انتظار می رود میلیون ها آمریکایی در اولین سه شنبه ماه مارس به پای صندوق های رای بروند. پیروزی در سه شنبه بزرگ، نامزد هر حزبی را می تواند بیش از پیش به هدف نهایی یعنی نامزدی حزب متبوع خود، نزدیک تر کند.

در میان جمهوریخواهان، دونالد ترامپ توانست در هفت ایالت پیروز شود. بعد از او تد کروز در دو ایالت و ماکو روبیو در یک ایالت پیروز شدند. ایالت آلاسکا هنوز رای گیری در جریان است.

 در جبهه دموکرات‌ها هیلاری کلینتون در "سه شنبه بزرگ" توانست بر برنی سندرز در هفت ایالت از مجموع یازده ایالت مورد رقابت پیروز شود.

 نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت ورمونت

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت کلرادو

​​نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان پیش بینی کرده اند که در ایالت کلرادو، برنی سندرز پیروز شده است.دموکراتها در حالی در ایالت کلرادو رقابت دارند که جمهوریخواهان بجای این ایالت در ایالت آلاسکا رقابت دارند.نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت ورمونت

​​برنی سندرز در ایالت ورمونت که خود سالهاست در آن سناتور است، توانست بر هیلاری کلینتون پیروز شود.نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت ماساچوست

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت ماساچوست

​​نیویورک تایمز و سی‌ان‌ان می گویند هیلاری کلینتون انتخابات مقدماتی در ماساچوست را از برنی سندرز برده است.نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت مینه سوتا

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت مینه سوتا

​​

 سی‌ان‌ان همین الان پیش بینی کرد سناتور مارکو روبیو برای اولین بار توانسته در یک ایالت پیروز شود. او در مینه سوتا پیروز شد. روبیو در اکثر ایالت ها تاکنون بعد از ترامپ دوم شده بود.نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت آرکانزاس

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت آرکانزاس

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت تگزاس

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت تگزاس

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت تنسی

​​

 نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت تنسی

​​​​کروز در بخشی از سخنانش در "سه شنبه بزرگ" گفت در روز اول ریاست جمهوری‌ام توافق اتمی با ایران را پاره خواهم کرد، درحالی که ترامپ گفته است در مورد آن چنین کاری نخواهد کرد، ترامپ، جمهوریخواه مورد علاقه جیمی کار‌تر و هری رید است و از طرح بیمه همگانی بیمه اوباما حمایت می‌کند، من آن را ابطال خواهم کرد و اداره مالیات را منحل خواهم کرد.او گفت امشب این کارزار وارد مرحله جدیدی می‌شود.

کروز گفت امشب یک نقطه تصمیم گیری دیگر برای جمهوریخواهان است و رای دهندگان حرف خود را زدند.

او گفت تا زمانی که تفرقه باشد ترامپ می‌تواند پیروز شود و این برای کشور و محافظه کاران خیلی بد است، و ما نشان دادیم که کارزار ما (کروز) تنها کارزار انتخاباتی است که می‌تواند و خواهد توانست دونالد ترامپ را شکست دهد.

او گفت من به ترامپ به خاطر پیروزی‌هایش تبریک می‌گویم اما کارزار ما تنها کمپینی بوده است که ترامپ را سه بار شکست داده است. کروز گفت از کسانی که از دیگر کاندیدا‌ها حمایت کرده‌اند، از شما دعوت می‌کنم به کارزار ما بپیوندید، این تنها راه برای شکست دادن دونالد ترامپ است.

 تد کروز، سناتور تگزاس سه شنبه شب در استنفورد در ایالت تگزاس سخنرانی کرد و گفت: مچکرم تگزاس.

او سخنان خود را با کنایه زدن به باراک اوباما آغاز کرد.

