بهنام طالبلو پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها - آرشیو
بهنام طالبلو پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها - آرشیو

بهنام طالبلو پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها  می‌گوید غرب برای زندگی شهروندانش ارزش قائل است اما جمهوری اسلامی با سوءاستفاده از این ارزش غرب، از ابتدای انقلاب سعی دارد با گروگانگیری به غرب فشار بیاورد.

آقای طالبلو شنبه در گفتگوی تلفنی با صدای آمریکا۳۶۵ گفت امیدوارم ابراز دیپلماسی خاموش نظیر آنچه برای آزادی ژیو وانگ روی داد، به آزادی دیگر گروگان‌ها از ایران نیز بیانجامد.

وی افزود: رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در زمانی که فرستاده آمریکا در امور بازگرداندن گروگانها بود، در آزادی کشیش آمریکایی از ترکیه نقش داشت. امیدوارم دیگر گروگان‌های آمریکایی نیز با این دیپلماسی خاموش آزاد شوند و به خانه بازگردند. 

 

بنا به گزارش رسانه های آمریکا، شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ «ژیو وانگ» که شهروند ایالات متحده است، با ‌هواپیمای دولت سوئیس از تهران به زوریخ منتقل شد. در زوریخ برایان هوک شخصا به استقبال او رفت.

ژیو وانگ دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه پرینستون برای تحقیق درباره دوره قاجار در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد اما در تابستان آن سال توسط جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد. جمهوری اسلامی ایران آقای وانگ را به اتهام جاسوسی در پوشش تحقیق دانشگاهی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. خانواده آقای وانگ می گویند وی در ایران مشغول تحقیق برای پایان‌نامه دکترایش بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش بعد از کسب آزادی ژیو وانگ آمریکایی زندانی در ایران گفت دولت او با بازگرداندن تمام شهروندان آمریکایی که بطور نادرست در خارج از آمریکا اسیر هستند، ادامه خواهد داد.

Telegram Banner