لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۲۹

سرخط خبرها

دیدبان حقوق بشر خواستار کاهش محدودیت های آموزشی زنان در ایران شد

یک گروه طرفدار حقوق بشر از ایران خواسته است محدودیت های زنان در آموزش عالی را، در حالی که سال تحصیلی جدید آغاز می شود، کاهش دهد.
مدیر بخش زنان در سازمان دیدبان حقوق بشر روز شنبه به گزارش اخیر خبرگزاری مهر که زنان از 77 رشته تحصیلی ممنوع شده اند اشاره کرد و گفت : نگرانی این است که در برخی جنبه ها، گزینش هایی که برای زنان ممنوع شده خود سرانه بوده است.
لیس گرنت هولتز در مصاحبه ای با صدای امریکا می گوید بنظر می رسد محدودیت ها بخشی از سرکوب گسترده تر آزادی آکادمیک در ایران ، و روند اسلامی ساختن آموزش باشد.
او می گوید رهنمودهای جدید از ایران همچنین حاکی است تعداد دوره هایی که مردان از آنها ممنوع شده اند بسیار کمتر است.
در ماه اوت، شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل در مامه ای به سازمان ملل متحد نسبت به محدودیت های آکادمیک برای زنان ایران ابراز نگرانی کرد، و گفت مقررات جدید بی میلی دولت را به حمایت از حضور زنان در حوزه عمومی نشان می دهد.

مرد بدشانس از قفس ببر جان سالم به در برد

در باغ وحش برانکس در نیویورک، یک ببر مردی را بشدت مجروح کرد. این مرد ۲۵ ساله از روی قطار مخصوص گردشگران در باغ وحش به داخل قفس ببر سقوط کرد. تنها شانسی که او آورد این بود که وقتی تنها یک ببر در قفس بود و واکنش سریع کارکنان باغ وحش برای کمک به او بود. با اینحال به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آثار و علائم چنگ و دندان ببر در سرتاسر بدن این مرد دیده می شود بازو و یک پایش نیز شکسته است.

مدیر باغ وحش می گوید این مرد احتمالا کارهای عجیب و غریبی کرده باشد تا از داخل قطار از ارتفاع تقریبا ۵ متری به این محوطه محصور بیافتد.

در زدوخوردهای لیبی 11 تن کشته شدند

نیروهای امنیتی لیبی جمعیت خشمگینی را که روز شنبه به پایگاه های شبه نظامیان در بنغازی حمله کردند عقب زده اند، در جریان نآرامی دست کم 11 تن جانسپردند و بیش از 60 نفر مجروح شدند.
پیشتر، معترضین لیبیایی گروه انصار الشریعه را از قرارگاهش بیرون راندند و پایگاه های دیگر این غیرنظامیان مسلح را تصرف کردند.
خشونت پس از آن روی داد که ده ها هزار لیبیایی روز جمعه در بنغازی راهپیمایی کردند و خواهان انحلال گروه های مسلح قدرتمند شدند.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها به انگلیسی و عربی نوشته شده بود " تروریسم جایی در لیبی ندارد" و " لیبی دوستی را از دست داد."

انصار الشریعه به حمله به کنسولگری امریکا در بنغازی که در آن کریستوفر استیونز سفیر امریکا و سه امریکایی دیگر کشته شدند ارتباط داده است. گروه این اتهام را در می کند.

تظاهر کنندگان همچنین از دولت خواستند نیروهای پلیس و نظامی را برای تامین امنیت تقویت کند. اعتراض ها واکنش رو به گسترشی علیه میلیشاها را آشکار ساخته است.

در حمله هواپیمای بی سرنشین آمریکا سه تن کشته شدند

مقامات اطلاعاتی پاکستان می گویند در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا دست کم 3 ستیزه گر مظنون در منطقه عشایری وزیرستان شمالی در نزدیکی مرز افغانستان کشته شدند.

بگفته مقامات، هواپیما روز شنبه دو موشک به سوی یک خود پرتاب کرد. وزیرستان شمالی قرارگاه القاعده وطالبان تلقی می شود.

