رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه امید برای پیشرفت با اروپا در معامله ای جهت مهار مهاجران را بازهم کاهش داد و گفت آنکارا قوانین ضد تروریسم خود را فقط به خاطر رعایت شرایط اتحادیه اروپا تغییر نخواهد داد.

اتحادیه اروپا از کشورهای عضو درخواست کرده است ترک ها را در مقابل موافقت آنکارا با متوقف ساختن مهاجران از رسیدن به اروپا، از ویزای مسافرت معاف کنند، اما گفت ترکیه باید برخی از قوانین خود را تغییر دهد، و از جمله قوانین ضدتروریستی را با معیارهای اتحادیه اروپا منطبق کند.

اردوغان روز شنبه در جمع طرفدارانش در شهر ملطیه در شرق آناتولی گفت "کسانی که از ترکیه می خواهند قوانین مرتبط با تروریسم را تغییر دهد، نخست باید چادرهای تروریست ها را که در خارج از پارلمان اتحادیه اروپا برپا شده است جمع کنند."

اشاره او به مقامات بلژیک بود که به طرفداران حزب کارگران کردستان ترکیه اجازه دادند محلی برای اعتراض در خارج از ساختمان پارلمان، که اجلاس عالی اتحادیه اروپا و ترکیه در آن تشکیل شده بود، ایجاد کنند.

مسافرت بدون ویزا بزرگترین مزیت معامله آنکارا و اتحادیه اروپا برای بسیاری از ترک ها است ، اما در گرو پای بندی ترکیه به توافقی است که به کاهش جریان آوارگان و مهاجران از طریق سواحل آن کشور کمک کرده است.

سرپرستی مذاکرات با اتحادیه اروپا را محمد داوود اوغلو نخست وزیر برعهده داشت ، ولی کناره گیری او قدرت اردوغان را که در گذشته از اتحادیه اروپا انتقاد کرده است تقویت می کند.

گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند ترکیه از قوانین ضد تروریستی برای خاموش کردن نارضایی، از جمله بازداشت روزنامه نگاران و دانشگاهیان منتقد دولت استفاده کرده است . اما آنکارا اصرار دارد که این قوانین برای نبرد با پیکارجویان کرد در داخل و تهدید دولت اسلامی در سوریه و عراق اساسی است.

اردوغان همچنین اغلب غرب را متهم کرده است به اندازه کافی از ترکیه برای پناه دادن بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار آواره از آغاز جنگ داخلی سوریه حمایت نمی کند.