشین، به ویژه در پاکستان و یمن، که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا درگیر آن است، کمتر اطلاعاتی ارائه می دهد.

گزارشگر سازمان ملل گفت «نبود شفافیت بزرگترین مانع ارزیابی تاثیرحملات بر غیر نظامیان است.»
وی یاد آور شد آمریکا و کشورهای دیگری که از پهپادها استفاده می کنند، مانند اسرائیل و بریتانیا، متعهد هستند درباره تلفات غیرنظامیان تحقیق کنند و توجیهات قانونی برای چنین حملاتی را روشن سازند.

دولت پاکستان به سازمان ملل متحد گفته است دست کم ۴۰۰ تن در حملات پهپادهای آمریکا کشته شده اند.

قرار است نخست وزیر پاکستان هفته آینده به واشنگتن سفر کند، انتظار می رود مساله حملات در دستور مذاکرات او با پرزیدنت اوباما قرارداشته باشد.

فرمانده دژبان لیبی ترور شد

فرمانده دژبان لیبی روز جمعه در حمله مهاجمان ناشناس در بنغازی کشته شد.
گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی حاکی است سرهنگ مصطفی البرقاطی در مقابل خانه اش هدف قرارگرفت.
او - که یکی از رهبران قیام سال ۲۰۱۱ علیه معمر قذافی بود – بر اثر جراحات ناشی از گلوله هایی که به سرو سینه اش شلیک شد درگذشت.

به گفته سخنگوی سرویس های امنیتی لیبی، برقاطی نخستین افسر ارتش قذافی بود که گریخت و یک نیروی شورشی تشکیل داد.

بنغازی مرکز قیامی بود که رژیم قذافی را سرنگون کرد، اما از آن زمان شاهد سلسله ترورهای افسران در سرویس های امنیتی بوده است.

دو سال پس ازانقلاب، لیبی هنوز فاقد ارتش و نیروی پلیس واحدی است، و مقامات قادر نشده اند شبه نظامیان قبیله ای و گروه های شورشیان سابق را مهار کنند.

ظریف: اسرائیل قصد صدمه زدن به مذاکرات را دارد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز جمعه گفت اسرائیل سعی دارد به پیشرفتهای حاصل در مذاکرات ایران با قدرتهای جهانی صدمه بزند.

هدف از این مذاکرات - که این هفته در ژنو برگزار و قرار شد دور بعدی آن ماه آینده برگزار شود - کاهش نگرانیهای غرب از دست یابی ایران به سلاح اتمی است.

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در صفحه فیسبوک خود با اشاره به اسرائیل که «بیشترین واهمه را از موفقیت مذاکرات» دارد نوشت: «با توجه به حضور پررنگ این گروه در رسانه های غربی احتمال تلاش های متنوع و بعضی وقت ها عجیب و غریب آنها برای برهم زدن مذاکره بسیار زیاد است.»
ظریف نوشته است این کارها نشانه «ناامیدی و جنگ طلبی» اسرائیل است.

اسرائیل از جامعه بین المللی خواسته است به فشارهای سیاسی و اقتصادی خود بر ایران ادامه دهند.

غرب نسبت به برنامه هسته ای ایران مظنون است کهمبادا به سمت تولید سلاح اتمی پیش می رود ولی ایران تاکید می کند که برنامه اش صلح آمیز است.

بازداشت خدمه یک کشتی آمریکایی در هند

پلیس هند خدمه یک کشتی آمریکایی را روز جمعه در ایالت «تامل نیدو» بازداشت کرده است. اتهام خدمه این کشتی حمل بدون جواز اسلحه و مهمات است

سخنگوی دولت هند گفت ۳۵ تن از خدمه و گارد امنیتی کشتی نتوانسته اند جواز حمل اسلحه و مهمات در آبهای هند را به مقامات هندی نشان دهند.

مقامهای هند این کشتی را یک هفته پیش در بندر توتیکورین متوقف کردند. کشتی متعلق است به شرکت امنیتی «آوان فورت» که مرکز آن در ویرجینیای آمریکاست، و علیه دزدان دریایی فعالیت می کند.

هنوز شرکت آوان فورت واکنشی نشان نداده است.

انتخابات مالدیو ممکن است لغو شود

هیات انتخاباتی مالدیو اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری ممکن است لغو شود، زیرا فقط یک تن از ۳ نامزد فهرست انتخاباتی را تایید کرده است.

بر اساس گزارش این هیات در روز جمعه، محمد نشید رئیس جمهوری سابق تنها نامزدی است که این فهرست را تایید کرده است. تائید این فهرست پیش شرط لازم برای شرکت در انتخابات است.

عبدالله یمین، برادر ممنون عبدالقیوم - که بیش از ۳۰ سال بر این کشور حکومت کرده است - و قاسم ابراهیم بازرگانی که نامرد ریاست جمهوری است این فهرست را امضا نکرده اند.

دیوان عالی کشور نتیجه انتخابات هفتم سپتامبر این کشور را به دلیل بی نظمی انتخاباتی رد کرد، اگرچه ناظران بین المللی آن را آزاد و منصفانه خوانده بودند.

تصمیم دیوان عالی بر نقش نتیجه انتخابات سپتامبر به قاسم ابراهیم اجازه داده که به عنوان نامزد سوم وارد مبارزه انتخاباتی شود. ابراهیم نتیجه انتخابات دور اول را مورد چالش قرار داده بود.

در انتخابات ماه سپتامبر، نشید ۴۵ درصد آرا و یمین ۲۵ درصد آرا، و ابراهیم ۲۴ درصد را کسب کردند.