حمله در حالی صورت می گیرد که وزیر امور خارجه پاکستان از واشنگتن دیدن می کند.
اسلام آباد می گوید حملات هواپیماهای بی سرنشین حاکمیت پاکستان را نقض می کند ، امریکا آنرا ابزاری مهم در کوشش برای شکست دادن القاعده می داند.

سناتور امریکایی : ایران در حملات سایبری دست دارد

رییس کمیته امنیت داخلی سنای امریکا می گوید به باور او ایران در پشت حملات سایبری به بانک های امریکا قرار دارد.
جوزف لیبرمن روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی اسپن گفت او بر این گمان است که اختلال در وب سایت های جی پی مورگان چیس و بانک امریکا توسط ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفته ، و معتقد نیست که فقط کار هکرها بوده است.
لیبرمن گفت به اعتقاد او حملات پاسخی به وضع تحریم های سخت امریکا و اتحادیه اروپا بر نهادهای مالی ایران بوده است.

تصرف قرارگاه های گروه های افراطی در بنغازی

حمله به قرارگاه انصار الشریعه در بنغازی
معترضین لیبایی بامداد شنبه در زدخوردهایی در بنغازی که دست کم دو کشته برجا گذاشت، یک گروه میلیشای جهادی را از قرارگاه آن بیرون راندند و پایگاه های دیگر گروه های افراطی را تصرف کردند.
تسخیر مجتمع انصار الشریعه و پایگاه های گروه های اسلامی مسلح پس از آن صورت گرفت که ده ها هزار لیبیایی روز جمعه در بنغازی به راه پیمایی پرداختند و خواهان انحلال گروه های مسلح قدرتمند شدند.
لیبایی ها پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها به انگلیسی و عربی نوشته شده بود " تروریسم جایی در لیبی ندارد" و " لیبی دوستی را از دست داد."
انصار الشریعه به حمله به کنسولگری امریکا در بنغازی که در آن کریستوفر استیونز سفیر امریکا و سه امریکایی دیگر کشته شدند ارتباط داده است. گروه این اتهام را رد می کند.
تظاهر کنندگان همچنین از دولت خواستند نیروهای پلیس و نظامی را برای تامین امنیت تقویت کند. اعتراض ها واکنش رو به گسترشی علیه میلیشاها را آشکار ساخته است.

رضایی: پول نفت ایران را دریافت نمی کنیم

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، با اشاره به تحریم های جهانی علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران گفت: «نمی گذارند نفت بفروشیم و نفتی را که می فروشیم نمی گذارند پولش را از بانک چینی دریافت کنیم.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رضایی گفت کشور با جنگ اقتصادی روبروست.

ایران به دلیل سرپیچی از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد برنامه هسته ایش، با تحریم های گسترده ای روبروست و برخی از کشورها از خرید نفت ایران خودداری می کنند.

کره جنوبی: شلیک تیر اخطار به سوی قایق های کره شمالی

کره جنوبی می گوید تیر اخطار به سوی قایق های ماهیگیری کره شمالی که از مرز مورد اختلاف بین دو کشور گذشتند شلیک کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی در سئول به صدای آمریکا گفت نیروی دریایی تیرهای اخطار را در پاسخ به فعالیت قایق ها در جنوب مرز آبی دو کشور در دریای زرد شلیک کرد.

طی هفته گذشته چند قایق کره شمالی از مرز دریایی با کره جنوبی عبور کرده اند که افزایش سطح آماده باش ارتش کره جنوبی را در پی داشته است.

هشدار افغانستان به پاکستان در مورد گلوله باران نواحی مرزی

افغانستان هشدار داد ادامه گلوله باران نواحی مرزی کوهستانی توسط نیروهای پاکستان، مناسبات شکننده بین کابل و اسلام آباد را تیره تر می کند.

زلمای رسول، وزیر امور خارجه افغانستان، روز پنجشنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت کشور او می خواهد گلوله باران، بی درنگ و بطور کامل متوقف شود. او گفت حملات به کشته و مجروح شدن شمار زیادی از غیر نظامیان افغان منجر شده است.

