این عکس را یکی از سایت های محلی از حضور تانک ها در آنکارا منتشر کرده است.

کودتای گروهی از نیروهای ارتشی علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شکست خورد. نیروهای امنیتی و پلیس شش هزار نفر را در ارتباط با کودتا بازداشت کرده اند. رئیس جمهوری از احتمال بررسی اعدام کودتاچیان سخن گفته است.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه در استانبول وعده داد نهادهای کشور را از "ویروس" حامیان فتح الله گولن که باعث کودتا شد پاک کند. تصویر: افراد سربازان متهم به دست داشتن در کودتا را با خود می برند.

 

​​فرمانده عالی رتبه پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه به همراه ۹ نظامی دیگر از جمله فرمانده پلیس پایگاه به اتهام دست داشتن در کودتا بازداشت شدند. پایگاه اینجرلیک مورد استفاده آمریکا و دیگر اعضای ائتلاف علیه داعش است.

پایگاه هوایی اینجرلیک

​​فتح الله گولن در گفت و گویی با صدای آمریکا گفت که دولت برگزیده ترکیه باید تحت تمامی شرایط محترم شمرده شود.شماری از ساکنان شهر ناآرام کردنشین دیاربکر روز شنبه در حمایت از اردوغان به خیابان ها آمدند و شکست کودتا را جشن گرفتند.فتح الله گولن، روحانی ترک ساکن آمریکا که اردوغان او را متهم به دست داشتن در کودتا کرده می گوید: "این داستانی است که گفته شده. اما فرد مومنی مانند من، نمی تواند بدون شواهد به کسی اتهام وارد کند. این دروغ است  و من برای این اتهام دروغ به خدا پناه می برم."

فتح اﻟله گولن روحانی اهل ترکیه مقیم آمریکا که زمانی یار رجب طیب اردوغان محسوب می شد و اکنون منتقد او _ آرشیو

​​صلاح الدین دمیرتاش یکی از رهبران حزب هوادار کردها، حزب دمکراتیک خلق، گفت حزبش در مخالفت با کودتاهای نظامی یک موضع اصولی دارد و کودتای جمعه شب را محکوم می کند. هشتا و پنج هزار مسجد در ترکیه در مخالفت با کودتا در ساعت ۱۲ ظهر مراسم دعا به جای آوردند. وضعیت استانبول و آنکارا همچنان متشنج گزارش شده است. در چند شهر ترکیه درگیری های پراکنده ای روی داده است. رسانه های ترک می گویند در یک پادگان بزرگ بیرون آنکارا درگیری شدیدی گزارش شده است. گمان می رود این پادگان، از مناطق تحت نفوذ حامیان کودتا علیه رجب طیب اردوغان بوده است.سخنگوی جان کری می گوید وزیر خارجه آمریکا ضمن اعلام حمایت از دولت ترکیه به همتای ترک خود گفته است هرگونه اتهام علنی که آمریکا نقشی در کودتا داشته غلط و برای روابط دوجانبه مضر است.

جان کری در دانشگاه رایس، تگزاس

​​در چند شهر ترکیه درگیری های پراکنده ای روی داده است. اما رسانه های ترک می گویند در یک پادگان بزرگ بیرون آنکارا درگیری شدیدی گزارش شده است.شرایط استانبول و آنکارا و چند شهر دیگر همچنان تا حدی متشنج گزارش شده است.آمار کشته شدگان کودتای نافرجام در ترکیه تا شنبه شب ۲۶۵ نفر گزارش شد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که هنوز در استانبول است روز یکشنبه در مراسمی برای کشته شدگان کودتا حاضر شد. گارد مجهز به مسلسل او را همراهی می کرد.

مراسم بزرگداشت تعدادی از کشته شدگان کودتا با حضور اردوغان در استانبول برگزار شد.

​​

 مقامات ترکیه گفتند حدود ۶ هزار نفر را در ارتباط با کودتا بازداشت کرده اند. آنها می گویند در میان افراد دستگیر شده، قضات و افسران ارتش حضور دارند. سربازان بیشتری نیز روز یکشنبه بازداشت شدند.۲۴ ساعت پس از کودتا هزاران نفر از شهروندان ترکیه در خیابان های مرکزی استانبول تجمع کرده و علیه کودتا شعار می دهند.

​​وزارت دفاع آمریکا می گوید دولت #ترکیه پس از #کودتا حریم هوایی خود را به روی عملیات هواپیماهای آمریکایی در پایگاه هوایی انجیرلیک بسته است. برخی تحلیلگران می گویند این اقدامی است برای فشار بر آمریکا تا فتح الله گولن را به ترکیه تحویل دهد.جان کری وزیر خارجه آمریکا قبل از آن که اردوغان خواستار استرداد فتح الله گولن و تحویل او به ترکیه شود، گفته بود که آمریکا در تحقیق درباره کودتا با ترکیه همکاری می کند و از آنکارا دعوت کرد تا اگر مدرکی علیه گولن دارد در اختیار واشنگتن قرار دهد. کری گفت آمریکا هنوز درخواست رسمی ترکیه را درباره استرداد گولن دریافت نکرده است.

فتح الله گولن یک چهره مذهبی و رهبر جنبش اپوزیسیون ترکیه موسوم به "خدمت" است. دولت اردوغان او و تشکیلاتش را پشت پرده کودتا می داند. گولن در پنسیلوانیای آمریکا به سر می برد. "

​​عربستان سعودی از موفقیت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در تسلط بر کودتا استقبال کرد. خبرگزاری رسمی سعودی به نقل از یک مقام وزارت خارجه از این که اوضاع زیر رهبری اردوغان و دولت منتخب او و همچنین اراده مردم ترکیه، عادی می شود استقبال می کنیم."حسن قشقاوی، معاون ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که پیگیری های این وزارتخانه برای اطلاع از وضعیت ایرانیان حاضر در ترکیه نشان می دهد هیچ یک از شهروندان ایرانی در حوادث کودتا در ترکیه آسیب ندیده اند.رجب طیب اردوغان می گوید مسئولان "هزینه سنگینی بابت خیانت خود" خواهند پرداخت. حامیان رئیس جمهوری ترکیه به خیابان ها ریخته اند و پرچم ترکیه را در دست دارند.

اینجا مقابل پارلمان ترکیه در آنکارا است.

​​روزنامه جمهوریت ترکیه: قرار تعقیب ۲۷۴۵ قاضی و دادستان، ۱۹۸ قاضی دادگاه ارشد، و دو قاضی دادگاه قانون اساسی صادر شده است.آلپ اسمر سردبیر بخش ترکی صدای آمریکا: اردوغان اکنون به عنوان یک رهبر پیروز و حافظ دمکراسی از این بحران عبور کرده.  او می خواهد نظام پارلمانی ترکیه را به یک نظام ریاست به نفع خود تغییر دهد. این رویای او در دو سال گذشته بوده است.

 

 ​​رجب طیب اردوغان از آمریکا خواست فتح الله گولن را به ترکیه تحویل دهد. او گولن را "سردسته تروریست ها " خواند.

فتح الله گولن، روحانی شهروند ترکیه حدود ده سال است که در تبعیدی خودخواسته در آمریکا به سرمی برد.

 

 محسن مرتضایی فر، سرکنسول ایران در استانبول با اعلام اینکه پروازهای استانبول به تهران از سر گرفته شده است گفت که هواپیماها از ایران خالی به ترکیه آمده و مسافران ایرانی را که درفردوگاه بودند، به ایران منتقل می کنند.بیانیه کاخ سفید می گوید با آن که ما تا این لحظه گزارشی درباره کشته یا مجروح شدن شهروندان آمریکا در خشونت های ترکیه دریافت نکرده ایم، اوباما و گروه مشاوران او درباره کشته شدگان در جریان ناآرامی های کودتای نظامی ناکام در ترکیه ابراز تاسف کرده و بر لزوم عملکرد تمامی طرف های درگیر در وقایع ترکیه در چارچوب قانون و پرهیز از خشونت تاکید کرده و هشدار دادند در غیر این صورت وضع به بی ثباتی و خشونت بیشتر کشیده می شود.طبق بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرده، رئیس جمهوری آمریکا در جلسه با تیم مشاوران امنیت ملی و سیاست خارجی خود خواستار آن شد تا گروه مشاوران وی با همتایانشان در ترکیه همکاری کنند تا امنیت و سلامت ماموریت ها و کارمندان، پرسنل دیپلماتیک و نظامی و همچنین خانواده های آنان در ترکیه تامین شود.

متن کامل بیانیه را اینجا بخوانیدکودتای ناکام ترکیه؛ مروری بر روزنامه های عمده این کشوررسانه های ترکیه: آکین اُزتورک ژنرال نیروی هوایی یکی از  دو نظامی ارشدی است که کودتا را رهبری کردند. او در دهه ۹۰ میلادی وابسته نظامی سفارت ترکیه در اسرائیل بود. ژنرال اُزتورک توسط دولت ترکیه بازداشت شده است.بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه می گوید هر کشوری که از فتح الله گولن حمایت کند دوست ترکیه نیست و در موقعیت جنگ با یک عضو ناتو است. دولت ترکیه پیروان گولن را مسئول کودتا می داند و می گوید تشکیلات گولن می خواهد "ساختاری موازی" در نظام قضایی، آموزش، رسانه ها و ارتش ترکیه برای ضربه زدن به دولت ترکیه ایجاد کند. فتح الله گولن این اتهامات را رد می کند.مقامات ترکیه روز شنبه پایگاه هوایی انجیرلیک در جنوب شرق این کشور را که مورد استفاده نیروهای ائتلاف و آمریکا در مبارزه علیه داعش است بستند. یک مشاور آمریکایی در آدانا گفت پس از کودتا مقامات محلی اجازه رفت و آمد به این پایگاه را نمی دهند و برق پایگاه قطع شده است.هشت سرباز ترکیه که با هلیکوپتر کشورشان را ترک کرده بودند پس از فرستادن درخواست به مقامات فرودگاه الکساندروپلیس در شمال یونان تقاضای فرود کردند. آنان قرار است روز یکشنبه در دادگاه حاضر شوند. یونان گفته تقاضای آنان برای پناهندگی سیاسی را بررسی می کند.مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت آنکارا آز آتن خواسته تا هشت سرباز ترکیه را که پس از کودتا به یونان گریختند را به این کشور مسترد کند.آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان کودتای نافرجام در ترکیه را محکوم کرد و گفت "از سوی دولت آلمان کودتای نظامیان ترکیه برای سرنگونی دولت منتخب و رئیس جمهوری را به شدت محکوم می کنم."

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پنجشنبه در بیانیه ای به پارلمان آلمان این خبر را داد.

​​باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با مشاوران خود درباره وضعیت ترکیه جلسه امنیتی تشکیل می دهد. روابط عمومی فرودگاه امام خمینی تهران اعلام کرد در پی اطلاعیه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره خودداری از سفر گردشگران ایرانی به ترکیه، تا اطلاع بعدی هیچ پرواز گردشگری به ترکیه انجام نمی شود. ایران قرار است شنبه شب پنج هواپیما برای بازگرداندن گردشگرانی از ترکیه، راهی این کشور کند.شرکت های هواپیمایی برای بازگرداندن گردشگران ایرانی از ترکیه، پروازهای فوق العاده راه اندازی کرده اند . ترکیه یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی است و برآورد می شود حدود ۱۰ هزار ایرانی هم اکنون در ترکیه حضور داشته باشند.خطوط هوایی ترکیه می گوید برنامه پروازها به حالت عادی درآمده اما احتمال تاخیر در پروازها وجود دارد.رضا کامی رییس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه از عبور و مرور کامیون ها در مرزهای مشترک ایران و ترکیه خبر داد و گفت که  شرایط مرزی در حال عادی شدن است.نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در بیانیه ای گفت: "از پیروزی مردم ترکیه بر کودتای ناکام علیه مشروعیت و اراده مردم خرسندیم و معتقدیم که شکست این تلاش مردم و دولت ترکیه را قدرتمندتر می کند و راه را برای هرگونه کودتای نظامی در این کشور در آینده می بندد."بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در توییتر خود نوشت که لندن نگران تحولات ترکیه است، سفارتخانه این کشور وضعیت را زیر نظر دارد و شهروندان بریتانیا برای هرگونه توصیه به وبسایت وزارت خارجه کشورشان مراجعه کنند.وزارت امور خارجه ایران کودتا در ترکیه را محکوم، و اعلام کرد که از دولت منتخب مردم ترکیه حمایت میکند. خبرگزاری ایرنا نیز نوشت که از آغاز کودتا در ترکیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه ترکیه در تماس بوده است.

 دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از شهروندان ایرانی حاضر در ترکیه خواست که به محل های درگیری نزدیک نشده و تا زمان خروج از این کشور در  مراکز اقامتی خود بمانند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

​​علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران کودتا در ترکیه را محکوم کرد. او اعلام کرد که موضع رسمی ایران حمایت از خواست مردم ترکیه است.یک مقام ترک به رویترز گفت تلاش نیروهای ویژه پلیس و نظامیان برای پس گرفتن کنترل مقرهای نیروهای ارتش ترکیه در آنکارا ادامه داردوزیر امورخارجه ترکیه از یونان خواست هشت شهروندی که از یونان خواستار پناهندگی شده اند را تحویل ترکیه دهد روزنامه صباح می گوید ۷ نظامی و ۱ غیرنظامی تلاش کردند در یونان پناهندگی بگیرند و پس از فرود با یک هلی کوپتر نظامی در شمال یونان دستگیر شدند.نخست وزیر ترکیه: در مجموع ۱۶۱ نفر بدست کودتاچیان کشته شدندنخست وزیر ترکیه در سخنرانی زنده تلویزیونی کودتا را لکه ای سیاه​​ بر دموکراسی ترکیه خواند.

بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه - عکس آرشیوی

 بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه در پی کودتای شماری از اعضای ارتش، روز شنبه گفت: "کسانی که به شهروندان تیراندازی کردند از تروریستهای پ.ک.ک بدترند."اردوغان گفته است کودتا شکست خورده و کودتاچیان قصد جان او را داشتند و وعده داد آنها محاکمه خواهند شد.​​یک مقام ارشد ترکیه که نامش منتشر نشده به آسوشیتدپرس گفت ۱۵۰۰ نفر از پرسنل نظامی ترکیه در جریان کودتا دستگیر شدند.به گفته رئیس موقت ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه از ۹۰ نفری که حامی دولت بودند و در جریان کودتا کشته شده اند ۴۱ نفر مامور پلیس، ۲ نفر سرباز و ۴۷ نفر غیرنظامی بوده اند. ۱۰۴ نفر از "کودتاچیان" نیز کشته شده اند.​​خبرگزاری دولتی ترکیه می گوید تاکنون ۹۰ نفر در کودتا "شهید" شده اند و رئیس موقت ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه می گوید ۱۰۴ کودتاچی کشته شده اند.رئیس پلیس ترکیه گفت: وضعیت در استانبول "خیلی خوب" است اما در آنکارا هنوز "چالش هایی داریم و مبارزه با آنها ادامه دارد." او گفت: "انشاءالله" بر این مشکل پیروز خواهیم شد.مقامات استانبول روز شنبه تنگه بوسفور را به روی تانکرها به خاطر مسائل "امنیتی" بستند. تنگه بوسفوریکی از شلوغ ترین آبراه های جهان است.

​​خبرگزاری دولتی ترکیه می گوید شمار کشته شدگان کودتا به ۹۰ نفر افزایش یافت و ۱۱۵۴ تن نیز مجروح شده اند.دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران: از ابتدای کودتا در ترکیه مقامات ایران با مسئولان امنیتی و سیاسی ترکیه ارتباط  داشتند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

​​خبرگزاری دولتی ترکیه می گوید حدود ۲۰۰ نفر از سربازان غیرمسلح مقرهای نظامی را ترک کردند و خود را تسلیم پلیس می کنند.مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در ایران روز شنبه اعلام کرد هنوز پروازی میان ایران و ترکیه صورت نمی گیرد و تصمیم جدیدی نیز گرفته نشده است. او گفت وضعیت فرودگاه های ترکیه نامعلوم است.

مقام های آمریکایی، جمهوری اسلامی را به کمک رسانی به تروریست ها از طریق خطوط هواپیمایی مسافربری متهم می کنند.

