پاپ و اردوغان هنگام عبور از برابر گارد احترام در کاخ ریاست جمهوری ترکیه
پاپ و اردوغان هنگام عبور از برابر گارد احترام در کاخ ریاست جمهوری ترکیه

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، حملات گروه دولت اسلامی به مسیحیان و دیگر اقلیت های مذهبی در عراق و سوریه را محکوم کرد و از رهبران مسلمانان خواست موضع نیرومندتری علیه تندروهایی که، به گفته او، مذهب را برای توجیه تروریسم تحریف می کنند، برگزینند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پاپ روز جمعه وارد آنکارا شد و بارجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و مقامات ارشد ترکیه ملاقات کرد. او در پیامی که سعی داشت متوازن باشد، بار دیگر تاکید کرد استفاده از نیروی نطامی برای متوقف سا ختن پیشروی تندروها موجه است، اما خواهان گفت و شنود بیشتر بین مسیحیان، مسلمانان و پیروان تمام ادیان برای پایان دادن به بنیادگرایی شد.

پاپ، که در کاخ جدید ریاست جمهوری ترکیه سخن می گفت، اظهار داشت « با تعصب و بنیادگرائی، و نیز هراس های بی منطق که به سوء تفاهم و تبعیض دامن می زند، باید با همبستگی تمام مومنین برخورد شود.»

پاپ فرانسیس اقدامات ترکیه در پناه دادن به حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار آواره جنگ داخلی سوریه را ستود و گفت جامعه بین المللی از نظر اخلاقی متعهد است به آنکارا برای تامین نیازهای آنها کمک کند.

آسوشتیدپرس می گوید سفر سه روزه پاپ به ترکیه درحالی صورت می گیرد که کشور چگونگی پاسخ به پیشروی گروه دولت اسلامی را درحالی که آمریکا می خواهد آنکارا بیشتر درائتلاف بین المللی درگیر شود، بررسی می کند.

ترکیه گروه را متهم کرده براسلام سایه افکنده است و می گوید کشورهای مسلمان وظیفه دارند علیه نگرش های رادیکال آن بایستند. اردوغان در جلسه دیدار با پاپ از افزایش هراس از اسلام در غرب شکایت کرد و گفت پیشداوری علیه مسلمانان به تقویت گروه های اسلامی افراطی در خاورمیانه و آفریقا کمک می کند.

اردوغان ابراز امیدواری کرد دیدار پاپ از ترکیه به تحکیم مناسبات بین مسیحیان و مسلمانان کمک کند.