سناتور ليندزی گراهام، متحد سناتور مک کين و از منتقدان رئيس جمهوری
لیندسی گراهام

یک سناتور آمریکایی خواستار نقش بیشتر آمریکا در مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) شد. سناتور لیندسی گراهام گفت تنها راه پایان دادن به اقدامات وحشیانه سر بریدن های گروه «دولت اسلامی» تضعیف و نابودی شورش آنها است. داعش بخش های وسیعی از عراق و سوریه را تصرف کرده است.

پس از آنکه پیکارجویان داعش یک نوار ویدیویی منتشر کردند که در آن سر یک خبرنگار ژاپنی که گروگان این گروه بود، ظاهرا بریده می شود، این بحث در سطح ملی در مورد قابلیت ژاپن برای دفاع از خود نیز آغاز شده است.

سناتور گراهام، عضو کمیته نیروهای مسلح سنا به یک شبکه تلویزیونی آمریکایی در روز یکشنبه گفت هدف باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درست است، اما استراتژی او برای شکست گروه «دولت اسلامی» درست نیست. او گفت کمپین هوایی علیه داعش این گروه را نابود نمی کند و برای نابودی این گروه باید نیروهای نظامی نه تنها به عراق، که به سوریه نیز اعزام شوند.

سناتور گراهام گفت باید یک نیروی منطقه ای برای نابودی داعش تشکیل شود و حدود ۱۰ هزار سرباز آمریکایی همراه با ارتش های عربی منطقه به سوریه بروند و «سرزمین هایی که داعش تصرف کرده را پس بگیرند.»

او گفت سوریه و عراق بهترین مناطقی هستند که می تواند برای آغاز حملات تروریستی جدید علیه اهداف غربی مورد استفاده قرار بگیرد.

اقدام داعش در جدا کردن سر کنجی گوتو، خبرنگار ۴۷ ساله ژاپنی، که داعش ویدیوی آن را روز شنبه منتشر کرد، محکومیت بین المللی را در پی داشته است.