رای دهندگان در ایالت ویرجینیا - ۱۱ اسفند ۱۳۹۴
رای دهندگان در ایالت ویرجینیا - ۱۱ اسفند ۱۳۹۴

روز سه شنبه انتخابات مقدمات ریاست جمهوری برای گزینش نامزدهای دو حزب اصلی آمریکا در ۱۱ ایالت برگزار می شود.

بعلاوه اجتماع حزبی جمهوریخواهان در ایالت های آلاسکا و وایومینگ، و اجتماع حزبی دموکرات ها در منطقه ساموا برای انتخاب نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار می شود.

در بین جمهوریخواهان، دونالد ترامپ میلیارد آمریکایی در تمام نظرسنجی ها از رقبای خود در همه ایالت ها به استثنای تکزاس پیشی گرفته است.

نظر سنجی سی ان ان می گوید در حالی که ترامپ ۴۹ درصد آرا را به دست خواهد آورد نزدیکترین رقبای او سناتور روبیو از فلوریدا ۱۶ درصد و سناتور کروز از تکزاس ۱۵ درصد آرای اعضای حزب را به خود اختصاص خواهند داد.

در بین دموکرات ها نیز هیلاری کلینتون  با ۵۵ درصد آرا در برابر ۳۸ درصد جلوتر از رقیب خود برنی ساندرز است.

در انتخابات امروز موسوم به "سه شنبه بزرگ"، آقای ترامپ جمهوریخواه و خانم کلینتون دموکرات امیدوارند با بهره بردن از تعدد ایالت های شرکت کننده در این انتخابات مقدماتی، با پیروزی و فاصله گرفتن از دیگر رقبا، مسیر خود را به سوی دریافت نامزدی نهایی هموار کنند.

هیلاری کلینتون در جمع هواداران خود در ایالت ویرجنینا که یکی از ایالت های برگزار کننده انتخابات در سه شنبه بزرگ است، گفت که باید بدون توهین به یکدیگر، درباره مسائل مهم کشور صحبت کرد.

وی گفت: "من شخصا بر این باورم که آمریکا هم اکنون و همواره کشوری بزرگی بوده است. ما باید با کمک یکدیگر آمریکا را متحد نگه داریم. آمریکایی که در آن همه با هم کار می کنند و کانون توجهمان پیشرفت کشور است. این کار را با گفتگو درباره مسائل مهم و نه  توهین  انجام می دهیم."

برنی سندرز که خود را سوسیالیست معرفی کرده است، در بین طرفداران خود در ایالت ماساچوست از وجود تبعیض نژادی در آمریکا سخن گفت. وی گفت: "منطقی برای این که از هر چهار کودک آمریکایی آفریقایی تبار که به دنیا می آیند، یکی سرنوشتش به زندان ختم شود، وجود ندارد. این یک رسوایی است. ما با کمک یکدیگر سیستم قوانین کیفری خود را باید عادلانه کنیم."

در بین داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه سناتورها کروز و روبیو از آخرین فرصت ها برای حمله لفظی علیه دونالد ترامپ بهره بردند.

سناتور تد کروز در یک رخداد تبلیغاتی در ایالت تکزاس راستگویی سیاست آقای ترامپ در مقابله با مهاجرین غیر قانونی را زیر سوال برد.

کروز گفت: "شما نمیتوانید به مدت چهار دهه به حزب دمکرات که سیاست مرزهای باز را اجرا می کردند، کمک مالی کنید و حالا که به عنوان جمهوریخواه که به دنبال ریاست جمهوری هستی، اعلام کنید که می خواهید مرزها را امن کنید."

آقای ترامپ گفته در صورت راهیابی به کاخ سفید برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی از مرز جنوبی، بین آمریکا و مکزیک دیواری با هزینه دولت مکزیک خواهد کشید.

سناتور مارکو روبیو که لاتین تبار است و اصالتش به کوبا بر می گردد، در ایالت اوکلاهما در برابر هوادارانش گفت رای به ترامپ منجر به پیروزی خانم کلینتون در انتخابات سراسری خواهد شد: "اگر ترامپ نامزد حزب شود، یعنی اگر شما در سه شنبه بزرگ به دونالد ترامپ رای بدهید، عملا به هیلاری کلینتون در انتخابات سراسری رای داده اید."

برپایه جدیدترین نظر سنجی سن ان ان، اگر رقابت به ترامپ از حزب جمهوریخواه با هر یک از نامزدهای دموکرات- سندرز یا کلینتون- ختم شود، مستاجر کاخ سفید از حزب دموکرات خواهد بود.