Secretary of State Mike Pompeo pauses while speaking during a news conference at the State Department in Washington, Wednesday,…
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، به چین و روسیه در مورد هرگونه نادیده گرفتن بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، هشدار داد. پرزیدنت ترامپ وزیر خارجه آمریکا را مامور کرده است که روز پنجشنبه در مقر شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک روند بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را آغاز کند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۳۰ مرداد در گزارشی اعلام کرد مایک پمپئو راهی نیویورک شده و در سازمان ملل با رئیس دوره‌ای شورای امنیت در ماه اوت، دیدار می‌کند. وزیر خارجه آمریکا در این دیدار شکایت خود از نقض همکاری ایران در ارتباط با توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را به طور رسمی ثبت می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون برخی از تعهدات خود بر اساس برجام، از جمله سقف غنی‌سازی و مقدار و درصد غنای اورانیوم غنی‌سازی شده، را نقض کرده است.

مایک پمپئو شامگاه چهارشنبه ۲۹ مرداد در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: «ما هر کشوری که تحریم‌های فعلی آمریکا را نقض کند، مجازات کرده و همه را در قبال آن پاسخگو نگه می‌داریم.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عصر چهارشنبه ۲۹ مرداد در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت: «به وزیر خارجه مایک پمپئو دستور دادم به شورای امنیت سازمان ملل متحد اطلاع دهد ایالات متحده می‌خواهد همه تحریم‌های تعلیق شده سازمان ملل متحد علیه ایران، که پس از برجام تعلیق شده‌اند، باز گردانده شوند.»