او به نوعی از دیگر هم حزبی‌های خود خواست کنار بکشند و پشت سر او صف بکشند تا بتوانند دونالد ترامپ را در رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان شکست دهند.نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت جورجیا

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت جورجیا

​​
کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی که خود پیش‌تر از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری کنار کشید و بعدا از دونالد ترامپ حمایت کرد، گفت دونالد ترامپ پیروز امشب است. او گفت امشب آغاز این است که دونالد ترامپ مردم کشورما را متحد کند و اطمینان یابیم که هیلاری کلینتون هیچوقت به کاخ سفید باز نگردد.او گفت من از هیلاری کیلنتون در خیلی از نظرسنجی‌ها جلوترم. او گفت تروریسم رادیکال اسلامی برای ما و دیگر کشور‌ها مثل آلمان مشکل است و ما اجازه نخواهیم داد مردان جوان قوی که معلوم نیست چه کسانی هستند وارد کشور ما شوند، ما با پول کشورهای حاشیه خلیج (فارس) در سوریه کمپی برای آن‌ها خواهیم ساخت.ترامپ در سخنرانی سه شنبه شب خود در فلوریدا به سوالات خبرنگاران نیز پاسخ داد. او در پاسخ به سوالی در مورد شکاف در حزب جمهوریخواه گفت من حزب جمهوریخواه را گسترده‌تر کردم و به خاطر من افراد بیشتری جذب این حزب شده‌اند، از مستقل‌ها و دموکرات‌ها جذب جمهوریخواهان شده‌اند.

 او گفت پیروزی در ویرجینیا عالی بود. او سپس انتقادات پیشین خود در مورد خروج مشاغل از آمریکا به دیگر کشور‌ها و توافق اتمی با ایران را تکرار کرد و گفت وقتی این را و وضعیت ارتش را می‌بینید باید برای ریاست جمهوری نامزد می‌شد.

 ​​دونالد ترامپ در سخنرانی سه شنبه شب در فلوریدا گفت امشب یک شب عالی بود. او به تد کروز به خاطر پیروزی در تگزاس تبریک گفت. او سپس گفت مارکو روبیو شب سختی داشت، کلی پول خرج کرد، اما "بازنده بزرگ" بود.نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت آلاباما

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت آلاباما

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت اوکلاهما

​​

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت اوکلاهما

​​

 نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی جمهوریخواهان در "سه شنبه بزرگ" در ایالت ویرجینیا

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی دموکراتها در "سه شنبه بزرگ" در ایالت ویرجینیا

​​نتیجه قطعی رای گیری مقدماتی "سه شنبه شب" در ایالت ویرجینیا

​​سی‌ان‌ان براساس نظرسنجی خروجی از حوزه های رای گیری می گوید در تگزاس هیلاری کلینتون پیروز شده است.سی‌ان‌ان پیش بینی کرده در ایالت بزرگ تگزاس هم کروز از حزب جمهوریخواه بر ترامپ پیروز شده است. این اولین ایالتی است که امشب ترامپ باخته است.هیلاری کلینتون که خوشحال به نظر می رسید، در جمع هوادارانش در فلوریدا، از حامیان و اعضای کارزار انتخاباتی اش تشکر کرد و گفت عجب سه شنبه بزرگی!

او با کنایه زدن به دونالد ترامپ، نامزد پیشروی جمهوریخواهان گفت به جای دیوار ساختن، موانع را خراب خواهیم کرد و نرده بان هایی برای ایجاد فرصت و توانمند شدن خواهیم ساخت. او همچنین از اینکه باراک اوباما جایگزین قاضی اسکالیا را معرفی کند، حمایت کرد.هیلاری کلینتون در میامی فلوریدا حضور یافته و در جمع هواداران خود سخنرانی می کند.رای گیری در ایالت آرکانزاس هم به پایان رسید. سی‌ان‌ان براساس نظرسنجی خارج از حوزه های رای گیری پیش بینی کرده که هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه بر رقبا پیروز شده اند.در حالی پیش بینی می شود هیلاری کلینتون در دو ایالت تنسی و آلاباما پیروز شده که این دو ایالت به ترتیب ۷۶ و ۶۰ دلیگیت یا نماینده انتخاباتی دارند.

از سوی دیگر، در حالی از احتمال پیروزی برنی سندرز در اوکلاهما و ماساچوست گفته می شود که این دو ایالت هم به ترتیب ۴۲و ۱۱۶ دلیگیت یا نماینده انتخاباتی دارند.در حالی ترامپ در چهار ایالت اوکلاهما، تنسی، ماساچوست و آلاباما پیش است که جمهوریخواهان به ترتیب ۴۳، ۵۸، ۴۲ و ۵۰ دلیگیت یا نماینده انتخاباتی در ایالتها دارند.بیشتر بخوانید:

 "سه شنبه بزرگ"؛ رقابت تنگاتنگ کلینتون و ترامپ برای پیروزی بزرگسی‌ان‌ان همچنین پیش بینی کرد، در میان دموکراتها هم، هیلاری کلینتون در دو ایالت تنسی و آلاباما پیروز شده و برنی سندرز در مقابل در ایالت های اوکلاماها و ماساچوست پیروز شده است.

این اطلاعات هنوز قطعی نشده است.انتخابات در چند ایالت دیگر به پایان رسید که سی‌ان‌ان بر اساس نظرسنجی بیرون حوزه های رای گیری پیش بینی کرده  در ایالت های آلاباما، ماساچوست، تنسی، و اوکلاهما دونالد ترامپ توانسته رقبا را شکست بدهد.​​برنی سندرز در جمع هوادارانش گفت این کمپین فقط درباره انتخاب رئیس جمهوری نیست بلکه برای ایجاد تحول در آمریکا است تبدیل آن به کشوری که پتانسیل تبدیل شدن به آن را دارد. برخورد با حقایق زشت و جرات داشتن به برخورد با آن.

وی افزود: ما می‌توانیم در دموکراسی مخالف باشیم اما می‌دانیم که به میلیارد‌ها نباید اجازه دهیم دموکراسی ما را نابود کنند.​​یک زن در ایالت ماساچوست، برچسب "من رای دادم" بر کاپشن خود زده است. در حالی در سه ایالت ویرجینیا، جورجیا و ورمونت رای گیری تمام شده و شمارش آرا شروع شده، در ماساچوست هنوز رای گیری ادامه دارد.یک تحلیلگر سی‌ان‌ان می‌گوید جمهوریخواهان شهرنشین با سواد ایالت ویرجینیا بیشتر به مارکو روبیو رای داده‌اند.برنی سندرز در جمع حامیان خود در ورمونت حاضر شد. پیش بینی می شود او که سناتور ایالت ورمونت است، پیروز شود.تعداد آرای دلگیت‌ها یا نماینده های انتخاباتی حزب جمهوریخواه در ویرجینا: ۴۹، در جورجیا ۷۶ و در ورمونت ۱۶ است.تعداد کل آرای دلگیت‌ها یا نماینده های انتخاباتی حزب دموکرات در ویرجینیا: ۱۱۰، در جورجیا ۱۱۶ و در ورمونت ۲۶ است.

 سی‌ان‌ان همچنین پیش بینی کرده در انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه نتایج به این شرح باشد:

در جورجیا: به ترتیب ترامپ، کروز و روبیو اول تا سوم هستند.

در ویرجینیا: به ترتیب ترامپ، روبیو و کروز  اول تا سوم هستند.

در ورمونت: ترامپ و کیسیک پیشتاز هستند.سی‌ان‌ان پیش بینی می کند که در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، هیلاری کلینتون در دو ایالت جورجیا و ویرجینیا از برنی سندرز  برده است. در مقابل، سندرز در ایالت خود از کلینتون برده است.

