نقشه ای از موقعیت داعش در شمال عراق.
آرایش نیروهای عراقی و کرد در آستانه حمله به موصل

در آستانه عملیات نیروهای عراقی برای باز پس گیری شهر موصل در عراق از دست داعش، ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده آمریکا حملات هوایی به این شهر را افزایش داده است.

آسوشیتدپرس گزارش داد در یک هفته اخیر ۵۰ حمله هوایی علیه مواضع دولت اسلامی موسوم به داعش در شهر موصل و اطراف آن صورت گرفته است.

افزایش حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا در حالی است که از دو هفته پیش نیروهای عراقی آخرین مواضع داعش در اطراف موصل را آزاد کردند و خود را برای عملیات آزاد سازی این شهر از دست داعش آماده می کنند.

ژنرال جان دوریان، سخنگوی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا تایید کرد که حملات هوایی به موصل افزایش یافته است.

شهر موصل در شمال عراق و در ساحل غربی رود دجله قرار دارد که از سال ۲۰۱۴ به اشغال نیروهای داعش در آمد. این گروه موصل را مرکز خود در عراق نامید.

نیروهای عراقی و ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا تاکنون چندین شهر از جمله  الرمادی و فلوجه را از دست نیروهای داعش خارجه کرده اند اما عملیات موصل هنوز انجام نشده است.

برخی کارشناسان نظامی به صدای آمریکا گفته اند آزاد سازی این شهر که مقر داعش در عراق محسوب می شود، کار آسانی نیست.

​​

از سوی دیگر رویترز گزارش داد که نیروهای عراقی از سه محور به سمت شهر موصل قصد حمله دارند.

پیشتر  محمد ابراهیم البیاتی رئیس کمیته امنیتی شورای استان نینوا اعلام کرد: نیروهای زیادی به دروازه های موصل وارد شده اند. این نیروها در سه محور الخازر در شمال شرق موصل، محور سد در شمال شهر و محور جنوبی در نزدیکی پایگاه القیاره مستقر می شوند.

عراق می گوید آماده حمله به موصل است.

​​ژنرال جان دوریان، سخنگوی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا به آسوشیتدپرس گفت، طی روزهای گذشته آموزش نیروهای ارتش عراق در وادی نهر فرات به پایان رسیده و ۲۳۰ کیلومتر از منطقه واقع میان بغداد و حدیثه برای شروع عملیات موصل آزاد و پاکسازی شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif