نیروهای نظامی پس از متفرق کردن معترضان، روز چهارشنبه، القصرین در جنوب تونس
نیروهای نظامی پس از متفرق کردن معترضان، روز چهارشنبه، القصرین در جنوب تونس

در تونس و پس از این که یک روزنامه‌نگار در حرکتی اعتراضی خود را آتش زد، موج اعتراض‌های مردمی به راه افتاده است. پلیس و نیروهای نظامی وارد سرکوب این جریان شده و هجده معترض را دستگیر کرده اند.

به گزارش روز چهارشنبه پنجم دی ماه خبرگزاری آسوشیتدپرس، روزنامه‌نگار عبدالرزاق زرقی در اعتراض به شرایط اقتصادی دشوار و آمار بالای بیکاری، ابتدا پیامی ویدیویی داده و بعد خود را آتش زد.

سخنگوی وزارت کشور تونس در مورد اقدام پلیس گفته سیزده معترض در شهر القصرین و پنج معترض دیگر در طبربه در نزدیکی تونس دستگیر شده‌اند.

عبدالرزاق زرقی در ویدئوی خود و پیش از خودسوزی در القصرین، از مردم خواسته برپاخیزند و شورش کنند.

این روزنامه‌نگار گفته که از وعده‌های توخالی پس از قیام مردمی سال ۲۰۱۱ و وضعیت بد اقتصادی مردم، سرخورده شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، خشونت‌بارترین درگیری در القصرین روی داده است و پلیس با شلیک گاز اشک آور تلاش کرده معترضانی که در حال پرتاب سنگ بودند را متفرق کند.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که پلیس به تنهایی امکان مقابله نداشته و نیروهای نظامی برای سرکوب معترضان در القصرین پیاده شدند.

​​

در تونس شماری از معترضان در خیابان بورقیبه – از اصلی‌ترین خیابان‌های پایتخت – جمع شده و شعارهایی در مخالفت با حاکمیت سر دادند.

اشرف الیوسفی، سخنگوی دادگاه القصرین، روز چهارشنبه گفت که پرونده‌ای در مورد بررسی خودسوزی زرقی در جریان است.

​​

یک حادثه‌ مشابه، یعنی خودسوزی محمد بوعزیزی، باعث اعتراض مردمی در سال ۲۰۱۱ شد که هم نظام سیاسی را در تونس تغییر داد و هم جریان موسوم به بهار عربی را جرقه زد.​