در حالی که شورشیان شیعه حوثی خود را برای حضور در کنفرانس صلح یمن و تصمیم‌گیری درباره آینده این کشور آماده می‌کنند، رئیس جمهوری در تبعید یمن، مذاکره با حوثی‌ها را رد کرد.

عبد ربه منصور هادی گفت او در کنفرانس صلح یمن در ژنو، به جای مذاکره با شورشیان حوثی، در مورد چگونگی اجرای قطعنامه ۱۲۱۶ شورای امنیت در مورد کشورش گفتگو خواهد کرد.

با این حال، به نظر می رسد بیشتر یمنی‌ها و حتی برخی از شورشیان حوثی، به نتایج نشست ژنو خوشبین هستند. 

به گفته سفیر یمن در سازمان ملل متحد، قرار است کنفرانس صلح یمن، تا شش روز دیگر در شهر ژنو سوئیس برگزار شود.

با وجود آن که بیش از دو ماه از بمباران هوایی مواضع شورشیان حوثی یمن توسط ائتلافی به رهبری عربستان سعودی می گذرد، یکی از ساکنان صنعا، پایتخت یمن، معتقد است که باید از حضور غیریمنی‌ها در گردهمایی صلح یمن جلوگیری شود.

محمد العمری یکی از شهروندان یمن گفت «اگر یمنی‌هایی که در این منازعه درگیر شده‌اند در کنفرانس ژنو شرکت کنند، راه حلی برای برقراری صلح پیدا خواهد شد. اما متاسفانه کشورهایی هستند که تلاش می‌کنند بر سر انجام کنفرانس ژنو مانع ایجاد کنند.»

 یکی دیگر از ساکنان صنعا هم نسبت به پیآمدهای گردهمآیی ژنو خوشبین است، اما بدون نام بردن از کشور خاصی، در مورد خرابکاری برخی در این خصوص هشدار می دهد. 

شورشیان حوثی نیز پیشاپیش گفته‌اند، که در کنفرانس صلح ژنو شرکت خواهند کرد. آنها تا کنون پیش شرطی در این مورد اعلام نکرده‌اند.

ابراهیم عبیدی الحوثی، یکی از نمایندگان شورشیان حوثی در این مورد گفت: «ما از هر توافقی که در چارچوب تصمیمات سازمان ملل متحد و در یک کشور بیطرف انجام شود، استقبال می‌کنیم. ما در این مورد و نتیجه هر گفت و گویی موضعی قاطع داریم. بعلاوه، از هر گفتگویی، در ژنو و یا در جای دیگر، به شرطی که آینده و حاکمیت یمن را حفظ کند، حمایت می کنیم، زیرا خواستار بازگرداندن کشور به وضعیت پیش از تجاوز هستیم.»

بر اساس آمار آژانس امور آوارگان سازمان ملل متحد، جنگ یمن تا به حال به کشته شدن بیش از ۲ هزار نفر، و آوارگی نزدیک به ۳۰۰ هزار تن منجر شده است.