شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال بررسی پیش نویس قطعنامه ای در مورد یمن است. در این پیش نویس از حوثی ها که تسلیحات ارتش را مصادره کرده و عبد ربه منصور هادی الفضلی، رئیس جمهوری یمن را نیز در حبس خانگی قرار داده اند، خواسته شده ضمن آزاد کردن او، قدرت را به دولت قانونی تحویل دهند.

در همین حال، شورای همکاری های خلیج فارس، از سازمان ملل متحد خواست برای تثبیت اوضاع در یمن، نیروی نظامی اعزام کند. اما حوثی ها پیشاپیش مخالفت خود را با هر دو مورد اعلام کرده اند.

روز شنبه، شورای متشکل از کشورهای عرب خلیج فارس، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد اوضاع در یمن، امنیت کشورهای عضو شورا را نیز به خطر انداخته است.

دبیرکل سازمان ملل  متحد در اجلاس ویژه شورای امنیت گفت اول باید دولت قانونی یمن به قدرت بازگردانده شود.

بان کی مون گفت: «بحران خطرناکی در یمن ادامه دارد. عبد منصور ربه هادی، رئیس جمهوری، خالد بحاج نخست وزیر، و وزرای زندانی باید آزاد شوند. ولی بیش از هر چیز، باید به یمنی ها کمک کنیم تا مشروعیت حکومتشان را هر چه سریعتر بازسازی کنند.»

خالد حسین محمد علیمانی، سفیر دائم یمن در سازمان ملل متحد تلویحا با اندیشه مداخله نظامی احتمالی سازمان ملل در کشورش مخالفت کرد و گفت از «برادران عرب» در خلیج فارس انتظار می رود تا به منظور حفظ صلح در منطقه، از روند انتقال سیاسی یمن و مکانیسم های آن پیروی کنند.

بحران سیاسی یمن به کمبود گاز خوراک پزی و بنزین نیز دامن زده است. سازمان ملل متحد می گوید این بحران اوضاع یمن را بدتر کرده است.

جان گینگ، مدیر بخش همآهنگی کمک های انسانی سازمان ملل متحد می گوید «مردم یمن مدت ها در تنگنای شدید بوده اند، و حال، این دوره جدید از بی ثباتی سیاسی، در واقع، وضعیت آسیب پذیر کشور را وخیم تر کرده، و ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار یمنی، یعنی ۶۱ درصد جمعیت به کمک های غذایی نیاز دارند.»

تقریبا ده روز پیش، حوثی ها، حداقل کنترل پایتخت یمن را بدست آوردند و عبد منصور ربو هادی، رئیس جمهوری یمن و نخست وزیرش را در خانه های شان زندانی کردند.

جاناتان واندر کلاو، همآهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد در صنعا معتقد است امدادگران فهمیده اند که اگر برنامه ریزی دقیق و انعطاف لازم را داشته باشند، می توانند با مشکلات ناشی از کمبودها، مقابله کنند.  

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز که هفته گذشته به منطقه سفر کرده بود، عصر جمعه در افتتاحیه اجلاس ویژه شورای امنیت گفت یمن در برابر چشمان ما سقوط می کند، و جامعه جهانی نمی تواند در این خصوص بی تفاوت باشد.