دیدار رئیس جمهوری کره جنوبی با هیات کره شمالی و خواهر رئیس جمهوری آن کشور
دیدار رئیس جمهوری کره جنوبی با هیات کره شمالی و خواهر رئیس جمهوری آن کشور

در پی دعوت رسمی کره شمالی از مون جای این، رئیس جمهوری کره جنوبی، احزاب سیاسی در آن کشور واکنش های متفاوتی نشان داده‌اند.

حزب دمکراتیک به رهبری آقای مون، گفتگو با کره شمالی را اقدامی مهم برای برقراری صلح در شبه جزیره کره می‌داند، اما احزاب مخالف نسبت به نیات جنگ طلبانه کره شمالی هشدار داده‌اند.

المپیک زمستانی امسال در شهر کوهستانی پیونگ چانگ در کره جنوبی، در سایه تهدیدهای اتمی و موشکی کره شمالی آغاز شد.

همزمان، رهبر کره شمالی با قبول دعوت مون جای این، رئیس جمهوری کره جنوبی، هیاتی ارشد از جمله خواهرش را برای شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک به پیونگ چانگ فرستاد که تهاجم نرم نام گرفته است .

هیات اعزامی کره شمالی ، پس از این مراسم در دیداری با آقای مون، به طور رسمی از او برای انجام گفتگو در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی دعوت کرد.

سخنگوی آقای مون گفت که دو کره باید برای فراهم آوردن شرایطی که به این گفتگو بینجامد تلاش کنند. او بر از سرگیری هر چه زودتر گفتگوهای سه جانبه با کره شمالی و آمریکا تاکید گذاشت.

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا هر گونه نگرانی از بروز شکاف بین سئول و واشنگتن در برخورد با کره شمالی را رد کرده است.

هدر نائرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره این موضوع گفت: «آمریکا از حمایت متحدش دست نخواهد کشید و هیچ کس نمی‌تواند بین ایالات متحده و جمهوری کره و ایالات متحده و ژاپن، شکاف بیاندازد.»

خانم نائرت تاکید کرد بسیار طبیعی است که سئول و اشنگتن، گهگاهی از زوایای مختلف به تهدیدهای کره شمالی بنگرند.

برخی از تحلیلگران میگویند که سیاست سخت گیرانه واشنگتن برای فشار حداکثری بر کره شمالی ، با سیاست سئول برای تعامل مستقیم با همسایه شمالی اش می تواند به شکاف بینجامد.

ابرهام دنمارک، از موسسه ویلسون گفت: « شکاف واقعا می‌تواند پس از المپیک بروز کند. زمانی که کره جنوبی و آمریکا قرار است مانور نظامی مشترک برگزار کنند. اگر کره جنوبی بخواهد مانور را به تعویق بیاندازد و آمریکا مایل نباشد، ممکن است به ایجاد شکاف علنی بین سئول و واشنگتن منجر شود که کره شمالی احتمالاً می‌تواند از آن سوء استفاده کند.»

 مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا پیش از حضور در مراسم افتتاحیه المپیک در موزه یادمان یک ناو کره جنوبی که هشت سال قبل توسط کره شمالی منفجر شد، بر هدف مشترک سئول و واشنگتن برای پایان دادن به تحریکات نظامی پیونگ یانگ تاکید گذاشت.

او گفت: «ما تا زمانی که کره شمالی برای همیشه برنامه اتمی و موشک بالستیک خود را کنار نگذارد و دیگر آن را آغاز نکند، هدف مشترکی در مقابله با رژیم آن کشور داریم که نظامی گری اش در این منطقه دیده می‌شود.»

آمریکا و کره جنوبی پیشتر تصمیم گرفته بودند که تمرین نظامی مشترک را تا پایان المپیک به تعویق بیاندازند.