رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه

با وجود اطمینان های کاخ سفید در مورد استفاده نکردن نیروهای آمریکایی از علائم و نشانه های یکی از گروه های کرد در سوریه رئیس جمهوری ترکیه به انتقاد خود از آمریکا ادامه می دهد.

مستشاران آمریکایی در هنگام آموزش و کمک های مشورتی به نیروهای حفاظت از مردم کرد در سوریه گاه از علائم نظامی آن گروه استفاده کرده اند، و رئیس جمهوری ترکیه نیز روز شنبه در سخنانی در ایالت  عمدتا کردنشین دیار بکر، این اقدام را محکوم کرد.

اردوغان گفت: "حزب کارگران کردستان، حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، واحدهای حفاظت از خلق کرد، و داعش ... اصلا فرقی با هم ندارند و همه آنها سازمان های تروریستی اند. من این حرف را در دیاربکر می گویم، و حمایت آمریکا از حزب اتحاد دموکراتیک و واحدهای حفاظت از خلق کرد را محکوم می کنم.  این قولی نبود که به ما دادند.  من اعتقاد دارم که سیاست باید با صداقت توام باشد.  بنابراین، دوستان ما و متحدان ما در ناتو نمی توانند و نباید نیروهای شان را با علائم و نشانه های واحدهای حفاظت از خلق کرد به سوریه بفرستند."     

روز جمعه سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد نیروهای آمریکایی مجاز نیستند از علائم و نشانه های نظامی واحدهای حفاظت از خلق کرد که با شبه نظامیان داعش می جنگند، استفاده کنند، و به آنها اکیدا دستور داده شده که از انجام این کار خودداری کنند.