سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد
سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در مورد قطعنامه ای که سرنگون کردن هواپیمای مسافربری مالزی در آسمان اوکراین را محکوم می کند، رای می گیرد. این قطعنامه تقاضا می کند کسانی که اقدام به شلیک موشک به هواپیما کرده اند، مسوول شناخته شوند و گروه های مسلح در شرق اوکراین صحنه سقوط هواپیما را دستکاری نکنند.

یک دیپلمات که مایل به افشای نامش نبود به خبرگزاری رویترز گفت روسیه در مورد پیش نویس این قطعنامه که استرالیا آن را تهیه کرده با دیگر اعضای شورای امنیت وارد مذاکره شد، اما مشخص نیست که این کشور از نسخه نهایی قعطنامه نیز حمایت کند.

استرالیا ۲۸ نفر از شهروندانش را در سقوط این هواپیما از دست داد.

خبرگزاری رویترز می گوید در پیش نویس اولیه «شلیک» به هواپیما آمده بود در حالی که در اقدامی برای مصالحه با مسکو، کلمه شلیک به هواپیما به «سقوط» هواپیما تغییر کرده است.

هواپیمای مسافربری مالزی با ۲۹۸ سرنشین از آمستردام در هلند به کوالالامپور، پایتخت مالزی می رفت.

اوکراین و متحدان غربی اش مسکو را متهم می کنند که از تجزیه طلبان شرق اوکراین حمایت می کند. مسکو این اتهام را رد می کند و می گوید تلاش اوکراین برای پایان دادن به نا آرامی ها از طریق نظامی وضعیت را بدتر کرده است.

مسکو دست داشتن در شلیک به هواپیمای مالزی را تکذیب کرده و ارتش اوکراین را متهم کرده است.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز یکشنبه به طور مشخص و با اعلام جزئیات روسیه را متهم کرد که به جدایی طلبان سیستم ضد هوایی پیشرفته ای داده است که از آن سیستم برای شلیک به هواپیمای مسافربری مالزی نیز استفاده شده است.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از شورشیان حامی مسکو در شرق اوکراین خواست با بازرسان بین المللی همکاری کنند و تحقیقات بین المللی نباید بدون بررسی دقیق نتیجه گیری کند.

پیش نویس قطعنامه شورای امنیت که روز دوشنبه مورد رای گیری قرار می گیرد خواستار آن می شود که همه افراد مسوول این رخداد محاکمه شوند و همه کشورها در این راستا کاملا همکاری کنند.

پیش نویس قطعنامه همچنین در مورد گزارش های مربوط به دسترسی «ناکافی» و محدود به صحنه سقوط هواپیما ابراز نگرانی عمیق کرده و خواستار رعایت حرمت اجساد سرنشینان هواپیما شده است.