​​فیلمی از آنچه روزنامه صباح می گوید لحظه دستگیری یکی از فرماندهان ارشد عوامل کودتا بدست پلیس در ترکیه را نشان می دهد:

​​به گفته یک منبع اطلاعاتی ترکیه نهاد جاسوسی ترکیه در کودتای شبانه با هلیکوپترهای نظامی و رگبار سنگین مسلسل مورد حمله قرار گرفت و دست کم سه تن زخمی شدند.روزنامه حریت مقر ژاندارمری در آنکارا را پایگاه اصلی نیروهای کودتا در ترکیه خوانده و گفته این مقر با موفقیت بازپس گرفته شد.

 ​​روزنامه صباح ترکیه می گوید مقر فرماندهی ستاد مشترک ارتش در آنکارا از سربازانی که کودتا کردند پس گرفته شد.تصویر علی شاهین، سیاستمدار ترک از پارلمان ترکیه پس از حمله هوایی به آن در روز کودتا علیه دولت اردوغان

​​ترکیه روز شنبه یک رئیس موقت ستاد مشترک ارتش تعیین کرد. موقعیت رئیس قبلی ستاد مشترک ارتش مشخص نیست.​​مخالفان کودتا در ترکیه صبح شنبه در خیابان ها دوباره حاضر شدند. 

​​خبرگزاری ها به نقل از ترکیش ایرلاینز می گویند فرودگاه آتاتورک ساعت ۷:۴۰ بامداد به وقت محلی دوباره بازشد و پروازها به شکل معمول انجام می شود

 نخست وزیر ترکیه می گوید یک جلسه فوق العاده در پارلمان ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار می شود. 

​​وزارت دادگستری ترکیه می گوید بیش از ۷۰۰ نفر از عوامل کودتا بازداشت شده اند. گزارش شده ۶۰ نفر هم در سراسر ترکیه کشته شده اند.روزنامه صباح می گوید در پی کودتا در ترکیه وزارت دادگستری ۲۹ سرهنگ و ۵ ژنرال را برکنار کرد.وزارت خارجه ایران به گردشگران ایرانی در ترکیه هشدار داد محل اقامتشان را ترک نکنند. تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد دود سیاه و غلیظی از کاخ ریاست جمهوری در آنکارا به آسمان می‌رود.

​​خبرگزاری آناتولی می‌گوید که نیروی  هوایی ترکیه یک هلیکوپتر نظامی را که قصد حمله به تاسیسات "تورک‌ست" را داشت وادار به فرود کرد​​خبرگزاری آناتولی عکس‌های متعددی از گرفتار شدن نیروهای ارتش به دست هواداران اردوغان منتشر کرده است.

​​​​جیسون رضائیان، خبرنگار ایرانی آمریکایی که در ایران زندانی بود و حالا به آمریکا برگشته در توییتی نوشت:

با برادری که دیروز به نیس پرواز کرد و مادری که در استانبول زندگی می‌کند، برای اولین بار در دو سال گذشته من ایمن‌ترین عضو خانواده رضائیان هستم.

​​دادستانی ترکیه تایید کرد که در انفجارهای آنکارا ۴۲ نفر کشته شده‌اند​​شبکه سی ان ان ترک که برای دقایقی به تصرف نیروهای ارتش درآمده بود با حضور نیروهای هوادار اردوغان پس گرفته شد و با پوشش پیام اردوغان به کار خبری خود ادامه می‌دهد.اردوغان در پایان پیامش خطاب به خبرنگاران گفت: صبور باشید. همه چیز عیان خواهد شد.اردوغان:میلیونها نفر از هواداران ما در خیابانها هستند. ما به کمک مردم تمام ارتشیان خائنی که با تانک به شهر امدند را پاک خواهیم کرد.این یک خیانت بوداردوغان:بسیاری از خبرگزاری های دنیا دست پیش گرفته و کودتاچیان را پیروز خواندند. این کار درستی نیست.

تا پایان و با اعتقاد به خدا مبارزه با اینها را ادامه می دهیم و اشغالگران را شکست میدهیماردوغان: رفتار امروز لکه ننگی برای ارتش ماست و ما به کمک ارتشیان صادق این لکه را پاک خواهیم کرد.اردوغان:می خواهم به ارتشی ها بگویم که مسئول کرامت این ملت و فرزندان این ملت هستید. گرفتن سلاح به روی مادران و پدرانتان کار درستی نیست.

