باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در حاشیه هفتاد و یکمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار و دریاره طیفی از مسائل گفت‌وگو کردند.

این دیدار در حالی است که آنها در چند سال اخیر گذشته بر سر برخی مسائل - از جمله مذاکرات هسته‌ای ایران و شهرک سازی های اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطینی - اختلاف نظر شدید پیدا کرده بودند.

بنا بر اعلام کاخ سفید، دیدار امروز احتمالا آخرین دیدار دو رهبر پیش از پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در ژانویه ۲۰۱۷ است.

هرچند اوباما و نتانیاهو درباره بازی گلف و همچنین تعطیلات آینده، در مقابل خبرنگاران با یکدیگر شوخی کردند، با این حال، آقای اوباما به مخالفت خود با افزایش ساخت و سازهای اسرائیل در سرزمین های اشغالی اشاره مختصری کرد. این مخالفت زمانی ابراز شد که خبرنگاران هنوز اجازه داشتند در ابتدای جلسه دیدار دو مقام بمانند.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که واشنگتن نگران فعالیت های شهرک سازی اسرائیل است، گفت ایالات متحده می خواهد به اسرائیل کمک کند که پیگیر صلح باشد. به گفته یک مقام ارشد دولت اوباما، او زمانی که دیدار حالت خصوصی پیدا کرد، مخالفت خود در این زمینه را محکم تر بیان کرد و گفت آمریکا عمیقا نگران این اقدامات اسرائیل و آینده صلح خاور میانه است.

به گفته یک مقام آگاه، بنیامین نتانیاهو در واکنش، این اظهار نظر باراک اوباما را به چالش کشید.

به گفته مقاماتی که بعد از این دیدار با خبرنگاران صحبت کردند، موضوع توافق هسته‌ای با ایران در ملاقات امروز که حدود نیم ساعت طول کشید، مطرح نشد.