فیگن یوکسِکداغ قائم مقام رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها - آرشیو
فیگن یوکسِکداغ قائم مقام رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها - آرشیو

خبرگزاری دولتی ترکیه روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد که با تایید محکومیت یکی از رهبران یک حزب طرفدار کردها در دادگاه تجدیدنظر در ارتباط با یک پرونده مرتبط با تروریسم، وی کرسی خود را در پارلمان از دست داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیترس به نقل از آناتولی، فیگن یوکسِکداغ قائم مقام رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها در سال ۲۰۱۳ به جرم دخالت در تبلیغات تروریستی محکوم شده بود، و اکنون این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

این در حالی است که به دنبال کودتای نافرجام تیر ماه گذشته و تشدید سرکوب منتقدان، انتقادهایی علیه دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، که خود را برای برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی آماده می‌کند، مطرح شده است.

نیروهای امنیتی ترکیه آبان ماه گذشته، خانم یوکسِک‌داغ و صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب، را به همراه ۹ نماینده دیگر پارلمان ترکیه بازداشت کردند.

آقای دمیرتاش، که به رهبری یک سازمان ترور، مداخله در تبلیغات ترور، و جرائم دیگر متهم شده بود، اواخر دی ماه به ۱۴۲ سال، و خانم یوکسکداغ به ۸۳ سال زندان محکوم شدند.

دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را به ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه ( پ ک ک) مرتبط می داند. پ ک ک این اتهام را رد می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif