هفته آینده رهبران جهان برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گردهم می‌آیند. انتظار می‌رود بحث درباره جنگ سوریه و بحران پناهندگان سوری اجلاس امسال این نهاد بین المللی را تحت الشعاع قرار دهد.

رهبران جهان می‌خواهند از گسترش جنگ سوریه به ویژه مهاجرت موج انسانها به کشورهای همسایه و اروپا جلوگیری کنند و دو نشست مجمع بر این مسایل تمرکز دارد. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل میزبان نشست اول در روز دوشنبه است.

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید: "کشورهای بیشتری باید تعداد بیشتری از مردمی را که ناچار به ترک خانه خود شده اند اسکان دهند. و همه در همه جا باید علیه دشمنی که بسیاری از پناهندگان و مهاجران و جوامع اقلیت‌ها با آن روبرو هستند بایستند."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز میزبان نشست دوم در روز سه شنبه است.

شبا کراکر، معاون وزیر خارجه می‌گوید: "ما انتظار داریم که نشست به تعهدات عمده جدید و پایدار نسبت به درخواست بشردوستانه سازمان ملل و برنامه گسترش اسکان پناهندگان و یا یک مسیر قانونی جایگزین برای پذیرش آنها منجر شود."

ولی در مورد اینکه مجمع کار بیشتری برای بهبود شرایط جنگ و آوارگان سوریه خواهد کرد تردید وجود دارد.

ریچارد گوان از دانشگاه کلمبیا معتقد است: "تنها راه حل بحران سوریه توافق سیاسی است. اطمینان دارم صحبتهایی در مجمع صورت خواهد گرفت ولی ولادیمیر پوتین به مجمع نخواهد رفت و بدون حضور پوتین صحبت جدی در مورد سوریه امکان پذیر نیست."

آمریکا و روسیه اوایل ماه جاری در مورد آتش بس و رساندن کمک به سوریه توافق کردند و هر دو، طرح همکاری برای هدفگیری تروریستها از جمله داعش را دارند. موفقیت و یا شکست این توافق احتمالا مذاکرات نیویورک را شکل می‌دهد.

شورای امنیت چهارشنبه نشستی با هدف تمرکز بر سوریه خواهد داشت. ولی انتظارات برای نتایج کم است.

آقای گوان می‌گوید: "واقعیت اینست که تصمیمات در مورد سوریه در واشنگتن اتخاذ می‌شود نه در شورای امنیت."

​​باقی هفته، وقت مجمع با سخنرانی رهبران دیگر پر می‌شود.

رهبران مهمی مانند ولادیمیر پوتین، شی جین پینگ و آنگلا مرکل در این اجلاس غایب خواهند بود. برای باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا نیز این اجلاس نهایی است و احتمالا میراث خود را در سخنرانی مطرح می‌کند.

همچنین این آخرین اجلاس در دوره ده ساله بان کی مون به عنوان دبیر کل سازمان ملل خواهد بود.