 ​​در ایالت آلاباما انتخابات دو حزب برگزار می شود. کلینتون و ترامپ در نظرسنجی ها از رقبای حزبی شان بالاتر هستند.دونالد ترامپ ساعت ۹ شب به وقت شرق آمریکا کنفرانس خبری دارد. هیلاری کلینتون هم به میامی رفته و قصد دارد درصورت پیروزی در "سه شنبه بزرگ" از آنجا سخنرانی کند.تاکنون هیلاری کلینتون ۵۴۸ رای هیات انتخاباتی دارد و در مقابل برنی سندرز که ۸۷ رای دارد.

در "سه شنبه بزرگ" تکلیف ۳۶ درصد دلیگیت های دموکرات ها معلوم می شود.برعکس جمهوریخواهان که فقط نماینده هیات انتخاباتی دارند، دموکرات ها، Superdelegate هم دارند که شامل قانونگذاران سنا و مجلس نمایندگان و همچنین فرمانداران فعلی می شوند. آنها علاوه بر نماینده هیات انتخاباتی، حق رای دارند.در میان دموکرات ها مجموعا ۴۱۳۰ نماینده هیات انتخاباتی وجود دارد که هر نامزدی به ۲۳۸۳ رای برسد، نامزد حزب دموکرات خواهد شد.کارشناسان انتخابات آمریکا می گویند در "سه شنبه بزرگ" تکلیف ۴۸ درصد Delegateها  یا نماینده های هیات انتخاباتی مشخص می شود.بعد از چهار دور انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان، تاکنون دونالد ترامپ ۸۲ نماینده هیات انتخاباتی را از آن خود کرده است. کروز  ۱۷، روبیو ۱۶، کیسیک ۶ و کارسون ۵ نماینده دارند.حزب جمهوریخواه ۲۳۳۹ نماینده هیات انتخاباتی دارد. هر نامزدی که بتواند به تعداد ۱۲۳۷ نماینده دست یابد، نامزد حزب خواهد شد.

 هر ایالت و هر کدام از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، تعداد مشخصی Delegate یا نماینده هیات انتخاباتی دارد.

 براساس روال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هر نامزد نیاز دارد تا تعداد مشخصی رای در حزب خود داشته باشد، تا در نهایت نامزد نهایی آن حزب شود.

 برخی "سه شنبه بزرگ" را سه شنبه "سقوط یا پرواز" هم می نامند. چون نامزدی که نتواند در ایالت های این روز پیروز شود، شانس کمی برای کسب نامزدی نهایی حزب خود خواهد داشت. در مقابل، اگر موفق شود، کار آسان تری برای پیروزی نهایی خواهد داشت.​​رای دهندگان در ایالت جنوبی جورجیا رای شان را به صندوق می اندازند. جورجیا به همراه ورمونت و ویرجینیا اولین ایالت هایی هستند که نتایج آنها در "سه شنبه بزرگ" معلوم می شود.روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است بیش از نیم میلیون نفر از رای دهندگان تگزاسی کارت شناسایی لازم برای رای دادن در سه شنبه بزرگ را ندارند. دونالد ترامپ و هیلاری کیلنتون

بنا بر نظرسنجی ها،​​ انتظار می رود در بین جمهوریخواهان دونالد ترامپ و در جبهه دموکرات ها هیلاری کلینتون در پایان روز سه شنبه به پیروزی نهایی در رقابت های درون حزبی نزدیک تر شوند.​​تگزاس یکی از ایالت هایی است که در آن رقابت جدی بین دونالد ترامپ و تد کروز که سناتور ایالت تگزاس است،  برقرار خواهد بود.رای گیری درون حزبی هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در ایالت های آلاباما، آرکانزاس، جورجیا، ماساچوست، مینه سوتا، اوکلاهما، تنسی، تگزاس، ورمونت، و ویرجینا روز سه شنبه برگزار می شود.

در کلرادو دموکرات ها و جمهوریخواهان در آلاسکا رای گیری دارند.در Super Tuesday یا "سه شنبه بزرگ"، رقابت مقدماتی انتخابات آمریکا در دوازده ایالت برگزار می شود.