پاکستان بارها افغانستان را متهم کرده است که در خاک خود به ستیزه گران پناه می دهد.

آیفون پنج به دست علاقمندان رسید

تازه ترین محصول شرکت اپل، غول فناوری آمریکا، از روز جمعه در سراسر جهان به معرض فروش گذاشته شد.

طرفداران محصولات شرکت اپل در آسیا اولین کسانی بودند که موفق شدند تلفن هوشمند آیفون پنج را در دست بگیرند.

در ژاپن و استرالیا طرفداران تلفن آیفون ساعت ها در مقابل فروشگاه های اپل در صف ایستادند تا آیفون پنج را خریداری کنند. در سیدنی برخی از خریداران از سه روز قبل از تاریخ عرضه آیفون پنج در مقابل فروشگاه اپل به انتظار ،صف کشیدند.

آیفون پنج در ایالات متحده ، بریتانیا ، کانادا، فرانسه و آلمان نیز در فروشگاه ها عرضه می شود.

سفر مقام ارشد آمريکا به ليبی

ويليام برنز، قائم مقام وزارت امور خارجه آمريکا برای ديدار و گفتگو با مقام های ليبی روز پنجشنبه وارد طرابلس شد.

آقای برنز در اين سفر علاوه بر ملاقات با مصطفی ابوشاغور، نخست وزير و محمد مقريف، رئيس کنگره ملی ليبی در مراسم يادبودی در بنغازی شرکت کرد که برای يادبود کريستوفر استيونز، سفير پيشين آمريکا که هفته گذشته در حمله به کنسولگری آمريکا در بنغازی به قتل رسيد، برگزار شد.

يک مقام بلندپايه ضد تروريسم در آمريکا روز چهارشنبه به کنگره اين کشور گفت حمله به کنسولگری آمريکا در بنغازی يک حمله تروريستی بود که احتمالا با کمک القاعده صورت گرفته است.

يخ های قطب شمال به سرعت ذوب می شوند

دانشمندان آمريکايی می گويند يخهای قطب شمال امسال با يک رکورد جديد به اندازه ای آب شده که مساحت آنها به کوچکترين اندازه رسيده، و اين نشانه ای کليدی در تغييرات سريع آب و هوايی است.

بنابر آمار مرکز داده های ملی يخ و برف آمريکا، سطح يخ در قطب شمال تا روز يکشنبه گذشته به سه ميليون و چهارصد هزار کيلومتر مربع کاهش يافته، که پايين ترين سطح از زمان نظارت های ماهواره ای به شمار می رود که از ٣٣ سال پيش آغاز شده است.

دانشمندان پيش بينی می کنند در صورت ادامه اين روند، قطب شمال تا سال ۲٠۵٠ ديگر يخ نخواهد داشت. روند بررسی ها نشان می دهد يخ ها سريعتر از آنچه مدلهای رايانه ای پيش بينی می کنند، در حال ذوب شدن هستند.

فرار ١٣٠ عضو کارتل مواد مخدر از زندانی در مکزيک

پليس و ارتش مکزيک در جستجوی بيش از ١٣٠ زندانی هستند که به گفته آن ها به کمک اعضای کارتل قاچاق مواد مخدر زتاس و از راه تونلی در نزديکی مرز آن کشور با آمريکا، گريخته اند.

مقام های زندان به خبرنگاران اجازه ديدن از تونل فرار را داده و گفتند دستکم ۲ نفر از زندانيان فراری در درگيری مسلحانه با پليس، دستگير شدند.

يک دادگاه مکزيک حکم بازداشت ١۶ تن از نگهبانان و مقام های زندان را به مدت ۴۰ روز صادر کرده است.

وزیر کشور گرجستان استعفا کرد

وزیر کشور گرجستان در پی انتشار ویدیویی از ضرب و شتم زندانیانی توسط زندانبان استعفاء کرد.

او در بیانیه ای گفت که مسئولیت اخلاقی و سیاسی شکست در ریشه کنی شکنجه در زندان های کشور را می پذیرد.

