تصویر آرشیوی از اعضای گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه در استان رقه.
تصویر آرشیوی از اعضای گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه در استان رقه.

نیروهای سوری تحت رهبری کردهای این کشور، با برخورداری از حمایت هوایی آمریکا روز دوشنبه با پیکارجویان گروه دولت اسلامی یا داعش در شمال شهر رقه درگیر شدند.

ائتلاف اعراب و کردهای سوری که به «نیروهای دموکراتیک سوریه» شهرت دارند از اواخر روز شنبه عملیاتی را برای محاصره کردن شهر رقه در سوریه آغاز کرده اند. گروه دولت اسلامی، رقه را پایتخت خلافت خود خوانده است.

آمریکا، فرانسه و بریتانیا گفته اند از عملیات زمینی اعراب و کردهای سوری حمایت هوایی می کنند. آغاز عملیات حمله به رقه که «خشم فرات» نام دارد، روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در شهر «عین عیسی» واقع در شمال رقه اعلام شد. 

«نیروهای دموکراتیک سوریه» در آن کنفرانس خبری گفتند امیدوارند «ترکیه در امور داخلی سوریه دخالت نکند.»

در آن کنفرانس خبری جزئیاتی درباره اینکه «نیروهای دموکراتیک سوریه» چگونه می خواهند پیکارجویان داعش را از رقه بیرون کنند، ارائه نشد. عمیده «نیروهای دموکراتیک سوریه» را کردهای سوری تشکیل می دهند.

در رقه که محل سکونت عمدتا حدود ۲۰۰ هزار عرب سنی است، تخمین زده می شود که ۵ هزار پیکارجوی داعش حضور دارند.

در همین حال، فرمانده آمریکایی ائتلاف بین المللی علیه داعش گفته است که عملیات آزادسازی رقه با هدف قطع ارتباط پیکارجویان داعش با شهر موصل در عراق انجام می شود. نیروهای عراقی عملیاتی جداگانه را برای آزادسازی موصل که در تصرف داعش است، آغاز کرده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif