چهاردهه بعد از گروگانگیری، همچنان خانواده‌های گروگان‌ها در ایران به دنبال آزادی عزیزان شان هستند. نشست خبری اتحاد خانواده‌ها علیه گروگانگیری توسط دولت‌ها - ۱۳۹۸
چهاردهه بعد از گروگانگیری، همچنان خانواده‌های گروگان‌ها در ایران به دنبال آزادی عزیزان شان هستند. نشست خبری اتحاد خانواده‌ها علیه گروگانگیری توسط دولت‌ها - ۱۳۹۸

جمهوری اسلامی ایران از ماههای نخست پس از انقلاب 1978 گروگان گیری را به عنوان اهرمی در سیاست خارجی خود استفاده کرده است. در سال 1979 ، کارمندان آمریکایی با وجود مصونیت دیپلماتیک در سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شدند. این عمل برخلاف عرف بین المللی ، آغاز سالها گروگان گیری ، دستگیری و زندانی کردن شهروندان آمریکایی توسط جمهوری اسلامی بود. این درحالی است که چهل سال پس از آنکه سفارت آمریکا در تهران گروگان گرفته شد. 

تقویم زیر از مهمترین وقایع مربوط به سابقه گروگانگیری جمهوری اسلامی از سال 1979 تا 2009 را مشاهده کنید: 

4 نوامبر 1979 

چند ماه پس از انقلاب اسلامی در ایران ، گروهی از دانشجویان انقلابی به سفارت آمریکا در تهران حمله کردند و 90 نفر از کارمندان آن را از جمله 66 آمریکایی گروگان گرفتند.

بحران گروگانگیری AP ایران 1979

 

29 فوریه 1980

شش کارمند سفارت آمریکا در تهران که موفق به فرار در زمان گروگانگیری شدند و در خانه برخی از کارمندان سفارت کانادا پنهان شدند ، از ایران گریختند.

تونی مندز (سمت چپ) نماینده سیا بود که به دیپلمات ها کمک کرد تا فرار کنند و بیش از سه دهه بعد ، بن افلک (سمت راست) کارگردان هالیوود اولین فیلم خود را در فیلمی به نام آرگو انجام داد که برنده جایزه اسکار 2012 بهترین فیلم شد. او خودش این کار را کرد.

 

7 آوریل 1980 

رئیس جمهور آمریکا جیمی کارتر روابط دیپلماتیک واشنگتن با تهران را قطع کرد و از همه دیپلماتهای ایرانی خواست تا ایالات متحده را ترک کنند.

بحران جیمی کارتر در دوران ریاست جمهوری وی روی داد.

 

20 دسامبر 1980

ایالات متحده و ایران توافق برای آزادی گروگان های آمریکایی در ایران در ازای آزادی دارایی های مسدود شده ایران در ایالات متحده امضا کرده اند.

20 دسامبر 1980 

این 52 آمریکایی که هنوز جمهوری اسلامی ایران را به گروگان گرفته بودند ، در یک هواپیما که برای ویسبادن آلمان واقع شده بود ، آزاد شدند.

تصویری از یک اتوبوس گروگانگیر که پس از رها شدن از ایران وارد پایتخت آمریکا می شود.

 

مارس 2006 

رابرت لوینسون ، مأمور سابق اف بی آی که با مأموریت به منطقه رفته بود ناپدید شده است. وزارت امور خارجه می گوید که وی آخرین بار از هتلی در جزیره کیش در جنوب ایران بازدید کرده است.

آقای لوینسون در سال 2007 در جزیره کیش در ایران ناپدید شد

 

مه 2007 

چهار ایرانی آمریکایی از جمله هاله اسفندیاری ، کیان تاجبخش ، علی شاکری و فرناز آزیما در ایران دستگیر شدند . رئیس جمهور جورج دبلیو بوش خواستار آزادی فوری آنها شد.

از سمت راست: رامبین جهانبگلو ، هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش. جمهوری اسلامی بعد از دستگیری آنها اعترافاتی را آزاد کرد.

جمهوری اسلامی همچنین رامین جهانبگلو را از ماه مه تا سپتامبر 2006 دستگیر کرد. 

20 آگوست 2007 

هاله اسفندیاری ، یک محقق ایرانی-آمریکایی ، با وثیقه 320 هزار دلار آزاد شد .

20 سپتامبر 2007 

کیان تاجبخش ، یک محقق ایرانی-آمریکایی ، با قید وثیقه آزاد شد ، اما در آن زمان اجازه ترک ایران نشد.

اکتبر 2007 

علی شاکری ، یک شهروند ایرانی و آمریکایی و فعال صلح ، پس از چهار ماه زندان در ایران آزاد شد و به زندگی در ایالت شرقی کالیفرنیا بازگشت.

30 آگوست 2009 

سه فارغ التحصیل دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی ، سارا شارد ، شین بار و جوشوا فتال ، هنگام پیاده روی در مناطق مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شدند.

جمهوری اسلامی خیلی زود سارا را سرنگون کرد و سپس شین بائر و جوشوا فتال را آزاد کرد.

 

14 سپتامبر 2010 

ایران سارا شورد را به مبلغ 500 هزار دلار به دلایل بشردوستانه و بشردوستانه آزاد کرد.

اوایل سپتامبر 2011 

رسانه های ایرانی از دستگیری یک ایرانی-آمریکایی به نام امیر میرزایی حکمتی خبر دادند. وی در 14 اوت و دو هفته پس از عزیمت به ایران برای دیدار با بستگانش دستگیر شد.

اندکی پس از دستگیری حکمتی ، تلویزیون جمهوری اسلامی اعترافاتی را به وی پخش کرد که بعداً مشخص شد که تحت فشار به دست آمده است.

 

۲۳ شهریور ۱۳۹۰ 

یک دیپلمات غربی به خبرنگاران گفت که یک مقام دولتی عمان برای کمک به مذاکره برای آزادی فاتال و بایر به تهران سفر کرده است ، دو کوهنورد آمریکایی باقی مانده هنوز در ایران زندانی هستند.

30 سپتامبر 2011

شین بائر و جوشوا فتال هر یک با وثیقه 500000 دلار آزاد شدند. این دو وکیل جوان آمریکایی حاضر نشدند بگویند چه کسی یا وثیقه را تأمین کرده اند.

7 مارس 2012 

عفيبيا براي اطلاعاتي كه منجر به بازگشت رابرت (باب) لوينسون به وطن شد ، پاداش يك ميليون دلاري را تعيين كرد.

رابرت لوینسون از دست رفته آمریکایی

 

9 اکتبر 2012 

مرکز حقوق و عدالت آمریكا گفت ، سعید عابدینی ، كشیش مسیحی ایرانی و آمریكایی ساكن در آیداهو ، پس از سفر به ایران بازداشت شده است .

سعید عابدینی (سمت چپ) در کنار رابرت پیتینگر ، قانونگذار آمریکایی در ایالات متحده ، در این تصویر دیده می شود که تاریخ آن مشخص نیست.

 

سپتامبر 2013 

رئیس جمهور ایران ، حسن روحانی ، در مصاحبه با کریستین امان پور به خبرنگاران گفت که وی از رابرت لوینسون چیزی نشنیده و از محل زندگی وی خبر ندارد.

21 ژوئیه 2014 

جیسون رضاییان ، خبرنگار واشنگتن پست در ایران و همسرش یگانه صالحی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند . سه روز بعد ، جمهوری اسلامی بازداشت ها را تأیید کرد.

مادر و همسر جیسون رضاییان پس از آخرین جلسه دادگاه

 

9 مارس 2015 

دفتر تحقیقات فدرال ایالات متحده (FBI) پاداش اطلاعات منتهی به آزادی و بازگشت رابرت لوینسون از 1 میلیون دلار به 5 میلیون دلار را افزایش داده است.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴

نمایندگان مجلس سنای آمریکا قطعنامه هایی را تصویب کردند که خواستار آزادی فوری جیسون رضاییان و دیگر زندانیان آمریکایی در ایران شدند.

اواخر اکتبر 2015 

سیامک نمازی ، یک تاجر ایرانی-آمریکایی مستقر در دبی ، هنگام سفر به تهران برای دیدار با اقوام دستگیر شد . وی اولین آمریکایی است که از زمان اعلام توافق هسته ای بورژ در ایران زندانی است.

۲۳ دی ۱۳۹۴ 

ده سرباز آمریکایی که توسط سپاه پاسداران در خلیج فارس به اتهام ورود غیرقانونی به خاک دریایی ایران بازداشت شده بودند ، کمتر از 24 ساعت بعد آزاد شدند .

۲۶ دی ۱۳۹۴ 

با توافق ایالات متحده و ایران برای مبادله زندانیان ، چهار زندانی آمریکایی در ایران در ازای آزادی حداقل هفت ایرانی بازداشت شده در ایالات متحده آزاد شدند که بیشتر آنها تبعه دوگانه هستند. سعید عابدینی ، امیر میرزایی حکمتی و جیسون رضاییان از جمله آمریکایی های آزاد شده هستند. پنجمین آمریکایی به طور جداگانه آزاد شد.

فوریه 2015 

باقر نمازی ، یک مقام سابق یونیسف و پدر سیامک نمازی ، که پیش از این در ایران بازداشت شده بود ، دستگیر و به زندان فرستاده شد. خبر دستگیری این شهروند ایرانی-آمریکایی توسط همسر وی در فیس بوک اعلام شد.