این ویدیو که مخالفان دولت در آستانه انتخابات پارلمانی آن را منتشر کردند، در شبکه سراسری تلویزیون گرجستان نیز نشان داده شد و هزاران نفر در تفلیس و شهرهای دیگر خواستار استعفای وزیر کشور شده بودند. رئیس زندان مربوطه قبلا استعفاء داده بود.

انفجار سه بمب در پایتخت سومالی

شاهدان در پایتخت سومالی می گویند سه انفجار، از جمله دو بمب گذاری انتحاری، دست کم 15 کشته و تعدادی مجروج برجا گذاشته است.

هدف انفجارهای روز پنجشنبه در موگادیشو ظاهرا رستورانی بود که در میان روزنامه نگاران و کارمندان دولت شهرت دارد.

هفته پیش، حسن شیخ محمد، رییس جمهوری سومالی از حمله سه بمب گذار انتحاری در هتلی در موگادیشو که در آن سخنرانی می کرد جان سالم بدر برد.

کاخ سفید:حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی عملی تروریستی بود

کاخ سفید می گوید کاملا روشن است که حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی، عملی تروریستی بود.

بیانیه سخنگوی کاخ سفید در روز پنجشنبه، آنچه را که ماتیو اولسون، مدیر مرکز ملی ضد تروریسم، در جلسه یکی از کمیته های سنا مطرح کرده منعکس می کند.

ماتیو اولسون گفت هجوم به کنسولگری "یک حمله فرصت طلبانه" بود که "طی چند ساعت شکل گرفت و تشدید شد."

اولسون گفت علائمی وجود دارد که حاکی است القاعده یا یک گروه مرتبط با آن در حادثه دست داشت، اما شواهدی از برنامه ریزی قبلی به دست نیامده است.

شکایت بازیگر «بی گناهی مسلمانان» از کارگردان فیلم

بانوی بازیگری که در فیلم جنجال برانگیزِ ضداسلامی «بی گناهی مسلمانان» ایفای نقش کرده، روز چهارشنبه شکایتی علیه کارگردان این فیلم و همچنین سایت یوتیوب، و شرکت مادر آن گوگل، تقدیم دادگاهی در لس انجلس کرد.

سیندی لی گارسیا، بازیگر این فیلم، مدعی است که ناکولا باسلی ناکول، کارگردان«بی گناهی مسلمانان»، وی را فریب داده و به او گفته که موضوع فیلم، ماجرایی در مصر باستان است، و بعد دیالوگهای او را تغییر داده و آنها را تبدیل به دیالوگهایی کرده که طی آنها به پیامبر اسلام توهین می شود.

گارسیا می گوید از زمانی که نسخۀ کوتاهی ازاین فیلم روی اینترنت قرار گرفته، او چندبار از سوی افراد ناشناس به مرگ تهدید شده است.

اعتصاب در هند در اعتراض به افزایش قیمت گازوئیل

در هند، مخالفان اصلاحات اقتصادی دست به اعتصاب سراسری زده اند. اعتصاب سبب شده برخی از مراکز بازرگانی و مدارس بسته شوند.

اصلاحاتی که مان موهان سینگ، نخست وزیر هند، هفته پیش پیشنهاد کرد افزایش قیمت گازوئیل را شامل می شود و به شرکت های خرده فروشی خارجی مانند وال مارت اجاره می دهد در هند فعالیت کنند.

منتقدین می گویند این اقدامات به از بین رفتن مشاغل و بسته شدن مغازه های محلی کوچک منجر خواهد شد. اقتصاددانان پیش بینی می کنند اصلاحات، اقتصاد هند را تقویت خواهد کرد.

میرحسین موسوی بار دیگر به مرکز قلب تهران منتقل شد

منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان می گویند میرحسین موسوی روز چهارشنبه برای پیگیری معالجه بیماری قلبی خود به مرکز قلب تهران منتقل شده است. ندای سبز آزادی حال عمومی آقای موسوی را رضایت بخش توصیف کرده است.

میر حسین موسوی که از ۲۵ بهمن سال ۸۹ در حبس خانگی به سر می برد سه هفته پیش و در آستانه برگزاری اجلاس سران غیرمتعهد ها در تهران بر اثر ناراحتی قلبی به بیمارستان منتقل شد. اما به گفته نزدیکانش پیش از پایان درمان به خانه بازگردانده شد.

پايان اعتصاب معدنکاران آفريقای جنوبی

اتحاديه کارگران معدن پلاتين لانمين در آفريقای جنوبی با امضای قرارداد جديدی به اعتصاب اغلب آميخته به خشونت ۵ هفته اخير معدنچيان پايان داد.

کارگران اعتصابی سه شنبه شب با تجمع در يک استاديوم ورزشی به جشن و پايکوبی پرداختند.

برپايه قرارداد جديد، کارگران لانمين ۲۲ درصد اضافه حقوق، هرچند کمتر از ميزان درخواستشان دريافت خواهند کرد. همچنين معدنچيان لانمين هريک مبلغ ۲۵٠ دلار دريافت خواهند کرد که خسارت هفته های بيکاری اخير را جبران خواهد کرد.

به گفته يکی از کارگران، کسب چنين ميزانی از اضافه حقوق در تاريخ اتحاديه ملی معدنچيان بي سابقه است.

معدنچيان لانمين از روز پنجشنبه به سرکارشان باز می گردند. صنعت معدن از بزرگترين صنايع آفريقای جنوبی بشمار می رود.

روسيه به فعالیت دفتر سازمان آمریکایی توسعه پایان داد

مسکو می خواهد سازمان آمريکايی کمکهای توسعه بين المللی در روسيه را تعطيل کند.

روسيه آمريکا را متهم کرده است که از طريق تشکيلات کمکهای خارجی خود در مسکو سعی دارد بر صحنه سياسی آن کشور تأثير بگذارد.

مسکو به سازمان کمکهای توسعه بين المللی آمريکا موسوم به «يو اس اِی آی دی» گفته است فعاليتهای خود را متوقف کند و دفتر خود را ببندد.

مسکو روز چهارشنبه گذشته وزارت امور خارجه آمريکا را رسماً در جريان تصميم خود قرار داد. وزارت خارجه روسيه به کارمندان «يو اس اِی آی دی» گفت تا ١٠ مهرماه فرصت دارند از کشور خارج شوند.

وزارت امور خارجه آمريکا گفته است واشنگتن به همکاری با سازمانهای غيردولتی روسيه ادامه خواهد داد.

در بيست سال گذشته آمريکا در زمينه های مختلف مانند بهداشت، کشاورزی، محيط زيست و جامعه مدنی با سازمانهای غيردولتی روسيه طرحهای متعددی اجرا کرده است.

دو ماه پيش ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه قانونی را وضع کرد که به موجب آن گروههايی که کمکهای مالی خارجی دريافت ميکنند «عامل خارجی» تلقی خواهند شد.

پايان اعتصاب معلمان در شيکاگو

معلمان شيکاگو به اعتصاب خود پايان دادند و به کلاس های درس بازگشتند.

اتحاديه معلمان شيکاگو که نزديک به ۲۹ هزار عضو دارد روز سه شنبه پس از بررسی قرارداد جديد به توقف اعتصاب ها رای داد که از دوشنبه گذشته به خاطر يک رشته اعتراضها آغاز شده بود.

طولانی تر شدن ساعات مدارس در يک روز کاری و ارزيابی عملکرد معلمان برپايه نمره ای که دانش آموزان در امتحانات سراسری می گيرند از جمله موارد مورد اعتراض معلمان در شيکاگو قلمداد می شد که سومين شهر بزرگ آمريکاست.

عمده معلمان آمريکايی به شيوه پيشنهادی ارزيابی عملکردشان معترضند و آن را غيرعادلانه می دانند.

مرد هندی قطار مسافربری را جابجا کرد

یک مرد هندی در شمال شرق آن کشور برای بهبود رکورد قبلی اش دست به کاری زد که از افراد کم مو ساخته نیست.

سایلندرا نات روی، 49 ساله موهای بلندش را به زنجیری بست و با آن زنجیر یک قطار با چهار واگن را به مسافت دو ونیم متر جابجا کرد. البته واگن های قطار خالی از مسافر بود اما همین واگن های خالی و لوکوموتیوی که آن ها را می کشد بیش از 40 تن وزن دارد.

