هواپیماهای ترکیه روز سه شنبه اهداف گروه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) را در جنوب شرق این کشور بمباران کردند. به گزارش خبرگزاری ها، ارتش ترکیه نیز اعلام کرد سه سرباز این کشور در دو حمله جداگانه شورشیان کشته شدند.

به گزارش رویترز جت های F-۱۶ ترکیه در حمله ای ۳۵ دقیقه ای مواضع پ‌ک‌ک را در «داغلی جا» در استان حکاری، نزدیک مرز عراق بمباران کردند. این منطقه کوهستانی، پایگاهی نسبتا امن برای شورشیان شده است.

حملات هوایی پس از آن صورت گرفت که دو سرباز ترکیه با انفجار مین کنترل از راه دور در استان شرناق کشته شدند.

بلافاصله پس از حمله هوایی ارتش ترکیه، یک سرباز دیگر این کشور در حمله ای به یک ایست بازرسی در استان شرناق کشته و یک سرباز دیگر مجروح شد. این حمله با آر.پی.جی صورت گرفت.

در همین حال اتحادیه اروپا و آمریکا، ترکیه را به خویشتنداری در حملات هوایی شدید علیه شورشیان کرد فراخوانده اند.

هر دو روز سه شنبه گفتند آنکارا حق دارد از خود در برابر حملات حزب کارگران کردستان در جنوب شرقی ترکیه و شمال عراق دفاع کند. اما یوهانس هان، کمیسر توسعه اتحادیه اروپا گفت پاسخ ترکیه «باید مناسب و هدفمند باشد و به هیچوجه گفت و شنود سیاسی دمکراتیک را به خطر نیاندازد.»

وزارت امور خارجه آمریکا از پ‌ک‌ک خواست خشونت را محکوم کند و به مذاکره با دولت ترکیه باز گردد، اما همچنین گفت آنکارا در پیکار هوایی باید به گونه ای«متناسب پاسخ دهد.»

حزب کارگران کردستان از سال ۱۹۸۴ با دولت مرکزی ترکیه می جنگد. تخمین زده می شود که تا کنون ۴۰ هزار تن کشته شده اند.