رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در روز شکرگزاری در ایالات متحده با صدور پیامی یاد آمریکایی‌های گروگان گرفته شده را گرامی داشت و تاکید کرد که تلاش‌ها برای آزادی‌ آن‌ها ادامه دارد.

شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه ششم آذر پیام رابرت اوبراین را در توئیتر منتشر کرد. آقای اوبراین در این پیام گفته است: «در این روز ویژه شکرگزاری، ما درنگ می‌کنیم و یاد همه شهروندان آمریکایی‌مان را که به گروگان گرفته شده‌اند و به ناحق در سرتاسر جهان در بازداشت به سر می‌برند، گرامی می‌داریم.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: «آن‌ها متاسفانه نمی‌توانند در کنار عزیزان خود باشند. ما برای آنها دعا می‌کنیم و هیچ‌گاه از تلاش‌های‌مان برای بازگرداندن ایمن آن‌ها به خانه دست نخواهیم کشید.»

راجر کارستنز، نماینده ویژه در امور آزادی گروگان‌ها هم در پیامی مشابه اعلام کرد در این روز شکرگزاری، به یاد خانواده و عزیزان کسانی است که در خارج از آمریکا به ناحق بازداشت شده و یا گروگان گرفته شده‌اند.

او همچنین با بازنشر پیامی در توئیتر در مورد درخواست آزادی سیامک و باقر نمازی نوشت: «امروز به فکر خانواده نمازی هستیم و به تلاش برای بازگرداندن عزیزان‌شان به خانه ادامه می‌دهیم.»

سیامک و باقر نمازی از جمله شهروندان آمریکایی هستند که در حال حاضر در ایران به زندان افتاده‌اند. این پدر و پسر هرکدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

ژیو وانگ آخرین آمریکایی بود که از زندان در ایران آزاد شد و مورد استقبال برایان هوک قرار گرفت.
یادداشت گروگان سابق| درس‌هايى از ۳ سال حبس در ايران: ماهیت رژیم و استفاده از تنش با آمريكا براى پيشبرد اهدافش
ژیو وانگ، شهروند آمریکایی که مدتی در ایران زندانی بوده است می‌گوید دو جناح به اصطلاح «میانه‌رو» و «تندرو» در ایران هدفی مشترک دارند و آن حفظ رژیم برای تأمین منافع هر دوطرف است.

رژیم ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دوتابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.