سایلندرا پیشتر با موهایش خودرو، اتوبوس و کامیون به اینطرف و آنطرف کشیده است، اما اینبار قصد ثبت رکوردش در کتاب معروف گینس را دارد.

«هدف استراتژی جدید آمریکا مهار چین نیست»

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه گفت تغییر جهت استراتژی نظامی جدید آمریکا به سوی آسیا، به معنای مهار قدرت چین نیست.

پانه تا این موضوع را در جمع افسران جوان در یک آکادمی نظامی در پکن عنوان کرد و گفت: استراتژی جدید کوششی برای درگیر ساختن دوباره چین و توسعه نقش آن در آسیا و اقیانوسیه، و به وجود آوردن مدل جدیدی در مناسبات دو قدرت اقیانوسیه است .

پانه تا همچنین گفت هدف گسترش سامانه های پدافند موشکی آمریکا ، رویارویی با زرادخانه موشکی بالیستیک کره شمالی است، نه چین.

سفینۀ اندور به غرب آمریکا می رود

سفینۀ فضایی بازنشستۀ ناسا با نام اندور از ایستگاه فضایی فلوریدا جدا شده و نخستین بخش مأموریت سه روزۀ خود را در غرب آمریکا آغاز کرده است.

نخستین مقصد اندور که بر یک هواپیمای جت 747 سوار است، هیوستنِ تکزاس خواهد بود. این سفینۀ فضایی روز جمعه به لس انجلسِ کالیفرنیا خواهد رسید و تا دوازدهم اکتبر در فرودگاهی در آن شهر خواهد ماند. روز دوازده اکتبر، این سفینه برای نخستین بار بر فراز شهر پرواز می کند و در خیابانها در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت.

برای آنکه اندوربتواند در مرکز علوم کالیفرنیا در لس انجلس فرود آید، حدود چهارصد درخت باید قطع شوند تا راه برای عبور و فرودش باز باشد.

هر سه سفینۀ فضایی موجود ناسا در آمریکا به نمایش گذاشته شده اند. مرکز فضایی کندی در فلوریدا شاتل آتلانتیس را نگه خواهد داشت، و شاتل دیسکاوری هم در موزه ای در حومۀ واشنگتن دی سی نگهداری می شود. انترپرایز، سفینه ای که به عنوان الگو ساخته شد و هرگز به فضا پرتاب نشد، در نیویورک در معرض نمایش است.

در انفجار بمب در پاکستان نُه تن کشته شدند

در انفجاری در شهر پیشاور در شمال غربی پاکستان دست کم نه تن کشته شدند.

پلیس می گوید انفجار روز چهارشنبه در حومه شهر ، هنگام عبور یک وانت حامل اعضای نیروی هوایی پاکستان روی داد. دست کم 30 نفر نیز زخمی شدند.

مقامات می گویند هنوز فرد یا گروهی مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است.

ژاپن و آمریکا بر سر پرواز هواپیمای بحث انگیز توافق کردند

آمریکا و ژاپن به توافق رسیده اند که به یک هواپیمای نظامی اجازه پرواز دهند. پرواز این هواپیما که مدتی است بر سر امکان پرواز آن تردید و اختلاف عقیده وجود دارد،‌ از پایگاه نظامی آمریکا در جزیره اکیناوای ژاپن انجام خواهد گرفت.

این هواپیمای نظامی که وی ۲۲ اوسپری نام دارد، به سبب ملاحظات امنیتی تاکنون اجازه پرواز نیافته بود، اما ژاپن اکنون می گوید نسبت به امنیت پرواز آن اطمینان دارد.

این هواپیما مثل هلی کوپتر از زمین بلند می شود اما به شیوه هواپیما پرواز می کند. مقامهای ژاپن روز چهارشنبه گفتند پرواز این هواپیمای نظامی از ماه آینده می تواند انجام گیرد.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، که اکنون در سفر چین به سر می برد،‌ می گوید از توافق تازه میان ایالات متحده و ژاپن خشنود است. پنتاگون- وزارت دفاع آمریکا- نیز می گوید که هواپیمای وی ۲۲ اوسپری قابلیت و توانایی آمریکا را برای دفاع از ژاپن تقویت می کند و امکان آن را فراهم می آورد که کمکهای انساندوستانه و عملیات نجات در موقعیتهای اضطراری راحت تر انجام گیرد.

