پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین
پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین

سه روز پس از توافق کی‌یف و شورشیان جدایی‌طلب اوکراین برای آغاز دور جدیدی از آتش‌بس در مناطق شرقی آن کشور ، رئیس جمهوری اوکراین گفت آتش‌بس میان نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان برای نخستین بار است که بطور «واقعی» برقرار شده و رعایت می‌شود.

پترو پوروشنکو روز جمعه با بیان این که ۲۴ ساعت بدون هیچ خشونت و مرگ سربازان و غیرنظامیان را گذراندیم، این تحول را بسیار مهم دانست و گفت ادامه آتش‌بس «گامی بلند به سوی صلح و امنیت در اوکراین خواهد بود.»

آقای پوروشنکو که در دومین روز از دیدار سه روزه خود از استرالیا در سیدنی سخن می‌گفت، روز سه‌شنبه در تلاشی جدید برای احیای توافقنامه آتش‌بس که در روز پنجم سپتامبر (۱۴ شهریور) به امضای طرفین رسید، ترک مخاصمه اعلام کرد و گفت دو طرف توافق کرده‌اند تا سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند.

رئیس جمهوری اوکراین روز پنجشنبه از روسیه خواست نیروهای نظامی خود را از مناطق شرقی اوکراین خارج کند، و گفت واقعیت این است که مسکو با مشارکت در جنگی که آن را «غیرطبیعی» نامید، مرتکب اشتباهی تاریخی می‌شود. وی در ادامه افزود اگر روسیه مرز خود با اوکراین را ببندد، صلح و ثبات ظرف چند هفته برقرار خواهد شد.

دولت اوکراین روز چهارشنبه مذاکرات صلح، که انتظار می‌رفت در روز جمعه در بلاروس برگزار شود، را رد کرد و گفت شورشیان جدایی‌خواه علاقه ای به حل بحران از راه گفتگو ندارند. هنوز مشخص نیست آیا آتش‌بس جدید این تصمیم را تغییر خواهد داد یا خیر.