عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

روسیه عصر دوشنبه یک قطعنامه پیشنهادی در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران را، که از ناتوانی تهران در جلوگیری از دسترسی شورشیان حوثی یمن به تسلیحات ایرانی انتقاد کرده است، وتو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با این حال پانزده عضو شورای امنیت قطعنامه دیگری را در مورد جنگ یمن – که مسکو پیشنهاد کرده و در آن نامی از ایران برده نشده است، به اتفاق آرا تصویب کردند.

شورای امنیت قرار بود امروز به پیش‌نویس دو قطعنامه پیشنهادی روسیه و بریتانیا درباره جنگ یمن رای بدهد؛ که در قطعنامه بریتانیا از ایران به عنوان ناقض تحریم تسلیحاتی یمن نام برده شده بود.

قطعنامه بریتانیا که از حمایت آمریکا و فرانسه - دو عضو دیگر دائم شورا برخوردار بود، با اشاره به نقش ایران در ارسال سلاح به شیعیان حوثی در یمن، این اقدام تهران را نقض تحریم های یمن دانسته است.

بریتانیا پیشتر در پیش نویس قطعنامه پیشنهادی خود خواستار محکومیت تهران شده بود، اما برای جلوگیری از وتوی روسیه، آن بخش حذف شد و به جای آن  تاکید شد که تهران از قطعنامه های شورای امنیت پیروی نکرده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل پیشتر برخی اعضای دائم دارای حق وتو در شورای امنیت را متهم کرد پس از «جنایتکارانی» که در برخی نقاط دنیا مردم را به کشتن می دهند، دومین مسئول نقض حقوق بشر در آنجا هستند.

در حالی دو قطعنامه امروز در شورای امنیت به بحث گذاشته شد که نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل از مدت ها پیش بر نقش ایران در حمایت گروه های تروریستی خاورمیانه تاکید داشت و خواستار برخورد با جمهوری اسلامی بود.

هرچند کارشناسان سازمان ملل ده روز پیش بر ارسال موشک و تسلیحات از سوی ایران گواهی دادند، اما مسکو این ادعا را رد کرده و می گوید یافته های این کارشناسان دلیل کافی برای ارسال سلاح توسط ایران به حوثی‌های یمن نشان نمی دهد.