ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، از مردم کشور خود خواسته است در مورد انجام تغییراتی در سیستم سیاسی کشور بسیار دقیق باشند.

پوتین روز جمعه در سخنانی در جلسه مقامات ارشد ملی و منطقه ای در مسکو گفت روسیه نباید به خود اجازه دهد به سوی خودکامگی یا دیکتاتوری گرایش پیدا کند. اما همچنین علیه آنچه آن را «اوکراینی ساختن زندگی سیاسی» نامید، هشدار داد.

اوکراین روز یکشنبه نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری را تکمیل کرد و تحسین ناظران اروپایی انتخابات را به دست آورد. آنها گفتند کیفیت رای گیری بالا بود و پیشرفت عمده ای را نسبت به انتخابات گذشته نشان داد.

با این حال، رهبران روسیه به مجادلات سیاسی جاری و مشکلات اقتصادی در اوکراین به عنوان آنچه روسیه نیاز داند از آن پرهیز کند، اشاره کردند.

پیشتر در روز جمعه، دیمتری مدودف رییس جمهوری روسیه، در همین جلسه احزاب سیاسی را به رقابت های بیشتر، به ویژه در سطوح محلی و منطقه ای فرا خواند.

مدودف گفت سیستم سیاسی باید انعطاف پذیرتر شود تا بتواند تنوع فزاینده جامعه روسیه را منعکس کند. او همچنین گفت روسیه برای برخورد با مشکلات پیچیده باید از آنچه وی آن را متدهای اداری ابتدایی، و حتی احمقانه نامید، دور شود.