اگر سلاح به روی پدران و مادرانتان بگیرید هزینه اش سنگین خواهد بود.اردوغان:در مارماریس بودم. بخشی از شهر را بمباران کردند. فکر می کردند ما آنجا می مانیم. نتوانستند رد ما را بگیرند و تعقیب مان کنند.اردوغان: چرا هواپیماهای اف ۱۶ ارتش ترکیه بر فراز آسمان شهرهای ترکیه پرواز می کنند؟ ما برای چه اف ۱۶ خریدیم؟ برای این که با دشمنانمان مبارزه کنیم.ترجمه سخنرانی چند دقیقه پیش اردوغان در فرودگاه استانبول: این ترکیه دیگر ترکیه پیشین نیست.

ما چند ماه قبل رخداد تروریستی فرودگاه استانبول را تجربه کردیم و حال این اقدام ارتش نیز یک عملیات تروریستی است.​​​​این تصویر منتسب به پارلمان ترکیه پس از حمله جنگنده‌های ارتش است

​​همزمان با تصرف ساختمان سی.ان.ان ترک بخشی دیگر از نیروهای کودتا قصد تصرف روزنامه حریت ترکیه را دارندتوییت جواد ظریف در حمایت از حکومت اردوغان و علیه کودتا در ترکیه:

مردم تركيه با حمايت شجاعانه از دموكراسی و دولت منتخب نشان دادند كه كودتا در منطقه ما جایی ندارد و محكوم به شكست است

​​پخش زنده سی ان ان ترک با ورود نیروهای نظامی قطع شد

​​نیروهای ارتش وارد ساختمان سی ان ان ترک شدند. آنها پس از این که ت.رت را از دست دادند به دنبال در اختیار گرفتن رسانه دیگری هستند.

​​طرفداران اردوغان کنترل شبکه دولتی ت.ر.ت را در اختیار گرفتند. مجری زنی که بیانیه ارتش را خوانده بود گفت که با زور اسلحه مجبور به این کار شده است.

​​دستگیری نیروهای ارتشی طرفدار کودتا توسط پلیس حامی اردوغان

​​علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که به دقت و با نگرانی وقایع ترکیه را تحت نظر دارد و بی ثباتی در این کشور را مخل امنیت و آرامش مردم می‌داندوزیر اطلاعات ایران اعلام کرد که نیروهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی در حد ضرورت به حالت آماده باش درآمده‌اند و مرزها در کنترل کامل است.وزارت امور خارجه و سفارت ایران در آنکارا، از گردشگران ایرانی در ترکیه خواستند محل اقامت خود را ترک نکنند.سفارت آمریکا در آنکارا از شهروندان آمریکایی مقیم ترکیه خواست از خانه ها و اماکن امن خارج نشوند.خبرگزاری دولتی آناتولی از "اصابت" یک بمب به ساختمان پارلمان ترکیه در شهر آنکارا خبر داد.به دنبال بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی ایران و ترکیه، تمام پروازهای ایران به مقصد آن کشور به حالت تعلیق در آمده اند.برخی از کاربران عرب شبکه های اجتماعی، از این که هیچکدام از کشورهای عضو اتحادیه عرب هنوز در مورد تحولات ترکیه واکنش نشان نداده اند، انتقاد کردند.

 باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و جان کری وزیر خارجه آمریکا از طرف های درگیر در ترکیه خواستند از دولتی که از طریق دموکراتیک انتخاب شده، حمایت کنند.

جان کری در کنار رئیس جمهوری آمریکا.

​​همچنان تصاویر متعددی از خلع سلاح ارتش به دست هواداران اردوغان و یا نیروهای پلیس منتشر می‌شود:

​​آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی: در اثر حمله یک هلیکوپتر به مقر نیروهای ویژه پلیس در حومه آنکارا، ۱۷ مامور پلیس کشته شدند.فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار "خویشتن‌داری" طرف های درگیر و احترام به اصول دموکراتیک در ترکیه شد.رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگار از استانبول می‌نویسد:

​​وزیر کشور ترکیه در گفتگویی تلفنی با شبکه ان.تی.وی گفت واحدهای کارآمد ارتش و پلیس ترکیه با کودتاگران مقابله می‌کنند و مردم برای حمایت از دولت، "بدون واهمه" به خیابان ها بیایند.خبرگزاری آناتولی: فرمانده ارشد ارتش ترکیه، مستقر در استانبول، گفت سربازانی که اقدام به کودتا کرده اند "یک گروه کوچک" در ارتش را نمایندگی می کنند و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.گزارش‌ها حاکی از درگیری‌های متعدد میان طرفداران آقای اردوغان و نیروهای ارتش است.

