بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، و ایالات متحده از آزادی و تبادل زندانیان در شرق اوکراین، که صحنه شش سال جنگ مسلحانه بوده است، استقبال کردند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت امیدوار است این اقدام بشردوستانه در آستانه عید پاک ارتدوکس «گامی مثبت به سوی پیشرفت بیشتر از جمله یک آتش بس دائم باشد.»

پیتر استانو، سخنگوی امور خارجی و سیاست های امنیتی اتحادیه اروپا، تاکید کرد: «اجرای کامل توافق های مینسک تنها راه به سوی یک راه حل صلح آمیز و پایدار برای مناقشه در شرق اوکراین است.»

وی افزود که «روسیه و تشکیلات مسلح مورد حمایت اش باید از آزادی تحرک برای ماموریت ویژه نظارتی سازمان همکاری و امنیت اروپا در خط تماس اطمینان حاصل کنند» و اجازه دسترسی نهادهای بشردوستانه شامل کمیته بین المللی صلیب سرخ به افراد کماکان در بازداشت را بدهند.

اتحادیه اروپا مجددا از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین قویا حمایت کرد.

وزیران خارجه فرانسه و آلمان در بیانیه ای مشترک آزادی و مبادله زندانیان را پیشرفتی چشمگیر در اجرای توافقات مینسک و نتایج اجلاس پاریس در دسامبر ۲۰۱۹، در راستای حفظ آتش بس، پاکسازی مین ها، گشایش گذرگاه های جدید، و تعیین مناطق جدید ترک مناقشه توصیف کردند.

سفارت ایالات متحده در اوکراین در توئیتی از این تحول استقبال کرد و از ادامه تلاش های دولت اوکراین برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز برای مناقشه ناشی از تحریک روسیه در آن کشور تمجید کرد.

سفارت آمریکا در کی یف از روسیه خواست به فوریت تمام دیگر اوکراینی های زندانی را آزاد کرده و نیروهایش را به طور کامل از سرزمین اوکراین خارج کند.

تبادل زندانی در روز پنج شنبه سومین مبادله از آغاز ریاست جمهوری ولودمیر زلنسکی در سال گذشته است. این مناقشه که از سال ۲۰۱۴ شروع شد منجر به مرگ بیش از ۱۴ هزار نفر شده و به تنش میان روسیه و غرب دامن زده است.

Telegram Banner