سربازان در خیابانهای پایتخت زیمبابوه یک روز پس از به دست گرفتن کنترل کشور توسط ارتش
سربازان در خیابانهای پایتخت زیمبابوه یک روز پس از به دست گرفتن کنترل کشور توسط ارتش

در حالیکه زیمبابوه در آستانه انتقال قدرت بعد از حکومت طولانی رابرت موگابه رئیس جمهوری ۹۳ ساله این کشور است، گزارش ها از بازداشت او و همسرش توسط نیروهای نظامی خبر می دهد.

از صبح چهارشنبه ۲۴ آبان فضای شهر هراره ملتهب گزارش شد و حتی در برخی مناطق شهر صدای تیراندازی شنیده شد.

جیکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی کشور همسایه زیمبابوه تایید کرد که با موگابه تلفنی حرف زده و او به اتفاق همسرش در بازداشت هستند.

رابرت موگابه که پیرترین رئیس جمهوری در قدرت دنیا است، بعد از چهار دهه حضور در قدرت، به افزایش بیماری در صدد برگزیدن جایگزین خود است.

آقای موگابه و همسرش

​​او هفته پیش دست به تغییراتی زد و همسر خود کریس را جایگزین یکی از معاونان خود کرد تا برای رسیدن به قدرت مسیر برای او هموار تر شود. به نظر می رسد نیروهای نظامی چندان از این تصمیم خوشایند نیستند.

سخنگوی ارتش زیمبابوه چهارشنبه عصر به وقت محلی هرگونه کودتای ارتش را تکذیب کرد

​​

​​

با این حال، ژنرال سیبوسیسو مویو سخنگوی ارتش زیمبابوه چهارشنبه عصر به وقت محلی در یک پیام تلویزیونی هرگونه کودتای ارتش را تکذیب کرد و گفت تنها هدف ارتش کنار زدن تبهکاران پیرامون آقای موگابه است.

زیمبابوه در دهه ۸۰ میلادی در یک مسیر خونین به استقلال رسید و آقای موگابه از همان زمان به قدرت رسید. او ابتدا در نقش یک رهبر مردمی ظاهر شد اما بعد از مدتی با نقض حقوق بشر، تقلب در انتخابات و تصمیمات خودکامه به چهره ای منفور تبدیل شد بطوریکه از سوی کشورهای غربی تحت تحریم قرار گرفت.

زیمبابوه دارای معادن پلاتین و الماس است و در جنوب آفریقا قرار دارد.