سیامک و باقر نمازی

 

21 ژوئیه 2016 

یکی دیگر از شهروندان دوگانه ایرانی-آمریکایی ، رضا (رابین) شاهینی ، ساکن سن دیگو ، کالیفرنیا ، که برای بازدید از خانواده و نزدیکانش در گرگان به ایران سفر کرده بود ، دستگیر شده است.

3 دسامبر 2016

خانواده کارن گفتند که آنها در 20 ژوئیه در فرودگاه بین المللی تهران دستگیر شدند. همسر آقای وفاداری اقامت دائم ایالات متحده (گرین کارت یا گرین کارت) است.

۱۴ فروردین ۱۳۹۶

مرکز حقوق بشر ایران اعلام کرده است که رضا رابین شاهینی تا زمان محاکمه با وثیقه آزاد شده است.

16 ژوئیه 2017

سخنگوی دادگستری ایران گفت: یک زندانی آمریکایی در ایران به جاسوسی به 10 سال زندان محکوم شده است. دانشگاه پرینستون در ایالات متحده تأیید كرده است كه ژو وانگ ، یك شهروند چینی-آمریکایی كه در رشته تاریخ تحصیل كرده است ، تابستان گذشته هنگام رفتن به ایران برای تحصیل برای دكترا ، دستگیر شد.

تلویزیون جمهوری اسلامی یک سال پیش اعترافات آقای وانگ را پخش کرد.

 

25 آگوست 2017

 اعضای خانواده های چهار زندانی آمریکایی زندانی در ایران در کنگره آمریکا شهادت دادند که جمهوری اسلامی از این زندانیان برای به دست آوردن امتیازات سیاسی و مالی استفاده می کند.

اعضای خانواده زاکا ، نمازی و لوینسون در کنگره آمریکا.

 

25 فوریه 2017

مراد طهاباز ، شهروند ایرانی آمریکایی ، به همراه چند تن دیگر از فعالان محیط زیست در ایران دستگیر شدند . در سال 1392 با رضایت معصومه ابتکار ، رئیس آن زمان سازمان محیط زیست ایران ، در پروژه حفاظت یوزپلنگ ایران شریک شد.

تیر 1397 

براساس برخی گزارش ها ، کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری با وثیقه آزاد شده اند. این ایرانی-آمریکایی و همسرش تا زمان محاکمه آزاد شده اند.

20 ژوئیه 2016

کاخ سفید از زمان انتصاب رابرت سی. اوبراین به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور ایالات متحده برای گروگان های شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور نگهداری می شوند ، معرفی شده است.

 

16 نوامبر 2016

 ب- دعا ، فرزند برادر سیامک ، دعا و دعای محمد ، دو ایرانی-آمریکایی که در ایران بازداشت شده اند ، با مقامات کاخ سفید ملاقات کرده و درباره بیماری پدرش هشدار داده اند.

3 دسامبر 2016

 خانواده های شهروندان آمریکایی زندانی در ایران لیستی از بستگان مقامات ارشد ایرانی در ایالات متحده تهیه کرده اند که از دولت ریاست جمهوری خواسته اند ویزاهای خود را لغو کند.

۱۸ دی ۱۳۹۷ 

مادر یک آمریکایی به نام مایکل وایت به سیانید گفت که پسر 46 ساله او قرار بود در اواسط تابستان پس از سفر به ایران برای دیدار با دوست دخترش به کالیفرنیا بازگردد ، اما هنوز برگشته و هنوز مشخص نیست.

آقای وایت از سرطان رنج می برد و برای دیدار دوست دخترش به مشهد سفر کرده بود.

 

10 دسامبر 2016 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تأیید كرد كه مایكل وایت "مدتی قبل" در مشهد بازداشت شده بود و دستگیری وی چند روز بعد از طریق سفارت سوئیس در تهران به دولت آمریكا گزارش شده بود.

25 مه 2009

 وزارت امور خارجه در پاسخ به ادعای وزیر امور خارجه ایران مبنی بر اینکه واشنگتن پیشنهاد کرده است در صورت جدی گرفتن جمهوری اسلامی در مورد آزادی آمریکایی های بی گناه ، اسرا را مبادله کند.

21 ژوئیه 2009

 رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ ادعا می كند كه جمهوری اسلامی درباره دستگیری گروهی از آنچه او "جاسوس سیا" خوانده بود ، خوانده می شود "دروغ بیشتر" از "رژیم روحانی ناكام" توصیف شده است .

25 اکتبر 2009

در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد گروگانها جمهوری اسلامی ، وزیر امور خارجه آمریکا مایک Pompeo گفت ، " ما در حال تلاش برای آزاد آمریکایی که به ناحق زندانی در ایران شده است."

۲- آبان ۱۳۹۸

 خانواده های سیامک نمازی و ژو وانگ می گویند که این دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران به آنها زنگ زدند و از درد "زندانی انفرادی" و "اعترافات اجباری" به آنها گفتند.

 

بنر تلگرام