جلیلی مذاکرات با اشتون را سازنده دانست

سعید جلیلی، مذاکره کنندۀ ارشد اتمی ایران، روز چهارشنبه طی نشستی خبری در استانبول، از سازنده بودن گفت و گوهای خود با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، خبر داد و افزود که برای ادامۀ مذاکره، منتظر نتیجۀ دیدار و گفت و گوی کاترین اشتون با نمایندگان کشورهای عضو گروه پنج به علاوۀ یک است.

شش کشور قدرتمند جهان(اعضای گروه پنج به علاوۀ یک) از راه اعمال فشار دیپلماتیک و تحریمهای اقتصادی در پی کند کردن فعالتیهای هسته ای ایران هستند.

قرار است کاترین اشتون هفتۀ آینده در نیویورک با نمایندگان این شش کشور ملاقات و گفت و گو کند. این گفت و گوها در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک انجام خواهد شد.

ورود کشتی های چين به آبهای مورد اختلاف با ژاپن

ناوگانی از قايق های ماهيگيری چينی به جزيره های تحت حاکميت ژاپن در آبهای مشترک چين و ژاپن نزديک شد

مرزبانان دريايی ژاپن می گويند دست کم ده کشتی ديده بانی ژاپن در اطراف جزيره های مورد مناقشه با چین به گشت زنی مشغولند. دو تن از فعالان ژاپنی نيز روز سه شنبه پا به خاک اين جزيره ها گذاشتند. هر دو کشور ژاپن و چين ادعای مالکيت بر این جزایر را دارند.

تنش ميان دو کشور زمانی شدت يافت که هفته گذشته دولت ژاپن گفت قصد خريد اين جزيره ها را از مالکان ژاپنی شان دارد. در واکنش به تصمیم توکیو، هزاران چينی در پکن عليه ژاپن دست به راهپيمايی زدند.

روز سه شنبه همزمان با هشتاد و يکمين سالگرد تجاوز نيروهای امپراتوری ژاپن به خاک چين، نگرانی نسبت به افزايش تنش ميان دو کشور شدت گرفت. از اين رو بسياری از شرکتهای صنعتی ژاپنی از جمله هوندا، تويوتا، ميتسوبيشی و پاناسونيک فعاليتهای خود را در چين به حال تعليق درآورند. اين اقدام برای پيشگيری از خسارت ناشی از اعتراضهای خشونت آميز شهروندان خشمگين چينی عليه اين صنايع بوده است.

وزير دفاع چين که ميزبان لئون پانه تا وزير دفاع آمريکاست روز سه شنبه گفت چين حق خود می داند تا برای حل اين مشکل به هر اقدامی دست زند. وی در همین حال افزود اميدوار است اين مشکل به صورت مسالمت آميز پايان يابد.

وزير دفاع آمريکا نيز از هر دو کشور خواست مشکلات خود را از راه مسالمت جويانه حل کنند.

کمک قطر به زلزله زدگان هاييتی

دولت قطر بيست ميليون دلار برای بهبود بهداشت و آموزشی و ايجاد سرپناه برای آسيب ديدگان زمين لرزه هائيتی اختصاص می دهد.

بيل کلينتون رييس جمهوری پيشين آمريکا همراه با سفير قطر در «پورت او پرنس» پايتخت هاييتی، در جلسه امضای قرارداد تعهد مالی قطر حضور داشت.

بيل کلينتون از دوسال پيش و به هنگام وقوع زمين لرزه مهيب هاييتی کار جمع آوری کمکهای بشردوستانه برای آسيب ديدگان اين فاجعه را آغاز کرد.

آقای کلينتون ابراز اميدواری کرد کمک مالی قطر انگيزه ای برای ديگر کشورها باشد تا به ياری شهروندان هاييتی برخيزند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG