برچسب سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی در خانه ای تخریب شده در روستای دوما در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه - ۲۳ آوریل ۲۰۱۸
برچسب سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی در خانه ای تخریب شده در روستای دوما در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه - ۲۳ آوریل ۲۰۱۸

بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی روز چهارشنبه و در دومین بازرسی خود از منطقه ای در نزدیکی پایتخت سوریه، که گفته می‌شود هفتم آوریل هدف حمله شیمیایی قرار گرفت، به محل جدیدی در آن منطقه رفته و اقدام به نمونه‌برداری کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نهاد بین المللی اعلام کرده است نمونه‌های برداشت شده توسط بازرسان اعزامی به دوما قرار است برای تجزیه و تحلیل و تحقیقات بیشتر به آزمایشگاه‌های سازمان منع بکارگیری سلاح‌های شیمیایی ارسال شوند.

بازرسان این سازمان بین المللی، پس از چند روز تاخیر، در نهایت موفق شدند روز شنبه وارد دوما در حومه دمشق شوند و اقدام به جمع آوری اشیاء و قطعات مناسب، که احتمالا به تحقیق در مورد انجام حمله با گاز اعصاب کمک می‌کنند، کردند.

ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا دولت سوریه و حامی آن، روسیه، را مسئول حمله سه هفته پیش می‌دانند که منجر به مرگ بیش از ۴۰ نفر شد، و یک هفته بعد در روز ۱۴ آوریل بطور مشترک تاسیسات مشکوک سوریه را هدف حمله موشکی قرار دادند.

دمشق و مسکو اتهام ها علیه خود را رد کرده و می‌گویند نشانه‌ای از حمله شیمیایی در دست نیست و آن را توطئه مخالفان می‌دانند. نتایج تحقیقات مستقل سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی می‌تواند به روشن شدن این موضوع کمک کند.