​​خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گزارش های تایید نشده محلی نوشت، سربازان به سوی گروهی از مردم که در اعتراض به کودتا قصد عبور از پل بسفر را داشتند، تیراندازی کردند و بعضی زخمی شدند.جان کری وزیر خارجه آمریکا، که در مسکو به سر می برد، گفت از جزئیات تحولات ترکیه خبر ندارد، اما ابراز امیدواری کرده که ثبات در آن کشور به قوت خود باقی بماند.کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما در جریان تحولات ترکیه قرار دارد و به طور مرتب از جدیدترین خبرهای آن کشور آگاه می شود.برخی رسانه های ایران از بستن سراسر مرز مشترک با ترکیه خبر دادند و نوشتند که جنگنده های نظامی در امتداد مرز مستقر شده اند.محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در توئیتر از بحران بوجود آمده در ترکیه "عمیقا" ابراز نگرانی کرد و خواستار برقرار دموکراسی، ثبت و امنیت برای مردم ترکیه شد.کنترل فرودگاه اتاتورک در اختیار نیروهای ویژه پلیس قرار گرفت.رجب طیب اردوغان در تماسی که با فیس تایم با یک شبکه تلویزیونی ترک برقرار کرده بود خود را فرمانده کل قوا دانست و از مردم خواست تا به خیابان‌ها بریزند.حزب عدالت و توسعه از هواداران خود خواست برای حمایت از دولت رجب طیب اردوغان به خیابان‌ها بریزند.

ترکیه از اعضای ناتو و یکی از همپیمانان مهم ایالات متحده در خاور میانه است. آنکارا از مخالفان دولت بشار اسد در سوریه حمایت می‌کند.

به نوشته رویترز، در صورت موفقیت آمیز بودن کودتا در ترکیه، یکی از بزرگ‌ترین تغییرات قدرت در منطقه در سال‌های اخیر اتفاق خواهد افتاد.خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی آناتولی نوشت رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه در میان افرادی است که در آنکارا به گروگان گرفته شده‌اند.حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نشست هیات دولت در تهران - ۵ اسفند ۱۳۹۴

​​اعضای هیئت دولت ایران برای بررسی تحولات ترکیه در یک نشست ویژه، فراخوانده شدند.ییلدیریم گفت به هیچ کس اجازه نمی‌دهد دموکراسی را زیر سئوال ببرد، و افرادی که دست به این اقدام غیرقانونی زده‌اند، هزینه سنگینی خواهند پرداخت.

بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفت «گروهی در داخل ارتش» تلاشی را برای سرنگونی دولت آغاز کردند.

گفته می‌شود که مردم منتظر سخنرانی فرمانده ارتش در تلویزیون دولتی ترکیه هستند.

برخی اظهارات تایید نشده حاکی از آن است که کودتا توسط طرفداران فتح‌الله گولن در ارتش صورت گرفته است.

فتح الله گولن

​​در این اطلاعیه ارتش تاکید کرده که روابط خارجی آنکارا با کشورهای دیگر به قوت خود باقی است و حاکمیت قانون در کشور در اولویت قرار دارد.ارتش ترکیه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به منظور حفاظت از دموکراسی و پاسداری از حقوق بشر، قدرت را در دست گرفته است.

​​حکومت ترکیه از پلیس درخواست کمک کرده است.هلیکوپترهای کبری بر فراز ستاد فرماندهی ارتش در آنکارا درحال پرواز هستند.

گزارش‌ها حاکی از قطع خطوط تلفن در سه کلانشهر استانبول، آنکارا و ازمیر است.

​​گزارش شده که تلویزیون دولتی ت. ر. ت به دست ارتش افتاد.

ارتش اعلام کرده که روابط ترکیه با سایر کشور‌ها را ادامه خواهد داد.

اخبار رسیده از ترکیه متناقض است. ارتش مدعی در دست گرفتن امور است اما وبسایت‌های طرفدار دولت می‌گویند که کودتا شکست خورده است.