نیکولای ملادنوف نماینده ارشد سازمان ملل متحد گفت گروه میانجی‌گر چهارگانه همچنان عقیده دارد راه حل دو کشور مستقل در کنار هم، بهترین راه رسیدن به صلح است.
نیکولای ملادنوف نماینده ارشد سازمان ملل متحد گفت گروه میانجی‌گر چهارگانه همچنان عقیده دارد راه حل دو کشور مستقل در کنار هم، بهترین راه رسیدن به صلح است.

نماینده ارشد سازمان ملل متحد در امور خاور میانه، هشدار داده است با ادامه شهرک سازی و مصادره زمین‌های فلسطینی، و همچنین نبود وحدت در میان فلسطینیان، راه حل موسوم به "دو کشوری" برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها از دست می‌رود .

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکولای ملادنوف روز پنجشنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت موج جاری خشونت که اسرائیلی‌ها و فلسطینیان را از هم جدا می‌کند، عامل دیگری است که راه حل تشکیل دو کشور مستقل کنار هم را به خطر می‌اندازد.

او در ادامه گفت که گروه چهارگانه میانجی‌گری در خاور میانه – شامل سازمان ملل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و روسیه – همچنان بر این عقیده است که راه حل دو کشوری بهترین راه رسیدن به صلح است و بر تلاش‌ها خود برای شکستن بن بست سیاسی می‌افزاید.

آقای ملادنوف، هماهنگ کننده ویژه روند صلح خاور میانه، همچنین گفت اعضای این گروه گزارشی را آماده می‌کنند که وضع را بررسی می‌کند، خطراتی که برای راه حل دو کشوری وجود دارد را روشن می‌سازد و توصیه‌هایی نیز برای پیشرفت آن ارائه می‌دهد.

به گفته او، با کشته شدن ۳۰ اسرائیلی و ۱۹۸ فلسطینی در موج خشونت‌های شش ماه گذشته، وقت آن رسیده است که سازمان ملل به فلسطینی‌ها بگوید چاقوکشی در خیابان و ستودن و بزرگنمایی خشونت در رسانه‌ها، منجر به تشکیل یک کشور فلسطینی نخواهد شد.

او اضافه کرد، اسراییل نیز باید بفهمد "ساختن دیوارهای بیشتر، بازداشتگاه، تخریب‌های تنبیهی و محدود ساختن رفت و آمد مردمی را که احساس می‌کنند به صورت گروهی تحقیر و مجازات می‌شوند، خشمگین می‌سازد."

نیکولای ملادنوف در ادامه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست با تاکید بر این که راه حل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین در کنار یکدیگر، که به عقیده او بهترین راه به سوی صلح است، نقش مهم‌تری ایفا کند.