Navalny supporters protest his arrest, in Moscow
برخورد شدید پلیس روسیه با معترضان

وزارت خارجه ایالات متحده برخورد تند نیروهای امنیتی روسیه با معترضان به بازداشت رهبر مخالفان آن کشور و خبرنگارانی که تظاهرات آنها را پوشش می‌دهند محکوم کرد و خواستار آزادی همه آنهایی شد که تنها به دلیل استفاده از حقوق‌شان بازداشت شده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۴ بهمن در بیانیه‌ای گفت، پیش از رویدادهای امروز، دولت روسیه به دنبال سرکوب حق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان، از طریق آزار سازمان‌دهندگان اعتراض‌ها، تهدید شبکه‌های اجتماعی، و بازداشت‌ پیش‌دستانه شرکت‌کنندگان بالقوه در تظاهرات بود.

ند پرایس، با اشاره به این که اتفاقات در پی سال‌ها سخت‌تر کردن محدودیت‌ها و اقدامات علیه جامعه مدنی، رسانه‌های مستقل، و مخالفان سیاسی در روسیه رخ می‌دهد، گفت ما از مسئولان روس می‌خواهیم همه آنهایی را که بابت استفاده از حق جهانی خود بازداشت شده‌اند آزاد کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه شد و خاطر نشان کرد ایالات متحده در دفاع از حقوق بشر – چه در روسیه و چه هر جای دیگر که در معرض تهدید باشد، شانه به شانه متحدان و شرکای خود می‌ایستد.

روز شنبه ده ها هزار نفر در سراسر روسیه با آمدن به خیابان‌ها خواستار آزادی ناوالنی شدند و پلیس روسیه علاوه بر بازداشت همسر ناوالنی و دستیاران او تعداد زیادی از معترضان را دستگیر کرد. 

Police detain a man during a protest against the jailing of opposition leader Alexei Navalny in Moscow, Russia, Saturday, Jan…
ده‌ها هزار نفر در روسیه خواستار آزادی آلکسی ناوالنی شدند؛ بازداشت همسر ناوالنی و بیش از هزار معترض دیگر
همسر آلکسی ناوالنی، مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان تظاهرات گسترده روز شنبه ۴ بهمن بازداشت شد.