جمهوری مالدیو از ۱۲۰۰ جزیره کوچک در اقیانوس هند تشکیل شده و عمدتاً مسلمان نشین است.

انصراف عربستان از عضویت در شورای امنیت

عربستان سعودی از عضویت در شورای امنیت سازمان ملل انصراف داد و دلیل آن را «معیارهای دوگانه» ای خواند که باعث تضعیف ثمر بخشی سازمان می شود.

روز جمعه وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت تا زمانی که اصلاحاتی صورت نگیرد که اجازه دهد سازمان ملل در «حفظ امنیت و صلح جهانی» بکوشد، این کشور به جمع ۱۵ کشور عضو شورای امنیت نخواهد پیوست. نوع اصلاحات مورد درخواست مشخص نشده است.
در بیانیه وزارت امور خارجه عربستان آمده است «سازوکارها و معیارهای دوگانه شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را از انجام وظایفش بازمی دارد... بنابراین، عربستان سعودی گزینه دیگری جز رد عضویت شورای امنیت نداشته است.»
عربستان سعودی قبلاً به این شورا به دلیل عدم موفقیت در تصویب قطعنامه ای که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و نقش او در جنگ داخلی دو سال نیمه را محکوم کند، مورد حمله قرار داده بود.

تصمیم عربستان سعودی به انصراف از عضویت در شورای امنیت یک روز پس از کسب آن، با واکنش تند اعضای شورا روبرو شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک دیپلمات سازمان ملل گفته است چنین اقدامی در تاریخ شورای امنیت سابقه نداشته است، کوشش برای گرفتن یک کرسی معمولاً سالها طول می کشد، و همین دلیل اعلام انصراف را حتی شگفت انگیزتر می سازد.
یک دیپلمات دیگر سازمان ملل متحد گفته است «در مورد روند انتخاب نکته بحث انگیزی وجود نداشت. اما دولت سعودی در هفته های اخیر روشن ساخته بود در مورد سوریه و مساله فلسطین ملاحظاتی دارد.» او گفت مقامات سعودی ناچار خواهند بود موضع رسمی خود را کتباً اعلام کنند و سازمان ملل متحد بعداً درباره گام بعدی تصمیم خواهد گرفت.

روسیه از عربستان سعودی به دلیل رد عضویت شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقاد کرد. وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای شگفتی خود را از «تصمیم بی سابقه» عربستان سعودی ابراز داشت، و نظر آن کشور را که شورای امنیت در مناقشه سوریه شکست خورده است رد کرد و گفت «بحث های آن و انتقاد از شورا در محتوای مناقشه سوریه، به ویژه شگفت آور است.»

فرانسه نیز از تصمیم عربستان سعودی انتقاد کرد، اما سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه گفت «ما در مورد سوریه با عربستان در گفت و گو هستیم، و ناراحتی های آن را در پی ناتوانایی های شورای امنیت درحل مساله سوریه درک می کنیم.» وی یادآور شد فرانسه اصلاحاتی را در حق وتو در شورای امنیت پیشنهاد می کند.

روسیه و چین - که هر دو از اعضای دائمی شورای امنیت هستند - قطعنامه محکومیت اسد را ۳ بار وتو کردند. عربستان سعودی از شورشیانی که علیه بشار اسد می جنگند حمایت می کند.

شورای امنیت شامل ۵ عضو اصلی است که دارای حق وتو هستند، شامل امریکا، بریتانیا، روسیه، چین، و فرانسه و ۱۰ عضو علی البدل که هر کدام برای دو سال توسط مجمع عمومی انتخاب می شوند.

در بیانیه وزارت امور خارجه عربستان آمده که بی عملی شورای امنیت به رهبر سوریه اجازه داده است مردم خود را بکشد.
این بیانیه همچنین به عدم توانایی شورای امنیت در حل مشکل دهها ساله اسرائیلی - فلسطینی به عنوان شاهدی بر بی ثمری سازمان اشاره کرده است.

برخی از کشورها نارضایتی و مخالفت خود را با حق وتو اعضای دائمی شورای امنیت ابراز کرده اند و می گویند این حق باعث می شود که قطعنامه ها - حتی اگر از پشتیبانی وسیعی در میان جامعه بین المللی برخوردار باشد - متوقف شوند.

چاد، شیلی، لیوانی و نیجریه، ۴ کشور دیگری هستند که انتخاب شده اند تا دوره دو ساله عضویت درشورای امنیت خود را از آغاز سال آینده میلادی آغاز کنند.

فروش بمبهای سنگر شکن به عربستان و امارات

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است قصد دارد ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار موشک و مهمات، از جمله بمب های سنگرشکن به عربستان سعودی وامارات متحده عربی بفروشد.

مقامات پنتاگون روز پنجشنبه گفتند آنها کنگره را از فروش تسلیحات، که یک هزار بمب سنگر شکن جی بی یو به عربستان و پنج هزار به امارات تحویل خواهد داد، آگاه ساخته اند.

این اقدام درپی یک سلسله معاملات تسلیحاتی در سال های اخیر، که قدرت هوایی و زرادخانه های موشکی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را تقویت کرد، صورت می گیرد.

فروش همچنین موشک های پیشرفته کروز را که قادر است به هدف هایی از فاصله دور حمله کند شامل می شود.

در گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از آژانس همکاری امنیت دفاعی درآمریکا گفته می شود فروش های پیشنهادی، با بهبود امنیت کشورهای دوست ، به «پیشبرد هدف های سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا کمک خواهد کرد.»

کنگره ۳۰ روز فرصت دارد از معامله جلوگیری کند، اما قانونگذاران فروش های تسلیحاتی گذشته به عربستان وامارات متحده عربی را تصویب کرده اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG