نشریه اینترنتی «نشنال» در گزارشی نوشت: تیم لِندِرکینگ، معاون مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور خلیج فارس، سه هفته گذشته را درگیر دیپلماسی منطقه ای بوده است تا زمینه اجلاسی را به میزبانی آمریکا فراهم کند. قرار است در این فرایند، «اتحاد استراتژیک خاورمیانه» موسوم به «مِسا»، ایده ای شبیه یک «ناتو عربی»، آغاز به کار کند.

تیم لِندِرکینگ می گوید این اتحاد علاوه بر کشورهای عضو «شورای همکاری خلیج فارس» شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، بحرین، قطر و عمان، همچنین ایالات متحده آمریکا، مصر و اردن را در بر می گیرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، میزبان نشستی با «شورای همکاری خلیج فارس» و ۲ کشور دیگر خواهد بود تا مقدمات اجلاس ژانویه آماده شود.

لندرکینگ در مصاحبه ای می گوید: «این ایده از اجلاس ریاض در سال ۲۰۱۷ نشات گرفت. در آن جا همه توافق کردند که آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس سالانه دیدار کنند.» این اتحاد بر مبنای توافقی امنیتی، اقتصادی و سیاسی کشورهای عضو را به هم پیوند می زند.

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید تهدیدهای موجود در خلیج فارس شامل ایران، نگرانی های سایبری، حملات به زیرساخت ها و هماهنگی در مدیریت مناقشات از سوریه تا یمن به عنوان بخشی از دستور کار «مِسا» عنوان شده است.

مقام ارشد دولت آمریکا تائید کرده است که ایالات متحده بخشی از این اتحاد خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.